بھترین روش درمان تب و لرز

درمان تب

فهرست مطالب

تب و لرز اغلب نشانه‌هایی از واکنش بدن به عواملی مانند عفونت ‌ها، التهاب‌ ها، تغییرات در دما، وضعیت ‌های استرسی و یا واکنش به برخی داروها هستند. تب به معنی افزایش دمای بدن از حد معمول است، که نشان از تغییرات در فعالیت سیستم ایمنی بدن دارد. لرز نیز شامل ارتعاش ‌های عضلات است که به منظور ایجاد گرما و افزایش دمای بدن تولید می‌ شود. این واکنش‌ ها به طور کلی به عنوان مکانیسم‌ های دفاعی بدن در برابر تهدید های مختلف محسوب می‌شوند. بهتر است که اگر تب و لرز به مدت طولانی یا به همراه علائم دیگر نگران‌کننده همراه باشند، به پزشک مراجعه کنید تا دلیل واقعی و مورد نیاز برای این واکنش‌ها تشخیص داده شود. همچنین برای درمان تب در بزرگسالان و درمان تب و لرز در خانه می توانید با نصب اپلیکیشن ازپزشک ، از بهترین پزشکان به صورت آنلاین کمک بگیرید.

 

انواع تب

میانگین دمای بدن انسان حدود ۳۷ درجه سانتیگراد است و اگر دماسنج طبی عدد ۳۸ درجه سانتی‌گراد یا بالاتر را نشان دهد، یعنی فرد تب دارد. متاسفانه این حالت عملکرد کودکان و بزرگسالان را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. تب شدید بالاتر از ۴۰ درجه هم عارضه‌ای بسیار جدی است که به مراقبت‌ های پزشکی فوری نیاز دارد. به همین دلیل باید در هنگام بالا رفتن تب هر چه زودتر با پزشک مشورت کنید و یا اینکه مراجعه حضوری به پزشک متخصص عمومی داشته باشید. انواع تب شامل موارد زیر می شود:

 1. تب خفیف که یعنی دمای بدن به ۳۷.۵ تا ۳۷.۹ می رسد. تب خفیف و کوتاه مدت به بدن شما کمک می‌کند تا با عوامل بیماری‌ زایی نظیر باکتری‌ ها و ویروس‌ها مقابله کنید. در این حالت امکان درمان تب و لرز در خانه وجود دارد.
 2. تب شدید که افزایش دمای بدن را به بیش از ۴۰ درجه سانتی‌گراد می رساند. تب بالاتر از ۴۰ درجه ممکن است سلامت و زندگی انسان را با خطرات جدی رو به ‌رو کند. دلیل این امر آن است که این میزان افزایش حرارت بر روی عملکرد آنزیم ‌ها و پروتئین‌های بدن تأثیر گذاشته و آن را دچار اختلال می‌کند.

 

درمان تب در بزرگسالان
درمان تب در بزرگسالان

 

علائم تب و لرز

موارد زیر از رایج‌ ترین علائم هستند:

 • از دست دادن اشتها
 • کمبود آب بدن
 • ضعف عمومی
 • تعریق
 • لرز ناگهانی و طولانی مدت
 • سردرد
 • دردهای عضلانی

 

تب و لرز نوزادان

مهم است بدانید که تب و لرز نوزادان صدمات بسیار جدی در آنها ایجاد می کند از این رو با مشاهده هر کدام از علائم زیر سریعا به پزشک مراجعه کنید:

 • تب بالای ۳۸ درجه در نوزادان زیر ۳ ماه
 • تب بالای ۳۸.۹ درجه در نوزادان ۳ تا ۶ ماه
 • پایداری تب ۳۸.۹ درجه برای مدت بیش از یک روز در نوزادان ۶ تا ۲۴ ماه
 • تب با تحریک‌ پذیری، بی‌حالی و بی‌ قراری

 

درمان تب و لرز کودکان در خانه

در شرایط بروز و در صورت مشاهده هرکدام از علائم زیر در کودکان، باید سریعا به متخصص اطفال مراجعه کنید:

 • بی ‌قراری و تحریک ‌پذیری
 • تب ناشی از واکسیناسیون
 • تب بالای ۳۹.۴ درجه
 • تداوم تب برای مدت سه روز
 • برقرار نکردن ارتباط چشمی یا برقراری ارتباط چشمی ضعیف

 

تب و لرز در بزرگسالان

تب و لرز بزرگسالان هم خطراتی به همراه دارد. خصوصا اگر بزرگسالان از علائم زیر دارا باشند باید در صورت مشاهده هر کدام از آنها سریعاً به مراکز درمانی مراجعه کنند:

 1. تب بالای ۳۹.۴ درجه
 2. تداوم تب به مدت سه روز یا بیش‌ تر
 3. بی‌حالی یا تحریک‌پذیری
 4. درد شکم
 5. احساس درد در هنگام دفع ادرار
 6. ضعف عضلانی
 7. گرفتگی نفس یا درد قفسه سینه
 8. گیجی
 9. ناتوانی در حفظ تعادل بدن
 10. سابقه ابتلا به بیماری ‌های زمینه‌ای و اختلال سیستم ایمنی
 11. سردرد شدید
 12. تورم گلو
 13. التهاب و بثورات پوستی
 14. حساسیت شدید به نور
 15. گرفتگی عضلات گردن
 16. استفراغ
 17. تشنج
 18. توهم

 

درمان تب و لرز در خانه
درمان تب و لرز در خانه

 

تشخیص تب و لرز

تشخیص توسط پزشک بر اساس تاریخچه پزشکی، ارزیابی جسمانی، و در صورت لزوم، تست‌های تشخیصی صورت می‌پذیرد. در زیر توضیحی از مراحل تشخیص تب و لرز و درمان فوری لرز در بزرگسالان توسط پزشک آمده است:

 1. تاریخچه پزشکی: پزشک با شما درباره علائم، مدت زمان و شدت تب و لرزها صحبت خواهد کرد. اطلاعاتی مانند آیا علائم همراه با درد، سرفه، تنفس دشوار یا سایر علائم دیگری هستند، می‌توانند به پزشک کمک کنند تا علت احتمالی را شناسایی کند.
 2. بررسی جسمانی: پزشک با انجام بررسی جسمانی شما، احتمال وجود علائم فیزیکی مرتبط با علت تب و لرز را بررسی خواهد کرد. این شامل بررسی گلو، گوش، دستگاه تنفسی، دستگاه قلبی و عروقی و سایر ناحیه‌های مرتبط می‌شود.
 3. تست‌های تشخیصی: پزشک ممکن است تست‌های تشخیصی مانند آزمایش خون و ادرار، پرتونگاری (X-ray)، سونوگرافی و یا سایر تست‌ها را در نظر بگیرد تا علت تب و لرز را تشخیص دهد.

بستگی به علت اصلی، پزشک می‌تواند درمان مناسبی تجویز کند یا در صورت لزوم شما را به متخصص دیگری مانند عفونی یا داخلی معرفی کند. همچنین، همواره مهم است که اگر علائم تب و لرز شما مشکوک به جدی بودن باشد یا به مرور زمان بدتر می ‌شود، به پزشک خود اطلاع دهید.

 

بیشتر بخوانید: علت قطع نشدن تب کودکان چیست؟

درخواست نوشتن آزمایش آنلاین دهید!
آزمایش میخوای بدی و نیاز به نسخه اینترنتی آزمایش داری؟ درخواست نوشتن نسخه آزمایش آنلاین ازپزشک داری؟
قبل از درخواست ویزیت آنلاین، از طریق اپلیکیشن ازپزشک با قیمت خیلی مناسب درخواست نوشتن آزمایش آنلاین بده و بعد از انجام آزمایش با جواب آزمایشت ازپزشک ویزیت بگیر!

درمان تب و لرز

درمان لرز در خانه بستگی به علت اساسی این واکنش دارد. در ادامه چند نکته مهم درباره درمان آن‌ ها آورده شده است:

 1. مصرف مایعات فراوان: در صورت بروز تب و لرز، استراحت کافی داشته و مایعات به مقدار کافی مصرف کنید تا از کمبود آب جلوگیری شود.
 2. داروها: بسته به علت تب و لرز، پزشک ممکن است داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند آسپرین یا ایبوپروفن را تجویز کند. در مواردی که تب و لرز از عفونت ناشی باشد، ممکن است آنتی‌بیوتیک‌ها هم مورد استفاده قرار گیرند.
 3. گرم کردن: برای کمک به کاهش لرزها، می‌توانید از پوشش‌های گرم و لباس‌های گرم استفاده کنید. همچنین مکمل‌هایی مانند گرم کننده‌ها مانند کمپرس هم به تسکین این وضعیت کمک می‌کنند.
 4. معالجه علت اصلی: اگر تب و لرز ناشی از علائمی مانند التهاب، عفونت یا بیماری ‌های دیگر باشد، معالجه این علائم اصلی ضروری است.
 5. توجه به علائم خطرناک: اگر تب و لرز همراه با علائم خطرناک مانند تنگی نفس شدید، تشنج، از دست دادن هوشیاری و یا سایر علائم نگران‌کننده باشد، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

مهم است به توصیه‌ های پزشک خود عمل کنید و در صورت نگرانی از وضعیت، به او اطلاع دهید.

 

درمان خانگی تب و لرز در بزرگسالان

همانگونه که عنوان کریم تب و لرزها معمولاً نشانه‌ ای از واکنش بدن به مسائل مختلف هستند و در برخی موارد نیاز به درمان تحت نظر پزشک دارند. اگرچه تدابیر خانگی هم می ‌توانند در کاهش این علائم کمک کنند، اما در صورت ادامه یا تشدید علائم، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. در ادامه چند تدابیر خانگی برای کمک به کاهش تب و لرز آمده است. برای درمان تب و لرز در خانه نوشیدنی فراوان بنوشید. آب، آبمیوه و سوپ‌ ها می‌توانند به بهبود وضعیت آب و الکترولیت بدن کمک کنند.

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره با متخصص عفونی انلاین و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

پوشش لباس ‌های گرم هم به درمان فوری لرز کمک می‌کند. باید بسیار استراحت کنید. داشتن استراحت کافی به بدن کمک می‌کند تا با وضعیت خود مقابله کند و از انرژی بیشتری برای مبارزه استفاده نکند. همچنبن مصرف غذاهایی که باعث افزایش انرژی و مقوی برای بدن می‌شوند، می‌تواند به بهبود وضعیت کمک کند. مهم است در صورتی که این حالات به مدت طولانی ادامه دارند یا با علائم دیگر همراه باشند، با پزشک خود مشورت کنید.

 

درمان تب و لرز در بزرگسالان

درمان تب در بزرگسالان به عوامل مختلفی مانند علت اصلی، علائم همراه و وضعیت کلی فرد بستگی دارد. در ادامه، چندین روش عمومی برای درمان تب در بزرگسالان آورده شده است. استراحت کافی و مصرف مایعات به مقدار کافی می‌توانند به بدن کمک کنند که با علت تب مقابله کند و آب و الکترولیت‌های لازم را حفظ کند.

مصرف داروهای ضد تب مانند پاراستامول (آسپرین) یا ایبوپروفن هم می‌ تواند به کاهش تب و تسکین علائم کمک کند. حتماً توجه کنید که مشخصات و دستورات مصرف داروها را به دقت دنبال کنید و طبق ساعت آنها را مصرف کنید. مصرف غذاهای غنی از مواد مغذی و انرژی می ‌تواند به بهبود وضعیت واکنش بدن به تب کمک کند. چنانچه تب به مدت طولانی ادامه دارد یا با علائم دیگر همراه باشد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا علت اصلی تشخیص داده شود و در صورت نیاز، درمان مناسب تجویز شود. همواره برای درمان تب در بزرگسالان بهتر است به توصیه‌های پزشک خود عمل کنید و در صورت نگرانی یا تغییر وضعیت، به او اطلاع دهید.

 

سوالات متداول

درمان خانگی تب و لرز در بزرگسالان چیست؟

برای درمان تب و لرز در بزرگسالان می‌توانید آنها را گرم نگه دارید و به آنها مایعات گرم بدهید.

آیا شیاف دیکلوفناک برای تب و لرز خوب است؟

شیافت دیکلوفناک می‌تواند در کاهش تب و درد موثر باشد. اما اگر تب و لرز ناشی از سرما باشد یا علت ایجاد آن بیماری‌هایی مانند مالاریا باشد، باید به پزشک مراجعه کنید.

کدام داروی گیاهی برای لرز مناسب است؟

زنجبیل، پونه، آویشن و داروهای گیاهی که دمای بدن شما را بالا ببرند می‌توانند مفید باشند.

کدام دمنوش برای تب و لرز مفید است؟

دمنوش آویشن، زنجبیل و پونه کوهی می‌تواند برای درمان موثر باشد.

منابع علمی این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس Turnstile CloudFlare مورد نیاز است که مشمول سیاست حفظ حریم خصوصی CloudFlare و شرایط استفاده است.

برای دیدن نوشته هایی که به دنبال آن هستید تایپ کنید