داخلی

علت التھاب زبان چیست و چگونه درمان میشود؟

علت التھاب زبان چیست و چگونه درمان میشود؟

علت التھاب زبان

التهاب زبان یک وضعیت پزشکی است که ممکن است به صورت موقت یا مزمن رخ دهد و ممکن است علایم مختلفی داشته باشد. التهاب زبان می‌تواند به دلیل زخم‌های زبان ایجاد شود، که معمولاً به علت آسیب دیدن زبان به عواملی مانند دندان‌های تیز یا مصرف غذاهای گرم و تند ایجاد می‌شود. عفونت‌های باکتریایی یا ویروسی می‌توانند منجر به التهاب زبان شوند. برای تشخیص علت التھاب زبان و درمان التهاب زبان ، گلوسیت و التھاب زبان کوچک مهم است به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. او می‌تواند علت مشکل شما را تشخیص دهد و درمان مناسب را تجویز کند.

 

علت التھاب زبان چیست ؟

التهاب زبان و گلوسیت می‌تواند به دلیل عوامل مختلفی ایجاد شود. برخی از علت التھاب زبان عبارتند از:

 1. زخم‌: زبان ممکن است به دلیل آسیب دیدگی به عواملی مانند دندان‌های تیز، حروفهای دندانی نادرست، یا مصرف غذاهای خیلی گرم و تند آسیب ببیند. این موارد معمولاً به عنوان “زبان شوکولاته‌ای” یا “زبان خردلی” شناخته می‌شوند.
 2. عفونت‌ها: عفونت‌های باکتریایی یا ویروسی می‌توانند منجر به التهاب زبان شوند. علایم معمول شامل تورم، درد، قرمزی و تغییر رنگ زبان می‌شوند.
 3. عوامل آلرژیک: برخی افراد ممکن است به مواد غذایی، داروها یا مواد شیمیایی حساسیت داشته باشند که التهاب زبان را ایجاد می‌کنند.
 4. داروها: مصرف برخی داروها ممکن است عوارض جانبی ناخواسته شامل التهاب زبان داشته باشد.
 5. عوامل غذایی: نقصان در مصرف ویتامین‌ها و مواد معدنی مانند ویتامین B12، آهن، یا اسید فولیک می‌تواند به التهاب زبان منجر شود.
 6. عوامل دیگر: مشکلات دیگری مانند دیابت، بیماری‌های اتوایمیونی، یا استرس نیز ممکن است تأثیرگذار باشند.

برای تشخیص دقیق و درمان مناسب، بهتر است با پزشک متخصص مراجعه کرده و علت التهاب زبان خود را تعیین کنید.

 

گلوسیت

گلوسیت

 

علت بزرگی زبان چیست ؟

بزرگی زبان (تورم زبان) می‌تواند به دلیل عوامل مختلفی ایجاد شود، از جمله:

 • التهاب زبان: التهاب زبان ممکن است به علت عفونت‌های باکتریایی یا ویروسی، زخم‌زدایی، یا عوامل دیگر ایجاد شود که منجر به تورم زبان می‌شود.
 • آلرژی: حساسیت به مواد خاص در غذا، داروها یا مواد شیمیایی می‌تواند به تورم زبان منجر شود.
 • نقص‌غذایی: نقص در ویتامین‌ها و مواد معدنی، به ویژه آهن، می‌تواند باعث تورم زبان شود.
 • عوامل دیگر: بعضی بیماری‌ها و مشکلات سلامتی مانند آب‌سیاهی زبان (کاندیدیازیس دهانی)، آلزایمر، یا بیماری‌های خونی ممکن است باعث تورم زبان شوند.
 • استفاده از دخانیات و مصرف الکل: افرادی که دخانیات مصرف می‌کنند یا مقدار زیادی الکل مصرف می‌کنند، ممکن است تورم زبان را تجربه کنند.

تورم زبان و گلوسیت  ممکن است عارضه موقت باشد و با تغییر در عادات غذایی یا درمان علت اصلی آن بهبود یابد. اگر تورم زبان به مدت طولانی ادامه دارد یا با علایم دیگر همراه باشد، مهم است که به پزشک مراجعه کرده و علت آن را بررسی کنید.

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک امکان ویزیت آنلاین بیمار توسط پزشک متخصص است، چراکه با استفاده از این خدمات بیماران می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

علت تورم رگ زیر زبان

تورم رگ زیر زبان ممکن است به دلیل عوامل مختلفی ایجاد شود. تراشیدگی زیر زبان یا آسیب به این منطقه می‌تواند به تورم رگ‌ها در این ناحیه منجر شود. ممکن است این آسیب‌ها ناشی از دندان‌های تیز، دندان‌های نادرست، یا سایر عوامل مکانیکی باشند. عفونت‌های باکتریایی یا ویروسی در ناحیه زیر زبان می‌توانند به تورم رگ‌ها و گلوسیت منجر شوند. این عفونت‌ها ممکن است با درد و تورم مشخصی همراه باشند.حساسیت به مواد معین در غذا یا داروها می‌تواند به تورم رگ‌ها در زیر زبان منجر شود.

عوامل دیگری مثل ترشح بیش از حد ترکیبات شیمیایی از غدد تریود، عوامل خودایمنی، یا عوامل متعدد دیگر ممکن است به تورم رگ زیر زبان و گلوسیت منجر شوند. تورم رگ زیر زبان و علت التھاب زبان ممکن است نشانه‌ای از مشکل جدی باشد، بنابراین اگر تورم و گلوسیت در این ناحیه به مدت طولانی ادامه دارد یا با علایم دیگری همراه باشد، بهتر است به پزشک مراجعه کرده و تشخیص دقیق و درمان مناسب را دریافت کنید.

 

بیشتر بخوانید: علت درد زبان چیست ؟

 

تورم زیر زبان نشانه چیست؟

تورم زیر زبان ممکن است نشانه مشکلات مختلفی باشد و معمولاً نیاز به ارزیابی توسط پزشک دارد. تورم زیر زبان و علت التھاب زبان همچنین گلوسیت ممکن است نشانه عفونت باشد، بیشتر اوقات با علایمی مانند درد، قرمزی، گرمی، یا تورم عمومی در ناحیه زیر زبان همراه باشد. حساسیت به مواد غذایی، داروها، یا مواد شیمیایی ممکن است به تورم زیر زبان منجر شود. این تورم ممکن است با سایر علایم آلرژیک مانند خارش و تحریک همراه باشد. زبان یا ناحیه زیر زبان ممکن است به دلیل آسیب مکانیکی ناشی از دندان‌های تیز یا دیگر عوامل زخمی شود. مشکلات دیگری مانند نقص‌های غذایی، بیماری‌های خونی، بیماری‌های خودایمنی، یا عوامل دیگر ممکن است به تورم زیر زبان منجر شوند.

 

ترشح بیش از حد ترکیبات شیمیایی از غدد تریود ممکن است به تورم زیر زبان منجر شود. تورم زیر و التهاب زبان کوچک زبان معمولاً نشانه مشکل جدی نیست، اما اگر تورم به مدت طولانی ادامه دارد، با درد شدید همراه باشد یا با علایم دیگر ناشی از بیماری‌های خاصی همراه باشد، حتماً به پزشک مراجعه کنید تا علت مشکل مورد ارزیابی و درمان قرار گیرد.

 

التھاب زبان کوچک

التھاب زبان کوچک

 

درمان التهاب زبان

درمان التهاب زبان با توجه به علت التھاب زبان و گلوسیت می‌تواند متغیر باشد. در ادامه، رویکردهای درمانی معمول برای مدیریت التهاب زبان آمده است:

 1. رعایت بهداشت دهان و دندان: شستشوی منظم دهان با مسواک و معجون دندان و استفاده از آب دهانی ضد باکتری می‌تواند به بهبود التهاب زبان کمک کند.
 2. اجتناب از مواد تحریک‌کننده: اگر التهاب زبان به عوامل خاصی مانند غذاهای تند یا ترش، دخانیات، الکل، یا مواد شیمیایی حساسیت دارد، اجتناب از این عوامل می‌تواند به تخفیف علائم کمک کند.
 3. مصرف مواد آرام‌بخش: در برخی موارد، مصرف مواد آرام‌بخش یا مسکن‌های دهانی می‌تواند به کاهش درد و تورم زبان کمک کند.
 4. درمان زخم‌: اگر زبان به دلیل زخم‌زدایی آسیب دیده باشد، ممکن است نیاز به درمان مستقیم زخم‌ها داشته باشید. پزشک ممکن است داروها یا مراقبت‌های خاصی تجویز کند.
 5. درمان عفونت‌ها: اگر علت التهاب زبان کوچک عفونت باشد، پزشک ممکن است داروهای ضد باکتریایی یا ضد ویروسی تجویز کند.
 6. درمان آلرژی: اگر حساسیت به مواد خاصی باعث التهاب زبان و گلوسیت شده باشد، اجتناب از آن مواد و در موارد لزومی، مصرف داروهای ضدآلرژیک توسط پزشک توصیه می‌شود.
 7. مکمل‌های ویتامینی: در برخی موارد، مصرف مکمل‌های ویتامینی مانند ویتامین B12، اسید فولیک و آهن به تقویت سلامت زبان کمک می‌کند.

همچنین، توصیه می‌شود با پزشک خود مشوره کنید تا علت دقیق و درمان مناسب برای التهاب زبان شما تعیین شود.

 

درمان خانگی التهاب زبان

بدون شک درمان خانگی التهاب زبان کوچک می تواند به تسکین علائم کمک کند، اما در نظر داشته باشید که اگر علائم طولانی مدت پابرجا بمانند یا شدیدتر شوند، حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنید. درمان خانگی گلوسیت معمولاً به شکل‌های زیر انجام می‌شود:

 • شستشوی دهان: شستشوی دهان با آب گرم و نمک (نصف قاشق چای‌خوری نمک در یک لیوان آب گرم) می‌تواند به تطهیر و کاهش التهاب زبان کمک کند. پس از شستشو، دهان خود را با آب تمیز بشویید.
 • استفاده از محلول شسشتو ضد باکتری: استفاده از محلول شستشو حاوی مواد ضد باکتری می‌تواند به تخفیف التهاب زبان کمک کند.
 • مصرف آب: مصرف زیاد آب برای نرمی بافت زبان و بهبود تطهیر دهانی مفید است.
 • اجتناب از عوامل تحریک‌کننده: اجتناب از دخانیات، مواد الکلی، و غذاهای تند و ترش می‌تواند به تسکین گلوسیت علائم کمک کند.
 • مصرف مواد آرام‌بخش: در برخی موارد، مصرف مواد آرام‌بخش ممکن است به کاهش درد و تنش مرتبط با التهاب زبان کمک کند.
 • مکمل‌های ویتامینی: در صورتی که مشکل اصلی نقص ویتامین‌ها باشد، پزشک ممکن است مکمل‌های ویتامینی مانند ویتامین B12، اسید فولیک و آهن تجویز کند.

همچنین، در صورتی که التهاب زبان کوچک و گلوسیت شما به علت زخم‌ یا عفونت باشد، بهتر است با پزشک مشورت کنید تا درمان مناسب تجویز شود.

 

تصویر دکتر مریم پورکار جدید

مریم پورکار جدید

داخلی

تصویر دکتر آروین امیری

آروین امیری

داخلی

تصویر دکتر سیده آناهیتا انوری

سیده آناهیتا انوری

داخلی

تصویر دکتر گل شید اجلالی

گل شید اجلالی

داخلی

تصویر دکتر معصومه پولادی

معصومه پولادی

داخلی

تصویر دکتر مهتاب رنگ چی

مهتاب رنگ چی

داخلی

تصویر دکتر محمدجواد میردامادی

محمدجواد میردامادی

داخلی

تصویر دکتر غزل اسدی گرمارودی

غزل اسدی گرمارودی

داخلی

تصویر دکتر اعظم موحدی

اعظم موحدی

داخلی

تصویر دکتر آذین پیکری

آذین پیکری

داخلی

تصویر دکتر الناز صاحبی راغب

الناز صاحبی راغب

داخلی

تصویر دکتر امید نعمتی

امید نعمتی

داخلی

تصویر دکتر حفیظی لطف آبادی

حفیظی لطف آبادی

داخلی

تصویر دکتر علی اکبر قربانی

علی اکبر قربانی

داخلی

تصویر دکتر احمد خطیبی نژاد

احمد خطیبی نژاد

داخلی

تصویر دکتر مصطفی ناد علی نژاد

مصطفی ناد علی نژاد

داخلی

تصویر دکتر الهه رشیدی

الهه رشیدی

داخلی

تصویر دکتر مونا آذرخشی

مونا آذرخشی

داخلی

تصویر دکتر حسین حلالخور

حسین حلالخور

داخلی

تصویر دکتر فرشته سدادی

فرشته سدادی

داخلی

سوالات متداول

درمان خانگی التھاب زبان چیست؟

رعایت بهداشت دهان و دندان و استفاده از دهانشویه های مناسب

علت بزرگی زبان چیست؟

این شکل از بیماری های زبان می تواند نشان دهنده یک بیماری یا مشکل زمینه‌ ای باشد؛ مانند سندروم دان، سرطان زبان، پرکاری تیروئید و لوکمی. همچنین تورم زبان می تواند ناشی از عوارض جانبی بعضی از داروها نیز باشد.

تورم زیر زبان نشانه چیست؟

تورم زبان می تواند باعث سخت شدن تنفس شود که در این صورت باید فوراً به پزشک مراجعه شود. این شکل از بیماری های زبان می تواند نشان دهنده یک بیماری یا مشکل زمینه‌ ای باشد؛ مانند سندروم دان، سرطان زبان، پرکاری تیروئید و لوکمی. همچنین تورم زبان می تواند ناشی از عوارض جانبی بعضی از داروها نیز باشد.

منابع علمی این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.