زنان و زایمان

سردرد پریودی | درمان سریع سردرد پریود و علت سردرد در پریودی

سردرد پریودی | درمان سریع سردرد پریود و علت سردرد در پریودی

سردرد پریودی

دردهای دوران قاعدگی بسیار طاقت فرسا هستند. حال آنکه به تمامی آنها سردرد پریودی هم اضافه شود! تحمل کردن دردهای قاعدگی برای برخی از زنان و دختران سخت و دشوار است. درد شکم، حالت تهوع، سرگیجه، کمر درد، بی حوصلگی ناشی از دوران پریود همگی مربوط به این دوران می‌شوند. سردرد میگرنی هم از دردهای پریودی که غیر قابل تحمل است. و در این زمان زنان بسیاری گله‌مندند که آقایان راحت‌تر از آنها زندگی می‌کنند!
سردرد یا میگرن قبل از قاعدگی می‌تواند بسیار آزار دهنده تر و ناخوشایند تر از خود سردرد پریودی باشد. اما سوال اینجاست که دلایل سردردهای قبل و حین پریودی چیست؟ ما در این مطلب از “مقالات ازپزشک” به پاسخ این سوال خواهیم پرداخت.
متاسفانه خیلی از زنان با این نوع سردرد آشنایی ندارند و فکر می‌کنند به میگرن معمولی مبتلا هستند. در حالیکه باید بدانند این سردردها بر اثر «نوسانات هورمون‌های جنسی زنانه» اتفاق می‌افتد.

سردرد پریودی

اول به این موضوع که سردرد دوران پریود از چه زمانی شروع می شود می‌پردازیم. قطعا با سندروم پیش از قاعدگی یا pms  آشنایی دارید. این سندروم حدود 3  4 روز قبل از شروع دوران خونریزی قاعدگی شروع می‌شود و امکان دارد علائم آن تا پایان خونریزی ادامه داشته باشد. اما معمولا علائم  این سندرم با شروع خونریزی قاعدگی شدت کمتری پیدا می‌کنند. یکی از علائم سندروم پیش از قاعدگی، همین سردرد پریودی است. سردردی  که ممکن است در برخی سیکل‌ها آن را تجربه کنید و در برخی از سیکل‌ها خیر. شاید برخی از بانوان این علائم را اصلا تجربه نکنند. همانگونه که پیش‌تر عنوان کردیم این سردردها بر اثر «نوسانات هورمون‌های جنسی زنانه» اتفاق می‌افتد. به همین دلیل شیوه درمان آن کمی متفاوت از میگرن عادی است.
برای آشنایی با درمان سردرد پریودی و علت آن همراه “ازپزشک” باشید.

درمان سردرد دوران قاعدگی

درمان سردرد دوران قاعدگی

این مطلب ما را فقط زنان بخوانند!

فیزیولوژی بدن خانم‌ها به گونه‌ای است که عادت ماهانه دارند و هرماه پریود می‌شوند. در این دوران، بانوان به شدت دچار ضعف بدنی، درد، بی‌حالی و حتی سردرد می‌شوند. این شرایط برای خانم‌های شاغل، به مراتب سخت‌تر است. چون باید علی‌رغم نداشتن انرژی کافی، سر کار بروند و چندساعت با همکاران و مدیران سرو کله بزنند. باید بدانید که این دوران با توجه به سختی‌هایی که دارد ولی بسیار مفید است. چرا که در پریودی خون بدن تصفیه شده وباعث می‌شود بعد ازاتمام دوران احساس سبک‌تری داشته باشیم. شاید تنها معضل این دوران سردرد پریودی باشد که در زنان و دختران بسیاری هم شایع است. سردرد پریودی گاهی برای برخی از زنان ازخود پریود آزاردهنده تر است. به میگرن‌هایی که فقط در زمان قاعدگی اتفاق می‌افتند میگرن قاعدگی هم گفته می‌شود. میگرن قاعدگی، سردردی است که از نظر زمانی 2 روز قبل از قاعدگی و 3 روز بعد از شروع آن رخ می‌دهد.

آیا حالت تهوع در پریودی نشانه بارداری است؟

مطلب خواندنی این هفته “ازپزشک” : آیا حالت تهوع در پریودی نشانه بارداری است؟

سردردهای قاعدگی یا پریودی، جز علائم شایع در طول سیکل قاعدگی در اغلب زنان است. سردردهای قاعدگی قبل از پریود به دلیل تغییر در سطح  هورمون‌های استروژن و پروژسترون است. برخی عوامل مانند ژنتیک و محرک‌های غذایی  هم می‌توانند در بروز سردرد نقش داشته باشند. اما میگرن‌های قبل از پریود به احتمال زیاد با هورمون استروژن ارتباط دارند. و زمانیکه شما قبل از پریود احساس سردرد می‌کنید ، یعنی میزان استروژن شما کاهش یافته است.
انواع مختلفی از سردردها در زمان سیکل قاعدگی رخ می‌دهند. یکی از انواع سردردهای قاعدگی، سردرد تنشی است که به دنبال استرس ایجاد می‌شود. فرد در این نوع سردرد احساس می‌کند که بندی محکم به دور پیشانی‌اش بسته شده است. سردردهای بعد از قاعدگی نیز به علت خونریزی و کاهش سطح آهن رخ می‌دهد.
سوال ما از شما این است که اگر این علائم را تجربه کردید آیا می دانید دلیل سردرد پریودی چیست؟

علت سردرد پریودی

علت سردرد پریودی

علت سردرد در پریودی

تغییرات هورمونی یکی از علل سردرد پریودی:  علت سردرد پریودی در بیشتر موارد افزایش هورمون‌های پروژسترون و استروژن است که قبل از شروع پریودی، اتفاق می‌افتد. احساس افسردگی قبل و طی دوره قاعدگی بین خانم‌ها رایج است. اکثر افراد در زمان قاعدگی تعدادی از علائم سندروم (PMS) از جمله دمدمی مزاجی و سردرد را تجربه می‌کنند.برخی دیگر  از علائم شدیدتری مانند افسردگی و عصبانیت رنج می‌برند. هورمون‌ها می‌توانند باعث ایجاد حالت تهوع در دوران قاعدگی هم  بشوند.
استروژن هورمون جنسی زنانه است که از طریق جریان خون به انتقال پیام به نقاط مختلف بدن می‌پردازد. اواخر چرخه قاعدگی سطح استروژن افزایش پیدا می‌‌کند و این امر باعث آزادسازی تخمک می‌شود. پروژسترون هم یک هورمون مهم دیگر است که افزایش سطح آن باعث می‌‌شود تخمک در درون رحم قرار بگیرد. پس از تخمک‌گذاری و آزاد شدن تخمک از تخمدان سطح هورمون‌ها کاهش پیدا می‌کند و استروژن و پروژسترون قبل از قاعدگی به پایین‌ترین سطح خود می‌رسند.

دلیل تغییر سطح هورمون ها

 • سیکل قاعدگی: قبل از پریود سطح استروژن و پروژسترون کاهش می یابد.
 • بارداری سردرد‌های میگرنی در دوران بارداری بسیار زیاد دیده می‌شوند. میگرن در خانم‌های سنین باروری بیشتر است و هورمون‌های حاملگی می‌توانند باعث بر انگیخته شدن حمله میگرن شوند.
 • هورمون درمانی استفاده از هورمون‌ها گاهی با شروع سردرد در زنان همراه است.
 • پیش یائسگی و یائسگی در سال‌های قبل از یائسگی بسیاری از زنان به دلیل نوسان‌های هورمونی دچار سردرد می‌شوند. برخی با رسیدن به دوره‌ی یائسگی درجات خفیف‌تری از میگرن را تجربه می‌کنند.

مشاوره پزشک آنلاین یکی از خدماتی است که با استفاده از آن می‌توانید بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر و… با دکتر مورد نظر خود مشاوره و ویزیت شوید .  ازپزشک با قرار دادن این خدمات ارزشمند در سامانه خود باعث شده تا در هر مکانی و هر زمانی بتوانید به راحتی از این خدمات استفاده نمائید. فقط کافی است همین الان اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات این مجموعه برخوردار شوید.

دانستن علت و نشانه‌های مربوط به فقر آهن در بدن

بیشتر بخوانید … دانستن علت و نشانه‌های مربوط به فقر آهن در بدن

سرتونین از علل سردرد پریودی: سروتونین نقشی کلیدی در ایجاد سردرد پریودی ایفا می‌کند. زمانی که سروتونین در مغز کم می شود، ممکن است رگ‌های خونی منقبض شده و به سردرد منجر شود. سروتونین نوعی هورمون ضد افسردگی و یکی از انواع هورمون‌های شادی در بدن است. این ماده‌ی شیمیایی انتقال‌دهنده‌ی مهمی درمغز است و گستره‌ی وسیعی از سلامت خواب، خلق‌وخو، روابط زناشویی را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.
در دوران قاعدگی سروتونین در مغز کاهش پیدا می‌کند. به همین دلیل به زنان حالت افسردگی دست می‌دهد و در بیشتر مواقع منجر به سردرد می‌شود.

عدم استراحت کافی: اگر در دوران پیش قاعدگی یا حین آن استراحت و خواب کافی نداشته باشید احتمال تجربه سردرد پریودی شدید بالاست. لازم به ذکر است در دوران قاعدگی نیاز دارید به اندازه کافی استراحت کنید.

سردرد پریودی

سردرد پریودی

از دیگر دلایل سردرد پریودی

کم خونی : کم‌خونی در دوران قاعدگی باعث بروز علائم ناخوشایندی مانند سردرد پریودی می‌شود . که متاسفانه این مشکل بر کیفیت زندگی، اثرات نامطلوبی می‌گذارد. به همین دلیل تشخیص به موقع و درمان آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اگر مبتلا به کم‌خونی هستید هر چه سریعتر برای درمان کم‌خونی اقدام کنید تا بتوانید سردرد پریودی را کاهش بدهید.

چرا قبل از پریودی سردرد می‌گیریم؟

معمولا در زنان سردرد پریودی قبل از دوران قاعدگی رخ می‌دهد. بنابرابن برای تعیین این که سردرد پریودی را تجربه می‌کنید یا نوع دیگر آن، باید نشانه‌های سردرد پریودی را بشناسید.
ما چند علائم که نشان دهنده سردرد پریودی را عنوان می‌کنیم:

 • سردرد
 • تهوع
 • حساسیت به صدا
 • حساسیت به نور
 • خستگی شدید
 • درد مفاصل و عضلات بدن
 • یبوست یا اسهال
 • میل زیاد به خوردن یک ماده غذایی
 • تغییرات خلق و خو
 • دردهای مفصلی
 • آکنه
 • خستگی
 • افزایش اشتها
 • کاهش تمایلات جنسی
 • اختلال در حافظه
 • حملات اضطراب

درمان خانگی سردرد قاعدگی | درمان سریع سردرد پریود

درمان سردردهای پریودی و یا میگرن قاعدگی براساس شدت درد صورت می‌گیرد. اولین نوع درمان استفاده از داروهای مسکن بدون نسخه است. داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند بروفن، کتوپروفن و استامینوفن در کاهش درد بسیار موثر هستند. این داروها سردردهای تنشی و ناشی از کمبود آهن را نیز بهبود می‌بخشند. مصرف کافئین هم در کاهش شدت سردرد تاثر بسزایی دارد. به همین دلیل در برخی داروهای مورد استفاده در سندرم پیش از قاعدگی از کافئین استفاده می‌کنند.
البته لازم به ذکر است که کافئین ماده‌ای اعتیادآور است و مصرف بیش از حد آن وابستگی ایجاد می‌‌‌کند‌. همچنین قطع ناگهانی مصرف کافئین منجر به بروز سردرد می‌شود. پس به مرور مصرف آن را کاهش دهید.
طب سوزنی هم می‌تواند در کاهش سردردهای میگرنی موثر واقع شود. درمان با روش طب سوزنی از شدت و مدت زمان درد می‌‎کاهد. اگر با این موارد موفق به قطع درد نشدید “ازپزشک” مشاوره آنلاین بگیرید.

درمان سریع سردرد پریود

درمان سریع سردرد پریود

درمان سردردهای پریودی با درمان کم‌خونی

درمان کم‌خونی به عنوان یک علت مهم سردرد پریودی می‌تواند گزینه عالی برای پیشگیری از درد باشد. افزایش دریافت آهن از طریق رژیم غذایی، اولین گام درمان است. دو نوع آهن به نام هم و غیرهم وجود دارد. آهن هم محتوی هموگلوبین است و تنها در منابع حیوانی یافت می‌شود. میزان جذب آهن هم از غیرهم بیشتر است. یکی از منابع خوب آهن هم، جگر است. انواع گوشت‌ها مانند جوجه، بوقلمون، غذاهای دریایی و صدف منابع غنی آهن محسوب می‌شوند.
برای مصرف دارو برای درمان کم‌خونی حتما با پزشک معالج مشورت کنید و از مصرف خودسرانه دارو بپرهیزید.

دریافت ماساژ با افزایش ترشح سروتونین همراه است. همانگونه که عنوان کردیم سروتونین نقش بسزایی در سردرد دارد. به همین دلیل ماساژ درمانی می‌‌تواند باعث افزایش شل شدن عضلات و کاهش گرفتگی ناحیه شانه، کمر و گردن شود.  همچنین می‌تواند از شدت و دفعات حملات سردرد میگرنی و سردردهای تنشی بکاهد.

احتمال سردرد پریودی در چه کسانی بیشتر است؟

شاید احتمال بروز سردرد پریودی در همه زنان وجود داشته باشد اما احتمال آن در برخی بیشتر است:

 • بین ۱۸ تا ۲۹ سال سن داشته باشید
 • سردردهای هورمونی تان سایقه‌ی خانوادگی داشته باشد
 • وارد دوره یائسگی شده باشید

بخوانید : چند وقت بعد زایمان پریود میشویم ؟

ما در این مطلب از “مقالات پزشکان ازپزشک” سعی کردیم به هرآنچه که مربوط به سردرد در پریود می‌شود بپردازیم. اگر سوالی داشتید که در این مطلب ما پاسخی برایش پیدا نکردید، حتما در قسمت دیدگاه ثبت کنید. تیم “ازپزشک” هر سوالی که داشته باشید را پاسخ می‌دهد. برای ویزیت آنلاین هم اپلیکیشن ازپزشک را نصب کنید تا درهر زمان بتوانید از متخصص مورد نظر مشاوره بگیرید.
ما تا سلامتی همراه شما هستیم. خوشحال می‌شویم در صورت استفاده از اپلیکیشن ازپزشک، ما را به دیگر دوستانتان هم معرفی کنید.

منابع علمی این مطلب

1 دیدگاه در “سردرد پریودی | درمان سریع سردرد پریود و علت سردرد در پریودی

 1. ساره گفت:

  عالی بود ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.