زنان و زایمان

آیا ترشح در بارداری خطرناک است؟

آیا ترشح در بارداری خطرناک است؟

ترشح در بارداری

ترشحات معمولی واژن رقیق، شفاف یا سفید شیری و همچنین دارای بوی ملایم است. میزان ترشح در بارداری افزایش می یابد و ممکن است از نظر قوام، ضخامت و مقدار متفاوت باشد. ترشحات واژینال مایعی است که تحت تأثیر هورمون زنانه استروژن توسط غدد داخل واژن و رحم تولید می شود. این ترشحات کاملا طبیعی است و در واقع به تمیز نگه داشتن واژن، متعادل نگه داشتن ph، لغزندگی و ایمن ماندن از عفونت کمک می کند. انواع مختلفی از ترشحات طبیعی واژن وجود دارد و مقدار، رنگ، بو و قوام آن می تواند در افراد مختلف متفاوت باشد. ویژگی‌های ترشحات واژینال  نیز بسته به سن، روش‌های پیشگیری از بارداری هورمونی و روزهای چرخه قاعدگی، متفاوت است.

 

آیا ترشح در بارداری خطرناک است؟

وقتی زنی باردار می‌شود، واژن او تا حد زیادی شخصیت خاص خود را به خود می‌گیرد. بروز ترشح در بارداری سبب جلوگیری از رسیدن هر گونه عفونت از واژن به رحم می شود. ترشحات واژینال طبیعی، معروف به لکوره، از یک تا دو هفته پس از لقاح، حتی قبل از قطع قاعدگی، شروع به تغییر می کند. همانطور که بارداری پیشرفت می کند، ترشح در بارداری معمولاً محسوس تر شده و در پایان بارداری شدیدتر می شود. در هفته های آخر بارداری، ممکن است ترشحات حاوی مخاط غلیظ همراه با رگه هایی از خون دیده شود که نشانه اولیه زایمان است و نباید دلیلی برای نگرانی باشد.

 

ترشحات خطرناک در بارداری

اگر ترشح در بارداری سبز یا مایل به زرد، دارای بوی قوی و یا همراه با قرمزی یا خارش باشد، ممکن است نشانه ای از ابتلا به عفونت واژن باشد. یکی از شایع ترین عفونت های واژن در دوران بارداری کاندیدیازیس است که به عنوان عفونت قارچی نیز شناخته می شود. یکی دیگر از دلایل ترشح غیر طبیعی نیز STD  یا عفونت های منتقله از راه جنسی است.

 

ترشحات واژینال

عکس ترشحات لکوره در بارداری

 

برخی از علائم ترشح غیر طبیعی شامل موارد زیر می‌باشد:

 • رنگ زرد، سبز یا خاکستری
 • بوی تند و بد
 • همراه با قرمزی یا خارش، یا تورم ناحیه تناسلی

عفونت های قارچی در دوران بارداری شایع هستند که معمولا توسط کرم یا شیاف واژینال درمان می‌شوند.

 

پیشنهاد مقاله: آیا پریودی در بارداری ممکن است؟

راهکارهایی برای جلوگیری از عفونت قارچی:

 • پوشیدن لباس های گشاد و قابل تنفس
 • استفاده از لباس زیر نخی
 • خشک کردن اندام تناسلی بعد از دوش گرفتن، شنا یا ورزش
 • افزودن ماست و سایر غذاهای تخمیر شده به رژیم غذایی جهت تکثیر باکتری های سالم

ترشحات غیرطبیعی همچنین می تواند ناشی از یک بیماری مقاربتی (STD) باشد. غربالگری همه زنان باردار از نظر بیماری های مقاربتی بسیار مهم است تا به کاهش خطر انتقال STD به نوزاد کمک کند. برخی ترشحات غیرطبیعی ممکن است نشانه یک عارضه در بارداری باشد. مثلا ترشح در بارداری به رنگ قرمز روشن با اندازه حدود دو قاشق غذاخوری می تواند نشانه جفت سر راهی یا جدا شدن جفت باشد.

 

نحوه مدیریت ترشح در بارداری

افزایش ترشحات واژن بخشی طبیعی از بارداری است، اما برخی از زنان ممکن است آن را آزاردهنده بدانند. برای احساس راحتی بیشتر، می توان از آستر یا پد شورت برای جذب ترشحات اضافی استفاده کرد. همچنین ممکن است پوشیدن لباس های گشاد و قابل تنفس و لباس زیر نخی مفید باشد. نباید از تامپون یا دوش برای کنترل به ترشح در بارداری استفاده کرد. این روش ها می توانند باکتری ها را وارد واژن کرده و منجر به عفونت شوند.

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره انلاین با دکتر زنان را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره رایگان دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

 

موارد نیازمند بررسی پزشک

ترشحات واژن برای همه زنان چه باردار و چه غیر باردار طبیعی است. با این حال، بسیاری از زنان هنگام بارداری متوجه تفاوت قابل توجهی در ترشحات واژن خود می شوند. هرگونه تغییر ترشح در بارداری باید فوراً به پزشک مراجعه شود. تغییر در رنگ، بو یا قوام ترشحات واژن می تواند نشانه عفونت یا یک مشکل پزشکی دیگر باشد. افزایش شدید میزان ترشح در بارداری، ممکن است در واقع علامت خروج مایع آمنیوتیک باشد، که نشان دهنده پارگی کیسه آب است و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد. ترشحات خونی واژن در بارداری نیز هشدار دهنده است به خصوص اگر شدید بوده، بیش از یک روز طول بکشد یا با درد همراه باشد.

 

برفک (عفونت قارچی) در بارداری

برفک یا کاندیدیاز، عفونتی قارچی است که توسط مخمر کاندیدا ایجاد شده و می تواند باعث ترشح غیرمعمول واژن شود.

می تواند باعث این موارد شود:

 • افزایش ترشحات واژن که عمدتا” سفید رنگ است (پنیر مانند) و معمولاً بو نمی دهد.
 • خارش و سوزش در اطراف واژن

طبیعی ترین راه برای درمان عفونت های قارچی، پیشگیری است. مطالعات پزشکی نشان می دهد که پوشیدن لباس های زیر تنگ می‌تواند رطوبت را در ناحیه واژن افزایش داده و محیطی را ایجاد کند که مستعد ابتلا به عفونت های قارچی باشد. انجام اقداماتی برای از بین بردن رطوبت اضافی در نواحی واژن مانند پوشیدن لباس زیر گشاد و تنفس پذیر (پنبه ای) به پیشگیری از این عفونت کمک می‌کند.

مطالعات دیگر نشان می دهد که رابطه جنسی مکرر (هفت بار یا بیشتر در هفته) با افزایش خطر ابتلا به عفونت های قارچی در زنان مرتبط است. این ممکن است مربوط به ماهیت قلیایی منی باشد که می تواند تعادل pH واژن را مختل کند. مصرف منظم ماست پروبیوتیک نیز با کاهش خطر ابتلا به عفونت های قارچی در زنان مرتبط است. خود تشخیصی عفونت های قارچی معمولاً توصیه نمی شود، زیرا تشخیص اشتباه احتمالی می تواند منجر به استفاده بیش از حد یا استفاده نادرست از کرم های موضعی و سایر گزینه های درمانی بدون نسخه شود. در صورت وجود علایم برفک، باید برای درمان به پزشک مراجعه نمود، زیرا برخی از داروهای ضد قارچ نباید در دوران بارداری استفاده شوند.

برخی از داروهای مورد استفاده برای درمان قارچ واژن شامل کرم واژینال کلوتریمازول، مایکونازول یا قرص واژینال نیستاتین می‌باشند.

 

درمان واژینوز باکتریایی در دوران بارداری

واژینوز باکتریایی (BV) توسط چندین نوع مختلف باکتری ایجاد می شود. بسیاری از زنان هیچ علامتی را تجربه نمی کنند، اما برخی ممکن است ترشحات سفید یا خاکستری با بوی ماهی داشته باشند. در برخی موارد، ترشح در بارداری ممکن است کف آلود نیز به نظر برسد.

گزینه‌های درمانی مختلفی برای BV وجود دارد که شامل داروهای خوراکی، شیاف‌ها و کرم‌های سولفا می‌شود. درمان های خوراکی 7 روزه فعلی کلیندامایسین و مترونیدازول هستند. درمان واژینال با شیاف ها و کرم های سولفا ممکن است علائم را تسکین دهد اما برای جلوگیری از عوارض دوران بارداری ناکافی است. متأسفانه، واژینوز باکتریایی به طور طبیعی قابل برطرف شدن نیست و باید توسط پزشک درمان شود. این بیماری با زایمان زودرس، تولد نوزاد کم وزن، پارگی زودرس کیسه آب و سقط جنین همراه است.

 

ترشحات واژن

ترشحات واژن

 

بایدها و نبایدها

اقدامات نامناسب در دوران بارداری:

 • استفاده از تامپون – می تواند میکروب های جدیدی را وارد واژن کند.
 • دوش واژینال – می تواند تعادل طبیعی باکتری های سالم در واژن را مختل کرده و منجر به عفونت شود.
 • خود درمانی

اقدامات مناسب در دوران بارداری:

 • استفاده از آستر شورت
 • اطلاع به پزشک معالج در صورت بروز هر نوع علامت مشکوک

 

پیشنهاد ویژه: آیا رابطه در بارداری ضرر دارد؟

نتیجه

ترشح در بارداری شایع، اما تشخیص ترشحات غیر طبیعی از لوکوره طبیعی بارداری چالش برانگیز است. از آنجایی که یافته ها نشان داده است که کاندیدیاز واژینال و واژینوز باکتریایی از علل شایع ترشحات غیر طبیعی واژن در بارداری هستند، باید تلاش شود تا جهت جلوگیری از بروز هرگونه عارضه در مادر و جنین، این شرایط درمان گردد.

 

نوع ترشحات واژینالطبیعی/غیر طبیعینشانه
شفافطبیعیسالم
سفید شیریطبیعیسالم
قهوه ای/قرمز یا صورتیطبیعیسالم، در مقدار بسیار کم
مایل به سبزغیر طبیعیعفونت احتمالی واژن، به احتمال زیاد تریکومونیازیس
ضخیم و پنیریغیر طبیعیعفونت احتمالی واژن، عمدتا یک عفونت قارچی
بدبوغیر طبیعیعمدتاً واژینوز باکتریایی
زردغیر طبیعیعفونت احتمالی واژن یا بیماری مقاربتی مانند سوزاک
کف آلودغیر طبیعیعفونت احتمالی واژن
خارشغیر طبیعیعفونت احتمالی واژن
احساس سوزشغیر طبیعیعفونت احتمالی واژن
افزایش سریع، بسیار آبکیغیر طبیعیاحتمال نشت مایع آمنیوتیک

 

تصویر دکتر مهری رشیدی

مهری رشیدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر انسیه همتی

انسیه همتی

زنان و زایمان

تصویر دکتر ریحانه صاحب کشاف

ریحانه صاحب کشاف

زنان و زایمان

تصویر دکتر الهه ذبیحی

الهه ذبیحی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سپیده محمدی

سپیده محمدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر نادره معصومی کاشانی

نادره معصومی کاشانی

زنان و زایمان

تصویر دکتر الهام صدیقی

الهام صدیقی

زنان و زایمان

تصویر دکتر //// ////

//// ////

زنان و زایمان

تصویر دکتر سوسن رضایی

سوسن رضایی

زنان و زایمان

تصویر دکتر نیر صادقی

نیر صادقی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سیده طاهره قاضی میر سعید

سیده طاهره قاضی میر سعید

زنان و زایمان

تصویر دکتر راحله رضائی آشتیانی

راحله رضائی آشتیانی

زنان و زایمان

تصویر دکتر کبری آقاسفید

کبری آقاسفید

زنان و زایمان

تصویر دکتر فرحناز امینی

فرحناز امینی

زنان و زایمان

تصویر دکتر بهناز قاضی سعیدی

بهناز قاضی سعیدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر افروز یار احمدی

افروز یار احمدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سوگل عرب

سوگل عرب

زنان و زایمان

تصویر دکتر بهاره مرادیان

بهاره مرادیان

زنان و زایمان

تصویر دکتر سعیده شمس

سعیده شمس

زنان و زایمان

تصویر دکتر مهری آذرفخرائی

مهری آذرفخرائی

زنان و زایمان

سوالات متداول

چه زمانی باید در مورد ترشحات واژن خود به پزشک مراجعه کنم؟

هر زمان که ترشحات طبیعی بارداری تغییر کرد، باید به پزشک خود اطلاع دهید. هرگز سعی نکنید خودتان را درمان کنید. لکه بینی در دوران بارداری می تواند طبیعی باشد اما باید به پزشک اطلاع داده شود. اگر لکه بینی یا خونریزی را تجربه کردید که نیازمند استفاده از پد باشد، بیش از یک روز طول بکشد و با گرفتگی یا درد همراه است، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

چگونه می توانم با افزایش ترشحات واژن در دوران بارداری کنار بیایم؟

می توانید از پد برای جذب ترشحات اضافی استفاده کنید. همچنین لباس های زیر خود را به دفعات بیشتر عوض کنید. از دوش واژینال و استفاده از تامپون خودداری کنید، زیرا در دوران بارداری خطرناک است و می تواند منجر به عفونت شود.

ترشحات سالم در اوایل بارداری چگونه است؟

ترشحات سالم واژن در دوران بارداری لکوره نامیده می شود. لکوره شبیه ترشحات روزانه است، به این معنی که رقیق، شفاف یا سفید شیری است و فقط بوی ملایمی دارد یا اصلاً بو نمی دهد. با این حال، بارداری می تواند باعث افزایش میزان ترشحات شود.

ترشحات بارداری چقدر طول می‌کشد؟

ترشحات معمولی واژینال که به عنوان لکوره شناخته می شود، از یک تا دو هفته پس از لقاح، حتی قبل از اینکه پریود شوید شروع به تغییر می کند. همانطور که بارداری پیشرفت می کند، این ترشحات معمولاً محسوس تر می شود و در پایان بارداری شدیدترین آن دیده می‌شود.

آیا عدم ترشح در دوران بارداری طبیعی است؟

برای برخی از زنان، عدم وجود ترشحات واژن در دوران بارداری طبیعی است.

منابع علمی این مطلب

 1. https://americanpregnancy.org/healthy-pregnancy/pregnancy-health-wellness/vaginal-discharge-during-pregnancy/
 2. https://www.nhs.uk/pregnancy/related-conditions/common-symptoms/vaginal-discharge/
 3. https://parenting.firstcry.com/articles/vaginal-discharge-pregnancy-causes-types-treatment/
 4. https://www.healthline.com/health/womens-health/what-is-discharge#tips
 5. https://www.intechopen.com/chapters/49986
 6. https://americanpregnancy.org/healthy-pregnancy/pregnancy-health-wellness/treating-vaginitis-naturally-during-pregnancy/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.