پزشکی, قلب و عروق

تشخیص و درمان میوکاردیت

تشخیص و درمان میوکاردیت

تشخیص و درمان میوکاردیت

تشخیص و درمان میوکاردیت

درباره تشخیص و درمان میوکاردیت یا عفونت قلب بیشتر بدانید
به طور کلی به التهاب عضله قلب، میوکاردیت (Myocarditis) یا در اصطلاح عفونت قلب گفته می شود. میوکاردیت می تواند طیفی از علل عفونی و غیرعفونی را شامل شود. در این قسمت به علل عفونی میوکاردیت یا همان عفونت قلب پرداخته می شود.
تظاهرات عفونت قلب بسیار متنوع هستند، ولی اغلب به صورت درد قفسه سینه بسیار شدید طی یک الی چهار هفته پس از عفونت های گوارشی یا تنفسی ظاهر می شوند. تغییرات قطعه ST، اختلالات عملکرد دهلیز و بطن راست، افزایش آنزیم های قلبی (تروپونین)، علائم نارسایی قلبی (تنگی نفس، ادم محیطی و خستگی) و آریتمی های قلبی نیز از سایر تظاهرات عفونت قلب هستند. تاکی کاردی غیر متناسب با تب نیز یکی دیگر از تظاهرات شایع درگیری و عفونت قلب می باشد.

تشخیص و درمان میوکاردیت و علل ویروسی عفونت قلب

طیف بسیار گسترده ای از ویروس ها مانند آدنوویروس ها، انتروویروس ها، پاروویروس B19، هرپس ویروس انسانی نوع 6 (HHV6)، ویروس HIV، ویروس هپاتیت C، واریسلا و CMV می توانند منجر به عفونت قلب ویروسی گردند.

همچنین طی دو سال اخیر نیز موارد متعددی از عفونت قلب به دنبال کروناویروس ها نیز دیده شده است.توجه داشته باشید که درمان ضد التهابی و سرکوب کننده ایمنی در فاز حاد عفونت قلب ممنوع می باشد.

تشخیص و درمان میوکاردیت و علل انگلی عفونت قلب

تشخیص و درمان میوکاردیت و علل انگلی عفونت قلب

 • شاگاس، سومین علت شایع عفونت انگلی و شایع ترین علت کاردیومیوپاتی عفونی می باشد. از طریق نیش ساس، تزریق خون، پیوند عضو، از راه مادر به جنین و یا از راه دهانی منتقل می گردد.
 • توکسوپلاسموز که از طریق گوشت آلوده پخته نشده، فضولات گربه سانان، پیوند عضو و انتقال خون یا مادر به جنین منتقل می شود نیز یکی دیگر از علل عفونت قلب می باشد.
 • تریشینلوز و اکینوکوکوس نیز از علل نادر عفونت قلب می باشند.

تشخیص و درمان میوکاردیت و علل باکتریال عفونت قلب

 • دیفتری در 50 درصد موارد قلب را درگیر میکند و شایع ترین علت مرگ می باشد. لذا توجه داشته باشد اگر جوانی با درد شدید قفسه سینه به دنبال تب و گلودرد شدید و ادینوفاژی به شما مراجعه می کند، حتما عفونت قلب ناشی از دیفتری و شروع آنتی توکسین را مدنظر داشته باشید.
 • سایر عفونت های سیستمیک باکتریال که می توانند با عفونت قلب همراه باشند، عبارتند از: بروسلوز، لژیونلا، مننگوکوکوس، مایکوپلاسما، سالمونلا و پسیتاکوزیس.
 • عفونت های کلستریدیومی نیز می توانند سبب عفونت قلب و آسیب میوکارد به واسطه مستقیم توکسین آزاد شده گردند. در این موارد ممکن است حباب گاز در میوکارد یا پریکارد دیده شود.
 • استرپتوکوک بتا همولیتیک نیز می تواند منجر به عفونت قلب همراه با تب حاد روماتیسمی گردد، که با التهاب و فیبروز دریچه های قلب و بافت همبند سیستمیک همراه می باشد.
 • توبرکلوز نیز می تواند عفونت قلب با درگیری مستقیم میوکارد یا از طریق پریکاردیت توبرکلوز ایجاد نماید.

 پیشنهاد به کاربر: ویزیت آنلاین قلب

عفونت قلب ناشی از اسپیروکت ها

کاردیت لایم با آرتریت و اختلال هدایتی تظاهر پیدا می کند و با بیوپسی تشخیص داده می شود. جهت درمان آن یک الی دو هفته مصرف آنتی بیوتیک ها ضروری می باشد.

به این نکته نیز توجه داشته باشید که برای مشاوره پیشگیری از بیماری عفونت قلبی می‌توانید از خدمات ویزیت آنلاین پزشک اپلیکیشن از پزشک استفاده نمائید و تمام خدماتی که در معاینه حضوری به شما ارائه می‌شود را به راحتی بدون اطلاف وقت و با هزینه کم‌تر دریافت نمائید.

اپلیکیشن از پزشک خدمات ویژه‌ای برای پزشکان نیز مانند امکان مشارکت با دیگر پزشکان , اطلاع از کنگره‌های علمی مرتبت با پزشکی و… ارائه داده است که یکی از این خدمات امکان عضویت پزشکان است که به واسطه این خدمات پزشکان با عضو شدن در این اپلیکیشن علاوه بر بیشتر شناخته شدن آن‌ها و خدماتشان می‌توانند بیماران خود نیز در محیط امن سامانه به راحتی و بدون اطلاف وقت ویزیت نمایند.

 عفونت قلب ناشی از قارچ ها

درگیری قلبی تظاهر غالب این عفونت ها نمی باشد. علل قارچی عفونت قلب عبارتند از: آسپرژیلوس، اکتینومایکوز، بلاستومایکوز، کاندیدیازیس، کوکسیدیوئیدومایکوز، کریپتوکوکوز، هیستوپلاسموز و موکورمایکوز.

عفونت قلب ناشی از ریکتزیا

تب منقوط کوه های راکی (Rocky Mountain spotted fever)، تب Q و تیفوس اسکراب نیز می توانند منجر به عفونت قلب و درگیری عضله قلب گردند.

اگر علائمی مانند علائم این بیماری را دارید می ‌توانید به مقاله معاینه آنلاین قلب ، ویزیت آنلاین قلب مراجعه نمائید و به راحتی به صورت آلاین ویزیت شوید.

 میوکاردیت فولمینانت

شوک کاردیوژنیک و درگیری مولتی ارگان چند ساعت پس از سندروم تب دار تنفسی، می تواند نشان دهنده عفونت قلبی فولمینانت باشد. معمولا بیماران جوانی هستند که با آنتی بیوتیک یا ضدویروس ترخیص شده و طی چند روز با شوک کاردیوژنیک باز می گردند. جهت درمان آن ها کاتکولامین وریدی با دوز بالا و حمایت مکانیکی (ECMO) ضروری می باشد. اغلب با درمان بهبود یافته ولی اندکی اختلال دیاستول در آن ها باقی می ماند.

 تشخیص عفونت قلب

روش های تشخیصی متعددی مانند نوار قلب، اکوکاردیوگرافی، تروپونین سرم و کراتین فسفوکیناز سرم (CPK) می توانند در تشخیص عفونت قلب کمک کننده باشند. MRI و بیوپسی نیز گاهی در تشخیص عفونت قلب کمک کننده بوده و ضروری به نظر می رسند (اگرچه جهت تشخیص تمام موارد عفونت قلب ضروری نبوده و به طور روتین درخواست نمی گردند).

 درمان عفونت قلب

 درمان عفونت قلب

 

 • اگرچه ویروس علت عمده عفونت قلب می باشند، اما درمان ضدویروس اغلب جایگاهی در درمان عفونت قلب ندارد. اگرچه برخی مطالعات محدود از برخی درمان های ضدویروسی محدود و اینترفرون آلفا و بتا در درمان عفونت ویروسی قلب حمایت کرده اند.
 • درمان های ایمونوساپرسیو نیز اگرچه نقشی در درمان عفونت قلب حاد ندارند، اما جهت درمان برخی موارد عفونت مزمن قلب نقش مفیدی داشته اند.
 • اگرچه برخی مطالعات از نقش IVIG جهت درمان عفونت قلب حمایت کرده اند، اما مطالعه ای محکم جهت اثبات اثر آن وجود ندارد.
 • درمان نارسایی قلبی متعاقب عفونت قلب نیز کمک کننده می باشد.

همان طور که توضیح داده شده است، میوکاردیت دارای طیفی از علل عفونی و غیر عفونی می باشد که در این قسمت به علل عفونی میوکاردیت پرداخته شد. توجه داشته باشید که جهت تشخیص و درمان عفونت قلب، ویزیت پزشک متخصص قلب ضروری و بسیار کمک کننده می باشد؛ و در صورت شک به عفونت قلب، ارجاع به پزشک متخصص در اولین فرصت بسیار کمک کننده می باشد.

اگر دچار عارضه تپش قلب هستید حتما به شما پیشنهاد می‌شود مقاله تپش قلب را که توسط پزشکان مجموعه گردآوری شده مطالعه نمائید.

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک امکان ویزیت آنلاین بیمار توسط پزشک متخصص است، چراکه با استفاده از این خدمات بیماران می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.