بلاگ و مقالات, قلب و عروق

علائم گرفتگی عروق قلب | تشخیص و درمان

علائم گرفتگی عروق قلب | تشخیص و درمان

انسداد و گرفتگی عروق قلب

اگر به دنبال تشخیص و درمان انسداد و گرفتگی عروق قلب هستید ، تا انتهای این مطلب ازپزشک ، همراه ما باشید. ما به هر آنچه که مربوط به این بیماری باشد اشاره کرده ایم تا در صورت نیاز بتوانید از این اطلاعات استفاده درست داشته باشید. معمولا عامل انسداد و گرفتگی عروق قلب را چربی زیاد خون می دانند. چرا که چربی خون زیاد در دیواره داخلی رگ ها رسوب کرده و باعث انسداد می شود. البته پیش آمده افرادی که نه سیگاری بودند، نه چربی خونشان بالا بوده و از تحرک کافی هم برخوردار بودند ،  بین سنین ۳۵ تا ۴۰ سالگی دچار گرفتگی عروق کرونر قلب شده و متاسفانه کارشان هم به عمل جراحی کشیده شده است. عکس این موضوع هم پیش آمده است. مثلا افرادی هم بودند که مصرف چربی بالایی داشتند، تحرک و یا ورزش خاصی هم نداشتند و حتی در سنین بالا هم دچار گرفتگی عروق نشدند .

به همین دلیل هر نوع چربی در بدن افراد باعث گرفتگی نمی شود. بلکه تنها تکه های بافت چربی دار در بدن هستند که به دلیل داشتن لیپو پروتئین کم چگال یا همان کلسترول بد به دیواره  سرخک آسیب می رسانند.
برای دریافت اطلاعات بیشتر به خواندن مطلب ادامه دهید و با ثبت سوالات خود در انتهای متن ، ازپزشک پاسخ دریافت کنید.

درمان گرفتگی عروق قلب

درمان گرفتگی عروق قلب

گرفتگی عروق قلب چیست ؟

همانگونه که عنوان کردیم عامل انسداد و گرفتگی عروق قلب را چربی زیاد خون می دانند. چرا که چربی خون زیاد در دیواره داخلی رگ ها رسوب کرده و باعث انسداد می شود. البته افرادی که نه سیگاری بودند، نه چربی خونشان بالا بوده و از تحرک کافی هم برخوردار بودند ،  بین سنین ۳۵ تا ۴۰ سالگی دچار گرفتگی عروق کرونر قلب شده و متاسفانه کارشان هم به عمل جراحی کشیده شده است. عکس این موضوع هم پیش آمده است. مثلا افرادی هم بودند که مصرف چربی بالایی داشتند، تحرک و یا ورزش خاصی هم نداشتند و حتی در سنین بالا هم دچار گرفتگی عروق نشدند . لازم به ذکر است هر نوع چربی در بدن افراد باعث گرفتگی نمی شود. بلکه تنها تکه های بافت چربی دار در بدن هستند که به دلیل داشتن لیپو پروتئین کم چگال یا همان کلسترول بد به دیواره  سرخک آسیب می رسانند. تکه های بافت چربی دار به دیواره سرخ رگ آسیب رسانده و معمولا در محل اتصال و انشعاب سرخ رگ رسوب کرده و باعث انسداد و گرفتگی عروق قلب می شوند .  امکان دارد این رسوبات در اوایل جوانی در بدن آغاز شود. به این صورت که با تجمع چربی های زائد ،  انعطاف پذیری سرخ رگ کم شده و فضای داخلی آن تنگ می شود که در نتیجه ، از مقدار عادی خون در بدن کاسته می شود . به این دلیل که آسیب به دیواره داخلی شریان ممکن است بر اثر عواملی هم چونکم تحرکی  ، دیابت فشارخون بالا ،کشیدن سیگار و فشار خون بالا  در فرد رخ دهد. همانگونه که عنوان کردیم مصرف مواد زائد مانند کلسترول و چربی ها هم میل به جمع شدن در محل آسیب دیده پیدا کرده و باعث انسداد و گرفتگی عروق قلب می شوند.

علائم گرفتگی رگ قلب

گرفتگی رگ به مرور بوده و آرام آرام در فرد شکل می گیرد. انسداد و گرفتگی عروق خفیف معمولا علائم خاصی به همراه ندارند و در این حالت معمولا تا زمانی که شریان خونی تنگ تر و بسته نشود علائمی به همراه ندارد .

گاهی اوقات یک لخته خون می تواند به شکل کامل جریان خون فرد را مسدود کند و یا از دیواره شریان خونی جدا شده و منجر به حمله قلبی یا سکته شود.

چربی های زائد معمولا در روغن های نباتی  مانند روغن های مایع و جامد  صنعتی و غیر  اورگانیک وجود دارند. به همین دلیل افرادی که در طولانی مدت از این روغن ها استفاده می کنند چربی بد در خون را افزایش داده و به انسداد و گرفتگی عروق قلب دچار می شوند.

از علائم شایع این بیماری می توان به این موارد اشاده کرد :

 1. در مراحل اول اغلب بدون علامت است
 2. در مراحل بعدی ممکن است احساس سوزش ، فشردگی ، سنگینی یا گرفتگی در قفسه سینه به بازوی چپ ، گردن ، فک و یا کتف گسترش پیدا کند

  تشخیص گرفتگی عروق قلب با اکو

  تشخیص گرفتگی عروق قلب با اکو

گرفتگی عروق قلب چگونه مشخص می شود ؟

در صورت وجود علائم ، معمولا پزشک معالج یک معاینه فیزیکی روی فرد انجام می دهد. در این مواقع پزشک ، چندین آزمایش از موارد زیر را بررسی می کند :

 1. نبض ضعیف شده
 2. آنوریسم که شکاف یا پهن شدن یک شریان خونی بوده و به دلیل ضعف دیواره شریانی رخ می دهد
 3. کندی در بهبود زخم ها که نشان دهنده محدودیت جریان خون در بدن است

همچنین ممکن است متخصص قلب و عروق به ریتم ضربان قلب بیمار گوش کند . در این زمان اگر پزشک به گرفتگی عروق قلب مشکوک شود برای بیمار آزمایش های بیشتری را تجویز کند. آزمایشاتی مانند :

 • آزمایش خون جهت بررسی سطح کلسترول در خون
 • سونوگرافی داپلر که از امواج صدا استفاده کرده تا تصاویری از شریان های شما را تولید کند.
 • آزمایش شاخص مچ پا (ABI) که به دنبال انسداد در دست یا پا خواهد بود که این کار را با مقایسه فشار خون در هر بخش انجام می دهد.
 • آزمایش ام آر آی یا سی تی اسکن جهت تولید تصاویری از شریان های بزرگ در بدن
 • آنژیوگرام قلبی که پس از تزریق یک ماده رنگی خاص از شریان های قلب تصاویری تهیه می شود.
 • آزمایش الکتروکاردیوگرام ( ECG یا EKG ) که فعالیت الکتریکی در قلب را بررسی کرده و نواحی از آن که با کمبود جریان خون همراه است شناسایی می شوند.
 • تست ورزش یا آزمایش مقاومت ورزشی که وضعیت ضربان قلب و فشار خون فرد را در حین تمرین بر روی تردمیل یا دوچرخه ثابت می سنجد

بهترین راه تشخیص گرفتگی رگهای قلب

تشخیص گرفتگی عروق قلب هم مانند تشخیص هر نوع بیماری دیگر ، با بررسی شرح حال بیمار شروع می شود. اما اگر پزشک مشکوک شود و با توجه به بررسی ها نتواند این بیماری را ثابت کند ، از تست هایی که در ادامه عنوان می کنیم برای تشخیص استفاده می کند.

تست نوار قلب

معمولا در بررسی مرحله اول از بیمار نوار قلب گرفته می شود. نوار قلب در تشخیص وقوع سکته های قلبی کمک شایانی می کند. البته نوار قلب نرمال هم می تواند بیماری های قلبی عروقی در فرد را رد کند که امکان دارد فرد دچار تنگی های مهم در عروق خود باشد.

استرس تست

از آنجایی که بیماری عروق در بیماران در حال استراحت علامتی ندارد می توان علامت ها را در حین فعالیت فرد نمایان کرد. برای همین منظور تست هایی طراحی شده اند که ضربان قلب بیمار را بالا می برند تا پزشک ارزیابی های لازم را انجام دهد. این تست ها که استرس تست نام دارد شامل تست هایی چون تست ورزش ، استرس اکو ، اسکن هسته ای قلب می شود.

اسکن هسته ای قلب

این روش ، روشی غیر تهاجمی برای تشخیص بیماری انسداد و گرفتگی عروق قلب است. در این روش یک راه وریدی روی دست بیمار تعبیه می شود تا از این طریق ماده حاجب تزریق شود و تصاویری از عروق قلب تهیه شود.

آنژیوگرافی

این هم یکی دیگر از روش های تشخیص انسداد و گرفتگی عروق قلب است که با استفاده از پرتو ایکس انجام می شود. با آنژیوگرافی امکان بررسی وجود تنگی در عروق قلب برای پزشک فراهم می شود.

اکو کاردیوگرافی

اکو کاردیوگرافی دستگاهی مانند دستگاه سونوگرافی بوده البته تفاوت هایی هم دارد . اکو کاردیوگرافی قادر به دیدن عروق قلب نیست و در آن پمپاژ قلب ، حرکت دیواره های قلب و بیماری های دریچه ای بررسی می شود . در حین اکو کاردیوگرافی پزشک میبیند که آیا تمام دیواره های قلب حرکت نرمال دارند یا خیر ! در این زمان و با استفاده از اکو کاردیوگرافی  پزشک متوجه می شود که آیا دیواره های قلبی که درست حرکت نمی کنند در گذشته دچار آسیب شده و یا اکسیژن کمی دریافت می کنند که این موارد نشان از بیماری عروق است. به همین دلیل اکو می تواند سکته قلبی که در گذشته رخ داده است را تشخیص دهد .

درمان گرفتگی عروق قلب

در ابتدا پیشنهاد می کنیم با کمی تغییرات در سبک زندگی بتوانید از این بیماری تا حد زیادی پیشگیری کنید. تغییراتی مانند :

 • کشیدن سیگار را ترک کنید
 • غذاهای سالم بخورید
 • به طور مرتب ورزش کنید
 • اگر اضافه وزن دارید هر چه سریع تر با کمک پزشک لاغر شوید
 • خونسرد باشید و استرس را کاهش دهید

درمان دارویی

انسداد و گرفتگی عروق قلب هم ممکن است با دارو درمان و کنترل شود. داروهایی چون :

 • داروهای اصلاح کننده کلسترول مانند استاتین ها ، نیاسین ، فیبرات ها و ترشح کننده های اسید صفراوی
 • آسپرین
 • مسدود کننده های بتا
 • مسدود کننده های کانال کلسیم
 • رانولازین
 • نیتروگلیسیرین
 • مهار کننده های آنزیم مبدل آنژیوتانسین

درمان رسوب رگهای قلب

یکی از روش های باز کردن گرفتگی عروق قلب ، آنژیوپلاستی و قرار دادن استنت عروق از طریق پوست است . در این روش ، پزشک یک لوله باریک و بلند به نام کاتتر را در قسمت تنگ شده عروق وارد کرده و یک سیم با بادکنک خالی را از طریق کاتتر به منطقه تنگ شده منتقل می کند . سپس بادکنک باد شده  و رسوبات دیواره عروق را فشرده می کند تا مسیر باز شود .

یک استنت اغلب در عروق رها می شود تا بتواند به باز ماندن عروق کمک کند. معمولا بیشتر استنت ها برای کمک به باز نگه داشته شدن عروق به آرامی دارو آزاد می کنند.

درمان انسداد و گرفتگی عروق قلب با عمل قلب باز

اگر میزان گرفتگی عروق زیاد باشد و درمان با آنژیوپلاستی جواب ندهد ، پزشک عمل بای پس را پیشنهاد می کند . پزشک معالج با ایجاد یک پیوند ، عروق مسدود شده را دور می زند که این پیوند با استفاده از یک رگ دیگر قسمت های بدن بیمار انجام می شود . از این طریق خون در اطراف شریان کرونر مسدود و تنگ شده جریان می یابد. از آنجایی که این روش به جراحی قلب باز احتیاج دارد، در بیشتر موارد مربوط به افرادی است که عروق کرونر تنگ دارند.

درمان گیاهی گرفتگی عروق قلب

اولین روش برای  درمان گیاهی گرفتگی عروق قلب نوشیدن چای سبز است . چای سبز به عنوان یکی از قدرتمندترین داروهای طبیعی برای درمان گیاهی بسیاری از بیماری ها عمل کرده و نقش مهمی دارد . چای سبز به دلیل داشتن آنتی اکسیدان بالا ، توانایی مبارزه با رادیکال های آزاد مضر که همگی مسئول بیماری های قلبی هستند را دارد. به همین دلیل برای درمان گیاهی گرفتگی عروق قلب مورد استفاده قرار می گیرد .

 نوشیدن 5 تا 6 فنجان چای سبز در روز برای محافظت از قلب ضروری است.

زردچوبه حاوی ماده فعال کورکومین است و به خوبی می تواند از عضله قلب محافظت کند . همچنین کورکومین خاصیت هایی چون ضد التهاب ، ضد سرطان و آنتی اکسیدان دارد که برای عضلات قلب مفید است . کورکومین موجود در زرد چوبه التهاب و تصلیب شرایین را کاهش می دهد. به این صورت که با مصرف منظم زرد چوبه در رژیم غذایی ، می توان از قلب در برابر بیماری های قلبی محافظت کرد .

شما می توانید با مصرف روزانه زرد چوبه در غذا و یا مصرف یک قاشق چایخوری زردچوبه در شیر از عضلات قلب خود محافظت کنید .کورکومین  موجود در زرد چوبه می تواند با اصلاح مقدار کلسیم وارد شده به عضله قلب ، از ایجاد ریتم نامنظم قلب هم جلوگیری کند. کورکومین می تواند برای افرادی که چاق هستند هم مفید باشد . همچنین این ادویه می تواند برای افرادی که از بیماری سندرم متابولیک رنج می برند مفید واقع شود .

سندرم متابولیک  از فشار خون بالا ، دیابت ، چاقی ، کلسترول بالا و برخی از مشکلات دیگر تشکیل شده است که همگی از عوامل خطر در حملات قلبی و فرد را تهدید می کنند . همچنین کورکومین موجود در زردچوبه می تواند از پیری زودرس قلب جلوگیری کند . لازم به ذکر است که زردچوبه می تواند کاهش دهنده نارسایی قلب باشد .

سیر هم برای درمان گیاهی گرفتگی عروق قلب استفاده می شود .  سیر نه تنها از نظر کربوهیدرات غنی بوده بلکه حاوی مقادیر متوسطی از مواد مغذی مختلف مانند پتاسیم ، فسفر ، روی و ویتامین های A و B  است که می تواند برای درمان گیاهی مورد استفاده قرار بگیرد .

سیر باعث کاهش کلسترول می شود . همانطور که عنوان کردیم ، کلسترول بالا خطر بیماری قلبی را تا حد زیادی افزایش می دهد. به همین دلیل سیر دارای ترکیباتی است که می تواند  آنزیم ردوکتاز  را مسدود کند و از این رو سطح تشکیل کلسترول در کبد را کاهش دهد.

سیر چسبندگی سلول های خون را هم کاهش می دهد . غلظت بیش از حد خون یکی از ویژگی هایی است که در بیماری های قلبی مشترک است . به همین دلیل مصرف منظم سیر می تواند چسبندگی پلاکت ها را کاهش دهد و از تشکیل لخته های خون در عروق جلوگیری کند .

سیر فشار خون را هم کنترل می کند . عصاره سیر موارد خاصی را کنترل می کند که مسئول کنترل فشار خون هستند. فشار خون بالا یک عامل خطر در ایجاد بیماری های قلبی است و کنترل فشار خون برای محافظت از قلب امری  ضروری محسوب می شود .

زنجبیل هم برای درمان گیاهی کاربرد دارد و مورد استفاده قرار می گیرد . محققان دریافتند که مصرف منظم زنجبیل خطر ابتلا به فشار خون بالا را 8٪ کاهش می دهد. همچنین دریافتند که  با مصرف زنجبیل خطر بیماری عروق کرونر نیز نزدیک به 13 درصد کاهش می یابد.

درخواست نوشتن آزمایش آنلاین دهید!
آزمایش میخوای بدی و نیاز به نسخه اینترنتی آزمایش داری؟ درخواست نوشتن نسخه آزمایش آنلاین ازپزشک داری؟
قبل از درخواست ویزیت، از طریق اپلیکیشن ازپزشک با قیمت خیلی مناسب درخواست آزمایش آنلاین بده و بعد از انجام آزمایش با جواب آزمایشت ازپزشک ویزیت بگیر!

درمان گرفتگی عروق قلب در طب سنتی

اگر میزان انسداد و گرفتگی عروق قلب در فرد کم باشد ممکن است بیماری در فرد معالجه شود . نسخه معمول برای درمان  گرفتگی عروق قلب در طب سنتی ، معجون سیر و لیمو ترش است. برای تهیه این معجون، ۳۰ حبه سیر را پوست بگیرید و با ۵ عدد لیمو ترش در همزن میکس کنید. بعد از این‌که تمام مواد با هم مخلوط شدند، ماده به دست آمده را در یک لیتر آب بجوشانید. بعد از خنک شدن سیر و لیمو ترش، آن را در داخل شیشه‌ای در یخچال قرار دهید و هر  روز نصف استکان از آن را مصرف کنید. شما می‌توانید این معجون را قبل یا بعد از غذا مصرف کنید. به طور  مداوم باید به مدت سه هفته این معجون را استفاده کنید تا نتیجه آن را ببینید .

سوالات متداول

منابع علمی این مطلب

2 دیدگاه در “علائم گرفتگی عروق قلب | تشخیص و درمان

 1. زینب صفایی گفت:

  خوب بود زحمت کشیده بودین

  1. ازپزشک گفت:

   خوشحالیم که این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.