Acne vulgaris

علت آکنه صورت

چرا من آکنه دارم؟

آکنه به احتمال زیاد به تغییرات هورمونی در زمان بلوغ مرتبط است، اما می‌تواند در هر سنی شروع شود. برخی از هورمون‌ها باعث می‌شوند غدد چربی ساز نزدیک به فولیکول مو مقادیر بیشتری از چربی را در پوست تولید کنند (تولید سبوم غیرعادی).
این تولید غیرعادی سبوم باعث تغییر فعالیت باکتری های معمولا بی ضرر پوست به نام  P.acnes  شده  و التهاب و چرک ایجاد می شود.
هورمون‌ها همچنین لایه درونی فولیکول مو را ضخیم می‌کنند و باعث بسته شدن منافذ (ورودی فولیکول های مو) می شوند. تمیز کردن پوست به باز کردن این منافذ کمکی نمی کند.

سایر دلایل

آکنه می‌تواند ارثی باشد. اگر هم مادر و هم پدر شما به آکنه مبتلا بوده اند، به احتمالا شما هم به آن مبتلا خواهید شد. تغییرات هورمونی مانند آنچه طی چرخه قاعدگی یا بارداری رخ می دهد هم می‌توانند باعث ایجاد دوره هایی از آکنه در زنان شوند. با این حال، هیچ شواهدی مبنی بر اینکه رژیم غذایی، بهداشت ضعیف یا فعالیت‌ جنسی نقشی در آکنه دارند، پیدا نشده است. در مورد علل ایجاد آکنه و چند نمونه از تصورهای غلط مردم در مورد آن اطلاعات بیشتری کسب کنید.

چه کسانی به آکنه مبتلا می شوند؟

آکنه در نوجوان‌ها و جوان‌ها بسیار رایج است. حدود ۸۰ درصد از مردم بین ۱۱ تا ۳۰ سال به آکنه مبتلا می شوند. آکنه بیشتر در بین دختران ۱۴ تا ۱۷ سال و پسران ۱۶ تا ۱۹ سال شایع است. در بیشتر افراد به مدت چندین سال نشانه‌های آکنه به صورت دوره ای بروز می‌کند و هرچه سن بالاتر می‌رود این نشانه ها بهبود می یابند. اغلب از سن ۲۵ سالگی به بعد آکنه از بین می‌رود. در بعضی موارد، آکنه می‌تواند تا بزرگسالی ادامه پیدا کند. حدود ۵ درصد از زنان و ۱ درصد از مردان بالاتر از ۲۵ سال کماکان آکنه دارند.

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.