دامپزشکی

درمان انواع بیماری پرندگان خانگی

درمان انواع بیماری پرندگان خانگی

درمان پرندگان خانگی با ویزیت دامپزشکی آنلاین

قناری ها: پرندگان کوچکی هستند که به خاطر توانایی های آوازخوانی خود شناخته می شوند. اغلب پرهای زرد دارند، اما رنگ های دیگری نیز ممکن است دیده شود. طول آنها از سر تا پا 5-6 اینچ است. آنها یا به صورت جفت یا به تنهایی نگهداری می شوند. طول عمر آنها 10-15 سال است.فنچ ها: نگهداری از آنها در مقایسه با سایر پرندگان خانگی آسان است. آنها صاحبان خود را با شیطنت های هوایی و تعاملات اجتماعی خود با یکدیگر خوشحال می کنند. آنها برای باغچه های داخلی یا باغ مناسب هستند. طوطی: کوچک هستند، حدود 8 اینچ طول دارند و رنگ های متنوعی دارند. پسیتاسین ها مانند طوطی، کوکتیل، پرندگان عشق

 

بیماری های شایع پرندگان خانگی با دامپزشکی آنلاین

دکتر پرندگان انلاین

 

مراقبت و مدیریت پرندگان خانگی:

 • پرندگان باید اندازه قفس مناسبی با توجه به اندازه بدن خود داشته باشند که در آن بتوانند آزادانه بچرخند و حرکت کنند.
 • قفس نباید از فلز گالوانیزه ساخته شود زیرا ممکن است باعث مسمومیت روی شود.
 • قفس ها باید طوری باشند که به راحتی تمیز شوند.
 • کف باید با هر گونه بستر جاذب مانند روزنامه، ماسه و غیره پوشانده شود. بستر باید مرتباً تعویض شود زیرا ممکن است در شرایط غیربهداشتی باکتری و قارچ ایجاد شود.
 • قفس ها باید دارای سکوی یا محل خوابیدن باشند. به طور کلی شاخه های درخت یا هر گونه چوب سفت بهتر است.
 • قفس ها همچنین باید شامل برخی اسباب بازی ها به خصوص برای پرندگان پسیتاسین برای تقویت رفتار باشند.
 • کاسه های تغذیه و آب باید آزادانه در دسترس باشند و طوری قرار بگیرند که حداقل آلودگی توسط مدفوع وجود داشته باشد.آنها باید به راحتی تمیز شوند و دوباره پر شوند.
 • قفس باید در مکانی قرار گیرد که نور طبیعی وجود داشته باشد ، در مناطقی با تهویه مناسب، زیرا پرندگان مستعد مسمویت با  دود هستند.

 

 

تغذیه:

مقدار کافی خوراک تازه باید همیشه در دسترس باشد. خوراک باید متعادل باشد و مطابق با نیاز نژاد خاص فرموله شود. معمولاً از دانه ها استفاده می شود. دانه‌ها شامل دانه‌های غلات مانند دانه‌های قناری، ذرت، ارزن و دانه‌های جو دوسر بدون پوست هستند. و دانه های روغنی مانند تخمه آفتابگردان، بادام زمینی و …

تغذیه پاسرین ها: پاسرین های حیوانی (قناری، فنچ) عمدتاً دانه خوار هستند و رژیم غذایی اصلی آنها دانه هاست. با این حال دانه‌ها به‌ویژه دانه‌های غلات دارای کمبود ویتامین‌ها (A، D، E، K)، اسیدهای آمینه ضروری (لیزین، متیونین) و مواد معدنی (Ca) هستند. بنابراین، مصرف مکمل با ویتامین، میوه های تازه، سبزیجات عمدتاً برگ دار ضروری است. کلسیم را می توان از طریق سنگ آهک، استخوان ماهی گاو و تراشه های مرمر تکمیل کرد. دانه های جوانه زده را می توان یک یا دو بار در هفته به رژیم غذایی اضافه کرد. رنگ پرها در قناری ها تا حدی به رنگدانه های موجود در رژیم غذایی بستگی دارد. بنابراین رنگدانه هایی مانند ب-کاروتن، لوتئین و کانتاکسانتین ها قبل از فصل تولید مثل تغذیه می شوند.

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن ازپزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره تخصص دامپزشکی را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره رایگان دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

چند توصیه غذایی

پسیتاسین های کوچک (مانند طوطی، کوکتیل، پرندگان عشق)

غذا با کیفیت خوب حاوی دانه های مختلف باید استفاده شود زیرا این پرندگان اغلب بر روی گونه های بذر تکی تثبیت می شوند که منجر به سوء تغذیه می شود.

چاقی در این پرندگان به دلیل رژیم غذایی پرچرب و ورزش نکردن بسیار شایع است، بنابراین باید تغذیه متعادلی در نظر گرفته شود.

مخلوط دانه های جوانه زده باید حداقل دو بار در هفته باشد. هویج، سیب، علف جوجه تازه و سبزیجات را می توان در رژیم غذایی گنجاند

اگر خوراک پلت شده تجاری استفاده می شود، اطمینان حاصل کنید که آنها برای پرنده خوش طعم هستند.

هنگامی که به دلیل عدم قرار گرفتن در معرض آفتاب کافی در داخل خانه نگهداری می شوند، ممکن است این پرندگان از کمبود ویتامین D3 رنج ببرند. رژیم غذایی سنتی که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرد، ویتامین D نیز کم است. بنابراین، مکمل ویتامین D باید داده شود.

طوطی خاکستری آفریقایی باید با منبع کلسیم تکمیل شود.

در مورد چگونگی تغذیه پرنده خانگی خود می توانید از مشاوره آنلاین دامپزشک پرندگان آنلاین رایگان استفاده کنید.

 

تصویر دکتر شهریار اسدیان حاج آقایی

شهریار اسدیان حاج آقایی

دامپزشک

تصویر دکتر امیر طاهر شهری

امیر طاهر شهری

دامپزشک

تصویر دکتر سالار حقیری

سالار حقیری

دامپزشک

تصویر دکتر امیر مدالی

امیر مدالی

دامپزشک

تصویر دکتر علی نوحی

علی نوحی

دامپزشک

تصویر دکتر حسن بهلولی

حسن بهلولی

دامپزشک

تصویر دکتر فاطمه اعتمادی

فاطمه اعتمادی

دامپزشک

تصویر دکتر فرزاد بهروزی نیا

فرزاد بهروزی نیا

دامپزشک

تصویر دکتر یاسین باقری

یاسین باقری

دامپزشک

تصویر دکتر عباس رضائی

عباس رضائی

دامپزشک

تصویر دکتر حبیب اله امیر احمدی

حبیب اله امیر احمدی

دامپزشک

تصویر دکتر سید امیر فرخی فر

سید امیر فرخی فر

دامپزشک

تصویر دکتر منصور آدینه محمدی

منصور آدینه محمدی

دامپزشک

تصویر دکتر بهزاد ببری

بهزاد ببری

دامپزشک

تصویر دکتر سروش رهبر نژاد

سروش رهبر نژاد

دامپزشک

تصویر دکتر support test

support test

دامپزشک

تصویر دکتر مجتبی سخایی

مجتبی سخایی

دامپزشک

تصویر دکتر محمد نوروزی

محمد نوروزی

دامپزشک

تصویر دکتر ابراهیم گلزار

ابراهیم گلزار

دامپزشک

تصویر دکتر حسنا صدرا

حسنا صدرا

دامپزشک

 

معاینه بالینی دامپزشک پرندگان :

 • بررسی وضعیت عمومی بدن، وضعیت پر، بال و هر گونه انگل خارجی.
 • چشم ها و بینی  از نظر وجود ترشحات.
 • حفره دهان از نظر برفک یا هر ضایعه دیگری
 • شکاف choanal  از نظر علائم ترشح و التهاب
 • پالپ کردن محصول برای بررسی کامل بودن، نهفتگی یا جسم خارجی آن.
 • برای بررسی رشد غیر طبیعی شکم باید لمس شود.
 • ریه ها و صداهای قلب باید شنیده شوند.

 

 

دامپزشک پرندگان

دامپزشک آنلاین پرندگان

 

بیماری های شایع پرندگان خانگی :

بیماری های باکتریایی:

 • سل: این یک بیماری مشترک بین انسان و دام است که هم انسان و هم پرندگان را درگیر می کند. به طور کلی پرندگان بالغ را مبتلا می کند و به ندرت در پرندگان کمتر از 1 سال دیده می شود. باکتری ها در مدفوع پرندگان آلوده ریخته می شوند و عمدتاً از طریق بلع، استنشاق و منتقل می شوند و می توانند سال ها در محیط زنده بمانند. این یک بیماری ناتوان کننده پیشرونده است که بر کبد و دستگاه گوارش تأثیر می گذارد. در موارد مزمن باعث کاهش وزن، اسهال، افسردگی، گشاد شدن شکم، تنفس دشوارمی شود. درمان معمولا طولانی است و به 6-12 ماه نیاز دارد.

 

 • کلامیدیوز (پسیتاکوز، اورنیتوز): معمولاً طوطی‌ها را مبتلا می‌کند، اما همه انواع پرندگان خانگی حساس هستند. پاتوژن در مدفوع، ترشحات بینی و چشمی پرندگان بیمار وجود دارد و برای ماه ها در بقایای آلی زنده می ماند. علائم بالینی مشاهده شده عبارتند از افسردگی، بی اشتهایی، ترشحات چشمی- بینی، ورم ملتحمه، تنگی نفس، کم آبی بدن و اسهال. برای درمان داکسی سیلسین به صورت خوراکی به مدت 45 روز تجویز می شود.

 

 • سالمونلوزیس: سالمونلوز همه انواع پرندگان را درگیر می کند اما در بین پرندگان خانگی فنچ ها و گنجشک ها بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری هستند. پرندگان خانگی آلوده، جوندگان، خزندگان، پرندگان وحشی، آب آلوده، خوراک و تخم مرغ به عنوان منبع گونه های سالمونلا عمل می کنند. عفونت توسط غذا و آب آشامیدنی آلوده رخ می دهد. افسردگی، بی اشتهایی، تنفس سخت و اسهال را برای 3 تا 4 روز قبل از مرگ نشان می دهند. اسهال زرد متمایل به سبز در طوطی های بالغ در عفونت S. typhimurium مشاهده می شود. در موارد مزمن علائم عمومی مانند بی اشتهایی، اسهال، تنگی نفس، بی حالی، کاشکسی، پرهای ژولیده، گرانولوم زیر جلدی، استاز، ورم ملتحمه، آرتریت و پانوفتالمیت دیده می شود.

راهکارهای مؤثر برای درمان کوری چشم در قناری

درمان کوری چشم در قناری نیازمند رویکردهای خاصی است. از جمله روش‌های مؤثر می‌توان به استفاده از تغذیه مناسب، مراقبت از محیط زیست قفس، و اعمال قطره‌های چشمی مخصوص اشاره کرد. همچنین، مشاوره با دامپزشک برای تعیین دلیل دقیق کوری و اجرای برنامه درمانی مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است. با توجه به نیازهای خاص این پرنده زیبا، درمان کوری چشم در قناری نیاز به رویکردهای شخصی سازی دارد.

 

سایر عفونت های باکتریایی رایج: استافیلوکوک و استرپتوکوک باکتری های رایجی هستند که عموماً با درماتیت همراه هستند. برای شناخت و نحوه ی درمان از دامپزشکی آنلاین کمک بگیرید.

 

 

دامپزشکی آنلاین و درمان پرندگان

دامپزشکی آنلاین و درمان پرندگان

 

عفونت های ویروسی:

 

 • ویروس پلیومای پرندگان (بیماری نوپای بادگریگار، پلیوماویروس پسیتاسین): طوطی های جوان بیشتر مستعد ابتلا هستند اما سایر پرندگان خانگی نیز می توانند آلوده شوند. عفونت از طریق تماس مستقیم با پرنده آلوده یا جعبه های آشیانه آلوده، قفس و سایر اشیاء بی جان منتقل می شود.

 

 • تب ویروس نیل غربی: این یک بیماری ویروسی منتقله از پشه است که توسط فلاوی ویروس ایجاد می‌شود و عمدتاً بر روی ماهی‌ها تأثیر می‌گذارد، اما قناری‌ها، پسیتاسین‌ها و رپتورها نیز می‌توانند تحت تأثیر قرار گیرند. علائم بالینی شامل افسردگی، بی اشتهایی، کاهش وزن و علائم عصبی مانند لرزش سر، آتاکسی، کوری، تشنج و مرگ است.

 

 • آنفولانزای پرندگان: این یک بیماری بسیار مشترک بین انسان و دام است که توسط ویروس Infulenza A از خانواده Orthomyxoviridae ایجاد می شود. طیور تجاری و اهلی، پرندگان آبزی و دریایی به عنوان مخزن آن محسوب می شوند. این بیماری مهم طیور است، اما پرندگان خانگی مانند طوطی سانان نیز مبتلا می شوند. عفونت از طریق پرندگان وحشی قابل انتقال است. علائم بالینی غیر اختصاصی مانند علائم عصبی افسردگی، پرهای ژولیده و ایستادن در انتهای قفس مشاهده می شود.

 

 • آبله مرغان: می تواند تقریباً همه گونه های پرندگان خانگی به ویژه آمازون و طوطی های پیونوس، مرغ عشق و قناری را تحت تأثیر قرار دهد. این بیماری توسط ویروس آویپوکس از خانواده Poxviridae ایجاد می شود. از طریق تماس مستقیم با پرندگان آلوده یا از طریق پشه منتقل می شود. علائم بالینی شکل دیفتری، تنگی نفس، ضایعات نکروزه در دهان، حلق و نای است. هیچ درمان و واکسن خاصی در دسترس نیست. پرندگان مبتلا باید از پرندگان سالم جدا شوند. قفس ها و ظروف باید به درستی ضد عفونی شوند زیرا ویروس برای مدت طولانی در محیط باقی می ماند.

 

 

 

 

تصویر دکتر شهریار اسدیان حاج آقایی

شهریار اسدیان حاج آقایی

دامپزشک

تصویر دکتر امیر طاهر شهری

امیر طاهر شهری

دامپزشک

تصویر دکتر سالار حقیری

سالار حقیری

دامپزشک

تصویر دکتر امیر مدالی

امیر مدالی

دامپزشک

تصویر دکتر علی نوحی

علی نوحی

دامپزشک

تصویر دکتر حسن بهلولی

حسن بهلولی

دامپزشک

تصویر دکتر فاطمه اعتمادی

فاطمه اعتمادی

دامپزشک

تصویر دکتر فرزاد بهروزی نیا

فرزاد بهروزی نیا

دامپزشک

تصویر دکتر یاسین باقری

یاسین باقری

دامپزشک

تصویر دکتر عباس رضائی

عباس رضائی

دامپزشک

تصویر دکتر حبیب اله امیر احمدی

حبیب اله امیر احمدی

دامپزشک

تصویر دکتر سید امیر فرخی فر

سید امیر فرخی فر

دامپزشک

تصویر دکتر منصور آدینه محمدی

منصور آدینه محمدی

دامپزشک

تصویر دکتر بهزاد ببری

بهزاد ببری

دامپزشک

تصویر دکتر سروش رهبر نژاد

سروش رهبر نژاد

دامپزشک

تصویر دکتر support test

support test

دامپزشک

تصویر دکتر مجتبی سخایی

مجتبی سخایی

دامپزشک

تصویر دکتر محمد نوروزی

محمد نوروزی

دامپزشک

تصویر دکتر ابراهیم گلزار

ابراهیم گلزار

دامپزشک

تصویر دکتر حسنا صدرا

حسنا صدرا

دامپزشک

سوالات متداول

منابع علمی این مطلب

Pet Birds: Management and Common Diseases

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.