مغز و اعصاب

شیمی درمانی سرطان مغز استخوان

شیمی درمانی سرطان مغز استخوان

سرطان مغز استخوان

امروزه شیمی درمانی به یکی از رایج ترین روش های درمانی در بیماران مبتلا به انواع بیماری های بدخیم ازجمله سرطان مغز استخوان تبدیل شده است . این روش درمانی نیز مانند هر درمان دیگری می بایست بر اساس نوع سرطان مغز استخوان ، علائم پیشرفته سرطان مغز استخوان و توجه به عوارض شیمی درمانی جهت بیماران انتخاب و شروع گردد تا بتوان بهترین نتیجه ی درمانی را در این بیماران بدست آورد. در این مقاله به علائم پیشرفته سرطان مغز استخوان و پیشگیری و درمان آن می پردازیم.

 

پیشگیری از سرطان مغز استخوان

ابتدا بهتر است کمی با این بیماری  و روش های درمانی آن اشنا شویم ، مغز استخوان یکی از فعال ترین قسمت های بدن ما انسان ها از جهت تولید و بازسازی سلولی می باشد و این امر سبب می شود تا در هر مقطع زمانی ما با خطر تولید نابجا و یا نادرست سلولی در مغز استخوان مواجه گردیم . بدن ما همانند کارخانه ای که برای آزمودن تولیدات خود و خارج سازی تولیدات معیوب دارای سازکاری ست ، دارای فرایند های کنترلگری می باشد تا در صورت تولیدات سلولی معیوب ، آن سلول هدف شناسایی و قبل تکثیر سلولی از بین برده شود .

پس نتیجه میگیریم در صورت وجود عواملی که سبب افزایش احتمال تولید معیوب در تولیدات سلولی مغز استخوان می گردد و یا ایجاد اختلال در سیستم اصلاح کننده ی این خط تولید می شود احتمال ابتلا به این سرطان را بالا می کند .

میتوان گفت در صورت پیشگیری از مواجهه با عواملی ماننده تشعشات مضر( مواد رادیاکتیو – تشعشعات مضر خورشید – برخی مواد صنعتی خطر افرین و … ) و نیز تقویت سیستم کنترل کننده و اصلاح کننده ی بدن که از تولید سلول معیوب جلوگیری کند و در صورت تولید  ، سلول هدف را در زمان درست حذف کند ، می توان تا حدود زیادی امر پیشگیری از سرطان مغز استخوان را انجام داد تا بتوان تا حد امکان از شیمی  سرطان مغز استخوان و روش های درمانی دیگر دوری کرد .

 

شیمی درمانی <yoastmark class=

 

آیا سرطان مغز استخوان درمان دارد؟

طی سال ها دانشمندان و پزشکان توانستند به نتایج بسیار رضایت بخشی در حیطه ی درمان انواع بیماری های سرطانی دست پیدا کنند اما همواره این سوال مطرح است که آیا سرطان مغز استخوان درمان دارد یا خیر . یکی از سیاست های درمانی در سرطان مغز استخوان ، شیمی درمانی است .

در واقع در این روش درمانی ما با استفاده از داروهایی با مکانیزم اختلال در عملکرد سلولی ، باعث از بین رفتن سلول های سرطانی در سرطان مغز استخوان می شویم ، در متد های قدیمی این روش داروی شیمی درمانی وارد بدن بیمار می گردد و پس توزیع در میان تمام سلول های بدن با مکانیسم مرگ سلولی سعی در از بین بردن سلول ها و یا بهتر است بگوییم توده های سرطانی دارد که قاعدتا در این روش ما با اثر پذیری سلول های سالم در ارگان های غیر هدف درمان هم مواجهه هستیم که باعث ایجاد عوارض شیمی درمانی می گردد .

از عوارض شیمی درمانی می توان به کم خونی شدید ، ضعف و بیحالی شدید ، اختلالات خون ریزی دهنده ، رنگ پریدگی ، تهوع و استفراغ ، کاهش وزن ، بی اشتهایی و غیره اشاره کرد که در تمامی بیماران بطور مشابه دیده نمی شود .

نقش پیشرفت علم در درمان این سرطان:

با پیشرفت علم و توسعه روش های نوین در حیطه ی شیمی درمانی در تکنیک های درمانی نسل جدید تر پزشکان با استفاده از دارو هایی با قدرت انتخاب سلول های هدف بالاتر سعی بر کاهش اثر داروهای شیمی درمانی بر سلول های سالم بدن داشتند و این امر سبب شده تا در روش های جدید ما با عوارض شیمی درمانی سرطان مغز استخوان کمتری نسبت به روش های قدیمی مواجه شویم .

اما باز هم بعلت توزیع سیستمی این دارو ها عوارض شیمی درمانی همچنان از مسایل مهم در شیمی درمانی سرطان مغز استخوان محسوب می گردد . این امر سبب شد تا پژوهشگران و پزشکان محقق در این حیطه دست به استفاده از جدید ترین نسل درمان در بیماری های بدخیمی برای این دسته از بیماری ها بزنند .

بیشتر بخوانید : علائم سرطان چیست و چگونه خود را نشان می دهد؟

علائم پیشرفته <yoastmark class=

 

در این روش داروی مصرف شده میکروارگانیسم هایی ( غالبا باکتری ) را شامل میگردد که توسط پژوهشگران سلولی مولکولی دچار دستکاری ژنتیکی شده اند و باتوجه به زنده بودن باکتری ، این محققین توانسته اند با کدگذاری سلولی سبب شوند تا پس از ازاد شدن این میکروارگانیسم ها در جریان خون و مایعات میان بافتی سلول های زنده ی باکتری سلول های بیمار را پیدا کرده و پس چسبیدن به سلول هدف با کامل شدن کد ژنتیکی شروع به تولید مواد دارویی ازبین برنده ی سلول بیمار و سرطانی بکند. با توجه به عدم آسیب به سلول های سالم و غیر سرطانی ما با کمترین سطح از عوارض شیمی درمانی روبرو هستیم .

در نهایت برای پاسخ دهی به این سوال باید گفت که در صورت شروع به موقع  روش های درمانی به منظور از بین بردن بافت و سلول های سرطانی مغز استخوان و تولید مجدد سلول های سالم رده های مختلف خونی می توان گفت که این بیماری درمان پذیر است .

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

علائم پیشرفته سرطان مغز استخوان

برای اشاره به علائم پیشرفته سرطان مغز استخوان باید ابتدا کمی به مکانیزم این بیماری بپردازیم .

همانطور که شنیده اید مغز استخوان محل تولید سلول های خونی می باشد که در سیستم خونرسانی ، دفاعی و هماهنگ کننده ی بدن نقش اصلی را ایفا میکنند . پس در صورت تولید نادرست و نابجای این رده های سلولی بیمار دچار علایمی چون کم خونی و رنگ پریدگی ، ضعف و بیحالی شدید ، کاهش وزن ، تنگی نفس و در صورت اسیب رده ی سلول های دفاعی بدن بیمار دچار ضعف ایمنی شدید و خطر ابتلا به عفونت های فرصت طلب می شود .

گاهی در بیماران بعلت عدم کفایت مغز استخوان برای تولید سلول های موررد نیاز ما شاهد التهاب استخوانی و درد های استخوانی و تغیر شکل استخوان های باقی نواحی بدن بیمار که جهت تکمیل عملکرد ناقص سلول های مغز استخوان بیمار می باشد ،هستیم .

پیشنهاد مقاله: سرطان چیست + هر آنچه که درباره سرطان باید بدانید

 

منابع علمی این مطلب

  1. Text book of hematology and oncology – Harison 2016
  2. Gardlik R, Fruehauf JH. Bacterial vectors and delivery systems in cancer therapy. IDrugs. 2010 Oct 1;13(10):701-6

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.