دامپزشکی

۱۲ نوع غذای خانگی برای گربه ها

۱۲ نوع غذای خانگی برای گربه ها

غذای خانگی برای گربه ها

گربه‌ها به دلیل ظاهری جذاب و چشمان اقیانوسی و خیره کننده جزو حیوانات خانگی پرطرفدار محسوب می‌شوند و چون شکارچی قوی هستند همیشه صاحبانشان را با دادن هدیه سورپرایز می کنند. این موجودات زیبا باید درست و اصولی تغذیه شوند تا کوچکترین نگرانی جانشان را تهدید نکند. اگر سرپرست گربه هستید و یا مانند دیگر حیوان دوستان تمایل دارید به این شهروندان زیبا که همسایه های ما هستند غذارسانی کنید همراه ما باشید تا ۱۲ نوع غذای خانگی برای گربه ها را به شما آموزش دهیم. در صورت نیاز مشاوره آنلاین با بهترین دامپزشکان کشور را فراموش نکنید.

 

بهترین غذای گربه کدام است؟

غذای گربه باید ترکیبی از مواد غذایی کامل و غنی از ویتامین باشد. بیشتر غذاهای تخصصی گربه شامل پروتئین  ‌ها، چربی‌ها، ویتامین ‌ها و مواد معدنی هستند تا گربه ها بدون بیماری بتوانند زندگی کنند. می‌توانید از غذاهای خشک، مرطوب یا ترکیبی از هر دو برای تغذیه مناسب گربه استفاده کنید. مهم است که به نیازهای تغذیه‌ای و سن گربه خود توجه کنید و در صورت نیاز با دامپزشک مشورت کنید.

اگر نمی توانید برای غذای خشک درست و حسابی هزینه کنید به شما بهترین و مقوی ترین غذاهای خانگی برای گربه ها را آموزش می دهیم.

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره آنلاین با  دامپزشک را داشته و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

آموزش ۱۲ نوع غذای خانگی برای گربه ها

توجه داشته باشید که تغذیه حیوانات خانگی نیاز به توجه و تعادل دارد و تغذیه صحیح و کامل بهتر است توسط دامپزشک تایید شود. اما چند نمونه از غذاهای خانگی که برای گربه ‌ها مناسب می‌باشند شامل موارد زیر می شوند:

 

 1. گوشت مرغ یا گوشت گاو پخته شده و خرد شده بدون استفاده از هیچگونه ادویه
 2. ماهی پخته بدون استخوان و حسابی پاک شده
 3. برنج پخته همراه با سیب زمینی و هویج مرغ
 4. سبزیجات چرخ‌کرده مانند هویج یا کدو
 5. تخم مرغ پخته
 6. تن ماهی با اطمینان از اینکه ماهی از استخوان ‌ها پاک شده باشد تا هیچ خطری گربه را تهدید نکند.
 7. لبنیات مانند پنیر یا ماست
 8. کدو حلقوی پخته شده
 9. ذرت کوبیده شده به عنوان دسر
 10. آب ‌ماهی یا آب گوشت پخته شبیه به سوپ برای تامین مایعات ( مناسب برای گربه هایی که کم آب می خورند)
 11. پوره مرغ یا گوشت مخصوص گربه
 12. آب پای مرغ همراه با سینه مرغ ریش ریش شده

 

غذای گربه

غذای گربه

 

آموزش غذای خانگی گربه

در ادامه چند دستور پخت ساده برای غذای خانگی برای گربه ها با استفاده از گوشت، مرغ، برنج و سبزیحات آورده شده است:

 

گوشت مرغ با برنج

مواد لازم:

 • گوشت مرغ (بدون استخوان و پوست)، خرد شده
 • برنج پخته

 

طرز تهیه:

گوشت مرغ را در یک ماهیتابه یا قابلمه فقط با آب بپزید تا کاملاً پخته شود. برنج را به طور جداگانه پخته و بدون ذره ای نمک آماده کنید. گوشت مرغ پخته شده را با برنج ترکیب کنید. اگر می‌خواهید حالت مرطوبی داشته باشد آبی که مرغ در آن پخته شده است را روی غذای آنها اضافه کنید چراکه گربه ها خصوصا گربه های دی اس اچ علاقه شدیدی به آب مرغ دارند.

نکته ی بسیار مهم: مواظب باشید که از موادی مانند پیاز، سیر، نمک و افزودنی‌های مضر دیگر در تهیه غذای گربه خود تحت هیچ شرایطی استفاده نکنید و أنواع گوشت و مرغ و ماهی و برنج و حتی سبزیجات را تنها با آب خالی بپزید تا خدایی ناکرده خطری جان این موجودات مهربان را تهدید نکند.

 

ماهی پخته

 • تن ماهی را پخته و از استخوان‌ها پاک کنید.
 • ماهی را خرد کرده و آماده کنید.

  

آموزش غذای خانه برای گربه اسکاتیش

برای تهیه غذای خانگی برای گربه اسکاتیش می‌توانید از مواد با کیفیت و تنوع غذایی استفاده کنید. در ادامه یک دستور ساده برای تهیه غذای خانگی برای گربه اسکاتیش آورده شده است:

گوشت مرغ با کدو

مواد لازم:

 • گوشت مرغ (بدون استخوان و پوست)، خرد شده
 • کدو حلقوی پخته یا رنده شده
 • برنج پخته

 

طرز تهیه:

گوشت مرغ را در یک ماهیتابه یا قابلمه در آب بدون هیچ ادویه  و موادی پخته و خرد کنید. کدو را پخته یا رنده کرده و آماده کنید. برنج را جداگانه پخته و آماده کنید. مواد را به خوبی مخلوط کنید تا ترکیب یکدست شود. مطمئن شوید که تمام مواد به طور کامل پخته شده و مخلوط شده‌اند.

 

طرز تهیه غذای گربه با ماکارونی

هنگام تهیه غذای گربه با ماکارونی اول ببینید که گربه شما به ماکارونی علاقه دارد یا خیر. اگر گربه به ماکارونی علاقه نشان دهد بهتر است آن را به برنامه غذایی او اضافه کنید. در ضمن این غذا حتما را حتما با یک فرآورده پروتئینی مانند گوشت و مرغ مخلوط کنید و سپس در دستور غذای خانگی برای گربه قرار دهید.

در هفته یکبار می‌توانید یک وعده غذایی خوشمزه برای گربه با ماکارونی تهیه کنید. در زیر یک دستور ساده برای تهیه غذای گربه با ماکارونی آورده شده است:

 

ماکارونی با گوشت مرغ 

مواد لازم:

 • ماکارونی (بدون افزودنی‌های مضر)
 • گوشت مرغ (بدون استخوان و پوست)، خرد شده
 • برنج پخته
 • آب

 

طرز تهیه:

ماکارونی را طبق دستور تنها با آب خالی بپزید تا به طور کامل پخته و نرم شود. گوشت مرغ را با آب خالی پخته و خرد کنید. برنج را نیز جداگانه با آب خالی پخته و آماده کنید. ماکارونی پخته شده، گوشت مرغ همراه. با آب مرغ و برنج را با هم ترکیب کنید تا ترکیب یکدست شود. مطمئن شوید که ماکارونی به طور کامل پخته شده باشد و تمام مواد به هم مخلوط شوند.

 

آموزش غذای خانگی گربه ها

آموزش غذای خانگی گربه ها

 

طرز تهیه غذای خانگی برای گربه های پرشین

برای تهیه غذای خانگی برای گربه‌های پرشین، می‌توانید از مواد با کیفیت و تنوع غذایی استفاده کنید. در زیر یک دستور ساده برای تهیه غذای خانگی برای گربه پرشین آورده شده است:

کدو با گوشت مرغ

مواد لازم:

 • کدو پخته یا رنده شده
 • گوشت مرغ یا ماهی (بدون استخوان و پوست) خرد شده
 • برنج پخته
 • آب ماهی یا آب گوشت پخته (به عنوان منبع مایعات)

طرز تهیه:

کدو را پخته یا رنده کرده و آماده کنید . گوشت مرغ و یا ماهی را پخته و خرد کنید. برنج را جداگانه پخته و آماده کنید. تمام مواد را با هم ترکیب کنید  و برای مرطوب نگه داشتن غذا از آب ماهی و یا آب مرغ استفاده کنید. مهم است مطمئن شوید که تمام مواد به طور کامل پخته شده و مخلوط شده‌اند.

 

بیشتر بخوانید: علت خارش پشت گوش گربه چیست؟

 

چه نوع غذایی برای گربه ها مناسب است؟

گربه ها هم مانند کودکان روحیه حساسی دارند و بعضی از آن ها وسواس و دمدمی مزاج بوده و بعضی ها دوست دارند هر دفعه یک چیز جدیدی را تجربه بکنند. گربه ها دنبال هیجان و انرژی هستند ولی بعضی ها آرامند و از این رو غذای تکراری برایشان اهمیتی ندارد پس شما باید سن گربه را در نظر بگیرید و متناسب با سن او رژیم غذایی مناسبی  داشته باشید.

 

غذای گربه باید حاوی پروتئین ‌های با کیفیت، چربی ‌ها، ویتامین ‌ها و مواد معدنی باشد. غذاهای با کیفیت برای گربه، از خشک تا مرطوب می توانند این نیازهای تغذیه‌ای را تأمین می‌کنند. مطمئن شوید که غذای گربه شما مطابق با سن، وزن و ویژگی‌های سلامتی او انتخاب شده باشد. همچنین از منابع پروتئین مانند گوشت مرغ، گوشت گاو یا ماهی استفاده کنید و مشاوره با دامپزشک را همیشه همراه خود داشته باشید.

 

منابع علمی این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.