پزشکی, پزشک متخصص

مشاوره در زمینه بیماری های کبد با پزشک متخصص داخلی

مشاوره در زمینه بیماری های کبد با پزشک متخصص داخلی

درمان کبد با پزشک متخصص داخلی

بیش از یک و نیم بیلیون نفر در سرتاسر دنیا، از بیماری های مزمن کبدی رنج می برند. اگرچه پوشش وسیع واکسیناسیون و داروهای ضدویروس منجر به کاهش مرگ و میر بر اثر هپاتیت های ویروسی در برخی نقاط جهان شده است، ولی مصرف بیش از حد الکل و اعتیاد تزریقی همچنان از علل مهم شمار بالای ابتلا به بیماری های کبد محسوب می گردند. مشاوره در زمینه بیماری های کبد با پزشک متخصص داخلی از نقش مفیدی در شناسایی و درمان بیماران کبدی در مراحل ابتدایی بیماری برخوردار می باشد.

کبد در قسمت بالا و راست شکم، در زیر دنده ها در بدن واقع شده است. کبد یک ارگان حیاتی برای بدن می باشد که از جمله وظایف آن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • تولید و ترشح صفرا
 • ذخیره قند
 • تصفیه مواد سمی از بدن
 • تولید فاکتورهای انعقادی
 • تولید برخی از پروتئین های پلاسما

اختلال در عملکرد کبد، می تواند منجر به بیماری های خطرناک و کشنده در بدن گردد. مشاوره در زمینه بیماری های کبد با پزشک متخصص داخلی، از نقش مهمی در پیشگیری و درمان اختلالات کبدی برخوردار می باشد.

 

بیماری های کبد با پزشک متخصص داخلی

بیماری های کبد با پزشک متخصص داخلی

 

بررسی علائم بیماری های کبد توسط پزشک متخصص داخلی

مراحل ابتدایی بیماری های کبد، اغلب بدون علامت هستند و تا مدت ها نیز به صورت خاموش باقی می مانند. اما پس از پیشرفت بیماری، علائم به تدریج ظاهر می گردند. مهم ترین علائم بیماری های کبد عبارتند از:

 • زردی چشم ها یا پوست
 • تورم و درد شکم
 • تورم پاها
 • خارش
 • تیره شدن ادرار
 • کم رنگ شدن مدفوع
 • خستگی
 • تهوع و استفراغ
 • بی اشتهایی
 • کبودی های مکرر و بدون علت پوست

مراجعه به پزشک متخصص داخلی در صورت بروز پایدار هر یک از علائم فوق، از اهمیت بالایی در حفظ سلامتی کبد برخوردار می باشد.

پیشنهاد ویژه: مطالعه مقاله تشخیص بیماری کبد چرب

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

 انواع بیماری کبد

علل متعددی ممکن است منجر به آسیب به کبد گردند. برخی از آن ها به راحتی درمان می شوند؛ ولی برخی نیز بسیار خطرناک و کشنده می باشند. به طور کلی انواع بیماری کبد نیازمند ویزیت پزشک متخصص داخلی عبارتند از:

 عفونت ها

ویروس های و باکتری های مختلفی می توانند منجر به بیماری کبدی گردند. هپاتیت های ویروسی شایع ترین انواع بیماری کبد می باشند، که اغلب شامل یکی از انواع زیر می باشند:

 • هپاتیت A
 • هپاتیت B
 • هپاتیت C

ویروس هپاتیت ممکن است از طریق تماس با فرد آلوده، اعتیاد تزریقی، مواد غذایی و یا رابطه جنسی پرخطر منتقل گردد. درمان هپاتیت های ویروسی تحت نظر پزشک متخصص داخلی، از نقش مهمی در جلوگیری از پیشرفت به بیماری مزمن کبدی برخوردار می باشد.

 سرطان ها

سرطان کبد اغلب بسیار خطرناک و کشنده می باشد. کاهش وزن شدید و ناخواسته، بی اشتهایی و درد شکم از علائم مهم سرطان کبد می باشند. هپاتیت های مزمن ویروسی، برخی سموم و الکل از علل مهم ابتلا به سرطان کبد می باشند. تشخیص سرطان کبد توسط پزشک متخصص داخلی در مراحل ابتدایی بیماری، از نقش مهمی در درمان بیماری و افزایش طول عمر برخوردار می باشد.

 کبد چرب

حدود 20 درصد مردم در سرتاسر جهان به کبد چرب مبتلا می باشند. کبد چرب اغلب بدون علامت می باشد و به طور اتفاقی در سونوگرافی یا تصویربرداری شکم تشخیص داده می شود. تغییر در سبک زندگی و کاهش وزن، اساس درمان کبد چرب می باشند. درمان کبد چرب تحت نظر پزشک متخصص داخلی از نقش مهمی در جلوگیری از پیشرفت آن به سمت بیماری مزمن کبدی برخوردار می باشد.

کبد الکلی

مصرف بیش از حد الکل، یکی از شایع ترین علل مراجعه به پزشک متخصص داخلی می باشد. مصرف بیش از حد الکل، با عوارض متعدد و آسیب به قسمت های مختلف بدن همراه می باشد. یکی از مهم ترین اعضای تحت تاثیر الکل در بدن، کبد می باشد. از جمله بیماری های کبدی ناشی از مصرف الکل می توان به هپاتیت الکلی، کبد چرب الکلی و در نهایت سیروز کبدی که آخرین مرحله آسیب به کبد بر اثر الکل می باشد، اشاره نمود.

داروها

آسیب کبدی ناشی از دارو، شایع ترین علت نارسایی حاد کبدی می باشد. استامینوفن، شناخته شده ترین داروی مسبب آسیب کبدی می باشد که می تواند بسیار خطرناک و کشنده باشد. نیتروفورانتوئین، متوتروکسات، آمیودارون، قرص های جلوگیری از بارداری و بسیاری از داروهای گیاهی نیز می توانند با آسیب به کبد همراه باشند. تشخیص داروی مسبب توسط پزشک متخصص داخلی و قطع سریع آن، از نقش مهمی در جلوگیری از پیشرفت آسیب کبدی برخوردار می باشد.

پیشنهاد مقاله: علائم بیماری کبد چرب غیر الکلی

 

داروهای کبد

داروهای کبد

 

 خطر ابتلا به بیماری های کبد در چه کسانی بیشتر است؟

همان طور که پیشتر نیز اشاره شد، برخی عوامل محیطی یا ژنتیکی با افزایش خطر ابتلا به بیماری کبد همراه می باشند. اما از جمله مهم ترین علل ابتلا به بیماری های کبدی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • چاقی و سندروم متابولیک
 • تاتو
 • اعتیاد تزریقی
 • رابطه جنسی پرخطر
 • الکل
 • دیابت
 • ژنتیک
 • عفونت کبد
 • داروها

مشاوره با پزشک متخصص داخلی از نقش مفیدی در شناسایی عوامل آسیب رسان به کبد و روش های درمان آن برخوردار می باشد.

 

تشخیص بیماری های کبد توسط پزشک متخصص داخلی

تشخیص علت ابتلا به بیماری کبدی و بررسی وسعت و شدت بیماری توسط پزشک متخصص داخلی، از نقش مهمی در انتخاب درمان مناسب برخوردار می باشد. علاوه بر صحبت با بیمار و معاینه دقیق وی، استفاده از روش های تشخیصی زیر نیز می تواند کمک کننده باشد:

 • آزمایش خون
 • تصویربرداری از کبد
 • نمونه برداری (بیوپسی) از کبد

استفاده از یک یا چند مورد از موارد فوق، در تشخیص بیماری های کبدی کمک کننده می باشد.

 

یکی از خدمات فوق‌العاده سامانه از پزشک که باعث محبوبیت آن در بین بیماران و پزشکان عزیز شده است امکان دریافت ویزیت پزشک آنلاین و یا مشاوره پزشک تصویری می‌باشد در واقع سامانه ازپزشک با قرار دادن این خدمات ارزشمند در سامانه خود باعث شده تا در هر مکانی و هر زمانی بتوانید به راحتی از این خدمات استفاده نمائید. فقط کافی است همین الان اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات این مجموعه برخوردار شوید.

 

آیا بیماری کبد قابل درمان است؟

درمان بیماری کبدی، برحسب علت ایجادکننده آن متفاوت می باشد. برخی بیماری های کبدی مانند کبد چرب و کبد الکلی به راحتی و تنها با اصلاح سبک زندگی قابل درمان می باشند؛ از سوی دیگر برخی بیماری ها نیز مانند انواع سرطان های کبد بسیار خطرناک و کشنده می باشند و ممکن است علاوه بر درمان دارویی، به درمان های جراحی نیز نیاز داشته باشند. گاهی نیز پیوند کبد به خصوص به دنبال نارسایی حاد کبدی، غیرقابل اجتناب می باشد. تشخیص بیماری های کبدی در مراحل ابتدایی توسط پزشک متخصص داخلی، از نقش مهمی در درمان آن برخوردار می باشد.

پیشنهاد ویژه: مطالعه مقاله ویزیت پزشک متخصص کبد

 

تصویر دکتر سیده آناهیتا انوری

سیده آناهیتا انوری

داخلی

تصویر دکتر محمدجواد میردامادی

محمدجواد میردامادی

داخلی

تصویر دکتر سیده مهنوش سالم

سیده مهنوش سالم

داخلی

تصویر دکتر آروین امیری

آروین امیری

داخلی

تصویر دکتر امیر حسین شکروی

امیر حسین شکروی

داخلی

تصویر دکتر مریم پورکار جدید

مریم پورکار جدید

داخلی

تصویر دکتر گل شید اجلالی

گل شید اجلالی

داخلی

تصویر دکتر معصومه پولادی

معصومه پولادی

داخلی

تصویر دکتر مهتاب رنگ چی

مهتاب رنگ چی

داخلی

تصویر دکتر غزل اسدی گرمارودی

غزل اسدی گرمارودی

داخلی

تصویر دکتر اعظم موحدی

اعظم موحدی

داخلی

تصویر دکتر آذین پیکری

آذین پیکری

داخلی

تصویر دکتر الناز صاحبی راغب

الناز صاحبی راغب

داخلی

تصویر دکتر امید نعمتی

امید نعمتی

داخلی

تصویر دکتر حفیظی لطف آبادی

حفیظی لطف آبادی

داخلی

تصویر دکتر علی اکبر قربانی

علی اکبر قربانی

داخلی

تصویر دکتر احمد خطیبی نژاد

احمد خطیبی نژاد

داخلی

تصویر دکتر مصطفی ناد علی نژاد

مصطفی ناد علی نژاد

داخلی

تصویر دکتر الهه رشیدی

الهه رشیدی

داخلی

تصویر دکتر مونا آذرخشی

مونا آذرخشی

داخلی

 

منابع علمی این مطلب

 1. Chronic Liver Disease and Cirrhosis

 2. Liver disease
 3. Contemporary Epidemiology of Chronic Liver Disease and Cirrhosis

 4. Common Characteristics of Liver Disease

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.