پساری واژینال چیست و چه کاربردی دارد؟

پساری واژینال

فهرست مطالب

پساری واژینال وسیله‌ای منعطف و نرم است که برای نگه داشتن اندام‌های لگنی مانند مثانه، رحم و روده، همچنین درمان افتادگی رحم در داخل واژن قرار می گیرد. افتادگی رحم به زمانی می گویند که یک بافت از وضعیت طبیعی خود خارج شده و به ساختار مجاور خود فشار وارد کند. از این رو پساری واژینال روش مؤثر و غیر تهاجمی برای درمان افتادگی رحم است و از سمت پزشکان متخصص تجویز می شود. در ادامه به  اینکه پساری چیست و کاربرد آن، همچنین انواع پساری، پساری رحم و عوارض ممکن اشاره می کنیم.

 

پساری واژینال چیست ؟

پساری نوعی شیاف واژینال است که قابلیت جابه‌جایی دارد و از افتادگی اندام‌ های داخلی یعنی ضعیف شدن دیواره رحم یا واژن که به دنبال آن اندام‌ هایی مانند مثانه و رحم دچار افتادگی می‌شوند جلوگیری می‌کند. این شرایط ممکن است با افزایش سن یا پس از بارداری ایجاد شود. پساری در اشکال و اندازه های مختلفی ساخته می شود و بیشتر پساری ها از جنس سیلیکون درجه یک پزشکی و ضد حساسیت هستند و به راحتی گذاشته و برداشته می شوند. همچنین به عنوان شیاف واژنی مورد استفاده قرار می گیرند.

 

پساری رحم

 

انواع پساری

پساری به بسیاری از داروهای درون واژن گفته می شد مانند کلاهک دهانه رحم که روشی برای جلوگیری از بارداری بوده و نوعی پساری محسوب می شود.. با این همه انواع پساری را می توان به سه دسته دارویی، درمانی و انسدادی تقسیم کرد.

 

درخواست نوشتن آزمایش آنلاین دهید!
آزمایش میخوای بدی و نیاز به نسخه اینترنتی آزمایش داری؟ درخواست نوشتن نسخه آزمایش آنلاین ازپزشک داری؟
قبل از درخواست ویزیت، از طریق اپلیکیشن ازپزشک با قیمت خیلی مناسب درخواست نوشتن آزمایش آنلاین بده و بعد از انجام آزمایش با جواب آزمایشت ازپزشک ویزیت بگیر!

 

پساری های درمانی

یک روش غیر جراحی برای درمان افتادگی لگن است. حدود ۴۰ درصد از زنانی که افتادگی لگن دارند بی اختیاری ادرار در هنگام سرفه، عطسه و یا بلند کردن اجسام را دارند. پساری نمی تواند افتادگی اندام های لگن را درمان کند اما یک روش غیر تهاجمی برای پیشگیری یا به تعویق انداختن جراحی واژن شناخته می شود. همانگونه که می دانید عمل جراحی برای درمان افتادگی لگن خطر عود و بازگشت به همراه دارد اما روش پساری رحم به عنوان یک جایگزین مناسب محسوب شده و برای بیماری های زیر توسط زنان انتخاب می شود:

 • افتادگی رحم
 • افتادگی مثانه
 • افتادگی مقعد
 • افتادگی روده کوچک

 

انواع پساری درمانی

 • پساری رینگ که رایج ترین وسیله نگه دارنده پساری بوده و مانند دونات توخالی است.
 • پساری مکعبی که شکل مکعبی دارد و برای افتادگی های خفیف و درجه سه و در طول روز کاربرد دارد.
 • پساری شکل زین که برای درمان افتادگی مثانه و مقعد استفاده می شود.
 • پساری محدب برای افتادگی های درجه دو کاربرد دارد.
 • پساری گلهورن که برای درمان افتادگی شدید درجه یک تجویز می شود.
 • پساری بادکردنی برای درمان افتادگی درجه سه.
 • پساری اهرمی که کمتر تجویز شده و برای درمان رحم کج تجویز می شود.

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت ویزیت آنلاین با متخصص زنان و زایمان را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

پساری انسدادی

پساری انسدادی ورودی دهانه رحم را مسدود کرده و از بارداری جلوگیری می کند. این وسیله جنسی از سیلیکون دارد و به شکل دو کلاه دریانوردی به هم چسبیده است که به همراه اسپرم کش برای جلوگیری از بارداری در زنان استفاده می شود. پساری رحم می تواند از بارداری پیشگیری کند.

 

پساری دارویی

پساری های دارویی جامد هستند و برای عفونت های موضعی درون واژن قرار می گیرند و شکلی شبیه به شیاف (مخروطی) دارند. این نوع پساری با ماده ای شبیه موم ساخته و درون واژن آب و حل می شود. کاربرد پساری دارویی درمان عفونت قارچی واژن است که باید قبل از خواب درون واژن قرار بگیرد. پساری دارویی حاوی هورمون پروستاگلاندین است که به نرم شدن دهانه رحم و تحریک انقباضات موقع زایمان زنان کمک میکند.

 

اندازه پساری واژینال چگونه مشخص می شود؟

واژن زنان با یکدیگر تفاوت دارد از این رو پساری باید با توجه به نوع واژن تعیین شود تا در زمان ادرار اختلالی ایجاد نکرده و در زمان زور زدن از واژن خارج نشود. از این رو اندازه پساری را پزشک متخصص با معاینه تعیین می کند. اگر از پساری برای درمان بیماری هایی چون بی اختیاری ادرار استفاده می کنید ممکن است در زمان معاینه پزشک بخواهد در زمان وارد کردن پساری واژینال و پساری رحم سرفه کنید. با این همه عوامل زیر در انتخاب اندازه مناسب پساری نقش دارند مانند:

 

 • طول واژن کمتر از ۷ سانتی متر
 • دهانه واژن بازتر از حد طبیعی
 • جراحی لگن در گذشته
 • چاقی
 • ناهنجاری واژن
 • داشتن سابقه چندین زایمان

 

پساری درمانی
پساری درمانی

 

عوارض پساری

 • سوزش واژن
 • خونریزی
 • درد
 • یبوست
 • کاهش تمایلات جنسی

هنگام استفاده از پساری واژینال ممکن است بافت واژن در معرض عفونت هایی مانند عفونت باکتریایی واژن و عفونت ادراری قرار بگیرد که این عفونت ها علائمی چون ترشحات بد بو، درد و خارش، سوزش، ادرار خونی و تکرر ادرار، فشار و تب و لرز به همراه دارد.

 

بیشتر بخوانید: علت خروج باد از واژن چیست؟

 

پساری در بارداری چه کاربردی دارد؟

از پساری واژینال جهت افتادگی اندام‌های داخلی استفاده شده و در اغلب مواقع زمانی استفاده می‌شود که زنی دچار افتادگی اندام داخلی در ناحیه واژن باشد و قصد جلوگیری از عمل جراحی را داشته باشد. پساری در بارداری جهت جلوگیری از زایمان زودرس هم بسیار کاربرد دارد و زمانی که زنان در بارداری سونو انجام می‌دهند از آن طریق متوجه کوتاه بودن طول دهانه رحم خود می‌شوند.

چنانچه کوتاه بودن طول دهانه رحم در سه ماه ابتدایی بارداری مشخص شود، پزشک سرکلاژ را برای خانم باردار انجام می‌دهد. این عمل بهتر است حداکثر تا ۱۷ هفته برای مادر باردار انجام گیرد. باید بدانید که این روش در بارداری تا به امروز بسیار موفق عمل کرده است.

 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت احساس هر یک از این عوارض احتمالی پساری واژینال و پساری رحم باید به پزشک مراجعه کنید و یا ازپزشک مشاوره آنلاین بگیرید:

 • تحریک واژن یا آسیب رسیدن به این اندام
 • خونریزی
 • دفع ادرار هنگام ورزش، عطسه و یا سرفه
 • ترشحات بد بو از واژن
 • احساس ناخوشایند در زمان رابطه جنسی
 • عفونت دستگاه ادراری

 

تصویر دکتر مهری رشیدی

مهری رشیدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر ریحانه صاحب کشاف

ریحانه صاحب کشاف

زنان و زایمان

تصویر دکتر الهه ذبیحی

الهه ذبیحی

زنان و زایمان

تصویر دکتر انسیه همتی

انسیه همتی

زنان و زایمان

تصویر دکتر ////// /////

////// /////

زنان و زایمان

تصویر دکتر نادره معصومی کاشانی

نادره معصومی کاشانی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سپیده محمدی

سپیده محمدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر الهام صدیقی

الهام صدیقی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سوسن رضایی

سوسن رضایی

زنان و زایمان

تصویر دکتر نیر صادقی

نیر صادقی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سیده طاهره قاضی میر سعید

سیده طاهره قاضی میر سعید

زنان و زایمان

تصویر دکتر راحله رضائی آشتیانی

راحله رضائی آشتیانی

زنان و زایمان

تصویر دکتر کبری آقاسفید

کبری آقاسفید

زنان و زایمان

تصویر دکتر فرحناز امینی

فرحناز امینی

زنان و زایمان

تصویر دکتر بهناز قاضی سعیدی

بهناز قاضی سعیدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر مهناز تاج پور

مهناز تاج پور

زنان و زایمان

تصویر دکتر زهرا صالحی

زهرا صالحی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سمانه جلالی

سمانه جلالی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سعیده شمس

سعیده شمس

زنان و زایمان

تصویر دکتر نازنین یوسفی

نازنین یوسفی

زنان و زایمان

سوالات متداول

پساری برای افتادگی رحم مناسب است؟

"پساری" ابزاری با قابلیت جابجایی و موثر در درمان تعدادی از بیماری ها و اختلالات زنان است. پساری بیشتر برای پشتیبانی از اندام های داخلی و در درمان نقایص لگنی از جمله افتادگی رحم، افتادگی مثانه و بی اختیاری ادرار استفاده می شود.

قیمت پساری واژینال چقدر است؟

پساری واژینال Milex آمریکایی از 1,840,000 تا 2,760,000 تومان پساری مدل رینگ از 1,824,000 تا 2,736,000 تومان پساری رینگ با ناب (حلقه) از 1,640,000 تا 2,460,000 تومان

منابع علمی این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس Turnstile CloudFlare مورد نیاز است که مشمول سیاست حفظ حریم خصوصی CloudFlare و شرایط استفاده است.

برای دیدن نوشته هایی که به دنبال آن هستید تایپ کنید