دامپزشکی

کک و کنه در سگ و گربه و درمان آن

کک و کنه در سگ و گربه و درمان آن

پیشگیری و کنترل کک و کنه با سایت دامپزشکی

خز نرم و گرم سگ ها و گربه ها محیط مناسبی را برای کک ها و کنه ها فراهم می کند. این حشرات از خون حیوان خانگی شما تغذیه می‌کنند و می‌توانند باعث مشکلات سلامتی از واکنش‌های آلرژیک گرفته تا بیماری‌های جدی ناشی از کنه شوند. هم کک و هم کنه در ماه‌های گرم‌تر شایع‌تر هستند، اما می‌توانید در هر زمانی از سال اقداماتی را برای دفع کک و کنه گربه و سگ انجام دهید. از سایت دامپزشکی می توانید کمک بگیرید.

 

علائم هشدار دهنده کک: سگ

 • مدفوع کک (لکه های تیره) در خز
 • تخم کک (لکه های سفید) در خز
 • لیسیدن یا خاراندن بیش از حد
 • دلمه یا لکه های گرم روی پوست

 

علائم هشدار دهنده کک: علائم کنه در گربه

ساده ترین راه برای یافتن کک و کنه در گربه ها استفاده از شانه کک (شانه دندانه ریز مخصوص) است. به خصوص گردن و اطراف پایه دم را بررسی کنید. همچنین می توانید شکم را بررسی کنید. ممکن است کک‌ها را ببینید – لکه‌های کوچک تیره‌ای که حرکت می‌کنند – یا مدفوع آنها را که شبیه به لکه‌های خاک هستند. خراشیدن زیاد و ریزش مو نیز نشانه‌هایی هستند که نشان می‌دهند کک‌ها ممکن است با گربه شما همزیستی کنند.

بیشتر بخوانید: ۱۰ بیماری شایع در سگ ها و شناخت علائم آن

علائم هشدار دهنده کک

علائم هشدار دهنده کک

 

کم خونی

کک ها می توانند 15 برابر وزن خود خون جذب کنند. سگ‌ها یا گربه‌هایی که خون زیادی از دست می‌دهند ممکن است دچار کم خونی شوند، کاهش خطرناک تعداد گلبول‌های قرمز خونشان. توله سگ ها و بچه گربه ها به ویژه در معرض خطر هستند. علائم کم خونی ناشی از کک شامل رنگ پریدگی لثه و کمبود انرژی است.

 

آلرژی به کک

کک ها شایع ترین علت بیماری های پوستی در سگ ها و گربه ها هستند. وقتی کک نیش می زند، بزاق را به پوست حیوان خانگی شما تزریق می کند. این ممکن است باعث واکنش آلرژیک شود. علائم عبارتند از خارش شدید، ریزش مو (مخصوصاً در جلوی دم)، دلمه و پوست قرمز و تحریک شده که ممکن است منجر به عفونت های پوستی شود.

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن ازپزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره دامپزشکی را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره رایگان دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

چگونه حیوانات خانگی دچار کک می شوند؟

حیوانات خانگی می توانند به راحتی کک ها را در خارج از منزل جمع کنند. گربه های داخل خانه حتی اگر فقط در پاسیو بیرون بروند یا خانه خود را با یک سگ به اشتراک بگذارند می توانند آنها را دریافت کنند. کک های ماده می توانند 40 تا 50 تخم در روز بگذارند. که می تواند در چند روز منجر به آلودگی شود.

 

به خون شما کشیده شده است

کک ها نیز مانند خون انسان هستند و می توانند از خز یا بستر حیوان خانگی شما روی پوست شما بپرند. برخی افراد نسبت به نیش کک واکنش بدی نشان می دهند. اگر خارش های شدید را بخراشید، می تواند منجر به عفونت های پوستی شود. برای جلوگیری از نیش کک، حیوانات و خانه خود را عاری از کک نگه دارید. به ازای هر ککی که روی حیوان خانگی خود می بینید، دامپزشکان تخمین می زنند که 100 کک دیگر در خانه شما وجود دارد.

 

درمان خانگی کنه گربه

هنگامی که کک ها روی حیوان خانگی شما تخم می گذارند، ممکن است برخی از تخم ها بریزند و روی فرش، تخت یا سایر مبلمان شما بیرون بیایند. کک های جدید سپس شما و حیوان خانگی تان را هدف قرار می دهند، از خون شما تغذیه می کنند و تخم های بیشتری می گذارند. فرش ها و مناطق مرطوب مورد علاقه کک هستند. فرش را جایگزین کنید و خانه خود را تا حد امکان خشک نگه دارید تا خانه شما برای کک کمتر دوستانه باشد.

پیشنهاد مقاله:  بیماری های رایج حیوانات خانگی 

درمان کک و کنه در سگ و گربه

درمان کک و کنه در سگ و گربه

 

راه های ایمن برای حذف کنه ها

بنزین، لاک ناخن، وازلین، الکل یا کبریت داغ را کنار بگذارید. این روش ها می توانند مایعات عفونی را به داخل گزش برگردانند. بجای آن:

 • از دستکش یا دستمال برای پوشاندن دستان خود استفاده کنید.
 • کنه را با موچین از کنار، نزدیک به پوست بگیرید.
 • مستقیم به بالا بکشید. نپیچانید.
 • شکم پف کرده را فشار ندهید
 • محل گزش و دستان خود را بشویید. قسمت های دهان باقی مانده به ندرت باعث ایجاد مشکلات جدی می شود.
 • با دامپزشک خود تماس بگیرید یا به سایت دامپزشکی مراجعه کنید

 

درمان کنه گربه و سگ

 

شامپوها

معمولاً شامپوی کک ضروری نیست. معمولاً اثرات ماندگاری ندارد. هر آب گرم و صابونی کک ها را از بین می برد، بنابراین صابون ظرفشویی یا هر شامپوی سگ کک های حیوان خانگی شما را از بین می برد. با این حال، اگر کک‌ها در آن منطقه باشند، دوباره می‌پرند. اگر شامپوی دارویی می‌خرید مراقب باشید. برخی از محصولات برای سگ ها می توانند گربه ها را بکشند.

 

قرص

سگ ها و گربه ها می توانند برخی از درمان ها مانند قرص ها را از طریق دهان مصرف کنند. یک نوع آن یک راه حل سریع است که کک های بالغ را در عرض 30 دقیقه از بین می برد. می توانید آن را روزانه به حیوان خانگی خود بدهید. سایر داروهایی که به صورت ماهانه به آنها می دهید، از تخم کک جلوگیری می کنند. محصول دیگری در کمتر از 30 دقیقه شروع به کشتن کک می کند و به مدت یک ماه محافظت می کند. برخی از داروهای کک نیاز به نسخه دارند. همچنین، محصولات خوراکی مخصوص سگ ها وجود دارد که کک ها و کنه ها را از بین می برد. با دامپزشک خود در سایت دامپزشکی مشورت کنید تا ببینید کدام درمان برای حیوان خانگی شما مناسب است.

 

درمان های پوستی

شما این درمان ها را روی کمر سگ یا گربه خود قرار می دهید. یک ماه خوب کار می کنند. برخی کک ها و کنه ها را می کشند. بعضی کک ها و تخم های آنها را هدف قرار می دهند. برخی از محصولات سگ می توانند گربه ها را بکشند، بنابراین از دامپزشک خود بپرسید که کدام محصول برای حیوان خانگی شما مناسب است و دستورالعمل ها را دنبال کنید.

 

پیشگیری و کنترل کک و کنه با سایت دامپزشکی

خطرات کنه سگ برای انسان

 

سگ ها چگونه به کک و مک مبتلا می شوند؟

سگ‌ها پس از قرار گرفتن در محیطی که جمعیت کک‌ها در آن رشد می‌کند، مانند بیرون در انبوه زباله‌های برگی سایه‌دار و زیر عرشه، و همچنین در داخل خانه‌ها که می‌توانند در الیاف فرش و زیر مبلمان زندگی کنند، توسط کک آلوده می‌شوند.

سگ‌ها پس از قرار گرفتن در منطقه‌ای که کنه‌ها در آن زندگی می‌کنند، مانند علف‌های بلند یا مناطق جنگلی، جایی که کنه‌ها منتظر می‌مانند تا به حیوان بچسبند، کنه می‌گیرند.

 

نحوه پیشگیری و کنترل کک و کنه در سگ و گربه چیست و چرا اهمیت دارد؟

کک ها و کنه ها می توانند  ناقل بیماری ها باشند، به همین دلیل پیشگیری از عفونت مهم است. داروهای پیشگیری کننده انواعی از داروها هستند که می توانند به طور معمول و ایمن برای جلوگیری از گاز گرفتن کک و کنه سگ و گربه شما تجویز شوند. آنها در انواع مختلف دوزها و اشکال با استفاده آسان وجود دارند می توانید از سایت دامپزشکی کمک بگیرید.

 

کک ها معمولاً باعث عفونت کرم نواری و عفونت های پوستی (درماتیت آلرژی کک) می شوند، در حالی که بیماری های شایع منتقله از کنه شامل آناپلاسموز، بیماری لایم، ارلیشیوز، تب خالدار کوه های راکی و غیره است. هم کک ها و هم بیماری های منتقله از طریق کنه می توانند زئونوز باشند (به این معنی که می توانند عفونت را به انسان منتقل کنند)، بنابراین دور نگه داشتن آنها از حیوانات خانگی نیز برای حفظ سلامت انسان هایی که زندگی می کنند و با آنها در تعامل هستند، مهم است.

پیشنهاد ویژه: مطالعه مقاله درمان بیماری های حیوانات خانگی

 

تصویر دکتر شهریار اسدیان حاج آقایی

شهریار اسدیان حاج آقایی

دامپزشک

تصویر دکتر امیر طاهر شهری

امیر طاهر شهری

دامپزشک

تصویر دکتر سالار حقیری

سالار حقیری

دامپزشک

تصویر دکتر امیر مدالی

امیر مدالی

دامپزشک

تصویر دکتر علی نوحی

علی نوحی

دامپزشک

تصویر دکتر حسن بهلولی

حسن بهلولی

دامپزشک

تصویر دکتر فاطمه اعتمادی

فاطمه اعتمادی

دامپزشک

تصویر دکتر فرزاد بهروزی نیا

فرزاد بهروزی نیا

دامپزشک

تصویر دکتر یاسین باقری

یاسین باقری

دامپزشک

تصویر دکتر عباس رضائی

عباس رضائی

دامپزشک

تصویر دکتر حبیب اله امیر احمدی

حبیب اله امیر احمدی

دامپزشک

تصویر دکتر سید امیر فرخی فر

سید امیر فرخی فر

دامپزشک

تصویر دکتر منصور آدینه محمدی

منصور آدینه محمدی

دامپزشک

تصویر دکتر بهزاد ببری

بهزاد ببری

دامپزشک

تصویر دکتر سروش رهبر نژاد

سروش رهبر نژاد

دامپزشک

تصویر دکتر support test

support test

دامپزشک

تصویر دکتر مجتبی سخایی

مجتبی سخایی

دامپزشک

تصویر دکتر محمد نوروزی

محمد نوروزی

دامپزشک

تصویر دکتر ابراهیم گلزار

ابراهیم گلزار

دامپزشک

تصویر دکتر حسنا صدرا

حسنا صدرا

دامپزشک

سوالات متداول

منابع علمی این مطلب

 1. What You Need to Know About Fleas and Ticks
 2. Flea and tick prevention

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.