چشم پزشکی

انواع عیوب انکساری چشم

انواع عیوب انکساری چشم

علل پف زیر چشم

عیوب انکساری نوعی مشکل بینایی است که دید واضح را سخت می کند. آنها زمانی اتفاق می‌افتند که شکل و اناتومی چشم شما مانع از تمرکز نور بر روی شبکیه شما (لایه‌ای از بافت حساس به نور در پشت چشم) می‌شود. عیوب انکساری رایج ترین نوع مشکل بینایی است که به کمک دانلود اپلیکیشن پزشک و مشاوره با چشم پزشک میتوان برای درمان آن اقدام کرد. بیش از 150 میلیون آمریکایی دارای عیب انکساری هستند – اما بسیاری نمی دانند که می توانند بهتر ببینند. به همین دلیل است که معاینه چشم برای درمان انواع عیوب انکساری چشم بسیار مهم است. اگر عیب انکساری دارید، چشم پزشک می تواند عینک یا لنزهای تماسی را تجویز کند تا به شما کمک کند واضح ببینید.

 

انواع عیوب انکساری چشم چیست؟

4 نوع رایج عیوب انکساری وجود دارد:

 1. نزدیک بینی باعث می شود اشیاء دور تار به نظر برسند
 2. دوربینی باعث می شود اجسام نزدیک تار به نظر برسند
 3. آستیگماتیسم می تواند اجسام دور و نزدیک را تار یا اعوجاج نشان دهد
 4. پیرچشمی دیدن اشیا را از نزدیک برای افراد میانسال و مسن سخت می کند

 

انواع عیوب انکساری چشم

انواع عیوب انکساری چشم

 

علائم عیوب انکساری چیست؟

شایع ترین علامت تاری دید است. علائم دیگر عبارتند از:

 • دوبینی
 • دید مه آلود
 • دیدن تابش خیره کننده یا هاله در اطراف نورهای روشن
 • چشمک زدن
 • سردرد
 • خستگی چشم (زمانی که چشمان شما احساس خستگی یا درد می کنند)
 • مشکل در تمرکز هنگام مطالعه یا نگاه کردن به کامپیوتر

برخی از افراد ممکن است متوجه علائم عیوب انکساری نشوند. مهم است که به طور منظم معاینه چشم انجام دهید – بنابراین چشم پزشک شما می تواند مطمئن شود که شما تا حد امکان واضح می بینید.با دانلود اپلیکیشن پزشک می توانید از خدمات چشم پزشکی استفاده کنید.

اگر از عینک یا لنز استفاده می کنید و همچنان این علائم را دارید، ممکن است به نسخه جدیدی نیاز داشته باشید. اگر در بینایی خود مشکل دارید با چشم پزشک خود صحبت کنید و معاینه چشم انجام دهید.

 

آیا من در معرض خطر عیوب انکساری هستم؟

هر کسی ممکن است عیوب انکساری داشته باشد، اما اگر اعضای خانواده شما از عینک یا لنز استفاده می کنند، در معرض خطر بیشتری قرار دارید.

بیشتر انواع عیوب انکساری، مانند نزدیک بینی، معمولا از دوران کودکی شروع می شود. پیرچشمی در بزرگسالان 45 سال و بالاتر شایع است.

با پزشک خود در مورد خطر ابتلا به عیوب انکساری صحبت کنید و بپرسید هر چند وقت یکبار باید معاینه شوید.

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن ازپزشک امکان ویزیت توسط دکتر چشم پزشک آنلاین  است، چراکه با استفاده از این خدمات بیماران می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی  ویزیت آنلاین  دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

چه چیزی باعث عیوب انکساری می شود؟

عیوب انکساری می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 • طول کره چشم (زمانی که کره چشم خیلی بلند یا خیلی کوتاه می شود)
 • مشکلات در شکل قرنیه (لایه بیرونی شفاف چشم)
 • پیری عدسی (بخش داخلی چشم که به طور معمول شفاف است و به تمرکز چشم کمک می کند)

 

چشم پزشک من چگونه عیوب انکساری را بررسی می کند؟

چشم پزشکان می توانند عیوب انکساری را به عنوان بخشی از یک معاینه جامع چشم بررسی کنند. امتحان ساده و بدون درد است. پزشک از شما می خواهد حروفی را که از نزدیک و دور هستند بخوانید. سپس، ممکن است به شما قطره چشمی بدهند تا مردمک چشم شما گشاد شود و مشکلات چشمی دیگر بررسی شود.دانلود اپلیکیشن پزشک می تواند کمک کننده باشد

 

درمان عیوب انکساری با اپلیکیشن پزشک

درمان عیوب انکساری با اپلیکیشن پزشک

 

عیوب انکساری و راه های درمان آن

 • عینک. عینک ساده ترین و مطمئن ترین راه برای اصلاح عیوب انکساری است. چشم پزشک لنزهای عینک مناسب را برای شما تجویز می کند تا واضح ترین دید ممکن را به شما بدهد.
 • لنزهای تماسی روی سطح چشم شما می نشینند و عیوب انکساری را اصلاح می کنند. چشم پزشک شما را برای لنزهای مناسب مناسب می کند و به شما نشان می دهد که چگونه آنها را با خیال راحت تمیز و استفاده کنید.
 • عمل جراحی. برخی از انواع جراحی، مانند جراحی لیزر چشم، می توانند شکل قرنیه شما را برای رفع عیوب انکساری تغییر دهند. چشم پزشک شما می تواند به شما کمک کند تا تصمیم بگیرید که آیا جراحی برای شما مناسب است یا خیر.

 

در مورد گزینه های خود با چشم پزشک خود صحبت کنید. این نکات را به خاطر بسپارید:

 • به طور منظم برای معاینه چشم به پزشک مراجعه کنید
 • اگر بینایی شما بدتر شد یا اگر با عینک یا لنزهای تماسی خود مشکل دارید به پزشک خود اطلاع دهید
 • اعضای خانواده را تشویق کنید که از نظر عیوب انکساری معاینه شوند، زیرا آنها می توانند در خانواده اجرا شوند

 

انواع عیوب انکساری چشم

 

آستیگماتیسم چیست؟

آستیگماتیسم یک مشکل رایج بینایی است که در اثر نقص در شکل قرنیه ایجاد می شود. در آستیگماتیسم، عدسی چشم یا قرنیه که سطح جلویی چشم است، انحنای نامنظمی دارد. این می تواند نحوه عبور یا شکست نور به شبکیه را تغییر دهد و باعث تاری، مبهم یا منحرف شود.

 

علائم آستیگماتیسم چیست؟

علائم آستیگماتیسم ممکن است در هر فردی متفاوت باشد. برخی افراد اصلاً هیچ علامتی ندارند. علائم اولیه آستیگماتیسم عبارتند از:

 • دید تار، یا مبهم در همه فواصل (از نزدیک و دور)
 • مشکل دیدن در شب
 • خستگی چشم
 • چشمک زدن
 • سوزش چشم
 • سردرد

در صورت داشتن علائم آستیگماتیسم به پزشک مراجعه کنید . برخی از علائم ممکن است به دلیل سایر مشکلات سلامتی یا بینایی نیز باشد.

 

علائم آستیگماتیسم

علائم آستیگماتیسم

 

نزدیک بینی چیست؟

نزدیک بینی یا نزدیک بینی یک بیماری چشمی است که در اثر یک عیب انکساری ایجاد می شود که باعث می شود اجسام دور مبهم یا تار به نظر برسند. افرادی که نزدیک بین هستند می توانند اشیاء نزدیک را به وضوح ببینند.

نزدیک بینی بسیار شایع است. طبق گزارش انجمن بینایی سنجی آمریکا (AOA)، تقریبا 30 درصد از آمریکایی ها نزدیک بین هستند. این وضعیت را می توان با معاینه چشم توسط اپتومتریست یا چشم پزشک تشخیص داد.دانلود اپلیکیشن پزشک می تواند به شما کمک کند

درخواست نوشتن آزمایش آنلاین دهید!
آزمایش میخوای بدی و نیاز به نسخه اینترنتی آزمایش داری؟ درخواست نوشتن نسخه آزمایش آنلاین ازپزشک داری؟
قبل از درخواست ویزیت، از طریق اپلیکیشن ازپزشک با قیمت خیلی مناسب درخواست آزمایش آنلاین بده و بعد از انجام آزمایش با جواب آزمایشت ازپزشک ویزیت بگیر!

علائم نزدیک بینی

شایع ترین علامت نزدیک بینی داشتن تاری دید زمانی است که به اجسام دور نگاه می کنید.

افراد مبتلا به نزدیک بینی ممکن است در تماشای تلویزیون از آن سوی اتاق یا دیدن واضح تابلوهای خیابان هنگام رانندگی مشکل داشته باشند. کودکان و نوجوانان مبتلا به نزدیک بینی ممکن است در مدرسه در دیدن یا خواندن تخته سفید مشکل داشته باشند.

 

علائم نزدیک بینی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تاری دید هنگام نگاه کردن به اجسام دور
 • خستگی چشم، زمانی است که چشمان شما درد می کند یا احساس خستگی می کنید
 • برای دیدن اجسام دور چشم دوخته اند
 • سردرد

اگر نزدیک بینی شما خفیف باشد، ممکن است متوجه هیچ علامتی نشوید. ممکن است دید نزدیک بینی را با دید طبیعی اشتباه بگیرید.

علائم نزدیک بینی معمولاً پس از درمان با عینک یا لنز از بین می رود. ممکن است برای یک یا دو هفته با تطبیق با عینک جدید یا نسخه لنز تماسی خود سردرد و خستگی چشم را تجربه کنید.

سایر شرایط جدی مانند جدا شدن شبکیه، آب مروارید و گلوکوم نیز ممکن است باعث تاری دید شوند. اگر تغییری در بینایی خود مشاهده کردید یا میدان بینایی خود را از دست دادید، به پزشک مراجعه کنید.

پیشنهاد ویژه: مطالعه مقاله   عمل لازک

 

 

دور بینی چیست؟

دور بینی به این معنی است که می توانید چیزهایی را که دور هستند به وضوح ببینید، اما چیزهایی که از نمای نزدیک هستند تار هستند. بر اساس منبع معتبر موسسه ملی چشم، این بیماری 5 تا 10 درصد از آمریکایی ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

برای درک دوربینی، دانستن نحوه عملکرد چشم طبیعی مفید است. دو قسمت چشم وظیفه تمرکز را بر عهده دارند: قرنیه و عدسی. قرنیه سطح جلویی شفاف چشم شماست. عدسی ساختاری در داخل چشم شما است که با تمرکز بر روی اشیا تغییر شکل می دهد.

قرنیه و عدسی با هم کار می کنند تا نور ورودی را خم کنند یا شکست دهند. سپس آن نور را روی شبکیه چشم شما متمرکز می کنند. شبکیه در پشت کره چشم شما قرار دارد. اطلاعات بصری را دریافت می کند و به عصب بینایی شما می فرستد، که این اطلاعات را به مغز شما منتقل می کند.

یک لنز کاملاً منحنی شکل  به شما امکان می دهد یک تصویر کاملاً متمرکز را ببینید. اما اگر قرنیه شما شکل دیگری دارد، چشم شما نمی تواند به درستی تمرکز کند.

بسته به توانایی چشم برای تمرکز بر روی اجسام نزدیک، درجات مختلفی از دوربینی وجود دارد. اگر فقط می توانید اشیایی را به وضوح ببینید که بسیار دور هستند، به شدت دور بین هستید. به طور کلی، دوربینی را می توان با عینک های طبی یا لنزهای تماسی اصلاح کرد. برخی افراد جراحی انکساری انجام می دهند.

علائم دور بینی

علائم دور بینی

 

علائم دور بینی

اگر دور بین هستید، چشمان شما باید سخت کار کنند تا هر چیزی را از نزدیک ببینند. این باعث خستگی چشم می شود. برخی از علائم دوربینی به دلیل این فشار اضافی چشم است.

 

علائم عبارتند از:

 • تاری دید برای کلمات یا اشیا از نزدیک
 • ریز کردن چشم برای بهتر دیدن
 • احساس درد یا سوزش در اطراف چشم
 • سردرد بعد از مطالعه یا کارهای دیگری که نیاز به تمرکز روی چیزی از نزدیک دارند
 • در کودکان، استرابیسم زمانی ایجاد می شود که دوربینی قابل توجهی تشخیص داده و اصلاح نشده باشد.

پیشنهاد ویژه: مطالعه مقاله حل بیماری های چشمی 

 

سوالات متداول

منابع علمی این مطلب

 1. At a glance: Refractive Errors

 2. What is farsightedness?

 3. Nearsightedness (Myopia)

 4. What Is Astigmatism?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.