زنان و زایمان

آموزش تصویری ماساژ سینه در زنان که باید بدانید!

آموزش تصویری ماساژ سینه در زنان که باید بدانید!

آموزش تصویری ماساژ سینه در زنان

ماساژ سینه زنان و تاثیرات مثبت آن بر روی سلامت بانوان در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. بهبود فرم پستان، پیشگیری از سرطان سینه و شیردهی بهتر ازجمله فواید ماساژ پستان است. از پزشک در این مطلب به آموزش تصویری ماساژ سینه در زنان می‌پردازد و تکنیک‌های جالبی را برای آن ارائه می‌دهد که حتما می‌تواند برای شما مفید باشد.

 

فواید ماساژ سینه زنان چیست؟

زنانی که به‌تازگی صاحب فرزند شده‌اند، ممکن است با مشکلاتی مانند دیابت، اختلال تخمدان پلی‌کیستیک، عدم وجود هورمون شیردهی و… درگیر باشند و فرایند شیردهی به نوزاد برای آن‌ها مشکل شود. ماساژ تا حد زیادی فرآیند شیردهی را برای مادران آسان می‌کند. ازجمله فواید دیگر ماساژ، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • بهبود جریان خون در پستان؛
 • سفت شدن و خوش‌فرم شدن سینه‌ها؛
 • تشخیص به‌موقع سرطان سینه و پیشگیری از پیشرفت آن؛
 • آزاد کردن اکسی توسین (هورمونی که برای کاهش اضطراب و زایمان راحت موثر است.)؛
 • کاهش استرس و اضطراب با باز کردن عضلات.

 

درخواست نوشتن آزمایش آنلاین دهید!
آزمایش میخوای بدی و نیاز به نسخه اینترنتی آزمایش داری؟ درخواست نوشتن نسخه آزمایش آنلاین ازپزشک داری؟
قبل از درخواست ویزیت، از طریق اپلیکیشن ازپزشک با قیمت خیلی مناسب درخواست آزمایش آنلاین بده و بعد از انجام آزمایش با جواب آزمایشت ازپزشک ویزیت بگیر!

 

آموزش تصویری ماساژ پستان زنان

ماساژ سینه با اهداف گوناگونی انجام می‌شود که هرکدام از آن‌ها تکنیک‌های خاص خود را دارند. در این مورد، درست انجام دادن حرکات اهمیت بسیاری دارد و باید خیلی اصولی این کار را انجام دهید تا آسیبی به بافت سینه وارد نشود. درادامه، به آموزش تصویری ماساژ سینه در زنان پرداخته‌ایم؛ همچنین با تماشای فیلم ماساژ سینه زنان می‌توانید این تکنیک‌ها را اصولی‌تر اجرا کنید.

 

آموزش تصویری ماساژ سینه در زنان

آموزش تصویری ماساژ سینه در زنان

 

نحوه ماساژ پستان برای تشخیص سرطان

همان‌طورکه پیش از این گفتیم، ماساژ درمانی یک اقدام خوب برای تشخیص سرطان پستان و پیشگیری از آن در مراحل اولیه است. اگر در اقوام نزدیک خود، سابقه سرطان سینه داشته‌اید، پیشنهاد می‌کنیم که این شکل از ماساژ را با هدف تشخیص به‌موقع انجام دهید:

 • روبه‌روی آینه قرار بگیرید و به تغییر رنگ، شکل، اندازه یا بافت سینه خود دقت کنید؛
 • یک دست را زیر سر قرار دهید، به نحوی که آرنج از طرفین دیده شود؛
 • با سه انگشت از دست مخالف، سینه خود را ماساژ دهید؛
 • با فشار کم و حرکات دایره‌ای، سینه خود را ماساژ دهید؛
 • مطمئن شوید که تمام سینه را از استخوان ترقوه تا بالای شکم و به سمت زیر بغل ماساژ داده‌اید؛
 • این کار را برای سینه دیگر خود تکرار کنید.

ماساژ سینه را می‌توانید به‌صورت خوابیده، ایستاده و یا زیر دوش انجام دهید. مهم این است که تسلط خوبی داشته باشید و به‌راحتی بتوانید این کار را انجام دهید. تماشای فیلم ماساژ سینه زنان می‌تواند برای شما مفید باشد.

 

پیشنهاد مقاله: علت عدم تقارن سینه ها در خانم ها

ماساژ سینه زنان با یخ برای سفت شدن سینه‌ها

هیچ مدرک علمی وجود ندارد که نشان دهد ماساژ سینه با یخ می تواند به سفت شدن پستان کمک کند. در واقع، برخی از کارشناسان معتقدند که این کار می تواند مضر باشد. یخ می تواند باعث التهاب و آسیب به بافت ظریف پستان شود. همچنین می تواند باعث اسپاسم عضلات شود که می تواند سینه ها را دردناک و سفت تر کند. اگر به دنبال راه هایی برای سفت شدن پستان های خود هستید، بهترین کار این است که با یک پزشک یا متخصص بهداشت زنان صحبت کنید. آنها می توانند به شما در مورد گزینه های مختلفی که در دسترس شماست، از جمله ورزش، رژیم غذایی و جراحی، مشاوره دهند.

 

نحوه ماساژ پستان برای تولید شیر بیشتر

مادران شیرده اغلب با چالش‌های مرتبط با تولید شیر مواجه هستند. ماساژ سینه یکی از راهکارهای مناسب برای بهبود روند شیردهی و تغذیه نوزاد است. برای تولید شیر بیشتر، باید با حرکات دایره‌ای سینه را ماساژ دهید و با نوک انگشت روی آن‌ها ضربه بزنید تا مجاری شیر در سینه باز شود و گردش خون در سینه بهبود پیدا کند. مراحل آموزش تصویری ماساژ سینه در زنان با هدف بهبود شیردهی، به این ترتیب است:

 • پیش از شروع ماساژ دست‌های خود را گرم کنید. مالش دست‌های تمیز روی یکدیگر می‌تواند مفید باشد. گرمای دست، حس خوبی را به شما منتقل می‌کند؛
 • انگشت‌های خود را به‌صورت دورانی دور هاله پستان حرکت دهید؛
 • سینه‌ها را در دست بگیرید و بچرخانید. این کار به تخلیه مجاری شیر در داخل بافت سینه کمک می‌کند؛
 • با انگشت روی برخی از نقاط سینه ضربه بزنید. این کار به باز شدن مجاری شیر در سینه کمک می‌کند؛
 • انگشت خود را روی هاله اطراف پستان سینه قرار دهید و سینه را با دست فشار دهید. این کار کمک می‌کند که شیر به سمت هاله اطراف پستان سینه رانده شود.

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن ازپزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره با متخصص زنان و زایمان و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره پزشک آنلاین دریافت نمائید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

آموزش تصویری ماساژ سینه در زنان باردار

زنان در بارداری در انتظار لحظه آغوش گرفتن فرزند و شیر دادن به او هستند. اگر می‌خواهید بعد از زایمان، شیردهی خوبی داشته باشید و با مشکل مواجه نشوید، بهتر است به این روش ماساژ عمل کنید:

 • برای کمک به بهبود جریان خون در سینه، دست‌های خود را گرم کنید. (می‌توانید از یک پد حرارتی استفاده کنید یا دست‌های خود را زیر آب گرم بگیرید و به‌خوبی خشک کنید.)
 • روی سینه خود روغن زیتون، آواکادو یا نارگیل بمالید. اگر از لوسیون استفاده می‌کنید، مطمئن باشید که از مواد طبیعی و ارگانیک ساخته شده باشد.
 • سینه را با حرکات دایره‌ای ملایم ماساژ دهید. می‌توانید حالت دست‌های خود را از صاف به گره‌کرده تغییر دهید و گاهی با نوک انگشت‌ها روی سینه ضربه بزنید.
 • با نوک انگشت‌ها هاله سینه را مالش دهید.
 • این حرکت دایره‌ای ملایم را تا زمانی ادامه دهید که در سینه خود احساس گرما کنید.

 

ماساژ پستان

ماساژ پستان

 

نبایدهای ماساژ سینه در زنان

تا این‌جای مطلب آموزش تصویری ماساژ سینه در زنان، با روش‌های مختلف ماساژ پستان آشنا شدید. اما باید دقت کنید که انجام برخی از کارها برای ماساژ ممنوع است و ممکن است به بافت سینه آسیب بزند. ازجمله می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • دقت کنید که ماساژ نباید خشن و برای زمان طولانی انجام شود؛ مدت زمان ۱۰ تا ۱۵ دقیقه کافی است.
 • به‌محض احساس درد یا بافت غیر عادی در سینه، از ماساژ دست بکشید؛
 • در صورت بروز هر گونه نگرانی به پزشک متخصص مراجعه کنید؛
 • اگر اخیرا عمل جراحی داشته‌اید، برای ماساژ دادن سینه با پزشک مشورت داشته باشید؛
 • از لوسیون‌های مصنوعی و مضر استفاده نکنید.

 

پیشنهاد ویژه: عوارض سینه بزرگ در خانم‌ها!

چه روغنی برای ماساژ سینه مناسب است؟

استفاده از روغن برای ماساژ سینه توصیه می‌شود؛ اما مهم است که از چه روغنی استفاده می‌کنید. برای انتخاب روغن مناسب، بهتر است با پزشک مشورت داشته باشید. طیف وسیعی از روغن‌ها برای ماساژ پستان مناسب هستند و هرکدام از آن‌ها برای شرایط خاصی توصیه می‌شوند. از میان این روغن‌ها می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • روغن بادام؛
 • روغن گل میخک؛
 • روغن نارگیل؛
 • روغن زیتون.

 

آیا ماساژ سینه برای تمام زنان مفید است؟

به‌طورکلی ماساژ ملایم و آٰرام نمی‌تواند ضرری داشته باشد. با این حال ممکن است در برخی از موارد مشکل‌ساز شود. برای مثال افرادی که از بیماری خاصی رنج می‌برند که به سینه مربوط است، باید با پزشک مشورت داشته باشند. آموزش تصویری ماساژ سینه در زنان با هدف بهبود سلامتی فرد انجام می‌شود و نباید آسیبی به فرد وارد کند. بنابراین، اگر مشکلات زیر را دارید، هرگز این کار را بدون مشورت با پزشک انجام ندهید:

 • سرطان سینه دارید؛
 • به‌تازگی عمل جراحی در اطراف سینه داشته‌اید.
 • در اطراف سینه خود درد واضح یا یک توده احساس می‌کنید؛
 • دست‌های شما آسیب دیده است.

 

سخن پایانی

از این که تا پایان مطلب آموزش تصویری ماساژ پستان زنان با از پزشک همراه بودید از شما سپاسگزاریم. دقت کنید که چکاپ‌های دوره‌ای و مشورت با پزشک، بهترین راه برای آگاهی از سلامت شما است. به‌ویژه اگر اقوام نزدیک خود، سابقه سرطان داشته‌اند، حتما پیش از انجام ماساژ یا حرکات ورزشی درمانی، با پزشک مشورت داشته باشید. از پزشک امکان برقراری تماس آنلاین را با پزشکان متخصص برای شما فراهم می‌کند.

 

تصویر دکتر انسیه همتی

انسیه همتی

زنان و زایمان

تصویر دکتر مهری رشیدی

مهری رشیدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر ریحانه صاحب کشاف

ریحانه صاحب کشاف

زنان و زایمان

تصویر دکتر الهه ذبیحی

الهه ذبیحی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سپیده محمدی

سپیده محمدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر نادره معصومی کاشانی

نادره معصومی کاشانی

زنان و زایمان

تصویر دکتر الهام صدیقی

الهام صدیقی

زنان و زایمان

تصویر دکتر //// ////

//// ////

زنان و زایمان

تصویر دکتر سوسن رضایی

سوسن رضایی

زنان و زایمان

تصویر دکتر نیر صادقی

نیر صادقی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سیده طاهره قاضی میر سعید

سیده طاهره قاضی میر سعید

زنان و زایمان

تصویر دکتر راحله رضائی آشتیانی

راحله رضائی آشتیانی

زنان و زایمان

تصویر دکتر کبری آقاسفید

کبری آقاسفید

زنان و زایمان

تصویر دکتر فرحناز امینی

فرحناز امینی

زنان و زایمان

تصویر دکتر بهناز قاضی سعیدی

بهناز قاضی سعیدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر افروز یار احمدی

افروز یار احمدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سوگل عرب

سوگل عرب

زنان و زایمان

تصویر دکتر بهاره مرادیان

بهاره مرادیان

زنان و زایمان

تصویر دکتر سعیده شمس

سعیده شمس

زنان و زایمان

تصویر دکتر مهری آذرفخرائی

مهری آذرفخرائی

زنان و زایمان

سوالات متداول

چه روغنی برای ماساژ سینه مناسب است؟

استفاده از روغن برای ماساژ سینه توصیه می‌شود؛ اما مهم است که از چه روغنی استفاده می‌کنید. برای انتخاب روغن مناسب، بهتر است با پزشک مشورت داشته باشید. طیف وسیعی از روغن‌ها برای ماساژ پستان مناسب هستند و هرکدام از آن‌ها برای شرایط خاصی توصیه می‌شوند. از میان این روغن‌ها می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:روغن بادام؛ روغن گل میخک؛ روغن نارگیل؛ روغن زیتون.

ماساژ سینه زنان با یخ برای سفت شدن سینه‌ها واقعیت دارد؟

هیچ مدرک علمی وجود ندارد که نشان دهد ماساژ سینه با یخ می تواند به سفت شدن پستان کمک کند. در واقع، برخی از کارشناسان معتقدند که این کار می تواند مضر باشد. یخ می تواند باعث التهاب و آسیب به بافت ظریف پستان شود. همچنین می تواند باعث اسپاسم عضلات شود که می تواند سینه ها را دردناک و سفت تر کند. اگر به دنبال راه هایی برای سفت شدن پستان های خود هستید، بهترین کار این است که با یک پزشک یا متخصص بهداشت زنان صحبت کنید. آنها می توانند به شما در مورد گزینه های مختلفی که در دسترس شماست، از جمله ورزش، رژیم غذایی و جراحی، مشاوره دهند.

نحوه ماساژ پستان برای تشخیص سرطان به چه صورت است؟

روبه‌روی آینه قرار بگیرید و به تغییر رنگ، شکل، اندازه یا بافت سینه خود دقت کنید؛ یک دست را زیر سر قرار دهید، به نحوی که آرنج از طرفین دیده شود؛ با سه انگشت از دست مخالف، سینه خود را ماساژ دهید؛ با فشار کم و حرکات دایره‌ای، سینه خود را ماساژ دهید؛ مطمئن شوید که تمام سینه را از استخوان ترقوه تا بالای شکم و به سمت زیر بغل ماساژ داده‌اید؛ این کار را برای سینه دیگر خود تکرار کنید.ماساژ سینه را می‌توانید به‌صورت خوابیده، ایستاده و یا زیر دوش انجام دهید. مهم این است که تسلط خوبی داشته باشید و به‌راحتی بتوانید این کار را انجام دهید. تماشای فیلم ماساژ سینه زنان می‌تواند برای شما مفید باشد.

منابع علمی این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.