هماتولوژی (سرطان ها)

علائم سرطان چیست و چگونه خود را نشان می دهد؟

علائم سرطان چیست و چگونه خود را نشان می دهد؟

سرطان در آقایان

سرطان، دومین عامل مرگ و میر پس از بیماری قلبی در جهان است. هر بیماری نگرانی‌های خاص خودش را به همراه دارد. اما هر نوع سرطان، نگران کننده تر از دیگر بیماری‌ها محسوب می‌شود و فرد و حتی اطرافیان مبتلا را به این نگرانی درگیر می‌کند. علائم سرطان هم بسته به اینکه کدام قسمت بدن درگیر شده است متفاوت بوده و در برخی افراد ممکن است علامتی هم به همراه نداشته باشد. با اینحال علائم رایج سرطان، سرطان در بانوان و سرطان در آقایان ، نشانه‌هایی از خود دارد که افراد با دیدن آنها باید سریعا به پزشک مراجعه کنند. ما در این مطلب از سری مقالات ازپزشک به اینکه علائم سرطان چیست و چگونه خود را نشان می دهد؟ اشاره خواهیم کرد. برای داشتن مشاوره و یا ویزیت آنلاین به اپلیکیشن ازپزشک مراجعه کنید و از بهترین متخصصان ویزیت بگیرید.

 

علائم رایج سرطان

از علائم رایج سرطان می‌توان به‌نشانه هایی مانند کاهش وزن، خستگی و تغییرات پوستی اشاره کرد. با اینحال علائم سرطان و نشانه‌های آن برای اطلاع رسانی بوده تا از این طریق بدانید که چه خطری شما را تهدید می‌کند. سرطان میتواند علامت زیادی ایجاد کند، اما نشانه‌های آن بدلیل بیماری، آسیب، تومورهای خوش خیم یا سایر مشکلات ایجاد می‌شوند. با توجه به توضیحی که در ابتدای مطلب دادیم، علائم رایج سرطان بسته به قسمتی از بدن که تحت تاثیر بیماری باشد متفاوت است. اما برخی نشانه‌های مشترک از این بیماری وجود دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

 1. خونریزی یاکبودی غیر معمول بدون دلیل مشخص
 2. تغییر درعادات روده، مانند یبوست یا اسهال
 3. تغییرات مثانه مانند درد هنگام دفع ادرار، وجود خون ‌در ادرار یانیاز به دفع ادرار بیشتر یاکمتر
 4. تب یا تعریق شبانه
 5. سردرد
 6. مشکلات بینایی یاشنوایی
 7. تغییرات دهان مانند زخم، خونریزی، درد یابی حسی
 8. خستگی یا خستگی مفرط که با استراحت بهتر نمیشود.
 9. کاهش ‌یا افزایش وزن بدون دلیل مشخص
 10. مشکلات خوردن مانند احساس گرسنگی نکردن، مشکل دربلع، درد شکم
 11. حالت تهوع و استفراغ
 12. تورم یا توده درهر نقطه ازبدن
 13. ضخیم شدن یا توده در سینه یا سایر قسمت های بدن
 14. دردی که‌ از بین نمی‌رود یا بدتر می‌شود
 15. تغییرات پوستی مانند توده ای که خونریزی میکند یاپوسته پوسته میشود، خال جدید یاتغییر درحال
 16. زخمی که ‌بهبود نمی یابد یارنگ زرد مایل به ‌پوست یا چشم
 17. سرفه یا گرفتگی صدا که ‌از بین نمی‌رود

 

علایٔم رایج سرطان

علایٔم رایج سرطان

 

بیشتر بخوانید: سرطان پوست چیست و چه علائمی دارد؟

 

سرطان در بانوان

برخی سرطان‌ها در زنان شایع‌تر بوده و درگیرشان می‌کند. شایع‌ترین سرطان‌ها در زنان بعد از سرطان پوست شامل سرطان پستان، روده بزرگ و ریه می‌شود. از بین سرطان‌های مختص زنان می‌توان به سرطان سینه، دهانه رحم، رحم و تخمدان هم اشاره کرد. سرطان در بانوان می‌تواند هر زنی را دچار کند، اما برخی سرطان‌ها در بعضی افراد شایع‌ترند.  همانگونه که عنوان کردیم برخی از سرطان‌ها مختص زنان هستند مانند سرطان دهانه رحم، سرطان تخمدان و تا حدودی سرطان پستان و برخی از آنها در زنان شایع‌ترند، مانند سرطان تیروئید، پوست و ریه. هرچند علت اصلی ابتلا به سرطان هنوز برای بشر کاملا مشخص نشده ‌است، اما عوامل ژنتیکی و محیطی زیادی در این امر دخیل هستند. زنان به دلایل مختلفی به برخی از سرطان‌ها بیشتر از مردان مبتلا می‌شوند. علاوه بر این، برخی سرطان‌ها مختص زنان است مانند سرطان واژن. موارد زیر هم سرطان در بانوان محسوب می‌شوند:

 1. سرطان پستان
 2. سرطان پوست
 3. سرطان روده بزرگ (کولورکتال)
 4. سرطان ریه
 5. سرطان آندومتر یا سرطان رحم
 6. سرطان تیروئید
 7. سرطان دهانه رحم
 8. سرطان تخمدان
 9. سرطان Vulva یا فرج
 10. سرطان واژن

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

سرطان در آقایان

نیمی از جامعه انسانی را آقایان تشکیل می‌دهند و به سبب ساختار متفاوت بدنی و هورمونی و شغلی با زنان، بعضی از بیماری‌ها و مشکلات بهداشتی فقط در مردان دیده می‌شود. سرطان در آقایان هم بسیار شایع است و علل مرگ در مردان بالغ به حساب می‌آید. از نشانه‌های اولیه سرطان در آقایان  می‌توان به مواردی چون تغییرات روده ای، خونریزی مقعد، تغییرات ادرار و تکرر ادرار، خون در ادرار، درد کمر مداوم، برآمدگی هایی در بیضه، سرفه ی غیر عادی، سوزش مکرر سردل، کاهش وزن  ناخواسته، برآمدگی هایی در سینه، یبوست و خستگی بیش از حد اشاره کرد. از سرطان در آقایان  می‌توان به بیماری‌های زیر اشاره کرد:

 • سرطان پستان که شاید با خواندش إحساس کنید که این نوع سرطان مختص زنان است اما مردان هم می‌توانند به سرطان پستان مبتلا شوند. تقریباً از هر ۱۰۰ مورد سرطان پستان، یکی از آنها ‌ مرد است. مردانی که به سرطان پستان مبتلا می‌شوند، احتمال بیشتری دارد دارای سابقه خانوادگی ابتلا به این بیماری بوده یا دارای یک جهش ژنیBRCA باشند.

 

علایٔم سرطان

علایٔم سرطان

 

 • سرطان پروستات مانند دیگر سرطان ها از رشد غیر طبیعی سلول ها در غده پروستات به وجود می آید. سرطان پروستات یکی ازشایع‌ترین سرطان‌ در آقایان است، بیماری که سلامت مردان را تحت تأثیر قرار می‌دهد و از رشد سلول‌های بدخیم در داخل پروستات به وجود می آید.
 • سرطان مثانه که این نوع سرطان در افراد سیگاری شایع تر از افرادی است که هرگز سیگار نکشیده اند.
 • سرطان آلت تناسلی
 • سرطان ریه از اصلی ترین علل مرگ و میر ناشی از سرطان در آقایان است.
 • سرطان بیضه که در این سرطان، سلولهای غیر طبیعی به صورت غیر قابل کنترلی در بیضه رشد می کنند. این سرطان قابل درمان است، به ویژه هنگامی که در مراحل ابتدایی بیماری یافت شود.
 • سرطان پانکراس در مردان که چهارمین سرطان مرگبار جهان است و به دلیل نداشتن علائم در مراحل اولیه، به بیماری خاموش شهرت دارد.
 • سرطان روده بزرگ از سرطان در آقایان

منابع علمی این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.