گوش و حلق و بینی

درمان خلط پشت حلق در طب سنتی

درمان خلط پشت حلق در طب سنتی

درمان خلط پشت حلق

ترشحات بینی و گلو در حقیقت مخاط اضافی است که توسط غدد بینی و گلو ترشح می شوند. در بیشتر مواقع فرد احساس می کند که این مخاط از گلو می آیند و باید گلو خود را صاف کند. بینی، گلو و سینوس ها به طور مداوم مخاط تولید می کنند. این مخاط از بدن در برابر میکروب ها، گرده ها و سایر آلاینده های محیطی موجود در هوا محافظت می کند. این ذرات اگر در هنگام تنفس فرد فیلتر نشوند، می توانند مشکلاتی در بدن ایجاد کنند. در ادامه به درمان خلط پشت حلق در طب سنتی و درمان سرفه خلط دار و ترشحات پشت حلق اشاره خواهیم کرد.

 

علت ترشحات پشت حلق

ترشحات پشت حلق ممکن است به عوامل مختلفی برگردند، از جمله:

 1. علت عفونی: عفونت‌های حلقی مثل التهاب حلق (تونسیلیت)، التهاب لوزه‌ها (تونسیلیت) یا عفونت‌های تنفسی مثل آنفولانزا و سرماخوردگی ممکن است باعث ترشحات پشت حلق شوند.
 2. راه افتادن مواد غذایی: بقایای غذا یا شیء‌های کوچکی ممکن است به گلوی شما برسند و ترشحاتی باعث ایجاد عارضه و ترشحات پشت حلق شوند.
 3. آلرژی‌ها: در برخی افراد، آلرژی به عوامل مختلف مثل گرده گلها، مواد غذایی و حتی حشرات ممکن است باعث ترشحات پشت حلق شود.
 4. تغییرات اقلیمی: تغییرات آب‌وهوا و اقلیم می‌توانند به ترشحات پشت حلق مرتبط با تنفس عمیق و خشکی هوا منجر شوند.
 5. عادت‌های زندگی: مصرف تنباکو و الکل می‌توانند عوامل تحریک‌کننده برای ترشحات پشت حلق باشند.

در صورتی که ترشحات پشت حلق به مدت طولانی و یا با علائمی نگران‌کننده همراه باشند، بهتر است به یک پزشک متخصص مراجعه کنید تا علت این ترشحات را تشخیص دهد و درمان مناسبی را تجویز کند.

 

ترشحات پشت حلق

ترشحات پشت حلق

 

علائم خلط پشت حلق

خلط یا ترشحات پشت حلق ممکن است با علائم مختلف همراه باشد. برخی از این علائم شامل موارد زیر می‌شوند:

 • سرفه: ترشحات پشت حلق معمولاً باعث تحریک سرفه می‌شوند، به ویژه اگر خلط توسط تنفس عمیق یا سعی در پاکسازی حلق بیرون آمده باشد.
 • عفونت حلق: اگر ترشحات پشت حلق به علت التهاب حلقی یا عفونتی دیگر باشند، ممکن است علائمی مانند درد حلق، تب، و لرز دارید.
 • سر درد: ترشحات پشت حلق گاهی می‌توانند به سردرد یا درد دیگر سیستم تنفسی مرتبط باشند.
 • آلرژی: در موارد آلرژیک، ترشحات پشت حلق ممکن است با سرفه، عطسه، چشم خارجی و افزایش تولید خلط ارتباط داشته باشد.
 • طعم و بوی نامطبوع: ترشحات پشت حلق ممکن است باعث طعم و بوی نامطبوع در دهان شود.
 • سرگیجه: در برخی موارد، ترشحات پشت حلق می‌توانند به سرگیجه و ایجاد اختلال در تعادل منجر شوند.

ترشحات پشت حلق معمولاً به علت عفونت‌ها، التهابات، آلرژی‌ها و شرایط دیگر ایجاد می‌شوند. در صورتی که علائم خود را نگران‌کننده می‌یابید یا به مدت طولانی ادامه دارند، بهتر است به پزشک مراجعه کرده و تشخیص و درمان مناسب را دریافت کنید.

 

علت سرفه خلط دار

سرفه با خلط ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد. برخی از اصلی‌ترین علل سرفه خلط دار شامل عفونت ‌های مثل سرماخوردگی، آنفولانزا، و عفونت حلق و بیماری‌های تنفسی مانند برونشیت و التهاب ریه هستند. این عفونت ها ممکن است باعث تولید خلط و سرفه شوند. آلرژی به عوامل مختلف مانند گرده گلها، مواد غذایی یا حشرات ممکن است باعث تحریک تولید خلط و سرفه گردد. بیماری‌های مانند بستریتیس مزمن انسدادی ریه (COPD) با تولید خلط و سرفه مزمن همراه هستند.

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

تنفس هوای آلوده و تعریض به ذرات معلق می‌تواند باعث تولید خلط و سرفه شود. مصرف برخی داروها، به ویژه آنتی‌هیستامین‌ها، ممکن است سبب تشدید خلط و سرفه شود. در برخی موارد، بیماری‌های مزمن ریه مثل فیبروز ریه باعث تولید خلط و سرفه می‌شوند. در هر صورت، اگر سرفه خلط دار برای مدت طولانی و یا با علائم نگران‌کننده همراه باشد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا علت آن را تشخیص داده و درمان مناسب را تجویز کند.

 

سرفه خلط دار

سرفه خلط دار

 

درمان خلط پشت حلق

برای درمان خلط پشت حلق، باید به علت اصلی آن پی ببرید. در ادامه تعدادی از راهکارها و درمان‌های ممکن برای کمک به کاهش خلط پشت حلق آورده شده است:

 1. آب‌: مصرف مقدار کافی آب می‌تواند به رقیق کردن خلط و افزایش ترشحات کمک کند.
 2. استفاده از بخور: استفاده از بخوری حرارتی یا حمام بخار می‌تواند خلط را نرم کند و کمک به تخلیص حلق کند.
 3. مکمل‌های گیاهی: مصرف گیاهانی مانند زنجبیل، عسل، چای داغ، و آنیسون می‌تواند خلط را تسکین دهد.
 4. آنتی‌هیستامین‌ها: اگر علت خلط آلرژی باشد، مصرف آنتی‌هیستامین‌ها توسط دستور پزشک ممکن است مفید باشد.
 5. اجتناب از عوامل تحریک‌کننده: اگر مصرف تنباکو یا تماس با مواد تحریک‌کننده دیگر در معرض افزایش خلط است، اجتناب از آنها می‌تواند مفید باشد.
 6. تمرین تنفسی: تمرین‌های تنفسی مثل تنفس عمیق و اصولی می‌توانند به تخلیص حلق و کاهش خلط کمک کنند.
 7. درمان عفونی: اگر خلط ناشی از عفونت تنفسی باشد، پزشک ممکن است داروها یا آنتی‌بیوتیک‌ها تجویز کند.
 8. معاینه پزشکی: در صورتی که خلط پشت حلق به مدت طولانی و یا با علائم نگران‌کننده همراه باشد، مراجعه به پزشک برای ارزیابی دقیق و تشخیص صحیح ضروری است.

همچنین باید به دستورات پزشک پایبند بوده و در صورت نیاز به درمان دقیق‌تر، تست‌ها یا مشاوره تخصصی را دنبال کنید.

 

بیشتر بخوانید: ارتباط خلط پشت گلو و سردی معده چیست؟

 

درمان خلط پشت حلق در طب سنتی

در طب سنتی و مکمل نیز برای درمان خلط پشت حلق روش‌ها و ترکیباتی وجود دارد. این ترکیبات معمولاً بر اساس تجربیات سنتی و گیاهان دارویی تهیه می‌شوند. با این حال، قبل از استفاده از هر روش یا ترکیبی، بهتر است با یک پزشک یا متخصص در طب سنتی مشورت کنید. در زیر، برخی از روش‌های طب سنتی برای درمان خلط پشت حلق ذکر شده است:

 • استفاده از عسل: عسل به عنوان یک آنتی‌باکتریال طبیعی و آرام‌بخش برای حلق معتبر است. شما می‌توانید یک قاشق عسل را در یک لیوان آب گرم حل کرده و آن را به آرامی نوشیده یا آن را به عنوان تشریب بر روی نان یا ترکیبات دیگر مصرف کنید.
 • استفاده از زنجبیل: زنجبیل خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی دارد. می‌توانید ترکیباتی مانند چای زنجبیلی یا عصاره زنجبیل با عسل مصرف کنید.
 • استفاده از نعناع یا پونه: چای نعناع یا پونه می‌تواند به تسکین خلط و حلق معتبر باشد.
 • استفاده از زیره سبز: این گیاهان ممکن است خلط را مخصوصاً در موارد عفونتی کمکی کنند. معمولاً به صورت ترشی یا در ترکیب با دیگر گیاهان دیگر مصرف می‌شوند.
 • تنفس بخار: تنفس بخار از ترکیبات گیاهی مانند اسانس نعناع یا زنجبیل می‌تواند به تسکین از خلط و ترشحات پشت حلق کمک کند.
 • سیر: مصرف سیر تازه یا سیر در قالب مکمل‌های گیاهی ممکن است به تثبیت حلق و تسکین خلط کمک کند.

در هر صورت، پیشنهاد می‌شود با یک متخصص طب سنتی یا یک پزشک متخصص برای درمان سرفه خلط دار مشورت کنید. تا روش‌ها و ترکیبات مناسب برای شرایط شما را معرفی کنند. همچنین به مواردی مانند حساسیت‌ها و تداخلات دارویی توجه کنید.

 

سوالات متداول

علت زرد بودن یا سبز بودن خلط چیست؟

رنگ خلط می‌تواند نشان دهنده وضعیت عفونت در بدن باشد. خلط زرد نشان می‌دهد که عفونت از قبل در بدن شما بوده و از بین رفته است. اما خلط سبز نشان می‌دهد که هنوز در بدن عفونت وجود دارد.

برای درمان سرفه خلط دار بزرگسالان چه کنیم؟

برای درمان سرفه خلطی در بزرگسالان می‌توانید از بخور آب گرم، غرغره آب نمک، نوشیدن مایعات، دمنوش زنجبیل و عسل، روغن اکالیپتوس و دوش آب گرم کمک بگیرید.

بهترین قرص برای سرفه خلطی چیست؟

شناخت علت بروز سرفه در انتخاب بهترین قرص برای درمان اهمیت زیادی دارد. معمولا برای سرفه خلط دار از داروهایی مثل اکسپکتورانت (Expectorant) یا گایافنزین (Guaifenesin) و در برخی مواقع از آنتی‌هیستامین استفاده می‌شود.

منابع علمی این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.