بلاگ و مقالات, ارتوپدی

علائم دیسک گردن | تشخیص و درمان

علائم دیسک گردن | تشخیص و درمان

دیسک گردن چیست

ستون فقرات انسان‌ها از ۲۴ استخوان متحرک که هرکدام از آنها مهره نام دارند تشکیل شده است. در این میان، ۷ عدد از کل ۲۴ مهره‌، در گردن قرار گرفته است که بین هرکدام از آنها، دیسک‌های بین استخوانی قرار دارد. کار آن ها، راحت تکان دادن گردن است.   آسیب های وارد شده به این ناحیه است که باعث ایجاد درد در ناحیه گردن می‌گردد.  ما در این مطلب *ازپزشک* در رابطه با علائم دیسک گردن و اینکه چگونه در فرد ایجاد می‌‍شود صحبت خواهیم کرد. همراه ما باشید و در انتهای مطلب، اگر سوالی داشتید که بدون پاسخ مانده بود را در قسمت دیدگاه ثبت کنید و در اولین فرصت ازپزشک ، پاسخ بگیرید.

شما با نصب اپلیکیشن ازپزشک می‌توانید در هر زمان و مکان، از بهترین متخصصان تیم مشاوره آنلاین پزشکی بگیرید و در آرامش خانه ویزیت شوید.

دیسک گردن چیست؟

همانگونه که عنوان کردیم ۷ مهره در گردن وظیفه تحمل وزن سر بر روی گردن را بر عهده دارند. بین این مهره‌ها ماده‌ای ژلاتینی وجود دارد که همانند یک بالش رفتار می‌کند به نوعی که وجودش باعث می‌شود تا مهره‌ها خیلی نرم روی یکدیگر باشند و فشار جمجمه را روی مهره‌ها تقسیم می‌کند. در واقع نوعی مفصل است با این تفاوت که با ساختاری منحصر به فرد برای قرارگیری مهره‌ها بر روی یکدیگر طراحی شده است. در سطوح دیسک یک جفت اعصاب نخاعی خارج شده و به بدن منشعب می‌شوند.

 

یکی از شایع ترین دلایل درد در ناحیه گردن، بیرون زدگی است.  در ادامه علائم ، تشخیص و درمان این بیماری را بررسی خواهیم کرد.
همراه ما باشید.

 

علائم  حاد

علائم می‌تواند در هر فرد تفاوت داشته باشد. این درد می‌تواند یک ناراحتی بسیار کوچک ایجاد کند یا اینکه دردی طاقت فرسا برای فرد به همراه داشته باشد. علائم همراه با درد شدید و مبهم در گردن و یا بین کتف‌ها نمایان می‌شود. گاهی این درد ممکن است تا کف دست‌ها پیش برود و غیر قابل تحمل باشد. حس کرختی، سوزش در شانه‌ و دست ها و یا خارش از دیگر علاپم هستند که در این مواقع با حرکات خاص در گردن درد تشدید می‌شود.

در ادامه ۵ مورد از شایع‌ترین علائم  را عنوان می‌کنیم:

  1. درد عضلات معمولا با درد و مشکل در حرکت در افراد ظاهر می‌شود.
  2. اسپاسم عضلانی از دیگر علائم  است. در این حالت عضلات اطراف گردن و شانه‌ها منقبض شده و باعث دردناک شدن اطراف ناحیه گردن می‌شوند.
  3. کاهش یافتن حرکات گردن از دیگر علائم این بیماری هستند. به این صورت که حرکات گردن مانند چرخاندن سر و یا دیدن اطراف، به دلیل درد در گردن و اسپاسم عضلانی تحت تاثیر قرار گرفته و تکان دادن سر را ناممکن می سازند. به همین دلیل حرکات گردن کاهش یافته و فرد دچار دیسک می شود. محدود کردن دامنه حرکتی، قطعا می تواند آزار دهنده باشد و روی فعالیت های روزانه افراد هم تاثیر زیادی بگذارد.
  4. وجود علائم عصبی که به غیر از درد می تواند با مواردی چون گزگز، بی حسی و یا سوزن سوزن شدن در بازوها، دست و انگشتان شود. همچنین ممکن است با سرگیجه نشان داده شود و با انجام فعالیت بدنی و سفر درد در ناحیه گردن را تشدید کند.

 درمان

درمان  بدون جراحی ممکن است. حتی اگر به بیماری دژنراتیو  لغزش  دچار شده باشید. معمولا برای درمان از داروهای بدون نسخه مانند استامینافون، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروسکن استفاده می شود. این داروها می توانند درد و التهاب را در افراد کاهش دهند. اگر پزشک معالج ببیند که درد شما با مصرف داروهای بدون نسخه کاهش پیدا نکرده است برای شما داروهای استروئید یا مسکن های قوی را تجویز می کند.

یکی دیگر از گزینه های درمان برای بهبود علائم،  فیزیوتراپی است. پزشک به آرامی عضلات و مفاصل شما را نرمش داده و درد شما را تسکین می‌بخشد. فیزیوتراپ کمک می‌کند تا فرد بیمار، دامنه حرکتی گردن را افزایش دهد و البته وضعیت های درستی را برای بهبود دیسک آموزش می دهد.

مرحله آخر درمان، جراحی  است. معمولا افراد با درمان‌های ساده از این درد خلاص شده و درمان می شوند. با این حال اگر درمان ها روی فرد تاثیر نگذارند پزشک از جراحی برای درمان استفاده می کند.

درمان خانگی دیسک گردن

درمان خانگی

خوشبختانه برای این درد هم درمان خانگی وجود دارد. البته مواردی که در ادامه عنوان می شود را باید تحت نظر پزشک معالح و یا با داشتن مشاوره انلاین ازپزشک در خانه انجام دهید و بدون نگرانی به بهبودی برسید.

یکی از روش ها برای درمان خانگی دیسک گردن حفظ آرامش برای کاهش درد است. اگر به این بیماری دچار شدید بهتر است به طور موقت فعالیت هایی که انجام میدادید را کاهش دهید. بیشتر استراحت کنید و در زمان استراحت، یک موقعیت راحت که کمترین میزان درد در گردن ایجاد کند را پیدا کنید. پیشنهاد می کنیم از یک حوله یا بالش برای قرار دادن زیر گردن استفاده کنید. لازم به ذکر است که نباید کامل به رختخواب بروید و بی حرکت بمانید. چرا که این حالت هم می تواند مضر باشد. پس تا زمانی که علائم دیسک گردن رو به بهبود است سطح فعالیت خود را با راحتی خود تنظیم کنید تا به مرور به حالت عادی خود بازگردید.

از سرما و گرما درمانی برای کاهش علائم دیسک گردن استفاده کنید. ازپزشک پیشنهاد می کند از یخ در ساعات اولیه برای کاهش تورم و به دنبال آن از گرما برای شل شدن عضلات استفاده کنید. لازم به ذکر است که در دیسک گردن  نه گرما و نه سرما به اندازه زیاد نمی توانند نفوذ کنند پس بهتر است هر کدام که احساس راحتی با آن دارید را انتخاب کنید.
برای این کار یخ یا حوله گرم را به مدت ۲۰ دقیقه در ناحیه درد قرار دهید و بعد از آن این کار را حداقل ۴۰ دقیقه کنار بگذارید.

عمل دیسک گردن

عمل دیسک گردن خطرناک نبوده و ریسک عفونت و عدم پاسخ به جراحی در آن بسیار کم است. در عمل دیسک گردن برش کوچکی برای بهبود علائم دیسک گردن در جلوی گردن داده می شود تا از کنار مری و نای، دسترسی پزشک به دیسک فراهم شود. سپس پزشک با برداشتن دیسک خراب، پروتز را جایگزین می کند. عمل دیسک گردن معمولا به یک روز بستری نیاز دارد و درد عمل هم به سرعت بهبود پیدا می کند.
در برخی افراد ممکن است بعد از عمل گزگز دست ها باقی بماند که این مورد هم جای نگرانی ندارد چراکه به مرور این حالت برطرف می شود.

ورزش برای دیسک گردن

از حرکات کششی برای تسکین علائم دیسک گردن استفاده کنید. تمرینات کششی به شما این امکان را می دهد که درد را تسکین دهید و انعطاف پذیری داشته باشید. تمرینات کششی را هم بعد از گرم کردن عضلات توسط دوش آبگرم و یا استفاده از حوله انجام دهید.
آموزش چند حرکت کششی در خانه:

  • به آرامی سر خود را به چپ بچرخانید. با دست چپ خود، فشار کمی روی چانه خود اعمال کنید تا سر کمی بیشتر بچرخد. ۲۰ ثانیه در این حالت بمانید و سر خود را به آرامی به مرکز برگردانید. همین حرکت را در سمت راست هم تکرار کنید.
  • سر خود را به سمت چپ وگوش چپ را به شانه نزدیک کنید. ۲۰ ثانیه در این حالت بمانید و حرکت را در سمت راست تکرار کنید.
  • سر خود را به جلو خم کرده و سعی کنید چانه خود را به سینه خود لمس کنید.۲۰ ثانیه نگه دارید و این کار را تکرار کنید.
  • به پشت دراز بکشید. سپس زانوها را خم کرده و یک بالش زیر سر و گردن قرار دهید. سر خود را به آرامی به جلو تکان دهید و ۱۰ ثانیه در این حالت بمانید و سپس استراحت کنید.
ورزش برای دیسک گردن

ورزش برای دیسک گردن

فرق دیسک گردن با آرتروز گردن

هر دو به ستون فقرات و مشکلات مفاصل مرتبط می‌شوند. اما هر کدام از آنها در شرایط مختلف هستند و درمان های متفاوتی هم دارند.

دیسک به دلیل التهاب مفاصل است و آرتروز گردن را ایجاد می کند. اما آرتروز، ساییدگی و فرسودگی کلی مفاصل بوده و منجر به تحلیل رفتن می شود. شاید شبیه به هم به نظر برسند اما هر کدام ناشی از عوامل مختلف بوده و پیامدهای متفاوتی هم دارند.

منابع علمی این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.