روانشناسی

فوبیای ترس از کثیفی و راه های مقابله با آن با مشاوره آنلاین روانشناسی

فوبیای ترس از کثیفی و راه های مقابله با آن با مشاوره آنلاین روانشناسی

مشاوره آنلاین روانشناسی

فوبیای ترس از کثیفی و راه های مقابله با آن با مشاوره آنلاین روانشناسی

این وسواس و یا ترس بیمارگونه (فوبیا) از کثیفی میتوان به صورتی آزاردهنده باشد که زندگی فرد را مختل کند. شستشو در این اختلال به وضوح دیده میشود. و تنها شستشو باعث ناراحتی نمیشود بلکه مشغولیت ذهنی که از نشستن یا ترس از کثیفی به سراغ فرد می آید بسیار آزاردهنده میتواند باشد. شما میتوانید با مراجعه به مشاوره آنلاین روانشناسی انواع فوبیا رو بشناسید و علت و درمان را شناسایی کنید و اقدام کنید. در ادامه مطلب به فوبیای کثیفی میپردازیم و بیشتر با این اختلال آشنا میشویم.

فوبیا

فوبیا عبارتند از ترس های افراطی، غیر منطقی و مداوم نسبت به یک شی یا یک وضعیت خاص. محرک های فوبیا زا معمولا ترس بسیار شدیدی ایجاد میکنند و به همین دلیل افراد فوبیک برای اجتناب از آنها استراتژی های به کار می برند تا احتمال مواجه شدن با محرک های فوبیا زا به حداقل برسد. مشاوره آنلاین روانشناسی در کنار شماست تا سریع ترین راه درمان فوبیا را بشناسید. افراد دارای فوبیا معمولا می دانند که ترس آنها از یک موقعیت یا رویداد فوبیا زا بیش از حد زیاد یا غیر منطقی است اما مجموعه ای از باور های فوبیک ایجاد کرده اند که ظاهراً ترس آنها را در کنترل دارد.

امروزه بسیاری از روش های درمان فوبیا که توسط مشاوره آنلاین روانشناسی صورت میگیرد باورهای غلط را به چالش میکشد و آنها را با افکار بهتری جایگزین میکند که نزدیک شدن به محرک های فوبیا زا و مواجهه با آنها را تشویق و تقویت میکند. فوبیا های مختلف علت های مختلف دارند.

 

پیشنهاد مقاله: انواع فوبیا و مشاوره روانشناسی آنلاین

میسوفوبیا

فوبیا ها انواع مختلفی دارند که در ادامه میخواهیم با مشاوره آنلاین روانشناسی به میسوفوبیا که یکی از رایج ترین فوبیا هاست بپردازیم. همان طور که در ابتدای مطلب گفته شد فوبیا به ترسی غیر منطقی و بیمارگونه گفته میشود، میسوفوبیا هم به معنای ترس و هراس از وجود آلودگی (خاک، میکروب، باکتری، کثیفی و….) این ترس به حدی است که باعث فلج شدن زندگی فرد میشود. در میسوفوبیا رفتارهای وسواس گونه به وضوح مشاهده میشود.

 

میسوفوبیا

میسوفوبیا

 

مشاوره روانشناسی آنلاین علائم ابتدایی میسوفوبیا را این چنین میداند:

 • شستشوی چند باره دستها در روز حتی تا پنجاه مرتبه هم امکان انجام این رفتار وجود دارد.
 • توجه زیاد به وجود خاک
 • تمرکز به بوی بدن
 • ترس از وجود میکروب و باکتری
 • ترس از بیمارشدن به واسطه وجود میکروب، گرد و خاک و کثیفی
 • ترس از هر چیزی که امکان دارد آلوده باشد
 • شستشو دائم محیط اطراف برای تمیز شدن از آلودگی
 • سعی میکنند به وسایلی که دیگران دست زده اند دست نزنند.

دلایل این فوبیا از نظر مشاوره آنلاین روانشناسی به شرح زیر است:

 1. وراثت
 2. تجربیات مخرب گذشته
 3. آموزش حساس و دقیق در مورد پاکیزگی
 4. داشتن والدین این چنینی
 5. تجربه بیماری در اثر آلودگی

 

یکی از خدمات فوق‌العاده سامانه از پزشک که باعث محبوبیت آن در بین بیماران و پزشکان عزیز شده است امکان دریافت ویزیت پزشک آنلاین و یا مشاوره پزشک تصویری می‌باشد در واقع سامانه ازپزشک با قرار دادن این خدمات ارزشمند در سامانه خود باعث شده تا در هر مکانی و هر زمانی بتوانید به راحتی از این خدمات استفاده نمائید. فقط کافی است همین الان اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات این مجموعه برخوردار شوید.

 

ترس از کثیفی

وجود مقداری ترس در وجود همه ی ما لازمه ی ادامه ی زندگیست. اگر ترسی در وجود ما نبود بدون هیچ نگرانی از بلند ترین نقاط به پایین میپریدیم و یا بدون هیچ ترسی به وسط خیابان میپریدیم. ترسها نگهدارندگان ما در مواقع خطر هستند. اما گاهی اوقات زیاده روی در بعضی از ترس ها نه تنها به ما کمک نمی‌کنند بلکه باعث آشفتگی  و اختلال در زندگی ما میشوند، شما میتوانید در مورد ترس‌های خود با مشاوره آنلاین روانشناسی صحبت کنید و علل آنها را جویا شوید. امکان دارد افراد در زندگی ترس از خیلی چیز ها را تجربه کنند مانند: ترس از تاریکی، ترس از حیوانات، ترس از حشرات، ترس از بیماری و یا ترس از کثیفی، ترس از ارتفاع، ترس از صدای بلند و….. ترس از کثیفی یا آلودگی یکی از شایعترین نوع ترس هاست که با شستشو دنبال می‌شود.

با اجتناب از شی فرضا آلوده همراه است. شی ترساننده غالبا چیزی است که اجتناب از آن ممکن نیست مثل: ادرار، مدفوع، میکروب ها، گرد و غبار. ترس از کثیفی اگر درمان نشود امکان تبدیل به وسواس را دارد. بهترین کار مراجعه به موقعی مشاوره آنلاین روانشناسی برای افرادی که ترس از کثیفی روی زندگی آنها تاثیر گذاشته است. اگر این ترس مهار نشود امکان دارد فرد از فرط شستشو پوست دستهای خود را زخم کند یا از ترس میکروب قادر به ترک خانه نباشد و این روند میتواند شروع کننده ی بسیاری از اختلالات مانند: انزوا، افسردگی، دوری گزینی و…. باشد.

 

فوبیا

فوبیا

وسواس

این بیماری مثل مهمان ناخوانده ای است که کنگر خورده و لنگر انداخته. وسواس به ذهن فرد یورش می آورد و باعث میشود او معذب، مشوش، مضطرب، عصبی وگاهی هراسان شود. مشاوره آنلاین روانشناسی به شما کمک میکند تا وسواس خود را ریشه یابی کنید و به درمان آن بپردازید. وسواس خود را به سه شکل نشان میدهد:

 1. افکار: افکار وسواسی کلماتی هستند که دائم در ذهن شما زنگ می زنند و تکرار می‌شوند. برای مثال: اگر شی کثیفی را لمس کنید، ممکن است این فکر در ذهنتان دائم تکرار شود: اگر همین حالا دستم را نشویم حتما مریض خواهم شد.
 2. ترس: ترس های وسواس عبارتند از احساسات، انگیزه های ناگهانی، یا نگرانی هایی درباره ی این موضوع که مبادا کاری نابجا ، ناشایست، یا ما مطلوب انجام دهید.
 3. ایماژ: یا تصویر ذهنی. اینها تصاویری ناخوانده و هستند که در ذهنتان شکل می‌گیرند و معمولا صحنه های پر خشونت، ترسناک، عجیب و غریب و نامطلوب را نشان میدهند.

 

پیشنهاد ویژه: درمان اختلال شخصیتی وسواسی جبری با مشاوره در اپلیکیشن پزشک آنلاین

 

مشاوره آنلاین روانشناسی یکی از راه های درمان اختلالات وسواس است. وسواس شامل افکار مزاحم، تشریفات، اشتغال های ذهنی و اعمال وسواسی است. این افکار و اعمال تکراری موجب ناراحتی شدید بیمار می گردد. اعمال یا افکار وسواسی وقت‌گیر هستند و بطور قابل ملاحظه با برنامه عادی، کارکرد شغلی، فعالیت های اجتماعی معمول یا روابط تداخل می نماید. درمان های این اختلال از طریق دارو درمانی و یا مراجعه به مشاوره آنلاین روانشناسی و گرفتن رفتار درمانی یا روان درمانی انجام میشود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.