علت قارچ تناسلی در مردان، علائم و درمان

علت قارچ تناسلی در مردان

فهرست مطالب

اگرچه عفونت ها در واژن شایع تر است اما کاندیدا نوعی قارچ است که می تواند علت قارچ تناسلی در مردان شود. حمل مقادیر کم قارچ ها نسبتاً رایج است. با این حال گاهی اوقات کاندیدا می تواند بیش از حد رشد کند و باعث عفونت قارچی شود. مطالعات نشان می دهد که 16 تا 26 درصد آلت تناسلی دارای مقداری کاندیدا هستند. خوشبختانه بیشتر عفونت‌های قارچی آلت تناسلی در عرض چند هفته با استفاده از داروها از بین می‌روند و معمولاً هیچ عارضه دیگری ایجاد نمی‌کنند. علت ایجاد قارچ آلت تناسلی مردان متفاوت است. در ادامه به علت قارچ تناسلی در مردان، علائم و درمان می‌پردازیم.

 

قارچ دستگاه تناسلی مردان

ممکن است تصور کنید که عفونت های قارچی تنها در زن ها که واژن دارند رخ می دهد. اما افرادی که آلت تناسلی دارند یعنی مردان نیز ممکن است به عفونت های قارچی مبتلا شوند. عفونت قارچی مردانه یک عفونت قارچی است که آلت تناسلی شما را تحت تاثیر قرار می دهد. اصطلاح پزشکی برای عفونت های مخمری که مردان را تحت تاثیر قرار می دهد کاندیدا بالانیت است. کاندیدا نوعی مخمر است که باعث عفونت قارچی می شود. بالانیت التهاب یا عفونت سر آلت تناسلی شما (گلانس آلت تناسلی) است.

پوست شما دارای انواع مختلفی از مخمر است که روی آن زندگی می کنند. از جمله کاندیدا. در افراد سالم این معمولاً هیچ مشکلی ایجاد نمی کند. اما زمانی که کاندیدا رشد بیش از حد داشته باشد می تواند زیر سطح پوست شما حفاری کند. می تواند باعث ایجاد بثورات یا عفونت پوستی شود. کاندیدا در محیط های مرطوب و گرم رشد می کند. معمولاً در نواحی مرطوب و چین دار مانند پوست ختنه گاه آلت تناسلی شما یافت می شود. علت قارچ تناسلی در مردان میتواند متفاوت باشد که در ادامه به آن اشاره میشود.

 

درخواست نوشتن آزمایش آنلاین دهید!
آزمایش میخوای بدی و نیاز به نسخه اینترنتی آزمایش داری؟ درخواست نوشتن نسخه آزمایش آنلاین ازپزشک داری؟
قبل از درخواست ویزیت، از طریق اپلیکیشن ازپزشک با قیمت خیلی مناسب درخواست نوشتن آزمایش آنلاین بده و بعد از انجام آزمایش با جواب آزمایشت ازپزشک ویزیت بگیر!

 

علت قارچ تناسلی در مردان

شاید برایتان سوال باشد علت ایجاد قارچ پوستی در ناحیه تناسلی مردان چیست؟ قارچ تناسلی بیشتر در افراد ختنه نشده رخ می دهد. سایر شرایط و عوامل خطر که به کاندیدا اجازه رشد می دهد عبارتند از:

 • بهداشت ضعیف.
 • استفاده از صابون های خشن
 • صابون را به طور کامل از روی پوست ختنه گاه خود نشویید.
 • دستگاه تناسلی کاملا خشک نشود.
 • پوست تحریک شده یا آسیب دیده دستگاه تناسلی.
 • شرکای جنسی مبتلا به عفونت های قارچی واژن.

عفونت های قارچی در گروه های خاصی از افراد شایع تر است. این شامل افرادی می شود که:

 • شرایطی دارند که سیستم ایمنی بدنشان ضعیف است مانند داشتن بیماری های چون: دیابت، سرطان، اضافه وزن یا چاقی داشته باشند.
 • افرادی که آنتی بیوتیک مصرف می کنند. آنتی بیوتیک ها باکتری هایی را که به طور معمول در بدن شما زندگی می کنند از بین می برند.
 • فردی که عفونت مقاربتی (STI) داشته باشد.

 

علت ایجاد قارچ آلت تناسلی مردان
علت ایجاد قارچ آلت تناسلی مردان

 

علائم قارچ تناسلی مردان چیست؟

برخی از افراد مبتلا به قارچ آلت تناسلی هیچ علامتی ندارند اما بعضی افراد علائم زیر را نشان میدهند:

 1. خارش ناحیه تناسلی
 2. قرمزی و تورم پوست ختنه گاه یا سر آلت تناسلی (بالانیت)
 3. مشکل در عقب کشیدن پوست ختنه گاه
 4. ترک خوردن یا خونریزی پوست ختنه گاه
 5. ترشحات سفید و بدبو
 6. برجستگی های کوچک شبیه بثورات بر روی آلت تناسلی، گاهی اوقات پر از چرک
 7. درد در هنگام ادرار کردن
 8. درد هنگام رابطه جنسی

 

پیشنهاد مقاله: درمان سوزش و درد آلت تناسلی مردان

درمان خانگی عفونت دستگاه تناسلی مردان

 • اگر در داخل و اطراف آلت تناسلی خود عفونت دارید رعایت بهداشت خوب می تواند به شما در از بین بردن عفونت کمک کند.
 • ناحیه عفونی را با دقت تمیز کنید ترجیحاً در حمام مطمئن شوید آن ناحیه را به خوبی خشک کردید. این کار به کاهش تجمع رطوبت در منطقه کمک می کند و ادامه حیات قارچ را دشوارتر می کند.
 • از اسپری‌ها، صابون‌ها، روغن‌ها، ضدعفونی‌کننده‌ها، ژل‌ها یا دئودورانت‌ها در اطراف ناحیه آسیب‌دیده استفاده نکنید، زیرا می‌توانند باعث تحریک بیشتر شوند.
 • از به اشتراک گذاشتن حوله خود با دیگران خودداری کنید.
 • برای کمک به خشک و خنک نگه داشتن اندام تناسلی و جلوگیری از تجمع قارچ، لباس زیر نخی گشاد بپوشید.

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره با متخصص اورولوژی و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره پزشک آنلاین دریافت نمائید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

پماد برای عفونت دستگاه تناسلی مردان

داروهای ضد قارچ موضعی بدون در نظر گرفتن علت قارچ تناسلی در مردان عبارتند از:

 • میکونازول (Monistat 7).
 • کلوتریمازول(Lotrimin).
 • نیستاتین(Mycostatin).

در برخی موارد پزشک شما ممکن است یک داروی ضد قارچ که از طریق دهان مصرف می‌شود را توصیه کند. این شامل داروهایی مانند فلوکونازول می شود. پزشک ممکن است استفاده از کرم استروئیدی را برای کمک به علائم شما توصیه کند.

 

علت عفونت قارچی دستگاه تناسلی مردان
علت عفونت قارچی دستگاه تناسلی مردان

 

نام پماد ضد قارچ دستگاه تناسلی مردان چیست؟

 1. کلوتریمازول (Lotrimin AF، Mycelex، Cruex، Desenex)
 2. میکونازول (Lotrimin AF، Cruex، Desenex، Ting Antifungal)
 3. ایمیدازول (Canesten، Selezen)

 

بیماری های پوستی دستگاه تناسلی مردان

پوست اندام تناسلی مردانه یک محل رایج برای مشکلات پوستی است اما اغلب به دلیل خجالت کشیدن یا پیدا نکردن بهترین مشاوره، درخواست کمک به تاخیر می افتد. شرایط پوستی روی پوست تناسلی می‌تواند بخشی از یک بیماری عمومی پوستی باشد که روی پوست در نقاط دیگر بدن تأثیر می‌گذارد (مانند پسوریازیس و اگزما) یا مختص پوست ناحیه تناسلی (مانند لیکن اسکلروزوس) باشد.

التهاب پوست آلت تناسلی و ختنه گاه به عنوان بالانوپوستیت شناخته می شود. این می تواند بدون علامت باشد یا ممکن است با خارش، درد، سفتی پوست ختنه گاه و اختلال عملکرد جنسی همراه باشد. علت بالانوپوستیت گسترده است و می تواند به طور کلی به التهابی، عفونی و پیش سرطانی تقسیم شود و شامل شرایطی مانند لیکن اسکلروزوس، لیکن پلان، بالانیت زون، پسوریازیس، درماتیت سبورئیک و اگزما (تماس آتوپیک، تحریک کننده یا آلرژیک) است. و نئوپلازی داخل اپیتلیال آلت تناسلی (پیش سرطانی). توده ها و برجستگی های روی آلت تناسلی می توانند در اثر عفونت هایی مانند زگیل های ویروسی، مولوسکوم سرایتی، تبخال یا گال ایجاد شوند.

 

نحوه استفاده از پماد کلوتریمازول برای مردان

این پماد را به صورت مستقیم روی قارچ ها بمالید و به آرامی ماساژ دهید.

 

پیشنهاد ویژه: علت بوی بد آلت تناسلی مردان و راه های درمان آن

بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت دستگاه تناسلی مردان

بهترین داروی آنتی بیوتیک برای عفونت دستگاه تناسلی مردان شامل:

 1. سیپروفلوکساسین یا لووفلوکساسین
 2. نیتروفورانتوئین

 

سخن پایانی

عفونت های قارچی آلت تناسلی (با نام مستعار برفک آلت تناسلی یا کاندیدیاز آلت تناسلی) به دلیل رشد بیش از حد قارچ کاندیدا آلبیکنس ایجاد می شود. این می تواند منجر به قرمزی، تورم و خارش آلت تناسلی و پوست ختنه گاه و همچنین ترشحات بدبو و برجستگی های کوچک شبیه بثورات شود. مردان ختنه نشده بیشتر به این بیماری مبتلا می شوند. عفونت‌های قارچی آلت تناسلی معمولاً با ضد قارچ‌های موضعی درمان می‌شوند اگرچه موارد شدید ممکن است به ضد قارچ خوراکی نیاز داشته باشند. بهداشت خوب، کاهش وزن و استفاده مداوم از کاندوم می تواند به کاهش خطر ابتلا به برفک آلت تناسلی کمک کند.

 

سوالات متداول

عفونت های قارچی مردانه چقدر شایع است؟

عفونت های قارچی مردانه نسبتاً شایع است. حدود 3 تا 11 درصد در طول زندگی خود دچار عفونت قارچی می شوند.

عفونت های قارچی مردانه چگونه تشخیص داده می شوند؟

پزشک یک معاینه فیزیکی انجام خواهد داد. ممکن است بتواند با مشاهده آلت تناسلی و پوست ختنه گاه شما عفونت قارچی را تشخیص دهند.

عفونت های قارچی مردانه چگونه درمان می شوند؟

درمان عفونت های قارچی مردانه ممکن است شامل داروهای ضد قارچی باشد. اپزشک شما ممکن است کرم، لوسیون یا پماد ضد قارچ را توصیه کند.

منابع علمی این مطلب

 1. https://www.mayoclinic.org/male-yeast-infection/expert-answers/faq-20058464
 2. https://www.healthline.com/health/mens-health/thrush-in-men
 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21668404/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس Turnstile CloudFlare مورد نیاز است که مشمول سیاست حفظ حریم خصوصی CloudFlare و شرایط استفاده است.

برای دیدن نوشته هایی که به دنبال آن هستید تایپ کنید