پزشکی, دندانپزشکی

پوسیدگی دندان و عفونت های ادنتوژنیک

پوسیدگی دندان و عفونت های ادنتوژنیک

پوسیدگی دندان و عفونت های ادنتوژنیک

پوسیدگی دندان و عفونت های ادنتوژنیک چیست؟( قسمت اول)

پوسیدگی دندان و عفونت های ادنتوژنیک، که عمدتاً از پوسیدگی دندان و بیماری پریودنتال (لثه و پریودنتیت) تشکیل شده‌اند، شایع هستند و در برخی موارد پیامدهای سیستمیک دارند. در ایالات متحده تخمین زده می شود که 25 درصد از بزرگسالان بالای 60 سال تمام دندان های خود را از دست داده اند (بی دندانی)، که تقریباً نیمی از آنها به دلیل بیماری پریودنتال و نیمی از آنها به دلیل پوسیدگی دندان است

علاوه بر ایجاد درد و ناراحتی، عفونت‌های ادنتوژنیک می‌توانند گسترش یافته و منجر به عوارض تهدید کننده زندگی مانند عفونت‌های فضای فاشیال سر و گردن شوند.

عفونت پریودنتال همچنین می تواند با تعدادی از اختلالات سیستمیک همراه باشد. شامل تب با منشا ناشناخته، کاشت باکتریایی دریچه های قلب و دستگاه های مصنوعی، تولد زودرس نوزادان کم وزن، و افزایش خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب و حوادث عروقی مغز.

عوارض پوسیدگی دندان و عفونت های ادنتوژنیک

عوارض پوسیدگی دندان و عفونت های ادنتوژنیک

عفونت های ادنتوژنیک چرکی ممکن است به فضاهای فاشیال در ناحیه دهانی صورت یا عمق سر و گردن گسترش یابد.

اگر تشخیص داده نشود و درمان نشود، این عفونت‌ها جدی هستند، زیرا می‌توانند به طور پیوسته به فضاهای فاشیال عمیق‌تر سر و گردن، مانند فضاهای زیر فکی، حلقی جانبی، و خلف حلق یا داخل غلاف کاروتید گسترش یابند.

عفونت فضای عمیق تمپورال معمولاً از درگیری دندان‌های مولر خلفی فک بالا منشأ می‌گیرد.

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن ازپزشک امکان مشاوره آنلاین با متخصص دندانپزشک است، چراکه با استفاده از این خدمات بیماران می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی  ویزیت آنلاین  دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

فضاهای کانین و زیر گیجگاهی

پوسیدگی دندان و عفونت های ادنتوژنیک ور ابطه آن با فضاهای کاتین و زیر کیجگاهی:

– درگیری دندان های فک بالا و دندان نیش ممکن است منجر به عفونت فضای نیش شود که به صورت تورم چشمگیر لب فوقانی و اغلب بافت های اطراف چشم ظاهر می شود. درد معمولاً متوسط ​​است و علائم سیستمیک حداقل است.

عفونت‌های اولیه حفره زیر گیجگاهی معمولاً از درگیری دندان‌های مولر خلفی فک بالا، به‌ویژه مولر سوم منشأ می‌گیرند

استئومیلیت فک

– عفونت های ادنتوژنیک می توانند به طور پیوسته گسترش یافته و باعث استئومیلیت فک شوند. فک پایین بسیار بیشتر از فک بالا مستعد ابتلا به استئومیلیت است

انتشار هماتوژن

پوسیدگی دندان و عفونت های ادنتوژنیک و تعریف انتشار هماتوزن

– علاوه بر گسترش پیوسته، عفونت‌های ادنتوژنیک می‌توانند به طور هماتوژن به دریچه‌های قلب، مفاصل یا سایر دستگاه‌های مصنوعی در بدن منتشر شوند اگرچه باکتریمی می تواند تقریباً به دنبال همه انواع دستکاری های دندانی، از جمله نخ دندان کشیدن، جرم گیری، حتی مسواک زدن و جویدن آب نبات سفت رخ دهد، اما چنین دوره هایی معمولاً در افراد سالم گذرا و بی اهمیت هستند. در مقابل، باکتریمی در بیماران مبتلا به پوسیدگی دندان و بیماری پریودنتال بیشتر و پایدارتر است

منابع دندانی باکتریمی در افراد مسن نگرانی فزاینده ای برای کسانی است که دارای دریچه قلب مصنوعی یا تعویض مفصل مصنوعی هستند. توصیه شده است که ارزیابی روتین دندانپزشکی در همه بیماران تحت عمل جراحی دریچه انجام شود و مداخلات درمانی مناسب در صورت امکان قبل از کاشت دریچه آغاز شود

ارتباط با بیماری قلبی عروقی

ارتباط با بیماری قلبی عروقی

پوسیدگی دندان و عفونت های ادنتوژنیک و ارتباط آن با بیماری قلبی عروقی چیست؟

– ارتباط بین سلامت ضعیف دهان و پریودنتیت مزمن با بیماری عروق کرونر و عروق مغزی از نظر اپیدمیولوژیک به خوبی ثابت شده است

 

درخواست نوشتن آزمایش آنلاین دهید!
آزمایش میخوای بدی و نیاز به نسخه اینترنتی آزمایش داری؟ درخواست نوشتن نسخه آزمایش آنلاین ازپزشک داری؟
قبل از درخواست ویزیت، از طریق اپلیکیشن ازپزشک با قیمت خیلی مناسب درخواست آزمایش آنلاین بده و بعد از انجام آزمایش با جواب آزمایشت ازپزشک ویزیت بگیر!

پوسیدگی دندان و ملاحظات درمانی

توجه دقیق به بهداشت دهان و دندان مهمترین استراتژی برای کنترل موثر پلاک لثه و زیر لثه است که به نوبه خود هم برای پیشگیری از پوسیدگی و هم برای درمان پریودنتیت ضروری است.

افراد با محدودیت های جسمی یا ذهنی که نمی توانند به تنهایی بهداشت دهان و دندان را به اندازه کافی انجام دهند، باید بهداشت دهان و دندان را روزانه توسط مراقبت کنندگان دریافت کنند. مراجعه بیشتر به دندانپزشک و استفاده از مسواک برقی نیز در این بیماران باید مد نظر قرار گیرد.

با شناخت ویژگی میکروبی عفونت های ادنتوژنیک، آنتی سپتیک های موضعی و آنتی بیوتیک های سیستمیک نقش مهمی را در کنترل و درمان پوسیدگی دندان و بیماری پریودنتال ایفا کرده اند

نیاز به کشیدن دندان ، به طور قابل توجهی کاهش یافته است

تعریف پوسیدگی دندان

تعریف پوسیدگی دندان

– مدیریت پوسیدگی با درمان ترمیمی (به عنوان مثال، پر کردن) رویکرد درمانی ترجیحی در بسیاری از کشورها است. با این حال، درمان ترمیمی باید با اقدامات پیشگیرانه ترکیب شود، زیرا ترمیم ها دوام نسبتاً کوتاهی دارند و در صورت تداوم علل بیماری، پوسیدگی های جدید ممکن است در حاشیه ترمیم ها ایجاد شود

پالپیت

– پالپیت، التهاب پالپ دندان، زمانی رخ می دهد که پیشرفت پوسیدگی دندان، پالپ دندان را در معرض دید قرار دهد و منجر به عفونت شود. علامت اولیه و غالب پالپیت حاد یک دندان درد شدید است که می تواند با تغییرات حرارتی، به ویژه نوشیدنی های سرد ایجاد شود.

پالپیت را می توان به دو دسته برگشت پذیر یا غیر قابل برگشت طبقه بندی کرد. پالپیت برگشت پذیر زمانی رخ می دهد که پوسیدگی به پالپ نفوذ کند و با التهاب خفیف پالپ همراه باشد. پالپیت برگشت ناپذیر به التهاب مداوم درون اتاقک پالپ با افزایش سریع فشار، انسداد عروق خونی در سوراخ آپیکال، ایسکمی و نکروز بافت پالپ اشاره دارد.

پالپیت برگشت ناپذیر با درد حاد و شدید مشخص می شود و یکی از شایع ترین دلایل مراجعه بیماران به درمانگاه اورژانس دندان است. جدای از کشیدن دندان، روش مرسوم برای تسکین درد پالپیت غیرقابل برگشت، سوراخ کردن دندان، برداشتن پالپ ملتهب (عصب) و تمیز کردن کانال ریشه است.

اگر نیاز به مشاوره با پزشک دندان‌پزشک هستید توسط سامانه از پزشک می‌توانید به وطر آنلاین  با صرف تایم و هزینه کم‌تر ویزیت شوید برای دریافت اطلاعات بیشتر از نحوه انجام ویزیت آنلاین می‌توانید به مقاله مشاوره آنلاین تصویری با دندانپزشک مراجعه نمائید تا در این‌باره اطلاعات جامع‌تری در اختیارتان قرار گیرذ.

 

سوالات متداول

منابع علمی این مطلب

uptodate1

uptodate2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.