رژیم و تغذیه سالم

۱۰ ماده پروتئین برای عضله سازی

۱۰ ماده پروتئین برای عضله سازی

پروتئین برای عضله سازی

مصرف پروتئین اهمیت زیادی در فرآیند رشد و ساخت عضلات دارد. توصیه می‌شود در هر وعده غذایی مقدار مناسبی از پروتئین دریافت کنید و در صورت نیاز، از مکمل‌های پروتئینی نیز بهره ببرید. همچنین، ترکیب مصرف پروتئین با تمرینات ورزشی منظم، به بهبود عملکرد عضلات کمک می‌کند. برای ساخت و تقویت عضلات، مصرف منابع غنی از پروتئین مهم است. منابعی مانند گوشت، مرغ، ماهی، سویا، لبنیات و تخم مرغ منابع خوبی از پروتئین هستند. همچنین، می‌توانید به مکمل‌های پروتئینی نیز روی بیاورید. در ادامه نقش پروتئین برای عضله سازی مانند  پروتئین ھای حیوانی و مکمل پروتئین را بررسی می کنیم.

 

پرو‌تئین برای عضله سازی خانم ها

مصرف پروتئین برای عضله سازی خانم‌ها هم مهم است. پروتئین به عنوان یک اصلی‌ترین سازنده بافت عضلانی در هر جنسیت اهمیت دارد و می‌تواند در تقویت و ساخت عضلات به خصوص در حین تمرینات ورزشی مؤثر باشد. مصرف منابع متنوع پروتئین، از جمله گوشت، مرغ، ماهی، سویا، لبنیات و تخم مرغ، به خانم‌ها کمک می‌کند تا هدف عضله سازی خود را دست‌یابی بهتری داشته باشند. برای خانم‌ها همانند آقایان، پروتئین یک عامل اساسی در ساختار و تقویت عضلات می‌باشد.

 

یکی از خدمات فوق‌العاده سامانه از پزشک که باعث محبوبیت آن در بین بیماران و پزشکان عزیز شده است امکان دریافت  ویزیت پزشک تغذیه و یا مشاوره پزشک تصویری می‌باشد در واقع سامانه ازپزشک با قرار دادن این خدمات ارزشمند در سامانه خود باعث شده تا در هر مکانی و هر زمانی بتوانید به راحتی از این خدمات استفاده نمائید. فقط کافی است همین الان اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات این مجموعه برخوردار شوید.

 

مصرف منابع غنی از پروتئین برای عضله سازی، نقش مهمی در افزایش استقامت و قدرت عضلات دارد. این منابع می‌توانند شامل گوشت‌های پروتئینی مانند مرغ و گوشت قرمز، ماهی، تخم مرغ، لبنیات، و همچنین منابع گیاهی نظیر حبوبات و سویا باشند. همچنین، مصرف پروتئین می‌تواند کمک به حفظ وزن سالم و کنترل سطح قند خون در خانم‌ها داشته باشد. این امور در کنار فعالیت‌های ورزشی منظم، به بهبود کلیت سلامت و تناسب اندام کمک کرده و به خودکنترلی در برابر برخی از بیماری‌ها کمک می‌کنند.

 

مکمل پروتیٔین

 

بهترین پروتئین برای عضله سازی بانوان

برای عضله سازی در بانوان، منابع پروتئینی با کیفیت و تغذیه متوازن می‌توانند مفید باشند. بهترین پروتئین برای عضله سازی بانوان شامل:

 • منابع گوشتی: گوشت مرغ و گوشت قرمز (کم چرب) حاوی پروتئین با کیفیت و آهن هستند.
 • ماهی: ماهیان چرب مانند ماهی سالمون که حاوی اسیدهای چرب امگا-3 هستند، به عنوان یک منبع پروتئینی مفید مطرح می‌شوند.
 • تخم مرغ و سفیده تخم مرغ: حاوی پروتئین و بیشترین مقدار اسیدهای آمینه از میان تمام انواع تخم مرغ هستند.
 • محصولات لبنی: مثل ماست، پنیر و یا یونانی، حاوی پروتئین و کلسیم هستند.
 • ماست سفید یا پنیر سفید: حاوی پروتئین و کمترین مقدار چربی، می‌توانند مناسب باشند.
 • سویا: برای گیاه‌خواران، سویا یک منبع پروتئین گیاهی با کیفیت است.

 

 مکمل پروتئین

مکمل‌های پروتئین به عنوان جایگزین‌هایی برای مصرف منابع غنی پروتئین طبیعی، مورد توجه ورزشکاران و افرادی که به تقویت عضلات علاقه دارند، قرار می‌گیرند. این مکمل‌ها معمولاً از منابع گوناگونی چون سویا، شیر، و گلوتن آزاد تهیه می‌شوند. از مزایای مصرف مکمل‌های پروتئین می‌توان به افزایش حجم عضلات، تسریع در بازسازی بافت عضلانی پس از تمرینات ورزشی، و کمک به تأمین پروتئین مورد نیاز بدن اشاره کرد. با این حال، قبل از استفاده از هر نوع مکمل، توصیه می‌شود که با یک متخصص تغذیه یا پزشک مشورت کنید تا مقدار و نحوه مصرف مناسب بر اساس نیازهای شخصی شما مشخص گردد.

 

پروتئین های حیوانی کدامند ؟

پروتئین ھای حیوانی در موارد مختلفی چون گوشت، ماهی، مرغ، تخم مرغ، لبنیات و مشتقات لبنیات مانند پنیر و ماست یافت می‌شوند. این منابع غنی از انواع مختلف پروتئین و اسیدهای آمینه مورد نیاز برای ساخت و تعمیر بافت‌های بدن هستند. پروتئین ھای حیوانی معمولاً دارای کیفیت بالا به عنوان منابع کامل پروتئین شناخته می‌شوند، زیرا تمام اسیدهای آمینه ضروری برای بدن در آن‌ها حضور دارند. از این رو، منابع پروتئین برای عضله سازی معمولاً جزء ترکیبات اصلی رژیم غذایی افراد ورزشکار و افرادی که به تقویت عضلات علاقه دارند، محسوب می‌شوند. حتی اگر از منابع مختلف به میزان مناسب استفاده کنید، مواظبت برنامه غذایی، و ترکیب آن با تمرینات ورزشی، اساسی برای بهترین نتایج در عضله‌سازی است.

 

پروتیٔین ھای حیوانی

پروتیٔین ھای حیوانی

 

بهترین پروتئین طبیعی برای عضله سازی

منابع پروتئین برای عضله سازی متنوع هستند. بهترین پروتئین طبیعی برای عضله‌سازی شامل:

 • گوشت: گوشت قرمز یا گوشت سفید، به عنوان یک منبع عالی از پروتئین و اسیدهای آمینه ضروری مطرح است.
 • ماهی: ماهیان چرب مانند ماهی سردابی (مثل ماهی سالمون) حاوی اسیدهای چرب امگا-3 و پروتئین با کیفیت هستند.
 • مرغ: گوشت مرغ نیز یک منبع خوب از پروتئین است که باعث ساختار و تعمیر عضلات می‌شود.
 • تخم مرغ: تخم مرغ حاوی پروتئین، ویتامین D و اسیدهای چرب است.
 • لبنیات: محصولات لبنیات مانند ماست، پنیر، و دوغ نیز منابع خوبی از پروتئین و کلسیم هستند.
 • سویا و مشتقات سویا: سویا یک منبع پروتئین گیاهی با کیفیت بالاست و می‌تواند گزینه‌ای خوب برای گیاه‌خواران یا افرادی با حساسیت به محصولات حیوانی باشد.

 

بهترین میوه برای عضله سازی

برعکس منابع پروتئینی مانند گوشت یا ماهی، میوه‌ها به تنهایی نهایتاً حاوی پروتئین به مقدار کمی هستند. با این حال، برخی از میوه‌ها می‌توانند به عنوان یک قسمت از رژیم غذایی برای حمایت از فعالیت ورزشی و سلامت عمومی مفید باشند. مهمترین نکته این است که برای داشتن پروتئین برای عضله سازی ، ترکیب مناسبی از پروتئین، کربوهیدرات، و چربی‌های سالم به همراه میوه‌ها و سبزیجات در رژیم غذایی خود داشته باشید.

میوه‌های زیر به دلیل حاوی ویتامین‌ها، مواد معدنی، و آنتی‌اکسیدان‌ها مورد توجه هستند:

 • موز: حاوی پتاسیم، ویتامین B6 و کربوهیدرات که انرژی برای تمرینات فراهم می‌کند.
 • توت: با آنتی‌اکسیدان‌ها و فیبر، توت می‌تواند در بازیابی سریعتر عضلات کمک کند.
 • انگور: حاوی آنتوسیانین‌ها که ممکن است به بهبود عملکرد ورزشی و کاهش التهابات عضلات کمک کند.
 • اناناس: حاوی آنزیم بروملین که ممکن است به هضم پروتئین‌ها کمک کند.
 • پرتقال: حاوی ویتامین C که در بازسازی بافت عضلی و جلوگیری از آسیب عضلات نقش دارد.

 

بیشتر بخوانید: ۲۰ غذای کم کالری و لاغر کننده !

 

پروتئین بدنسازی خانگی

شما می‌توانید از منابع غذایی خانگی برای تأمین مکمل پروتئین و پروتئین برای عضله سازی بدنسازی استفاده کنید. تخم مرغ منبع خوبی از پروتئین با اسیدهای آمینه ضروری است. می‌توانید آن را پخته یا به صورت تخم مرغ پز مصرف کنید. اگر امکان ساخت پنیر یا ماست در خانه دارید، این محصولات نیز حاوی پروتئین و کلسیم هستند. ماهی تن نیز یک منبع پروتئینی سریع و آسان است.

 

چنانچه سویا را دوست دارید، توفو را در خانه تهیه کرده و به عنوان یک منبع پروتئین گیاهی استفاده کنی. با استفاده از آرد پروتئینی از منابع گیاهی مانند نخود، می‌توانید خودتان محصولاتی مانند نان یا پودینگ پروتئینی تهیه کنید. همچنین، می‌توانید مواد غذایی مختلف را با هم ترکیب کنید و غذاهای متنوعی با پروتئین بالا برای بدنسازی در خانه ایجاد کنید. ترکیب این منابع پروتئینی با مقدار کافی از کربوهیدرات و چربی‌های سالم در یک رژیم تغذیه مناسب، همراه با تمرینات منظم، به بهبود قوای عضلانی و سلامتی کلان بانوان کمک می‌کند.

 

سوالات متداول

بعد از ورزش برای عضله سازی چه بخوریم؟

پروتئین ها برای بازسازی و ترمیم عضلات ... کربوهیدرات برای ریکاوری ... چربی های سالم برای بهبود عملکرد ورزشی ... برنج قهوه ای و سینه مرغ بدون چرب ... تخم مرغ غذایی ساده اما مفید برای بعد از ورزش ... نان تست با کره بادام زمینی ... اسموتی انرژی زا ... ساندویچ گوشت بدون چربی و سبزیجات

برای عضله سازی چه مکملی بخوریم؟

مکمل‌های حاوی کراتین، می‌توانند میزان کراتین عضلات را تا چهل درصد افزایش دهند. به این ترتیب، بدن انسان انرژی بیشتری برای انجام تمرینات ورزشی خواهد داشت.

منابع علمی این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.