دامپزشکی, غیر پزشکی

عفونت چشم گربه و روش درمان آن به کمک دامپزشک

عفونت چشم گربه و روش درمان آن به کمک دامپزشک

دامپزشک و عفونت چم گربه

عفونت چشم گربه و روش درمان آن به کمک دامپزشک

علت عفونت چشم گربه و نقش دامپزشک در درمان آن : این روزها نگهداری و حمایت از گربه ها بسیار رایج بوده و روز به روز در حال افزایش است. از این رو باید شمایی که تمایل به حمایت دارید و دلتان می خواهد گربه داشته باشید، أنواع بیماری های گربه را بشناسید و از آنها اطلاع کافی کسب کنید. چرا که با داشتن اطلاعات کافی از بیماری گربه ها، می توانید از عود برخی از آنها پیشگیری کنید و یا با تشخیص به موقع مشکل گربه را در خانه رفع کنید. سلامت چشم گربه، بخش مهمی از سلامت عمومی گربه ها محسوب می شود و نقش مهمی هم در کیفیت زندگی آنها دارد.

در واقع شما که نگهدار و سرپرست گربه هستید باید بتوانید همیشه چشم های گربه را با دقت بررسی کنید و در صورت لزوم اقدامات کافی را برای درمان انجام دهید. چون عفونت چشم گربه و احتمال ابتلا شدن به آن در گربه ها به شدت شایع است. ما در این مطلب از سری مقالات ازپزشک به عفونت چشم گربه و روش درمان آن به کمک دامپزشک اشاره خواهیم کرد.

دکتر دامپزشک ، یک متخصص پزشکی است که از سلامت حیوانات محافظت می کند. به این صورت که دامپزشک می تواند با توجه به مهارت و علمی که دارند بیماری های حیوانات را تشخیص داده و کنترل کند. همچنین دامپزشک این علم را دارد تا بتواند حیوانات بیمار و آسیب دیده را درمان کند. دامپزشکان به صاحبان حیوانات در مورد مراقبت صحیح از حیوانات خانگی و دام های خود توصیه های لازم را ارائه می دهند تا از این طریق شرایط را برای حیوانات و صاحبان آنها راحت بسازند.

پیشنهاد ویژه: مطالعه مقاله دامپزشکی شبانه روزی و مشاوره آنلاین

 

شناخت بیماری حیوانات و دکتر دامپزشک

شناخت بیماری حیوانات و دکتر دامپزشک

 

عفونت چشم گربه خیابانی

متاسفانه گربه های خیابان چون اغلب در معرض باکتری و ویروس ها قرار می گیرند از این رو بیشتر به عفونت چشم مبتلا می شوند. عفونت چشم گربه هم درمان یکسانی ندارد و ممکن است در هر گربه، با توجه به نوع عفونتی که وجود دارد درمان جداگانه ای داشته باشد. عفونت ویروسی در گربه ها به خودی خود برطرف می شود چرا که سیستم ایمنی بدن گربه باع فونت مبارزه می کند. با این حال ویروس هایی که روی چشم گربه ها تاثیر می گذارند کلسی ویروس، ویروس تبخال یا هرپس گربه هستند.

باکتری هایی که باعث عفونت چشم گربه می شوند نیز  عبارتند از:

که هر کدام می توانند منجر به عفونت چشم  خیابانی گردند.

تا به اینجای مطلب با دلیل عفونت چشم آشنا شدید. در ادامه به علائم عفونت چشم گربه اشاره می کنیم تا در صورت مواجه شدن با چنین علائمی ، سریعا از دامپزشک کمک بگیرید و یا در خانه به درمان عفونت چشم گربه بپردازید.

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

علائم عفونت چشم گربه

 • چشمک زدن یا بسته نگه داشتن چشم ها که این حالت نشان می دهد که چشم گربه دچار التهاب و درد شده است. همچنین می تواند نشان دهنده ناراحتی ناشی از آسیب دیدن ، خراش چشم ، افزایش فشار به چشم ، گیر کردن یک جسم خارجی کوچک در زیر پلک و یا التهاب داخل چشم باشد.
 • ترشح از چشم گربه. گربه های به طور طبیعی مایع چسبناکی در گوشه چشم داخلی خود دارند که این مایع شفاف است و بعد از خشک شدن به رنگ قهوه ای تبدیل شده و پوسته پوسته می شود. اما ترشحات زرد رنگ یا سبز غیر طبیعی بوده و باید در این زمان به دامپزشک مراجعه شود. اگر این ترشحات زیاد باشد و گربه به طور مکرر چشم های خودش را بمالد و یا بخاراند، سریعا به دامپزشک مراجعه کنید و یا از خدمات دامپزشک آنلاین ازپزشک بهره ببرید.
 • پلک های متورم از دیگر علائم عفونت چشم گربه است.
 • سفیدی ملتهب چشم گربه. چنانچه سفیدی چشم متمایل به صورتی یا قرمز باشه و رگ‌ های خونی اطراف آن قرمز شده باشد، کاملا غیر طبیعی بوده و نشانه ای از عفونت یا افزایش فشار در داخل چشم گربه است.
 • از بین رفتن درخشندگی و براقی چشم گربه. چشم گربه اگر سالم باشد براق بوده و درخشندگی و انعکاس دارد. اگر به چشم گربه نگاه کردید و متوجه شدید که چشم ها مات هستند، نشان دهنده خشکی چشم گربه یا وجود زخم در چشم آن است.

مطالعه مقاله خدمات دامپزشکی آنلاین پیشنهاد می شود.

 

"درمان

 

درمان خانگی عفونت چشم گربه

اگر گربه شما آبریزش چشم و یا ترشح چشم داشت حتما هر یک ساعت یک بار، پنبه را با چای تازه دم مرطوب کنید و ماده چسبناک گوشه چشم گربه را تمیز نگه دارید. بسیار مهم است برای انجام دادن این کار هر سری از پنبه های تمیز استفاده کنید. برای چشم ‌های بچه گربه باید با احتیاط این کار را انجام دهید. چرا که عفونت، باعث بسته شدن چشم‌ها و در نهایت باعث کوری آنها می شود. پس برای بچه گربه ها حتما از دامپزشک کمک بگیرید تا خدایی ناکرده به آنها آسیب نرسانید.

اگر پلک ‌گربه با ترشح چسبناک بسته شده‌ است، یک توپ پنبه ‌ای تمیز آماده کنید و در آب جوشیده‌ای که خنک شده خیس کرده و آرام روی چشم ‌ها بکشید و ترشحات را از گوشه داخلی چشم به سمت گوشه بیرونی پاک کنید. همچنین برای پاک کردن ترشحات چشم گربه، می‌ توانید از پدهای مخصوص و محلول پاک‌کننده چشم گربه استفاده کنید.

برای درمان مشکلات حیوانات خانگی خود بر روی دریافت مشاوره رایگان کلیک کنید.

 

درمان و پیشگیری عفونت چشم گربه

درمان و پیشگیری عفونت چشم گربه

 

پیشگیری از عفونت چشم گربه

برای پیشگیری باید :

 • چشم های گربه را از تحریک کننده ها دور نگه دارید. برای این کار بهتر است هر چند وقت یک بار موهای بلند اطراف چشم را کوتاه کنید البته با احتیاط.
 • مواد شیمیایی و ضدعفونی‌کننده هم باعث ایجاد حساسیت می‌شوند پس اینگونه مواد را از دسترس گربه ها دور نگه دارید.
 • اجسام خطرناک و برنده را از دسترس گربه ها دور نگه دارید.

پیشنهاد مقاله:  مشاوره با دامپزشکی آنلاین به صورت تصویری

 

تصویر دکتر حسن بهلولی

حسن بهلولی

دامپزشک

تصویر دکتر امیر طاهر شهری

امیر طاهر شهری

دامپزشک

تصویر دکتر عباس رضائی

عباس رضائی

دامپزشک

تصویر دکتر امیر مدالی

امیر مدالی

دامپزشک

تصویر دکتر منصور آدینه محمدی

منصور آدینه محمدی

دامپزشک

تصویر دکتر سالار حقیری

سالار حقیری

دامپزشک

تصویر دکتر فاطمه اعتمادی

فاطمه اعتمادی

دامپزشک

تصویر دکتر محمد نوروزی

محمد نوروزی

دامپزشک

تصویر دکتر علیرضا لطفی

علیرضا لطفی

دامپزشک

تصویر دکتر ابراهیم گلزار

ابراهیم گلزار

دامپزشک

تصویر دکتر حسنا صدرا

حسنا صدرا

دامپزشک

تصویر دکتر بهزاد ببری

بهزاد ببری

دامپزشک

تصویر دکتر شهرزاد حسینی

شهرزاد حسینی

دامپزشک

تصویر دکتر فرید جعفریه

فرید جعفریه

دامپزشک

تصویر دکتر جلال سلیمانزاده

جلال سلیمانزاده

دامپزشک

تصویر دکتر سید کاظم کواری قطبی

سید کاظم کواری قطبی

دامپزشک

تصویر دکتر مجتبی سخایی

مجتبی سخایی

دامپزشک

تصویر دکتر خالد محمودی

خالد محمودی

دامپزشک

تصویر دکتر سید امیر فرخی فر

سید امیر فرخی فر

دامپزشک

4 دیدگاه در “عفونت چشم گربه و روش درمان آن به کمک دامپزشک

 1. خسرو گفت:

  سلام، یه گربه خیابونی سه تا بچه تو حیاط خونه به دنیا اورده، خیلی هواشونو داشتیم. بهشون خوش گذشت حالا مادر و بچه ها موندن و نرفتن، شاید سه ماهه باشن. یکی از بچه گربه ها دور چشماش سفید شده یه جوری انگار عفونت کرده. نمیذاره بگیرمش فرار میکنه. برای درمانش چیکار باید کرد؟ چه جوری میتونم بگیرمش ببرم دامپزشکی؟
  با تشکر

  1. سلام
   قطره بتامتازون چشم انسانیم روزی دوقطره بمدت ۵ روز.
   همچنین میتونید با خیال راحت و کاملاً در یک بستر ایمن با تیم متخصص دامپزشکی در اپلیکیشن ازپزشک هم بصورت آنلاین مشورت نمایید.

 2. مریم گفت:

  با سپاس از شما.
  بچه گربه من دقت کردم خودش با پاش که می خواد بقیه بدنشون بخارونه به چشمش هم می زنه و انقدر ناخنهاش کوچیک هستن که نمی تونم بگیرمشون و اینطوری مدام خودش باعث عفونت چشمی خودش می شه. چیکار کنم؟

  1. ازپزشک گفت:

   نظر تیم پزشکی ما:
   شما در صورت اینکه با ناخن گیر نمی توانید ناخن های گربه خود را بگیرید با سوهان ناخن می توانید تیزی ناخن ها رفع کنید.
   همچنین میتونید با خیال راحت و کاملاً در یک بستر ایمن با تیم متخصص دامپزشکی در اپلیکیشن ازپزشک هم بصورت آنلاین مشورت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.