غربالگری سرطان رحم با پاپ اسمیر

غربالگری سرطان رحم

فهرست مطالب

پاپ اسمیر که به آن تست پاپ نیز می گویند، یک روش غربالگری سرطان رحم است. وجود سلول های پیش سرطانی یا سرطانی را روی دهانه رحم شما نشان می دهد. در طول روش معمول، سلول‌های دهانه رحم به آرامی خراشیده می‌شوند و از نظر رشد غیرطبیعی بررسی می‌شوند. این روش در مطب پزشک شما انجام می شود. ممکن است کمی ناراحت کننده باشد، اما معمولاً درد طولانی مدت ایجاد نمی کند. در این مقاله در مورد غربالگری سرطان رحم بیشتر بخوانید.

 

چه کسانی به آزمایش پاپ اسمیر نیاز دارند؟

انجمن سرطان آمریکا توصیه می کند که غربالگری سرطان رحم باید از 25 سالگی شروع شود. برخی از زنان ممکن است در معرض خطر ابتلا به سرطان یا عفونت باشند. ممکن است نیاز به آزمایش های مکرر داشته باشید اگر:

شما HIV مثبت هستید
شما در اثر شیمی درمانی یا پیوند عضو، سیستم ایمنی ضعیفی دارید
اگر بیش از 25 سال سن دارید و آزمایش پاپ غیرطبیعی انجام نداده اید، اگر این آزمایش با غربالگری ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) همراه باشد، باید هر پنج سال یک بار انجام دهد. دستورالعمل های فعلی منبع معتبر توصیه می کند که افراد بین 25 تا 65 سال باید هر پنج سال یک بار آزمایش HPV انجام دهند.

HPV ویروسی است که باعث ایجاد زگیل می شود و احتمال سرطان رحم را افزایش می دهد. انواع 16 و 18 HPV علل اولیه سرطان رحم هستند. اگر HPV دارید، ممکن است در معرض خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم باشید.

زنان بالای 65 سال با سابقه نتایج طبیعی پاپ اسمیر ممکن است در آینده نیاز به انجام این آزمایش نداشته باشند.

شما هنوز هم باید به طور منظم پاپ اسمیر را بر اساس سن خود بدون توجه به وضعیت فعالیت جنسی خود انجام دهید. به این دلیل است که ویروس HPV می تواند سال ها خاموش باشد و سپس به طور ناگهانی فعال شود. در مورد غربالگری سرطان رحم با پزشک زنان مشورت کنید.

 

آزمایش پاپ اسمیر
آزمایش پاپ اسمیر

 

هر چند وقت یک بار نیاز به تست پاپ اسمیر دارید؟

اینکه هر چند وقت یک بار نیاز به آزمایش پاپ اسمیر دارید، با عوامل مختلفی از جمله سن و خطر تعیین می شود.

<21 ساله، هیچ نیازی نیست
21-29 هر 3 سال
30-65 هر 3 سال یا تست HPV هر 5 سال یا تست پاپ و تست HPV با هم هر 5 سال یکبار
65 سال و بالاتر ممکن است دیگر نیازی به آزمایش پاپ اسمیر نداشته باشید. برای تعیین نیازهای خود با پزشک خود صحبت کنید
این توصیه ها فقط برای زنانی که دهانه رحم دارند اعمال می شود. زنانی که هیسترکتومی با برداشتن دهانه رحم انجام داده اند نیازی به غربالگری ندارند.

توصیه ها متفاوت است و باید برای زنانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند یا سابقه ضایعات پیش سرطانی یا سرطانی دارند،متفاوت باشد.

بیشتر بخوانید: بستن لوله های رحمی در زنان با مشاوره دکتر آنلاین زنان

چگونه برای آزمایش پاپ اسمیر آماده شویم

شما می توانید با معاینه سالانه زنان خود برای انجام آزمایش پاپ اسمیر برنامه ریزی کنید یا یک قرار جداگانه با متخصص زنان خود درخواست کنید
اگر در روز آزمایش پاپ اسمیر قاعدگی دارید، ممکن است پزشک بخواهد آزمایش را مجدداً برنامه ریزی کند، زیرا نتایج ممکن است دقت کمتری داشته باشند.

سعی کنید یک روز قبل از آزمایش از داشتن رابطه جنسی، دوش یا استفاده از محصولات اسپرم کش خودداری کنید زیرا ممکن است در نتایج شما اختلال ایجاد کند.

در بیشتر موارد، انجام تست پاپ اسمیر در 24 هفته اول بارداری بی خطر است. پس از آن، آزمایش ممکن است دردناک تر باشد. همچنین باید تا 12 هفته پس از زایمان صبر کنید تا دقت نتایج خود را افزایش دهید.

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

در حین انجام آزمایش پاپ اسمیر چه اتفاقی می افتد؟

آزمایش پاپ اسمیر ممکن است کمی ناراحت کننده باشد، اما آزمایش بسیار سریع است.

در طول این عمل، روی میز معاینه به پشت دراز می کشید و پاهای خود را باز کرده و پاهای خود را روی تکیه گاه هایی به نام رکاب قرار می دهید.

پزشک به آرامی وسیله ای به نام اسپکولوم را وارد واژن شما می کند. این دستگاه دیواره های واژن را باز نگه می دارد و دسترسی به دهانه رحم را فراهم می کند.

 

پزشک شما نمونه کوچکی از سلول ها را از دهانه رحم شما می تراشد. چند راه وجود دارد که پزشک شما می تواند این نمونه را بگیرد:

 • برخی از ابزاری به نام اسپاتول استفاده می کنند.
 • برخی از کاردک و برس استفاده می کنند.
 • برخی دیگر از دستگاهی به نام سیتوبراش استفاده می کنند که ترکیبی از کاردک و برس است.
 • اکثر زنان در حین خراش دادن مختصر احساس فشار و سوزش جزئی می کنند.
 • نمونه سلول های دهانه رحم شما نگهداری می شود و به آزمایشگاه فرستاده می شود تا از نظر وجود سلول های غیر طبیعی مورد آزمایش قرار گیرد.
 • پس از انجام آزمایش، ممکن است ناراحتی خفیفی از خراشیدن یا کمی گرفتگی احساس کنید. همچنین ممکن است بلافاصله پس از آزمایش خونریزی بسیار خفیف واژینال را تجربه کنید. اگر بعد از روز آزمایش، ناراحتی یا خونریزی ادامه داشت، به پزشک خود اطلاع دهید.

 

غربالگری سرطان رحم
غربالگری سرطان رحم

 

نتایج آزمایش پاپ اسمیر به چه معناست؟

دو نتیجه ممکن از آزمایش پاپ اسمیر وجود دارد: طبیعی یا غیر طبیعی.

 

پاپ اسمیر معمولی

اگر نتایج شما طبیعی است، به این معنی است که هیچ سلول غیر طبیعی شناسایی نشده است. گاهی اوقات به نتایج عادی منفی نیز گفته می شود. اگر نتایج شما طبیعی باشد، احتمالا تا سه سال دیگر نیازی به آزمایش پاپ اسمیر نخواهید داشت.

 

پاپ اسمیر غیر طبیعی

اگر نتایج آزمایش غیرطبیعی باشد، به این معنی نیست که شما سرطان دارید. این به سادگی به این معنی است که سلول های غیر طبیعی روی دهانه رحم شما وجود دارد که برخی از آنها می توانند پیش سرطانی باشند. چندین سطح از سلول های غیر طبیعی وجود دارد:

 • آتیپی
 • خفیف
 • در حد متوسط
 • دیسپلازی شدید
 • سرطان

 

بسته به آنچه که نتایج آزمایش نشان می دهد، پزشک ممکن است توصیه کند:

 • افزایش دفعات آزمایش پاپ اسمیر شما
 • با روشی به نام کولپوسکوپی، بافت دهانه رحم را از نزدیک ببیند
 • در طول معاینه کولپوسکوپی، پزشک از نور و بزرگنمایی استفاده می کند تا بافت های واژن و دهانه رحم را واضح تر ببیند. در برخی موارد، آنها همچنین ممکن است نمونه ای از بافت دهانه رحم را در روشی به نام بیوپسی بگیرند.

 

نتایج چقدر دقیق هستند؟

تست پاپ بسیار دقیق است. غربالگری منظم پاپ میزان سرطان رحم و مرگ و میر را حداقل 80 درصد کاهش می دهد. ممکن است ناراحت کننده باشد، اما ناراحتی مختصر می تواند به محافظت از سلامت شما کمک کند.

 

آیا تست پاپ اسمیر برای HPV انجام می شود؟

هدف اصلی تست پاپ اسمیر شناسایی تغییرات سلولی در دهانه رحم است که می تواند توسط HPV ایجاد شود.

با تشخیص زودهنگام سلول های سرطان رحم با آزمایش پاپ اسمیر، درمان می تواند قبل از گسترش آن شروع شود و به یک نگرانی بزرگ تبدیل شود. همچنین آزمایش HPV از نمونه پاپ اسمیر نیز امکان پذیر است.

شما می توانید از رابطه جنسی با مردان یا زنان به HPV مبتلا شوید. برای کاهش خطر ابتلا به ویروس، رابطه جنسی را با کاندوم یا سایر روش های مانع انجام دهید. همه زنان فعال جنسی در معرض خطر ابتلا به HPV هستند و باید حداقل هر سه سال یک بار آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهند.

این آزمایش سایر عفونت های مقاربتی (STI) را تشخیص نمی دهد. گاهی اوقات می‌تواند رشد سلولی را که نشان‌دهنده سرطان‌های دیگر است، تشخیص دهد، اما برای این منظور نباید به آن اعتماد کرد.

پیشنهاد ویژه: مطالعه مقاله از کجا بفهمیم سرطان هانه رحم داریم؟

 

تصویر دکتر مهری رشیدی

مهری رشیدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر ریحانه صاحب کشاف

ریحانه صاحب کشاف

زنان و زایمان

تصویر دکتر انسیه همتی

انسیه همتی

زنان و زایمان

تصویر دکتر الهه ذبیحی

الهه ذبیحی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سپیده محمدی

سپیده محمدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر ////// /////

////// /////

زنان و زایمان

تصویر دکتر نادره معصومی کاشانی

نادره معصومی کاشانی

زنان و زایمان

تصویر دکتر الهام صدیقی

الهام صدیقی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سوسن رضایی

سوسن رضایی

زنان و زایمان

تصویر دکتر نیر صادقی

نیر صادقی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سیده طاهره قاضی میر سعید

سیده طاهره قاضی میر سعید

زنان و زایمان

تصویر دکتر راحله رضائی آشتیانی

راحله رضائی آشتیانی

زنان و زایمان

تصویر دکتر کبری آقاسفید

کبری آقاسفید

زنان و زایمان

تصویر دکتر فرحناز امینی

فرحناز امینی

زنان و زایمان

تصویر دکتر بهناز قاضی سعیدی

بهناز قاضی سعیدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر مهناز تاج پور

مهناز تاج پور

زنان و زایمان

تصویر دکتر زهرا صالحی

زهرا صالحی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سمانه جلالی

سمانه جلالی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سعیده شمس

سعیده شمس

زنان و زایمان

تصویر دکتر نازنین یوسفی

نازنین یوسفی

زنان و زایمان

منابع علمی این مطلب

Pap Smear (Pap Test): What to Expect

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس Turnstile CloudFlare مورد نیاز است که مشمول سیاست حفظ حریم خصوصی CloudFlare و شرایط استفاده است.

برای دیدن نوشته هایی که به دنبال آن هستید تایپ کنید