پزشکی, زنان و زایمان

پیچ خوردگی تخمدان و فالوپ 

پیچ خوردگی تخمدان و فالوپ 

پیچ خوردگی تخمدان و فالوپ 

پیچ خوردگی تخمدان و فالوپ به چرخش کامل یا جزئی تخمدان بر روی تکیه گاه های لیگامانی آن اشاره دارد که اغلب منجر به انسداد جزئی یا کامل خون رسانی آن می شود. این یکی از شایع ترین اورژانس های جراحی زنان است و ممکن است زنان را در تمام سنین تحت تاثیر قرار دهد . لوله فالوپ اغلب همراه با تخمدان می پیچد. هنگامی که این اتفاق می افتد، به آن پیچ خوردگی آدنکس گفته می شود. پیچ خوردگی مجزای لوله فالوپ کمتر دیده می شود و ممکن است پیچ خوردگی پاراتوبال، رباط پهن و کیست های پارواوریا نیز رخ دهد.

تشخیص سریع برای حفظ عملکرد تخمدان و/یا لوله و جلوگیری از سایر عوارض مرتبط مهم است. با این حال، تشخیص می تواند چالش برانگیز باشد زیرا علائم نسبتاً غیراختصاصی هستند.

پاتوفیزیولوژی در پیچ خوردگی تخمدان و فالوپ

تخمدان توسط رباط اینفاندیبولوپلویک معلق است، ثابت نیست و بسته به موقعیت بیمار ممکن است در کنار و/یا عقب رحم قرار گیرد. هنگامی که پیچ خوردگی رخ می دهد، تخمدان به طور معمول در اطراف رباط اینفاندیبولوپلویک و رباط رحم-تخمدان می چرخد. چرخش رباط اینفاندیبولوپلویک باعث فشرده شدن عروق تخمدان شده و خروج لنفاوی و وریدی و جریان شریانی را به خطر می اندازد.

متغیرهای متعددی (مثلاً تعداد پیچش رگ‌های خونی، سفتی پیچش‌ها) بر جریان داخل و خارج تخمدان تأثیر می‌گذارند. جریان شریانی تخمدان در ابتدا به اندازه تخلیه وریدی قطع نمی‌شود، زیرا شریان‌های عضلانی نسبت به دیواره‌های نازک وریدها تراکم‌پذیری کمتری دارند.

ادامه پرفیوژن شریانی در شرایط خروج مسدود شده منجر به ادم تخمدان با بزرگ شدن مشخص تخمدان و فشرده سازی بیشتر عروق می شود. سپس ایسکمی تخمدان رخ می دهد و می تواند منجر به نکروز تخمدان و خونریزی موضعی شود.

به نظر می رسد تخمدان راست در مقایسه با سمت چپ بیشتر احتمال دارد دچار پیچ خوردگی شود، احتمالاً به این دلیل که رباط رحمی-تخمدان راست بلندتر از سمت چپ است و/یا وجود کولون سیگموئید در لگن چپ ممکن است به جلوگیری از پیچش در آن سمت کمک کند.

همه گیرشناسی ذر پیچ خوردگی تخمدان و فالوپ

همه گیرشناسی ذر پیچ خوردگی تخمدان و فالوپ 

بروز پیچ خوردگی آدنکس ناشناخته است. برخی از داده ها در مورد میزان پیچ خوردگی در بین بیماران مراجعه کننده برای مراقبت های زنانه به یک محیط مراقبت حاد وجود دارد. در یک گزارش کلاسیک از بررسی 10 ساله بیماران در یک بیمارستان زنان، پیچ خوردگی تخمدان 2.7 درصد از جراحی های اورژانسی را تشکیل می دهد. پیچ خوردگی پنجمین اورژانس رایج جراحی بود که قبل از آن حاملگی خارج رحمی، پارگی جسم زرد همراه با خونریزی، بیماری التهابی لگن و آپاندیسیت بود.

پیچ خوردگی تخمدان ممکن است در زنان در تمام سنین، حتی جنین ها و نوزادان رخ دهد، به خصوص اگر توده تخمدانی وجود داشته باشد

عوامل خطر

عوامل خطر برای پیچ خوردگی تخمدان عبارتند از وجود توده تخمدان متحرک و سابقه پیچ خوردگی قبلی تخمدان. با این حال، توجه به این نکته مهم است که تخمدان های طبیعی می توانند تحت پیچش قرار گیرند

برخی از داده ها نشان می دهد که بستن لوله ها با افزایش خطر پیچ خوردگی تخمدان همراه است، اما درجه این خطر نامشخص است

توده تخمدان – در بزرگسالان، شایع ترین عوامل مستعد کننده پیچ خوردگی تخمدان، کیست فیزیولوژیک تخمدان (کیست عملکردی، جسم زرد) یا نئوپلاسم خوش خیم است

سامانه از پزشک توانسته با ارائه خدمات صادقانه در زمینه پزشکی اعتماد بسیاری از کاربران را به خود جلب نمائید و برای بهبود عملکرد سامانه خدمات فوق‌العاده‌ای را مانند مشاوره پزشک متخصص به صورت آنلاین در نظر گرفته است که به واسطه آن پزشکان می‌توانند بدون اطلاف وقت و در هر مکانی بیماران خود را ویزیت نمایند و یا به آن‌ها مشاوره دهند با عضویت در این سامانه شما نیزمی‌توانید به راحتی از خدمات فوق‌العاده ان استفاده نمائید.

ویژگی های توده تخمدانی که ممکن است بر پیچ خوردگی تخمدان و فالوپ  تأثیر بگذارد عبارتند از:

ویژگی های توده تخمدانی که ممکن است بر پیچ خوردگی تخمدان و فالوپ  تأثیر بگذارد عبارتند از:

 • سایز بزرگ :که خطر پیچ خوردگی را افزایش می دهد. پیچ خوردگی زمانی اتفاق می افتد که قطر تخمدان 5 سانتی متر یا بزرگترباشد

القای تخمک گذاری برای درمان ناباروری می تواند منجر به تشکیل کیست های فولیکولی بزرگ تخمدان و در برخی بیماران بزرگ شدن شدید تخمدان به دلیل تحریک بیش از حد شود

 • تثبیت: که خطر پیچ خوردگی را کاهش می دهد. تخمدان هایی که در لگن ثابت هستند (مانند آندومتریوما، آبسه لوله تخمدانی، بدخیمی) کمتر از تخمدان های غیر ثابت دچار پیچ خوردگی می شوند.

پیچ خوردگی قبلی تخمدان – به نظر می رسد بیماران با پیچ خوردگی قبلی تخمدان در معرض خطر بیشتری برای عود هستند، اما میزان عود نامشخص است.

ارائه بالینی

تظاهر کلاسیک پیچ خوردگی تخمدان، شروع حاد درد لگنی متوسط ​​تا شدید است که ممکن است منتشر یا موضعی در یک طرف باشد، اغلب همراه با حالت تهوع و استفراغ، در یک بیمار با توده آدنکس. سابقه فعالیت شدید اخیر یا افزایش ناگهانی فشار شکمی ممکن است یک رویداد محرک باشد و باید شک برای این تشخیص را ایجاد کند

با این حال، تظاهرات ممکن است متفاوت باشد، و این علائم همچنین با شرایط دیگر همراه است. علاوه بر این، پیچ خوردگی ممکن است در غیاب توده آدنکس، به ویژه در بیماران قبل از قاعدگی رخ دهد. بنابراین، برای تشخیص به یک شاخص شک بالا نیاز است. اگر پیچ خوردگی منجر به از دست دادن عملکرد تخمدان شود، این امر از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا پیچ خوردگی ناهمزمان آدنکس دو طرفه، که نادر است، ممکن است رخ دهد.

فراوانی علائم و یافته‌های پیچ خوردگی تخمدان در سری‌هایی که 50 بیمار یا بیشتر را ارزیابی می‌کردند، به شرح زیر بود :

 • درد لگن (90 درصد) – درد لگن اغلب ناگهانی و معمولاً متوسط ​​تا شدید است. ماهیت درد ممکن است تیز، مبهم، کوبنده، کولیکی یا گرفتگی باشد و ممکن است به پهلو، پشت یا کشاله ران منتشر شود. اکثر بیماران ظرف یک تا سه روز پس از شروع درد برای ارزیابی مراجعه می کنند.
 • تهوع با یا بدون استفراغ (47 تا 70 درصد) – در تجربه ما، شروع حالت تهوع معمولاً با شروع درد لگن همزمان است. استفراغ یک پیش بینی مستقل پیچ خوردگی در بیماران قبل از قاعدگی و پس از قاعدگی است

تب (2 تا 20 درصد) – تب معمولاً درجه پایین است و ممکن است نشانگر نکروز آدنکس باشد، به ویژه در شرایط لکوسیتوز.

یافته های بالینی

معاینه فیزیکی

 • اکثر بیماران حساسیت لگنی و/یا شکمی را نشان می دهند، اگرچه حساسیت در معاینه در یک سوم بیماران وجود ندارد . حساسیت ممکن است در کنار یک توده آدنکس موضعی باشد، در صورت وجود، یا ممکن است منتشر باشد.
 • توده لگنی قابل لمس ممکن است وجود داشته باشد یا نباشد.
 • علائم صفاقی در تعداد کمی از بیماران وجود دارد و باید نگران نکروز آدنکس باشد.
 • تب خفیف ممکن است وجود داشته باشد.

یافته های آزمایشگاهی – ناهنجاری های آزمایشگاهی در بسیاری از بیماران وجود ندارد. در موارد نادر، خونریزی از کیست جسم زرد پاره شده ممکن است منجر به کم خونی شود و نکروز آدنکس ممکن است منجر به عفونت با لکوسیتوز همراه شود. اگر این یافته های آزمایشگاهی در یک بیمار مشکوک به پیچ خوردگی وجود داشته باشد، باعث ایجاد نگرانی در مورد آسیب شدید آدنکس می شود.

مطالعات تصویربرداری

مطالعات تصویر برداری برای تشخیص پیچ خوردگی تخمدان و فالوپ :

سونوگرافی – یافته های سونوگرافی  متفاوت است

تخمدان ممکن است گرد، بزرگ شده و در مقایسه با تخمدان طرف مقابل به دلیل ادم، گرفتگی و/یا خونریزی ظاهری ناهمگن داشته باشد.

 • تخمدان ممکن است در جلوی رحم قرار داشته باشد، نه در محل طبیعی در کنار یا خلف رحم.
 • ممکن است کیست/توده تخمدان یا لوله وجود داشته باشد. اسکن با پروب واژن در ناحیه توده اغلب باعث ایجاد درد می شود.
تشخیص های افتراقی

تشخیص افتراقی پیچ خوردگی تخمدان شامل سایر شرایطی است که با درد حاد لگن و/یا توده آدنکس تظاهر می کنند و شامل حاملگی خارج از رحم، پارگی کیست تخمدان، آبسه لوله تخمدان و آپاندیسیت است.

حاملگی خارج از رحم – در یک بیمار مبتلا به درد آدنکس با/بدون توده آدنکس، یک گنادوتروپین جفتی سرم منفی حاملگی خارج از رحم را رد می کند

 • پارگی کیست تخمدان – درد لگن به دلیل پارگی کیست اغلب در اواسط سیکل است، برخلاف پیچ خوردگی که در آن درد در زمان خاصی از چرخه قاعدگی شایعتر نیست. مشابه پیچ خوردگی، سابقه فعالیت شدید اخیر (از جمله آمیزش واژینال) ممکن است یک رویداد تحریک کننده باشد. هر دو بیماری می توانند با شواهد سونوگرافی از هماتوپریتوئن یا مایع آزاد در لگن همراه باشند، اما ظاهر یک تخمدان پیچ خورده به طور کلی با کیست تخمدان پاره شده متفاوت است.
 • آبسه لوله تخمدانی – آبسه لوله تخمدانی بیشتر از پیچ خوردگی با تب همراه است و ظاهر مشخصه سونوگرافی یک توده پیچیده است که معمولاً در پیچ خوردگی یافت نمی شود

آپاندیسیت – آپاندیسیت گاهی اوقات با علائم بیمار (به عنوان مثال، بی اشتهایی، درد پری کام با مهاجرت بعدی به ربع تحتانی راست)، معاینه فیزیکی برای تعیین موضعی درد، و وجود یافته های مشخصه در تصویربرداری (توموگرافی کامپیوتری) از پیچ خوردگی متمایز می شود.

تشخیص

تشخیص قطعی پیچ خوردگی تخمدان با مشاهده مستقیم تخمدان چرخانده شده در زمان ارزیابی جراحی انجام می شود

تشخیص احتمالی پیچ خوردگی را می توان با درجه ای از اطمینان در حضور درد حاد لگن انجام داد. تصویربرداری که یک توده آدنکس را با ظاهری مطابق با پیچ خوردگی نشان می دهد.

اگر نیاز به اطلاعات بیشتر در زمینه بیماری‌های زنان و نحوه دریافت ویزیت آنلاین دارید پیشنهاد ما به شما عزیزان  مطالعه مقاله ویزیت آنلاین پزشک زنان تا اطلاعات جامع و کاملی دراین‌باره در اختیارتان قرار گیرد.

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک امکان ویزیت آنلاین بیمار توسط پزشک متخصص است، چراکه با استفاده از این خدمات بیماران می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

منابع علمی این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.