پوست و مو

علائم و درمان خشکی پوست سر

علائم و درمان خشکی پوست سر

ویزیت آنلاین دکتر پوست

 

دلایل خشکی پوست سر و درمان خشکی پوست سر چیست؟ خشکی پوست سر به دلیل کمبود رطوبت در پوست ایجاد می شود در حالی که شوره سر به دلیل چربی بیش از حد روی پوست سر و رشد بیش از حد مخمر مالاسزیا ایجاد می شود. شوره سر را نمی توان درمان کرد، اما علائم آن را می توان با شامپوی تخصصی کنترل کرد. اگر پوست سر خشک و پوسته پوسته شده دارید، ممکن است به شوره سر مشکوک شوید. اما می تواند نشانه خشکی پوست سر باشد. علت خشکی پوست سر و شوره سر یکسان است که عبارتند از ریزش پوسته پوسته و خارش پوست سر، اما این دو حالت متفاوت هستند.

با پوست سر خشک، پوست شما تحریک شده و پوسته پوسته می شود. در مورد شوره سر، علت آن چربی بیش از حد روی پوست سر شما به همراه رشد بیش از حد مخمر به نام مالاسزیا است که از قبل روی پوست شما وجود دارد. این روغن اضافی باعث می شود سلول های پوست ساخته شده و سپس ریزش کنند. دانستن اینکه کدام یک از این شرایط دارید می تواند به شما کمک کند تا درمان مناسب را دریافت کرده و آن پوسته ها را برای همیشه از بین ببرید.

زمانی که پوست شما رطوبت کمی داشته باشد، پوست سر خشک می شود. پوست سر شما تحریک شده و پوسته پوسته می شود. اگر پوست سر شما خشک است، ممکن است پوست سایر قسمت‌های بدن مانند بازوها و پاها نیز خشک باشد.

 

علت خشکی پوست سر:

 

هوای سرد و خشک

درماتیت تماسی ناشی از واکنش به محصولاتی که روی پوست سر خود استفاده می کنید، مانند شامپو، ژل حالت دهنده و اسپری مو

سن بالاتر

استفاده از محصولاتی که چربی طبیعی پوست شما را از بین می برند

شوره سر

سلول های پوست روی پوست سر و بدن ، تکثیر می شوند. سپس می میرند و می ریزند. در طی این فرآیند، سلول‌های پوست شما به طور منظم تغییر می‌کنند یا در پاسخ به التهاب سریع‌تر می‌چرخند. هنگامی که شوره دارید، سلول های پوست سرتان سریعتر از حد معمول می ریزند.

 

درخواست نوشتن آزمایش آنلاین دهید!
آزمایش میخوای بدی و نیاز به نسخه اینترنتی آزمایش داری؟ درخواست نوشتن نسخه آزمایش آنلاین ازپزشک داری؟
قبل از درخواست ویزیت، از طریق اپلیکیشن ازپزشک با قیمت خیلی مناسب درخواست نوشتن آزمایش آنلاین بده و بعد از انجام آزمایش با جواب آزمایشت ازپزشک ویزیت بگیر!

 

علت اصلی شوره سر:

درماتیت سبورئیک است، وضعیتی که پوست شما را چرب، قرمز و پوسته پوسته می کند. پوسته های سفید یا زرد پوسته پوسته می شوند و شوره سر ایجاد می کنند. شما می توانید درماتیت سبورئیک را در هر جایی که غدد چربی دارید، از جمله ابروها، کشاله ران، زیر بغل، قفسه سینه، قسمت بالای پشت، گوش ها و کناره های بینی خود مبتلا کنید. در نوزادان به آن کلاه گهواره می گویند.

اغلب، قارچی به نام مالاسزیا باعث شوره سر می شود. این قارچ به طور معمول روی پوست سر شما زندگی می کند. با این حال، اگر مقدار زیادی از آن داشته باشید، باعث می شود سلول های پوست شما سریعتر از حد معمول تکثیر شوند.

 

علت خشکی پوست سر

علت خشکی پوست سر

 

عوامل خاصی می توانند باعث تکثیر مالاسزیا شوند، از جمله:

  • سن
  • هورمون ها
  • فشار
  • شرایط پزشکی اساسی و کمبودهای تغذیه ای
  • موهای کثیف باعث ایجاد شوره سر نمی شوند، اما اگر موهای خود را به اندازه کافی نشویید، تجمع چربی می تواند باعث ایجاد پوسته پوسته شود.

بیشتر بخوانید : سرطان پوست در پوست سر

 

شوره سر در مقابل خشکی پوست سر

یکی از راه‌هایی که می‌توان بین خشکی پوست سر و پوسته‌های پوسته از شوره سر تشخیص داد، ظاهر آن‌ها است. پوسته های شوره سر بزرگتر هستند و چرب به نظر می رسند. در نوزادانی که کلاه گهواره ای دارند، پوست سر آنها پوسته پوسته به نظر می رسد. هر دو می توانند باعث خارش پوست سر شما شوند.

 

یکی از خدمات فوق‌العاده اپلیکیشن ازپزشک که باعث محبوبیت آن در بین بیماران و پزشکان عزیز شده است امکان دریافت ویزیت پزشک آنلاین و یا مشاوره با پزشک متخصص پوست و مو می‌باشد در واقع سامانه ازپزشک با قرار دادن این خدمات ارزشمند در سامانه خود باعث شده تا در هر مکانی و هر زمانی بتوانید به راحتی از این خدمات استفاده نمائید. فقط کافی است همین الان اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات این مجموعه برخوردار شوید.

 

درمان خشکی پوست سر

اگر پوست سرتان خشک است، با شامپوی ملایم بشویید و سپس از نرم کننده مرطوب کننده استفاده کنید. یکی از راه‌های تشخیص اینکه آیا پوست سرتان خشک است یا شوره سر این است که قبل از رفتن به رختخواب از یک مرطوب‌کننده سبک روی پوست سر خود استفاده کنید. اگر علت خشکی پوست سر باشد، پس از دوش گرفتن صبح روز بعد، پوسته‌ها باید ناپدید شوند. برخی از آرایشگرها می توانند یک درمان پوست سر انجام دهند که از بخار برای رساندن رطوبت بیشتر به پوست سر استفاده می کند.

 

شامپو شوره سر

موهای خود را هر روز با یک شامپوی ملایم بشویید تا میزان چربی روی پوست سرتان کاهش یابد. اگر شوره سر شما شدیدتر است یا شامپوی معمولی کار نمی کند، شامپوی شوره سر را امتحان کنید.

اکثر شامپوهای شوره سر حاوی داروهایی هستند که قارچ روی سر شما را از بین می برد یا پوسته پوسته شدن پوست را از بین می برد. در اینجا چند نمونه آورده شده است:

 

پیریتیون زینک

(سر و شانه، جیسون شوره رلیف 2 در 1) یک داروی ضد قارچ است. این قارچ روی پوست سر شما را که باعث پوسته پوسته شدن می شود از بین می برد. شامپوهای زینک پیریتیون به اندازه کافی ملایم هستند که می توانید هر روز استفاده کنید.

سولفید سلنیوم (Selsun Blue)

میزان قارچ را کاهش می دهد و از از بین رفتن سلول های بیش از حد پوست جلوگیری می کند. اگر موهای بور یا خاکستری دارید یا موهای خود را رنگ می کنید، قبل از استفاده از شامپو حاوی سولفید سلنیوم از یک متخصص مراقبت های بهداشتی بپرسید. می تواند رنگ موهای شما را تغییر دهد.

عکس خشکی پوست سر

عکس خشکی پوست سر

 

کتوکونازول (نیزورال)

قارچی که باعث شوره سر می شود را از بین می برد. می‌توانید آن را به‌صورت بدون نسخه یا نسخه‌ای خریداری کنید.

 

اسید سالیسیلیک (Neutrogena T/Sal)

قبل از اینکه پوسته پوسته شود، پوسته های اضافی را از روی پوست سر شما پاک می کند. اسید سالیسیلیک می تواند پوست شما را خشک کرده و باعث پوسته پوسته شدن بیشتر شود.

قطران زغال سنگ (Neutrogena T/Gel)

رشد و ریزش سلول های پوست روی پوست سر را کاهش می دهد. اگر موهای بور یا خاکستری دارید، شامپوهای بر پایه قیر نیز می توانند رنگ موهای شما را تغییر دهند.

 

روغن درخت چای شوره سر

شامپوهای حاوی روغن درخت چای یک درمان جایگزین برای شوره سر هستند. روغن درخت چای یک ماده طبیعی با خواص ضد قارچی است که برخی مطالعات نشان می دهد شوره سر را درمان می کند. برخی افراد به روغن درخت چای حساسیت دارند. اگر قرمزی یا تورم دارید استفاده از محصول را متوقف کنید.

اگر شوره سر دارید، موهای خود را اغلب با شامپوی ضد شوره بشویید. مطمئن شوید که تمام شامپو را بشویید.

از استفاده از محصولات مو حاوی مواد شیمیایی خشن مانند سفید کننده و الکل خودداری کنید. این مواد می توانند پوست سر شما را خشک کنند. همچنین از محصولات موی چرب که می توانند روی پوست سر شما تجمع کنند، خودداری کنید.

هر روز چند دقیقه را زیر نور خورشید بگذرانید. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش (UV) می تواند به کنترل شوره سر کمک کند. با این حال، نمی خواهید بیش از حد در معرض نور خورشید قرار بگیرید، زیرا می تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد.

استرس خود را با مدیتیشن، یوگا، تنفس عمیق و سایر تکنیک های آرامش بخش مدیریت کنید.

 

پیشنهاد ویژه: مطالعه مقاله علائم و روش های درمان پیسی

 

منابع علمی این مطلب

Is It Dandruff or Dry Scalp? Symptoms, Treatment, and More

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.