پزشکی, روانپزشکی

انواع اسکیزوفرنی

انواع اسکیزوفرنی

انواع اسکیزوفرنی

اسکیزوفرنی و انواع اسکیزوفرنی چیست؟
اسکیزوفرنی یک بیماری روانی مزمن است که موارد زیر را تحت تاثیر قرار می دهد:

احساسات
توانایی تفکر منطقی و واضح
توانایی تعامل و ارتباط با دیگران
با توجه به انجمن ملی بیماری های روانی (NAMI)، اسکیزوفرنی تقریباً 1 درصد از آمریکایی ها را تحت تأثیر قرار می دهد. معمولاً در اواخر نوجوانی یا اوایل دهه 20 برای مردان و اواخر دهه 20 یا اوایل 30 سالگی در زنان تشخیص داده می شود.

دوره‌های بیماری می‌توانند بیایند و بروند، شبیه به یک بیماری در حال بهبودی. هنگامی که یک دوره “فعال” وجود دارد، یک فرد ممکن است علایم زیر را تجربه کند:

توهمات مشکل در تفکر و تمرکز

انواع اسکیزوفرنی چیست؟

اگرچه این زیرگروه ها دیگر به عنوان اختلالات بالینی جداگانه وجود ندارند، اما همچنان می توانند به عنوان مشخص کننده و برای برنامه ریزی درمان مفید باشند. پنج زیرگروه کلاسیک وجود دارد:

پارانوئید paranoid
هبفرنیک:hebephrenic
تمایز نیافته undifferentiated:
باقی ماندهresidual:
کاتاتونیکcatatonic

درباره انواع اسکیزوفرنی و اسکیزوفرنی پارانوئید بیشتر بدانید:

درباره انواع اسکیزوفرنی و اسکیزوفرنی پارانوئید بیشتر بدانید:

اسکیزوفرنی پارانوئید در گذشته رایج ترین شکل اسکیزوفرنی بود. در سال 2013، انجمن روانپزشکی آمریکا تشخیص داد که پارانویا یک علامت مثبت این اختلال است، بنابراین اسکیزوفرنی پارانوئید یک بیماری جداگانه نیست. از این رو، پس از آن فقط به اسکیزوفرنی تغییر یافت.

علائم عبارتند از:

توهمات
هذیان
گفتار نامنظم
مشکل در تمرکز
اختلال رفتاری (کنترل تکانه، ناتوانی عاطفی)

ویزیت پزشک متخصص به صورت آنلاین یکی از خدماتی است که با استفاده از آن می‌توانید بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر و… با دکتر مورد نظر خود مشاوره و ویزیت شوید .  ازپزشک با قرار دادن این خدمات ارزشمند در سامانه خود باعث شده تا در هر مکانی و هر زمانی بتوانید به راحتی از این خدمات استفاده نمائید. فقط کافی است همین الان اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات این مجموعه برخوردار شوید.

اسکیزوفرنی هبفرنیک/ناسازگار

اسکیزوفرنی هبفرنیک یا سازمان‌یافته هنوز توسط طبقه‌بندی آماری بین‌المللی بیماری‌ها و مشکلات سلامت مرتبط (ICD-10) به رسمیت شناخته می‌شود، اگرچه از DSM-5 حذف شده است.

در این نوع اسکیزوفرنی، فرد توهم یا هذیان ندارد. در عوض، رفتار و گفتار نامنظم را تجربه می کنند. این می تواند شامل موارد زیر باشد:

اختلالات گفتاری
تفکر بی نظم
احساسات نامناسب یا واکنش های چهره
مشکل در فعالیت های روزانه
اسکیزوفرنی تمایز نیافته

اسکیزوفرنی تمایز نیافته اصطلاحی است که برای توصیف زمانی که یک فرد رفتارهایی از خود نشان می دهد که برای بیش از یک نوع اسکیزوفرنی قابل استفاده است استفاده می شود. به عنوان مثال، فردی که دارای رفتار کاتاتونیک بود، اما همچنین دارای هذیان یا توهم با کلمه سالاد بود، ممکن است مبتلا به اسکیزوفرنی تمایز نیافته تشخیص داده شود.

با معیارهای تشخیصی جدید، این صرفاً به پزشک نشان می دهد که علائم مختلفی وجود دارد.

اسکیزوفرنی باقیمانده

این کمی مشکل است. زمانی استفاده می‌شود که فردی قبلاً تشخیص اسکیزوفرنی داشته باشد اما دیگر علائم برجسته‌ای از این اختلال نداشته باشد. علائم عموماً ا کاهش یافته است.

اسکیزوفرنی باقیمانده معمولاً شامل علائم “منفی” بیشتری است، مانند:

مشکلات روانی حرکتی
گفتارکند
بهداشت ضعیف
بسیاری از افراد مبتلا به اسکیزوفرنی دوره‌هایی را پشت سر می‌گذارند که علائم آن‌ها کاهش می‌یابد و از نظر فراوانی و شدت متفاوت است. بنابراین، این نام دیگر به ندرت استفاده می شود.

اسکیزوفرنی کاتاتونیک

اگرچه اسکیزوفرنی کاتاتونیک در نسخه قبلی DSM یک نوع فرعی بود، در گذشته استدلال شده است که کاتاتونیا باید بیشتر یک مشخص کننده باشد. این به این دلیل است که در انواع شرایط روانپزشکی و شرایط پزشکی عمومی رخ می دهد.

به طور کلی خود را به عنوان بی حرکتی نشان می دهد، اما می تواند به شکل زیر باشد:

تقلید رفتار
لالی
حالتی شبیه گیجی

اسکیزوفرنی دوران کودکی
اسکیزوفرنی دوران کودکی یک نوع فرعی نیست، بلکه برای اشاره به زمان تشخیص استفاده می شود. تشخیص در کودکان نسبتاً غیر معمول است.

وقتی اتفاق می افتد، می تواند شدید باشد. اسکیزوفرنی زودرس معمولاً در سنین 13 تا 18 سالگی رخ می دهد. تشخیص زیر 13 سال بسیار زود شروع می شود و بسیار نادر است.

علائم در کودکان بسیار خردسال مشابه علائم اختلالات رشدی مانند اوتیسم و اختلال کم توجهی بیش فعالی (ADHD) است. این علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:

تاخیر گفتار
راه رفتن دیر یا غیرعادی
حرکات حرکتی غیر طبیعی
هنگام بررسی تشخیص اسکیزوفرنی خیلی زود ، مهم است که مسائل رشدی را رد کنید.

انواع اسکیزوفرنی و علائم آن در کودکان چیست؟

انواع اسکیزوفرنی و علائم آن در کودکان چیست؟

علائم در کودکان بزرگتر و نوجوانان عبارتند از:

کناره گیری اجتماعی
اختلالات خواب
اختلال در عملکرد مدرسه
تحریک پذیری
رفتار عجیب
مصرف مواد
افراد جوان کمتر احتمال دارد هذیان داشته باشند، اما بیشتر احتمال دارد که توهم داشته باشند. همانطور که نوجوانان بزرگتر می شوند، معمولاً علائم معمول اسکیزوفرنی مانند علائم بزرگسالان ظاهر می شود.

داشتن یک متخصص آگاه برای تشخیص اسکیزوفرنی دوران کودکی مهم است، زیرا بسیار نادر است. رد کردن هر گونه بیماری دیگر، از جمله مصرف مواد یا یک مسئله پزشکی ارگانیک، بسیار مهم است.

انواع اسکیزوفرنی و روش‌‌های درمان آن:

درمان باید توسط روانپزشک کودک با تجربه در اسکیزوفرنی دوران کودکی انجام شود. معمولاً شامل ترکیبی از درمان هایی مانند:

داروها
آموزش مهارت ها
بستری شدن در بیمارستان در صورت لزوم
شرایط مربوط به اسکیزوفرنی

اختلال اسکیزوافکتیو

اختلال اسکیزوافکتیو یک بیماری جدا و متفاوت از اسکیزوفرنی است، اما گاهی اوقات با آن همراه می شود. این اختلال دارای عناصر اسکیزوفرنی و اختلالات خلقی است.

روان پریشی – که شامل از دست دادن تماس با واقعیت است – اغلب یک جزء است. اختلالات خلقی می تواند شامل شیدایی یا افسردگی باشد.

انواع اسکیزوفرنی و ویژگی هریک از ان‌ها:

اختلال اسکیزوافکتیو بر اساس اینکه آیا فرد فقط دوره های افسردگی دارد یا اینکه دوره های شیدایی همراه با یا بدون افسردگی نیز دارد به زیرگروه هایی طبقه بندی می شود. علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:

افکار پارانوئید
هذیان یا توهم
مشکل در تمرکز
افسردگی
بیش فعالی یا شیدایی
بهداشت شخصی ضعیف
اختلال اشتها
اختلالات خواب
کناره گیری اجتماعی
تفکر یا رفتار آشفته

انواع اسکیزوفرنی و تشخیص آن‌ها:

تشخیص معمولاً از طریق معاینه فیزیکی کامل، مصاحبه و ارزیابی روانپزشکی انجام می شود. مهم است که هر گونه شرایط پزشکی یا هر بیماری روانی دیگری مانند اختلال دوقطبی را رد کنید. درمان ها شامل:

داروها
درمان گروهی یا فردی
آموزش عملی مهارت های زندگی
سایر شرایط مرتبط

سایر شرایط مرتبط با اسکیزوفرنی عبارتند از:

اختلال هذیانی
اختلال اسکیزوفرنیفرم
شما همچنین می توانید روان پریشی را با تعدادی از شرایط سلامتی تجربه کنید.

اسکیزوفرنی یک بیماری پیچیده است. همه افراد مبتلا به آن علائم یا تظاهرات دقیق یکسانی ندارند.

اگرچه زیرگروه ها دیگر تشخیص داده نمی شوند، اما همچنان به عنوان مشخص کننده برای کمک به برنامه ریزی درمان بالینی استفاده می شوند. درک اطلاعات در مورد انواع فرعی و اسکیزوفرنی به طور کلی نیز می تواند به شما در مدیریت بیماری کمک کند.

اگر به اطلاعات بیشتری در زمینه مشکلات رواتنشناختی دارید پیشنهاد ما به شما مطالعه مقاله مشاوره روانشناسی آنلاین است تا اطلاعات کامل و حامعی را در این زمینه به دست آورید.

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک امکان ویزیت آنلاین بیمار توسط پزشک متخصص است، چراکه با استفاده از این خدمات بیماران می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

منابع علمی این مطلب

https://www.healthline.com/health/schizophrenia-types#subtypes

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.