پوست و مو

پوسته ریزی نوزاد نشانه چیست؟

پوسته ریزی نوزاد نشانه چیست؟

متخصص نوزادان

قبل از ترک بیمارستان یا چند روز پس از بازگشت به خانه، ممکن است پوست نوزاد شما شروع به پوسته پوسته شدن یا کنده شدن کند که در این صورت می توانید از متخصص نوزادان مشاوره بگیرید و سوالات خود را بپرسید.. این غیرعادی نیست و می تواند در هر قسمتی از بدن آنها مانند دست، کف پا و مچ پا رخ دهد.

لایه برداری پوست برای نوزادان طبیعی است. تقریباً همه نوزادان تازه متولد شده کمی پوسته پوسته شدن را تجربه می کنند.

ظاهر نوزاد – از جمله پوست آنها – می تواند در چند هفته اول زندگی تغییر زیادی کند. موهای کودک شما ممکن است تغییر رنگ دهد و رنگ آنها روشن تر یا تیره تر شود.

با این حال، لایه برداری پوست آنها می تواند نگران کننده باشد. درک علت ممکن است نگرانی شما را کاهش دهد.

 

علت پوست پوست شدن بدن نوزاد چیست؟

نوزادان پوشیده از مایعات مختلف مانند مایع آمنیوتیک، خون و ورنیکس متولد می شوند. ورنیکس یک پوشش ضخیم است که از پوست کودک در برابر مایع آمنیوتیک محافظت می کند.

یک پرستار بلافاصله پس از تولد، مایعات را از روی نوزاد پاک می کند. هنگامی که ورنیکس از بین رفت، کودک شما در عرض 1 تا 3 هفته شروع به ریختن لایه خارجی پوست خود می کند. میزان لایه برداری متفاوت است و بستگی به این دارد که آیا نوزاد شما نارس بوده، به موقع به دنیا آمده یا به تاخیر افتاده است.

هر چه نوزاد در بدو تولد ورنیکس بیشتری داشته باشد، ممکن است کمتر پوست کنده شود.

در هر دو صورت، مقداری خشکی و پوسته پوسته شدن پس از تولد معمول است. پوسته پوسته شدن پوست خود به خود از بین می رود و معمولاً به مراقبت خاصی نیاز ندارد.درغیر این صورت مشاوره متخصص نوزادان می تواند کمک کننده باشد.

پوست صورت نوزاد گاهی حساس تر از پوست سایر اعضای بدن است، بنابراین مستعد تحریک است. موارد دیگر نیز می تواند باعث خشکی صورت کوچک آنها شود.

تف کردن و ترشح آب دهان می تواند پوست آنها را خشک و تحریک کند و همچنین قرار گرفتن در معرض عناصر (باد، آفتاب و سرما) می تواند پوست آنها را تحریک کند. این عوامل و عوامل بعدی ممکن است به لایه برداری و پوسته پوسته شدن بیشتر صورت آنها کمک کند.

اگر نگران پوسته پوسته شدن بدن نوزاد چند روزه خود هستید با متخصص نوزادان  تماس بگیرید.

 

پوسته پوسته شدن نوزاد

پوسته پوسته شدن نوزاد

 

علت پوسته پوسته شدن بدن نوزاد تازه متولد شده:

برخی از بیماری های پوستی ممکن است باعث کنده شدن پوست نوزاد شود. یک متخصص نوزادان یا یک متخصص پوست اطفال می تواند به شما کمک کند تا تشخیص دهید که لایه برداری پوست کودک شما معمولی است یا باعث نگرانی است.

 

اگزما

گاهی اوقات اگزما یا درماتیت آتوپیک می تواند باعث لایه برداری و خشکی پوست شود. بسته به رنگ پوست کودک، اگزما ممکن است باعث ایجاد لکه های خشک، قرمز و خارش دار شود. این عارضه درست پس از تولد نادر است اما ممکن است بعدا در دوران نوزادی ایجاد شود.

علت دقیق این بیماری پوستی ناشناخته است. عوامل متعددی می توانند باعث شعله ور شدن آن شوند، از جمله قرار گرفتن در معرض محرک هایی مانند شامپوها و مواد شوینده.

محصولات لبنی، محصولات سویا و گندم نیز ممکن است باعث تحریک یا بدتر شدن اگزما در برخی افراد شوند. اگر کودک شما از شیرخشک های لبنی یا سویا استفاده می کند، پزشک ممکن است تغییر به شیرخشک های غیر لبنی یا غیر سویا را توصیه کند. پزشک آنها همچنین ممکن است کرم های مرطوب کننده خاصی مانند محصولات مراقبت از کودک را برای اگزما توصیه کند.

 

ایکتیوز

یک بیماری ژنتیکی، همچنین می تواند باعث لایه برداری و خشکی پوست شود. ایکتیوز باعث ایجاد پوسته پوسته شدن، خارش و ریزش پوست می شود.

متخصص نوزادان شما ممکن است بیماری را بر اساس سابقه پزشکی خانواده و معاینه فیزیکی تشخیص دهد. آنها همچنین ممکن است نمونه خون یا پوست بگیرند.

هیچ درمانی برای ایکتیوز وجود ندارد، اما کرم های معمولی می توانند خشکی را از بین ببرند و وضعیت پوست را بهبود بخشند.

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره با متخصص پوست و مو و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره پزشک آنلاین یا ویزیت آنلاین دریافت نمائید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

پسوریازیس

لکه های پوسته پوسته پوست ممکن است نشانه پسوریازیس باشد. این بیماری پوستی با واسطه سیستم ایمنی منجر به رشد بیش از حد سلول های پوستی می شود که منجر به پوسته های برجسته و خارش دار روی پوست می شود.

اگرچه پسوریازیس معمولاً بین سنین 15 تا 35 سالگی ایجاد می‌شود، اما در موارد نادر ممکن است در نوزادان رخ دهد.

اگر کودک شما راش پوشک یا کلاه  دارد که با درمان بهبود نمی یابد، به متخصص نوزادان خود مراجعه کنید. این ممکن است نشانه پسوریازیس باشد.

هیچ درمانی برای پسوریازیس وجود ندارد، اما قابل درمان است.

پیشنهاد ویژه: مطالعه مقاله درمان پسوریازیس تناسلی 

 

درمان های خانگی پوسته ریزی نوزادان:

ممکن است نگران ترک خوردن یا خشک شدن بیش از حد پوست نوزاد در نواحی خاصی باشید. برخی از راهکارهای ساده ممکن است از پوست نوزاد شما محافظت کرده و خشکی را کاهش دهد.

 

زمان حمام را کاهش دهید

حمام طولانی می تواند چربی های طبیعی را از پوست پاک کند. در نظر گرفتن زمان حمام برای نوزادان 5 تا 10 دقیقه.

به جای آب داغ از ولرم استفاده کنید و فقط از پاک کننده های بدون عطر و صابون استفاده کنید. حمام حباب و صابون معمولی برای پوست نوزاد بسیار خشن است.

 

درمان های خانگی پوسته ریزی نوزادان

درمان های خانگی پوسته ریزی نوزادان

 

مرطوب کننده بزنید

اگر پوست کودک شما خشک به نظر می رسد، ممکن است بخواهید دو بار در روز، از جمله بعد از حمام، از پماد ضد حساسیت یا مرطوب کننده استفاده کنید.

استفاده از کرم بلافاصله بعد از حمام به محفظه شدن رطوبت، کاهش خشکی و نرم نگه داشتن پوست کودک کمک می کند. ماساژ ملایم با یک مرطوب کننده می تواند پوسته پوسته شدن پوست را شل کرده و لایه برداری را تسهیل کند.

 

از مواد شیمیایی خشن اجتناب کنید

از آنجایی که پوست نوزاد حساس است، بجای استفاده از مواد نامرغوب، از عطرها یا محصولات معطر استفاده نکنید.

به جای شستن لباس های نوزاد خود با مواد شوینده معمولی، شوینده ای را انتخاب کنید که مخصوص پوست حساس کودک طراحی شده است.

درخواست نوشتن آزمایش آنلاین دهید!
آزمایش میخوای بدی و نیاز به نسخه اینترنتی آزمایش داری؟ درخواست نوشتن نسخه آزمایش آنلاین ازپزشک داری؟
قبل از درخواست ویزیت، از طریق اپلیکیشن ازپزشک با قیمت خیلی مناسب درخواست نوشتن آزمایش آنلاین بده و بعد از انجام آزمایش با جواب آزمایشت ازپزشک ویزیت بگیر!

نوزاد تازه متولد شده خود را هیدراته نگه دارید

هیدراته نگه داشتن کودک تا حد امکان باعث کاهش خشکی پوست می شود. مطمئن شوید که آنها به اندازه کافی شیر مادر یا شیر خشک دریافت می کنند. نوزادان تا 6 ماهگی نباید آب بنوشند مگر اینکه متخصص نوزادان شما خلاف آن را بگوید.

 

از نوزاد خود در برابر نور خورشید محافظت کنید

نوزاد خود را در فضای باز در سایه، دور از نور مستقیم خورشید نگه دارید. در هوای گرم، حتما لباس نخی خنک و راحت به کودک بپوشانید. کلاه از صورت، گوش ها و پشت گردن آنها محافظت می کند.

در حالی که استفاده منظم از ضد آفتاب برای کودکان بهترین است، کرم ضد آفتاب برای استفاده منظم در نوزادان زیر 6 ماه توصیه نمی شود.

 

نوزاد خود را از هوای سرد محافظت کنید

مطمئن شوید که پوست نوزاد شما در خارج از منزل در معرض سرما یا باد قرار نمی گیرد. جوراب یا دستکش را روی دست و پای آنها قرار دهید. همچنین می توانید روی صندلی ماشین یا کریر نوزاد خود یک پتو قرار دهید تا از صورت او در برابر باد و هوای سرد محافظت کنید.

 

از یک مرطوب کننده استفاده کنید

اگر هوای خانه شما بیش از حد خشک است، یک مرطوب کننده مه خنک می تواند سطح رطوبت را افزایش دهد. مرطوب کننده به رفع اگزما و خشکی پوست کمک می کند.

پیشنهاد ویژه: مطالعه مقاله درمان آفتاب سوختگی کودکان 

 

سوالات متداول

منابع علمی این مطلب

Why Is My Newborn’s Skin Peeling?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.