بیهوشی در جراحی مغز و اعصاب

فهرست مطالب

بیهوشی در جراحی مغز و اعصاب نوعی از داروهاست که برای اجتناب از داشتن تجربه درد در حین جراحی مغز به بیمار داده می شود که به این داروها هوشبر گفته می شود. با توجه به حساسیتی که در جراحی مغز  و وجود درد زیاد هنگام جراحی برای بیمار ایجاد می شود بسیار ضروری و لازم است تا بیهوشی در جراحی مغز و اعصاب اعمال شود تا از این طریق هم بدن تکان نخورد و هم هیچ دردی در حین جراحی توسط بیمار احساس نشود.

در زمان جراحی و بعد از بیهوشی در جراحی مغز و اعصاب ، متخصصان بیهوشی در طول مدت عمل جراحی ، در کنار بیمار حضور دارند تا بتوانند مراقب سلامتی و علائم حیات بیمار باشند تا از این طریق کمک کنند عمل جراحی به بهترین شکل ممکن انجام شود. در بیهوشی در جراحی مغز و اعصاب ، پزشک متخصص از داروهایی چون آنستیتک استفاه می کند .

بیهوشی در جراحی مغز و اعصاب و داروی‌های آن

لازم به ذکر است که طیف وسیعی از داروهای هوشبری برای بیهوشی در جراحی مغز و اعصاب وجود دارد که برخی از آنها عمومی هستند و برخی ناحیه ای و یا موضعی. داروهای هوشبری عمومی، در حین فرآیند جراحی مغز و اعصاب بیمار را  به خواب کامل می برند اما داروهای هوشبری ناحیه ای و موضعی تنها بخشی از بدن را بی حس می کنند.

از این داروهای هوشبر در بیهوشی در جراحی مغز و اعصاب که بسیار پیشرفته انجام می پذیرد بیمار تا حدودی هوشیار است و در حین عمل نواحی خاصی از مغز وی حین جراحی بررسی می شود تا آسیبی به بخش های حیاتی مغز وارد نشود.
چنانچه به ویزیت پزشک متخصص و مشاوره پزشک تصویری نیاز دارید و بنا به  هر دلایلی نمی توانید ترافیک شهری و شلوغی ها را تحمل کنید! پیشنهاد می کنیم از خدمات ویزیت پزشک متخصص ازپزشک که بهترین پزشکان را دارد بهره ببرید و به صورت آنلاین ویزیت شوید. ویزیت پزشک آنلاین و یا مشاوره پزشکی به صورت آنلاین نوعی از ارائه خدمات پزشکی سامانه ازپزشک است که امکان داشتن مشاوره پزشکان و ویزیت برای بیماران را از طریق شبکه اینترنتی  فراهم می آورد.

با استفاده از خدمات ازپزشک ، دیگر نیازی نیست به دنبال یک ویزیت پزشک مغز و اعصاب بگردید و با چند ساعت از دست دادن زمان ویزیت شوید. با نصب اپلیکیشن بیمار ازپزشک می توانید در هر زمان و هر مکان، بدون محدودیت و تنها با دسترسی به اینترنت ، مشاوره پزشک تصویری و  ویزیت پزشک متخصص داشته باشید و به بهبودی برسید. ما در این مطلب از مجله سلامتی ازپزشک در رابطه با بیهوشی در جراحی مغز و اعصاب و مدت زمان آن و اینکه چه عارضی دارد خواهیم پرداخت. همراه ما باشید.

از پزشک یک اپلیکیشن عملگرا می‌باشد که سال‌ها است در حوزه ارائه خدمات پزشکی فعالیت دارد و به لطف خدمت صادقانه در این سال‌ها توانسته اعتماد بسیاری از پزشکان متخصص را به خود جلب کرده و این افتخار را داشته باشد تا از خدمات بهترین پزشکان متخصص بهره‌مند شود کاربران عزیز می‌توانند تنها با نصب ساده  اپلیکیشن از پزشک از خدمات فوق‌العاده این سامانه نظیر مشاوره و ویزیت آنلاین پزشک متخصص بهره‌مند شوند.

درباره بیهوشی در جراحی مغز و اعصاب بیشتر بدانید:

برای سکته مغزی و استفاده از بیهوشی در جراحی مغز و اعصاب معمولا از بیهوشی کامل و یا بیهوشی موضعی استفاده می شود. در هر دو نوع بیهوشی مزایا و محدودیت های خاصی وجود دارد به همین دلیل انتخاب بیهوشی در جراحی مغز و اعصاب توسط پزشک متخصص ، به عواملی چون وسعت سکته مغزی، محل سکته مغزی، امکانات موجود برای بیهوشی و جراحی، امکانات مورد نیاز برای بیهوشی و جراحی، وضعیت سلامت بدنی بیمار، و در نهایت تجربه جراح مغز و اعصاب و متخصصان بیهوشی دستیار وی در جراحی بستگی دارد.روش بیهوشی عمومی در جراحی عمل سکته مغزی شامل عدم حرکت بیمار حین جراحی، کنترل کامل درد، و محافظت از مسیرهای تنفسی هستند. محدودیت های عمده این روش در جراحی عمل سکته مغزی شامل تغییرات پویایی های خون حین استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی ، احتمال تاخیر در کانالیزه کردن مجدد، عفونت تنفسی، و نیاز به تیم جراحی بیشتر می باشند.
استفاده از بی حسی موضعی در عمل سکته مغزی به دلیل مصرف کمتر داروهای هوشبری تغییرات کمتری در وضعیت هموداینامیک بیمار ایجاد کرده و در عین حال به جراح مغز و اعصاب این اجازه را می دهد در میانه جراحی به ارزیابی های عصبی بیمار بپردازد. اما در جراحی بیدار، محافظت از مسیرهای تنفسی کمتر بوده و در عین حال ممکن است بیمار حین عمل تکان بخورد.  همچنین  در این روش جراحی ، درد و بر انگیختگی بیمار را نمی توان کنترل کرد و زمان عمل نیز طولانی تر می شود. در حین عمل ، متخصص بیهوشی در کنار جراحان به نظارت کامل سطح هوشیاری بیمار می پردازد و با تزریق ، وضعیت بیمار در بیهوشی در جراحی مغز و اعصاب را متعادل نگه می دارد. مدت زمان عمل جراحی مغز بستگی به عوامل متعددی همچون نوع تکنیک جراحی، نوع و وسعت آسیب مغزی نیازمند جراحی، و نیز وضعیت بدنی بیماران دارد و گاه ممکن است حتی بیش از 12 ساعت طول بکشد. بعد از اتمام جراحی ، بیمار به اتاق مراقبت های بعد از بیهوشی در جراحی مغز و اعصاب منتقل می شود تا در این اتاق پرستاران، تکنیسین ها و متخصصان بیهوشی وضعیت بدنی و علائم حیاتی بیمار را مدام بررسی و فرد را از حالت بیهوشی به حالت بیداری همراهی کنند. زمان به هوش آمدن کامل بعد از عمل مغز بین ۴۵ دقیقه تا ۱ ساعت است و در برخی موارد به دلیل نوع داروی هوشبری و مدت زمان عمل جراحی، ممکن است این زمان ریکاوری در اتاق مراقبت های بعد از بیهوشی بیشتر هم طول بکشد که این حالت هم کاملا طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد.

سطح هوشیاری بعد از بیهوشی در جراحی مغز و اعصاب

سطح هوشیاری بعد از بیهوشی در جراحی مغز و اعصاب

فرآیند بازگشت سطح هوشیاری بیماران بعد از بیهوشی در جراحی مغز و اعصاب اینگونه است :

  1. ریکاوری بلافاصله . این سطح از هوشیاری شامل بازگشت به هوشیاری، بازگشت رفلکس های محافظتی مسیرهای تنفسی، و فعال شدن مجدد فعالیت حرکتی است.
  2. ریکاوری میان مدت که در این حالت هوشیاری بیمار به تدریج توانایی هماهنگی بدنی را به دست آورده و احساس خواب آلودگی و سرگیجه آن کاملا برطرف می شود. این سطح هوشیاری ۱ ساعت بعد از سطح ریکاوری کوتاه مدت به طول می انجامد که با توجه به وضعیت بیمار، لازم است در این حالت از بیمار مراقبت شده و پرستار همراه فرد باشد تا حادثه ای در اثر سرگیجه و عدم تعادل به وجود نیاید .
  3. ریکاوری بلند مدت که این حالت به سطح کامل هوشیاری گفته می شود که بیمار به طور کامل از توانمندی های ذهنی خود می تواند استفاده کند و تعادل بدنی کامل دارد. رسیدن به این سطح از هوشیاری بستگی به زمان میزان سنگین بودن جراحی و مدت زمان بیهوشی در جراحی مغز و اعصاب ، بین چند ساعت تا چندین روز ممکن است متفاوت باشد.

ویزیت پزشک مغز و اعصاب در سامانه آنلاین ازپزشک

ویزیت پزشک مغز و اعصاب در سامانه آنلاین ازپزشک

از سرویس ها و خدماتی که ویزیت پزشک مغز  و اعصاب در سامانه آنلاین ازپزشک  به شما ارائه می کند پیگیری و رسیدگی به بیمارانی است که دچار سکته مغزی شده اند. به همین دلیل بسیار مهم است که این افراد دائما تحت نظر پزشک متخصص مغز و اعصاب باشند و با داشتن مشاوره پزشک متخصص به صورت مداوم، از نظر پیشرفت حرکتی و حتی بیماری تحت آزمایش قرار بگیرند.

پزشکان متخصص ازپزشک در زمان ویزیت پزشک مغز و اعصاب بیمار می توانند آزمایش ها و مشاهدات عینی افراد را مشاهده کنند و در صورت لزوم ، داروهای فرد بیمار را تجدید کرده و یا برای آنها فیزیوتراپی در منزل را تجویز کنند.
شما در هر زمان و هر مکان می توانید با استفاده از اپلیکیشن ازپزشک و یا وب سایت ، ویزیت پزشک متخصص داشته باشید و با استفاده از بخش جستجو و فیلترهای موجود در اپلیکیشن ، بهترین پزشک متخصص  را برای ویزیت پزشک مغز و اعصاب جستجو کنید . شما می توانید با کلیک بر روی ویزیت شو مراحل مشاوره پزشک تصویری و یا ویزیت پزشک متخصص آنلاین را در خانه انجام دهید. همچنین با استفاده از برنامه کاری پزشکان آنلاین می توانید در زمان های تعیین شده وقت بگیرید و ویزیت شوید. ازپزشک با ایجاد صفحاتی چون مشاهده نظرات دیگر بیماران با پزشک منتخب، این امکان را به شما می دهد که  مشاوره پزشک تصویری را با شناسایی بهترین دکتر انجام دهید و نوبت دریافت کنید.

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک امکان ویزیت آنلاین بیمار توسط پزشک متخصص است، چراکه با استفاده از این خدمات بیماران می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

منابع علمی این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس Turnstile CloudFlare مورد نیاز است که مشمول سیاست حفظ حریم خصوصی CloudFlare و شرایط استفاده است.

برای دیدن نوشته هایی که به دنبال آن هستید تایپ کنید