8 راهکار برای درمان حساسیت فصلی در منزل

حساسیت فصلی

فهرست مطالب

اگر شما یکی از میلیون‌ها نفری هستید که مبتلا به آلرژی فصلی هستند، پس علائمی چون عطسه، احتقان، آبریزش بینی و سایر علائم آزاردهنده را تجربه کرده‌اید. حساسیت فصلی – که تب یونجه و رینیت آلرژیک نیز نامیده می‌شود – می‌توانند برای شما کلافه کننده باشند، اما با چند راهکار ساده می‌توان کنترل آن را به دست گرفت و به درمان حساسیت فصلی پرداخت. اگر شما از علت آلرژی فصلی خود مطمئن نیستید – خواه گرده درختان ، کپک یا گرد و غبار و غیره – چگونه می‌توانید از علائم آبریزش بینی، عطسه و خس خس سینه‌ای که در هنگام افزایش حساسیت فصلی ایجاد می‌شود، رها شوید؟ در ادامه 8 راهکار برای درمان حساسیت فصلی در منزل را برای شما توضیح می‌دهیم.

 

تغییرات رژیم غذایی به منظور کنترل حساسیت فصلی

آیا می‌دانیدکه بیش از 70 درصد عملکرد سیستم ایمنی بدن شما به روده شما وابسته است؟ آنچه می‌خورید از میکروبیوم موجود در شکم شما پشتیبانی می‌کند. بنابراین، سالم نگه داشتن فلور روده می‌تواند به سیستم ایمنی شما کمک کند تا به شیوه بهتری با آلرژن ها مقابله کند. حساسیت‌های رایج غذایی به گلوتن، لبنیات و قند می‌تواند منجر به اختلال در عملکرد سیستم ایمنی شود. ما روزانه مقدار زیادی مواد غذایی ناسالم و غیر ارگانیک را که با استفاده از آفت‌کش‌ها و علف‌کش‌ها رشد می‌کنند می‌خوریم. انتخاب مواد غذایی ارگانیک می‌تواند قرار گرفتن در معرض سمومی که عملکرد سیستم ایمنی ما را تغییر می دهد را کاهش دهد.

برای شروع می‌توانید با افزودن پروبیوتیک ها به رژیم غذایی اقدام به تغییر رژیم غذایی خود کنید. تحقیقات نشان می‌دهد که پروبیوتیک‌ها – که در بسیاری از ماست‌ها و غذاهای تخمیر شده مانند کلم ترش و چای کومبوجا به وفور یافت می‌شوند – می‌توانند به درمان آلرژی فصلی کمک کنند.

 

قرص حساسیت
قرص حساسیت

 

تهویه هوا به منظور کنترل حساسیت فصلی

فیلتر کردن هوای داخل خانه می‌تواند پرز، گرد و غبار و ذرات گرده را محدود کند و این امر می‌تواند در درمان حساسیت فصلی شما موثر باشد. به دنبال فیلتر هوای ذرات با راندمان بالا (HEPA) باشید که حدود 99.97 درصد از ذرات معلق در هوا را حذف می‌کند. روش ساده دیگر این است که هنگامی که میزان گرده ها در منطقه محل سکونت شما افزایش می‌یابد، پنجره های خانه را ببندید. تهویه مطبوع نیز می تواند با حذف رطوبت از هوا و همچنین از بین بردن رشد کپک و قارچ ها کمک کننده باشد.

 

دوش گرفتن به منظور بهبود علائم حساسیت فصلی

قبل از خواب، به منظور از بین بردن هرگونه آلرژن، حتما دوش بگیرید. موهای گوش و ابروهای خود را به مانند گوش پاک کنی در نظر بگیرید که گرده ها را در طول روز جمع آوری می‌کند. اگر با این وضعیت به رختخواب بروید، علی رغم اینکه سعی می‌کنید یک خواب خوب شبانه داشته باشید ممکن است خارش چشم ها و احتقان بینی تشدید شود.

 

پیشنهاد مقاله: آلرژی فصلی و درمان آن با پزشک متخصص داخلی

شستن لباس‌ها و ملحفه ها برای کنترل حساسیت فصلی

شستن ملحفه‌ها به صورت هفته‌ای یک بار با آب داغ می‌تواند قرار گرفتن در معرض مواد حساسیت زا مانند گرد و غبار، گرده و شوره حیوانات را کاهش دهد. همچنین، در صورتی که مواد آلرژی‌زا به لباس‌هایتان چسبیده باشند، هنگام بازگشت به خانه، لباس‌هایتان را عوض کنید.

 

شستشوی بینی با آب نمک به منظور بهبود علائم حساسیت فصلی

شستشوی سینوس‌ها با نتی پات یا بطری فشاری می‌تواند گرده‌ها و سایر آلرژن‌هایی را که راه ورود خود به بدن را پیدا کرده‌اند از بین ببرد. انجام این عمل می‌تواند بسیار تسکین دهنده باشد.

 

درمان‌های جایگزین برای تسکین حساسیت فصلی

برخی از روش‌های درمان طبیعی برای درمان علائم آلرژی فصلی استفاده می‌شود. از جمله درمان‌هایی که می‌توانند علائم را بهبود ببخشند شامل عصاره گیاه بابا آدم، اسپیرولینا (نوعی جلبک خشک)، گیاه گزنه که یک آنتی هیستامین طبیعی محسوب می‌شود و سایر داروهای گیاهی است.

 

استفاده از داروهای بدون نسخه

انواع مختلفی از داروهای بدون نسخه وجود دارند که با نام قرص حساسیت نیز شناخته می‌شوند و می‌توانند به کاهش علائم آلرژی کمک کنند. این داروها عبارتند از:

 

آنتی هیستامین های خوراکی به عنوان قرص حساسیت

آنتی هیستامین ها می‌توانند به تسکین عطسه، خارش، گرفتگی یا آبریزش بینی و آبریزش چشم کمک کنند. نمونه‌هایی از آنتی هیستامین‌های خوراکی عبارتند از ستیریزین (آلرژی Zyrtec)، فکسوفنادین (Allegra Allergy) و لوراتادین (Claritin، Alavert).

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

اسپری بینی کورتیکواستروئیدی

این داروها علائم مرتبط با بینی را بهبود می بخشند. نمونه هایی از این داروها شامل فلوتیکازون پروپیونات (تسکین آلرژی فلوناز)، بودزوناید (آلرژی راینوکورت) و تریامسینولون (آلرژی 24 ساعته ناساکورت) می‌باشند. در مورد استفاده طولانی مدت از اسپری‌های بینی کورتیکواستروئیدی، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

 

اسپری بینی کرومولین سدیم

این اسپری بینی می‌تواند علائم آلرژی را با جلوگیری از انتشار عوامل سیستم ایمنی که منجر به ایجاد علائم می‌شوند، کاهش دهد. درصورتی‌که درمان قبل از قرار گرفتن در معرض آلرژن‌ها شروع شود، بهترین نتیجه را دارد. این شیوه درمانی بسیار ایمن است، اما معمولاً باید 4 تا 6 بار در روز استفاده شود.

 

درمان حساسیت فصلی
درمان حساسیت فصلی

 

ضد احتقان‌های خوراکی به عنوان قرص ضد حساسیت

داروهای ضد احتقان خوراکی مانند سودوافدرین (Sudafed) می‌توانند به طور موقت گرفتگی بینی را تسکین دهند. برخی از داروهای درمان آلرژی یک آنتی هیستامین را با یک ضد احتقان ترکیب می‌کنند. به عنوان مثال می‌توان به ستیریزین سودو افدرین (Zyrtec-D 12 ساعت)، فکسوفنادین- سودوافدرین (Allegra-D آلرژی و احتقان 12 ساعته) و لوراتادین- سودوافدرین (Claritin-D) اشاره کرد.

 

ویتامین ها و مکمل ها

همانطور که اشاره شد، یک رژیم غذایی سالم منجر به تقویت سیستم ایمنی می‌شود. اما ممکن است که سیستم ایمنی بدن شما به تقویت بیشتری نیاز داشته باشد؛ بنابراین مکمل‌های غذایی می‌توانند کمک کننده باشند. برخی ویتامین‌ها نیز می‌توانند به محدود کردن التهاب ناشی از پاسخ های آلرژیک کمک کنند. این ویتامین‌ها شامل موارد زیر است:

  • ویتامین D
  • ویتامین C
  • ویتامین A
  • اسیدچرب امگا3
  • کوئرستین

 

پیشنهاد ویژه: پوست پوست شدن انگشتان دست و درمان آن

مراقبه کردن برای مقابله با حساسیت فصلی

اگر بدن شما تحت تاثیر استرس باشد عملکرد موثری ندارد. افزایش استرس می‌تواند منجر به بروز بیماری‌های آلرژیک ‌شود. صرف چند دقیقه زمان برای مراقبه می‌تواند به شما کمک کند تا شرایط را تحت کنترل داشته باشید.

 

سایر اقدامات برای درمان حساسیت فصلی در صورت کافی نبودن درمان‌های خانگی

برای بسیاری از افراد، اجتناب از آلرژن ها و مصرف داروهای بدون نسخه برای کاهش علائم کافی است. اما اگر آلرژی های فصلی شما همچنان شما را آزار می‌دهد، زوش‌های. درمانی دیگری نیز وجود دارد. اگر آلرژی‌های فصلی مقاوم دارید، پزشک شما ممکن است به شما توصیه کند که آزمایش‌های پوستی یا آزمایش خون انجام دهید تا دقیقا مشخص شود چه آلرژن‌هایی باعث ایجاد علائم در شما می‌شوند. انجام آزمایش با کمک قرص حساسیت می‌توانند به تعیین اقدامات موثری که باید برای جلوگیری از تحریک محرک‌های خاصی که منجر به بروز علائم  آلرژی در شما می‌شود‌، کمک کنند. همچنین در  تشخیص اینکه کدام درمان‌ها احتمالاً برای شما نتیجه مطلوب‌تری را حاصل می‌کندمی‌کنند، کمک کنده است.

برای برخی افراد، واکسن‌های آلرژی (ایمونوتراپی آلرژن) می‌تواند گزینه خوبی باشد. این درمان که به منظور حساسیت زدایی انجام می‌شود، شامل تزریق‌های منظم حاوی مقادیر کمی از موادی است که باعث آلرژی شما می‌شود. با گذشت زمان، این تزریق ها واکنش سیستم ایمنی بدن را که باعث بروز علائم آلرژی می‌شود، کاهش می‌دهد. درمان برخی از آلرژی‌ها، با کمک قرص‌ حساسیت و قرص های زیر زبانی انجام می‌شود.

 

تصویر دکتر زهرا پور امان اللهی

زهرا پور امان اللهی

عمومی

تصویر دکتر زهرا زارع

زهرا زارع

عمومی

تصویر دکتر امیر حسین جهانبخش

امیر حسین جهانبخش

عمومی

تصویر دکتر محمد جواد اسدالله  پور کوتنائی

محمد جواد اسدالله پور کوتنائی

عمومی

تصویر دکتر مهشید رمزی

مهشید رمزی

عمومی

تصویر دکتر بهاره سلطانی

بهاره سلطانی

عمومی

تصویر دکتر میلاد دودانگه

میلاد دودانگه

عمومی

تصویر دکتر فاطمه قاسمی

فاطمه قاسمی

عمومی

تصویر دکتر میترا دیهیمی

میترا دیهیمی

عمومی

تصویر دکتر علیرضا اسعدی

علیرضا اسعدی

عمومی

تصویر دکتر شقایق محمدی

شقایق محمدی

عمومی

تصویر دکتر الهه میرزایی

الهه میرزایی

عمومی

تصویر دکتر رامین داداللهی ساراب

رامین داداللهی ساراب

عمومی

تصویر دکتر یونس محمدی

یونس محمدی

عمومی

تصویر دکتر فرید سنگین آبادی

فرید سنگین آبادی

عمومی

تصویر دکتر زهرا میری

زهرا میری

عمومی

تصویر دکتر صبا صادقی

صبا صادقی

عمومی

تصویر دکتر صبا آذربایجانی

صبا آذربایجانی

عمومی

تصویر دکتر روشان بیرگانی

روشان بیرگانی

عمومی

تصویر دکتر مهران ناصری

مهران ناصری

عمومی

سوالات متداول

پروبیوتیک‌ها در چه مواد غذایی بیشتر یافت می شوند؟

در بسیاری از ماست‌ها و غذاهای تخمیر شده مانند کلم ترش و چای کومبوجا به وفور یافت می‌شوند و می‌توانند به درمان آلرژی فصلی کمک کنند.

اسپری بینی کرومولین سدیم چیست و توضیح دهید؟

این اسپری بینی می‌تواند علائم آلرژی را با جلوگیری از انتشار عوامل سیستم ایمنی که منجر به ایجاد علائم می‌شوند، کاهش دهد. درصورتی‌که درمان قبل از قرار گرفتن در معرض آلرژن‌ها شروع شود، بهترین نتیجه را دارد. این شیوه درمانی بسیار ایمن است، اما معمولاً باید 4 تا 6 بار در روز استفاده شود.

برخی ویتامین‌ها می‌توانند به محدود کردن التهاب ناشی از پاسخ های آلرژیک کمک کنند نام ببرید.

1-ویتامین D 2-ویتامین C 3-ویتامین A 4-اسیدچرب امگا3 5-کوئرستین

منابع علمی این مطلب

  1. https://health.clevelandclinic.org/natural-remedies-for-seasonal-allergies/
  2. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hay-fever/in-depth/seasonal-allergies/art-20048343

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس Turnstile CloudFlare مورد نیاز است که مشمول سیاست حفظ حریم خصوصی CloudFlare و شرایط استفاده است.

برای دیدن نوشته هایی که به دنبال آن هستید تایپ کنید