پزشکی, روانپزشکی

اختلال شخصیت وسواسی اجباری چیست؟

اختلال شخصیت وسواسی اجباری چیست؟

اختلال شخصیت وسواسی اجباری چیست؟

اختلال شخصیت وسواسی اجباری چیست؟ و نحوه درمان آن؟

اختلال شخصیت وسواسی اجباری (OCPD) یک اختلال شخصیتی است که با کمال گرایی، نظم و آراستگی شدید مشخص می شود. افراد مبتلا به OCPD همچنین نیاز شدیدی به تحمیل استانداردهای خود در محیط بیرونی ‍‍پیدا خواهند کرد.

اختلال شخصیت وسواسی اجباری چیست؟ ویزگی افراد مبتلا به آن؟

اختلال شخصیت وسواسی اجباری چیست؟ ویزگی افراد مبتلا به آن؟

افراد مبتلا به OCPD دارای ویژگی های زیر هستند:

بیان احساساتشان برایشان سخت است.

آنها در ایجاد و حفظ روابط نزدیک با دیگران مشکل دارند.

آنها سخت کوش هستند، اما وسواس آنها به کمال می تواند آنها را ناکارآمد کند.

آنها اغلب احساس خشم و عصبانیت می کنند.

آنها اغلب با انزوای اجتماعی روبرو هستند.

آنها می توانند اضطرابی را تجربه کنند که با افسردگی اتفاق می افتد.

OCPD اغلب با یک اختلال اضطرابی به نام اختلال وسواس فکری-اجباری (OCD) اشتباه گرفته می شود. با این حال، آنها یکسان نیستند.

افراد مبتلا به OCPD نمی دانند که در طرز فکر یا رفتار آنها مشکلی وجود دارد. آنها معتقدند طرز فکر و انجام کارها تنها راه صحیح است و بقیه اشتباه می کنند.

علل OCPD چیست؟

اختلال شخصیت وسواسی اجباری چیست؟علت دقیق شخصیت وسواسی و یا OCPD ناشناخته است. مانند بسیاری از جنبه های OCPD، علل هنوز مشخص نشده است. OCPD ممکن است به دلیل ترکیبی از ژنتیک و تجربیات دوران کودکی ایجاد شود.

در برخی از مطالعات موردی، بزرگسالان می توانند تجربه OCPD را از سنین پایین به یاد بیاورند. آنها ممکن است احساس کرده باشند که باید کودکی کامل یا کاملاً مطیع باشند. این نیاز به پیروی از قوانین و سپس به بزرگسالی منتقل می شود.

ویزیت پزشک متخصص به صورت آنلاین یکی از خدماتی است که با استفاده از آن می‌توانید بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر و… با دکتر مورد نظر خود مشاوره و ویزیت شوید .  ازپزشک با قرار دادن این خدمات ارزشمند در سامانه خود باعث شده تا در هر مکانی و هر زمانی بتوانید به راحتی از این خدمات استفاده نمائید. فقط کافی است همین الان اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات این مجموعه برخوردار شوید.

چه کسانی بیشتر در معرض خطر OCPD هستند؟

چه کسانی بیشتر در معرض خطر OCPD هستند؟

درباره این مطلب که اختلال شخصیت وسواسی اجباری چیست؟ و اینکه چه کسانی در معرض آن قرار دارند باید گفت که بنیاد بین المللی OCD تخمین می زند که احتمال ابتلای مردان به این اختلال شخصیت دو برابر بیشتر از زنان است. با توجه به ژورنال ارزیابی شخصیت، بین 2 تا 7 درصد از جمعیت مبتلا به OCPD هستند که آن را به شایع ترین اختلال شخصیت تبدیل می کند.

افرادی که دارای تشخیص‌های سلامت روان هستند، احتمال بیشتری دارد که مبتلا به OCPD تشخیص داده شوند. تحقیقات بیشتری برای نشان دادن نقش OCPD در این تشخیص ها مورد نیاز است.

علاوه بر این، افرادی که OCD شدید دارند، بیشتر احتمال دارد که مبتلا به OCPD تشخیص داده شوند.

علائم OCPD و اختلال شخصیت وسواسی اجباری چیست؟

علائم OCPD عبارتند از:

کمال گرایی تا حدی که توانایی انجام کارها را مختل می کند

رفتارهای سفت، رسمی یا سفت و سخت

به شدت صرفه جویی در پول

نیاز شدید به وقت شناس بودن

توجه شدید به جزئیات

از خود گذشتگی بیش از حد به کار به قیمت از دست دادن روابط خانوادگی یا اجتماعی

احتکار اقلام فرسوده یا بی مصرف

ناتوانی در به اشتراک گذاشتن یا واگذاری کار به دلیل ترس از اینکه کار درست انجام نشود

تثبیت با لیست ها

پایبندی دقیق به قوانین و مقررات

نیاز شدید به نظم

احساس درستی در مورد روشی که کارها باید انجام شوند

پایبندی سخت به قوانین اخلاقی

OCPD زمانی تشخیص داده می شود که علائم توانایی شما برای عملکرد و تعامل با دیگران را مختل کند.

 

بیشتر بخوانید: ازدواج با فرد وسواسی و مدیریت آن با کمک مشاور آنلاین خانواده

 

OCPD چگونه درمان می شود؟

اگر مبتلا به OCPD هستید، درمانگر شما احتمالاً از یک رویکرد سه بعدی برای درمان استفاده خواهد کرد که شامل موارد زیر است:

درمان شناختی رفتاری (CBT)

درمان شناختی رفتاری (CBT) یک نوع رایج مشاوره سلامت روان است. در طول CBT، شما با یک متخصص سلامت روان بر اساس یک برنامه ساختار یافته ملاقات می کنید. این جلسات منظم شامل کار با مشاور برای صحبت در مورد هر گونه اضطراب، استرس یا افسردگی است. یک مشاور سلامت روان ممکن است شما را تشویق کند که تاکید کمتری بر کار و تاکید بیشتر بر تفریح، خانواده و سایر روابط بین فردی داشته باشید.

دارو

پزشک شما ممکن است تجویز یک مهارکننده انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI) را برای کاهش برخی از اضطراب های پیرامون چرخه وسواس فکری-اجباری در نظر بگیرد. اگر برای شما یک SSRI تجویز شده است، ممکن است از گروه های حمایتی و درمان منظم روانپزشک نیز بهره مند شوید. استفاده طولانی مدت از نسخه معمولاً برای OCPD توصیه نمی شود.

آموزش تمدد اعصاب

تمرین تمدد اعصاب شامل تکنیک های تنفس و تمدد اعصاب خاص است که می تواند به کاهش احساس استرس و فوریت شما کمک کند. این علائم در OCPD رایج است. نمونه‌هایی از تمرین‌های آرامش‌بخش توصیه شده شامل یوگا، تای چی و پیلاتس است.

پیش اگهی چیست؟

پیش اگهی چیست؟

اختلال شخصیت وسواسی اجباری چیست؟ بهتر است بدانید که چشم انداز فرد مبتلا به OCPD ممکن است بهتر از چشم انداز سایر اختلالات شخصیت باشد. درمان می تواند به شما کمک کند تا آگاهی بیشتری در مورد اینکه چگونه علائم OCPD می تواند بر دیگران تأثیر منفی بگذارد، به شما بدهد. اگر مبتلا به OCPD هستید، ممکن است کمتر به مواد مخدر یا الکل معتاد شوید، که در سایر اختلالات شخصیت رایج است.

مانند سایر اختلالات شخصیت، یافتن درمانی که برای شما مفید است، اساس موفقیت است. درمان شناختی رفتاری می تواند به بهبود توانایی شما در تعامل و همدلی با عزیزانتان کمک کند.

اختلالات عاطفی و اختلال شخصیت وسواسی اجباری چیست؟

چگونه یک همسر یا یکی از عزیزان می تواند از فرد مبتلا به OCPD حمایت کند؟

اگر مشکوک هستید که همسر، شریک زندگی یا یکی از اعضای خانواده شما مبتلا به OCPD است، به وسواس و رفتارهای اجباری آنها توجه کنید

اکثر افرادی که برای OCPD تحت درمان قرار می گیرند، توسط همسر یا یکی از عزیزانشان تشویق به انجام این کار می شوند. با این حال، نزدیک شدن به افراد مبتلا به OCPD در مورد رفتارهایش می تواند بسیار دشوار باشد. همچنین می‌تواند برای افراد مهم و عزیزان افراد مبتلا به OCPD مفید باشد.

انجمن‌ها و گروه‌های پشتیبانی متعددی وجود دارد که همسر یا یکی از عزیزان مبتلا به OCPD می‌تواند به آنها ملحق شود. بنیاد بین‌المللی OCD فهرستی از گروه‌های حمایتی را برای کسانی که با OCD، تمایلات OCD و اختلالات شخصیتی مانند OCPD کنار می‌آیند، نگه می‌دارد.

بازخورد:

بررسی پزشکی توسط تیموتی جی. لگ، دکترای روانشناسی – نوشته شده توسط کاترین واتسون – به روز شده در 29 سپتامبر 2018

اگر به اطلاعات بیشتری در زمینه مشکلات رواتنشناختی دارید پیشنهاد ما به شما مطالعه مقاله مشاوره روانشناسی آنلاین است تا اطلاعات کامل و حامعی را در این زمینه به دست آورید.

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک امکان ویزیت آنلاین بیمار توسط پزشک متخصص است، چراکه با استفاده از این خدمات بیماران می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

سوالات متداول

منابع علمی این مطلب

https://www.healthline.com/health/obsessive-compulsive-personality-disorder#support

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.