علت درد آلت تناسلی در رابطه جنسی چیست؟

درد آلت تناسلی در رابطه جنسی

فهرست مطالب

در حالی که بسیاری از رابطه جنسی به عنوان امری لذت بخش و آرامش بخش یاد می کنند در واقعیت، ممکن است برای برخی به یک تجربه دردناک تبدیل شود. در چنین مواردی ممکن است زن و شوهر از انجام این عمل بیم داشته باشند. احساس درد هنگام رابطه جنسی در زنان بیشتر از مردان است. برای درد مردان در هنگام نزدیکی دلایل مختلفی وجود دارد که می تواند باعث ایجاد درد آلت تناسلی در رابطه جنسی شود. برای دانستن برخی از علل و راه های مدیریت آن و همچنین پاسخ به سوال علت درد آلت تناسلی در رابطه جنسیچیست؟ ادامه مطلب را بخوانید.

 

علت درد آلت تناسلی در رابطه جنسی

مقاربت دردناک می تواند به دلایلی از مشکلات ساختاری گرفته تا نگرانی های روانی رخ دهد. بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود رابطه جنسی دردناکی دارند. گاهی اوقات مردان درد آلت تناسلی در رابطه را تجربه میکنند. اصطلاح پزشکی برای مقاربت دردناک دیسپارونیا (dis-puh-ROO-nee-uh) است که به عنوان درد تناسلی مداوم یا مکرر که درست قبل، در حین یا بعد از رابطه جنسی رخ می دهد تعریف می شود. اگر مقاربت دردناکی دارید با پزشک خود صحبت کنید. درمان ها بر روی علت تمرکز می کنند و می توانند به رفع یا کاهش این مشکل رایج کمک کنند.

 

علت درد ناحیه تناسلی مردان بعد از رابطه

درد در حین و بعد از رابطه جنسی صرف نظر از هویت جنسیتی برای زن و مرد رخ می دهد. اگرچه رابطه جنسی دردناک اغلب با زنان همراه است اما رابطه جنسی می تواند برای مردان نیز اتفاق بیفتد. زمانی که رابطه جنسی دردناک باشد و یا درد آلت تناسلی در رابطه جنسی وجود داشته باشد می تواند باعث اضطراب شود و بر لذت جنسی تأثیر بگذارد. برخی از علل درد در ناحیه تناسلی مردان بعد از رابطه جنسی عبارتند از:

 1. عفونت های مقاربتی: برخی از عفونت های مقاربتی(STIs) می توانند باعث ایجاد درد در هنگام و یا پس از رابطه جنسی شوند. عفونت هایی مانند تبخال و سوزاک در صورت عدم درمان می توانند باعث سوزش و خارش شوند. آنها همچنین می توانند باعث زخم، برآمدگی یا تاول در آلت تناسلی شوند.
 2. رشد ضایعه: گاهی اوقات رشد آلت تناسلی همان چیزی است که باعث درد می شود. برخی از سرطان ها باعث رشد ضایعه می شوند. کیست ها و ضایعات نیز می توانند روی آلت تناسلی یا در مجاری و لوله هایی که اسپرم را حمل می کنند ایجاد شوند و این نیز میتواند باعث درد ناحیه تناسلی بعد از رابطه جنسی شود.
 3. آلرژی :برخی از مردان نسبت به مایعات واژن یا مواد شیمیایی موجود در روش های پیشگیری از بارداری واکنش آلرژیک دارند.
 4. اختلالات پوستی: برخی از بیماری های پوستی می تواند منجر به رابطه جنسی دردناک شود.

 

درد مردان در هنگام نزدیکی
درد مردان در هنگام نزدیکی

 

علت راست شدن دستگاه تناسلی مردان

برانگیختگی جنسی مردان فرآیند پیچیده ای است که مغز، هورمون ها، احساسات، اعصاب، ماهیچه ها و رگ های خونی را درگیر می کند. اختلال نعوظ می تواند ناشی از مشکل در هر یک از این موارد باشد. به همین ترتیب استرس و نگرانی‌های مربوط به سلامت روان می‌تواند باعث ایجاد یا بدتر شدن اختلال نعوظ شود. نعوظ در مغز شما شروع می شود . چیزی که دیدید، حس کردید، بو کردید، شنیدید یا فکر کردید باعث می‌شود اعصاب شما پیام‌های شیمیایی به رگ‌های خونی آلت تناسلی شما ارسال کنند. شریان‌ها شل می‌شوند و باز می‌شوند تا جریان خون بیشتری وارد شود. در همان زمان رگ ها بسته می شوند.

هنگامی که خون در آلت تناسلی قرار می گیرد فشار آن را در داخل اجسام غاری به دام می اندازد. آلت تناسلی شما منبسط می شود و نعوظ را حفظ می کند و تمام این فرایند باعث راست شدن دستگاه تناسلی مردان می‌شود.

 

پیشنهاد مقاله: علت بوی بد آلت تناسلی مردان و راه های درمان آن

علت تورم رگ دستگاه تناسلی مردان

هنگامی که نعوظ دارید شریان‌های شما منبسط می‌شوند تا خون بیشتری به آلت تناسلی وارد شود و سیاهرگ‌ها باریک می‌شوند تا خون را به دام بیندازند و آلت تناسلی را سفت می‌کنند و استحکام لازم برای رابطه جنسی را به شما می‌دهند. وریدهای آلت تناسلی نیز خون را از آلت تناسلی به قلب برمی‌گردانند. سیاهرگ ها ممکن است در حین و بلافاصله پس از نعوظ برجسته تر از حد معمول باشند. پس از انزال  سیاهرگ‌ها خون را از آلت تناسلی به بیرون می‌برند که سپس به حالت شل برمی‌گردد.

در بیشتر موارد، ظهور سیاهرگ های بزرگ جای نگرانی ندارد و نشان دهنده جریان خون سالم است. قسمت بالایی آلت تناسلی دارای یک سیاهرگ مخصوصاً بزرگ است که به نام ورید پشتی عمیق شناخته می شود. این سیاهرگ که در طول ساقه قرار دارد و به شبکه وریدی پروستات نزدیک غده پروستات می ریزد خون ضعیف شده از اکسیژن را از گلان، سر خارجی آلت تناسلی، تخلیه می کند.

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره با متخصص مشاوره جنسی و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

علت وجود رگهای سفت یا رگهای اضافی در آلت تناسلی

برخی از مردان به سادگی رگ های قابل توجه تری در آلت تناسلی خود نسبت به مردان دیگر دارند. با این حال اگر متوجه تغییر در رگ های آلت تناسلی خود شده اید برخی از علل بالقوه رگ های برجسته عبارتند از:

 • واریکوسل. این اختلال بزرگ شدن وریدهایی است که شبکه پامپینی فرم در کیسه بیضه را تشکیل می دهند، کیسه خارجی پوست که بیضه ها را نگه می دارد. دقیقاً مشخص نیست که چه چیزی باعث واریکوسل می شود اما کاهش جریان خون، تورم غدد لنفاوی و آسیب به بیضه ها از عوامل موثر هستند. واریکوسل معمولاً نیازی به درمان ندارد مگر اینکه درد، توده روی بیضه یا تعداد اسپرم کم داشته باشید.
 • لخته شدن خون. لخته خون که ترومبوز ورید عمقینیز نامیده می‌شود، زمانی تشکیل می‌شود که توده‌ای از سلول‌های خونی در داخل یک رگ خونی جمع شوند و جریان خون را محدود یا مسدود کنند. لخته های خون در آلت تناسلی معمولاً در ورید پشتی عمیق ایجاد می شوند. این یک بیماری نادر به نام بیماری آلت تناسلی است. لخته شدن خون می تواند باعث بزرگ شدن وریدهای آلت تناسلی و همچنین درد شود. ممکن است باعث درد آلت تناسلی در رابطه جنسی شود . علل بالقوه لخته شدن خون عبارتند از ضربه به آلت تناسلی، فعالیت جنسی مکرر، عدم فعالیت جنسی یا تومور در آلت تناسلی.
 • لنف ادم. اگر با سیستم لنفاوی خود مشکل دارید ممکن است به لنف ادم تناسلیمبتلا شوید.
 • جراحی. برخی از جراحی های انجام شده بر روی آلت تناسلی، کیسه بیضه یا پاها می توانند به طور بالقوه بر جریان خون آلت تناسلی تأثیر بگذارند.
 • ژنتیک و سن. این عوامل می توانند بر ضخامت پوست تأثیر بگذارند، که ممکن است رگ ها را بزرگتر از حد معمول نشان دهد.

 

علت درد بعد از ارضا شدن در مردان

از علل درد بعد از ارضا شدن در آقایان میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آلت تناسلی خمیده

آلت های تناسلی معمولی از نظر طول، دور و شکل از فردی به فرد دیگر متفاوت است. گاهی اوقات آلت تناسلی خمیده می تواند باعث نعوظ دردناک شود یا باعث درد آلت تناسلی در رابطه جنسی شود.

 • پریاپیسم

اغلب اوقات نعوظ بعد از رابطه جنسی از بین می رود. با این حال گاهی اوقات نعوظ غیرجنسی بسیار بیشتر از حد معمول طول می کشد. این وضعیت پریاپیسم نامیده می شود و اغلب دردناک است.

 • رابطه جنسی مفرط

آلت تناسلی بعد از ارگاسم و انزال می تواند بسیار حساس شود. اگر بعد از آن مرحله به رابطه جنسی ادامه دهید ممکن است دردناک باشد. ممکن است لازم باشد تعداد دفعات رابطه جنسی با شریک زندگی خود را محدود کنید.

 • داروها

برخی از داروهای ضدافسردگی و شل‌کننده‌های عضلانی می‌توانند بعد از ارضا شدن جنسی باعث درد شوند.

 

سوزش و درد آلت تناسلی
سوزش و درد آلت تناسلی

 

درد بالای دستگاه تناسلی مردان

درد در بالای دستگاه تناسلی در مردان، ناحیه لگن و مثانه میتواند دلایل متعددی داشته باشد و باید به پزشک متخصص حتما مراجعه شود. موارد زیر میتواند از علل این درد باشند:

 • پروستاتیت
 • هیپرپلازی پروستات (بزرگ شدن

پروستات بزرگ می تواند باعث درد لگن، مشکلات مثانه شود یا ممکن است اصلاً علائمی ایجاد نکند.

 • فتق
 • عفونت های مقاربتی (STIs)
 • عفونت های دستگاه ادراری (UTIs)
 • آپاندیسیت
 • سنگ کلیه

 

سوزش سر آلت تناسلی مردان

احساس سوزش در هر قسمت از بدن ممکن است ناراحت کننده باشد اما وقتی این احساس در اندام تناسلی باشد این ناراحتی می تواند حتی بیشتر باشد. احساس سوزش آلت تناسلی می تواند دردناک و ناراحت کننده باشد و ادرار کردن و حتی انزال را دشوار کند. بنابراین باید مشتاق تغییرات جزئی در آلت تناسلی خود باشید. احساس سوزش آلت تناسلی به دلیل باکتری، ویروس یا قارچ است، اگرچه عفونت های رایج باکتریایی هستند. این وضعیت می تواند به دلیل بیماری های مقاربتی مانند کلامیدیا و سوزاک باشد. عفونت های دستگاه ادراری، پروستاتیت، اورتریت و سنگ کلیه نیز می توانند باعث سوختگی نوک آلت تناسلی شوند.

در شرایط بسیار نادر، سرطان آلت تناسلی می تواند باعث احساس سوزش آلت تناسلی شود.

 

پیشنهاد ویژه: علت درد بیضه و راه درمان آن

درمان خانگی سوزش دستگاه تناسلی مردان

اگر سوزش آلت تناسلی طولانی مدت شود حتما باید به پزشک مراجعه کنید اما راهکارهای خانگی وجود دارد که میتواند کمک کننده باشد:

 • رعایت بهداشت فردی
 • تغییر دادن محصولات شوینده خود:

محرک های شیمیایی مانند صابون ها، مواد شوینده یا پارچه های خاص می توانند باعث تحریک و ناراحتی در ناحیه تناسلی شوند.

 • فعالیت جنسی مناسب:

اصطکاک بیش از حد در طول فعالیت جنسی یا استفاده نکردن از روان کننده ها می تواند منجر به تحریک و احساس سوزش شود.

 • پوشیدن لباس زیر مناسب
 • نوشیدن مقدار زیاد آب به دفع سریع تر عفونت ها کمک میکند.
 • استفاده از لیمو ترش و زنجبیل

سوالات متداول

علت درد ناحیه تناسلی مردان بعد از رابطه چیست؟

عفونت های مقاربتی، اختلالات پوستی، رشد ضایعه میتواند از علل درد ناحیه تناسلی مردان در حین رابطه جنسی باشد.

علت درد بعد از ارضا شدن در مردان چه میتواند باشد؟

داروها، افراط در رابطه جنسی، پریاپیسم و آلت تناسلی خمیده از علل درد بعد از ارضا شدن در مردان است.

علت درد در هنگام رابطه چیست؟

عفونت ها، کیست، آلرژی ها، مشکلات پوستی و...میتواند عامل باشند.

منابع علمی این مطلب

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7950501/
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1351051/
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK513278/
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2978449/
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4589937/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس Turnstile CloudFlare مورد نیاز است که مشمول سیاست حفظ حریم خصوصی CloudFlare و شرایط استفاده است.

برای دیدن نوشته هایی که به دنبال آن هستید تایپ کنید