غیر پزشکی, اخبار سلامت

آزمایش زگیل تناسلی یا  HPV  

آزمایش زگیل تناسلی یا  HPV  

آزمایش زگیل تناسلی یا  HPV چیست ؟ امروزه شاهد افزایش بیماری هایی که از طریق روابط جنسی منتقل می شوند هستیم که مهم ترین دلیل این بیماری ها هم عدم آگاهی در خصوص بهداشت روابط جنسی و داشتن شریک های جنسی بسیار است. به همین دلیل تنها راه مطمئن و درست برای آگاهی از بیماری های جنسی آزمایش محسوب می شود.

همانگونه که در مطالب علمی ازپزشک به آن اشاره کردیم، زگیل تناسلی از بیماری های درمان ناپذیر است و به راحتی می تواند سرطان رحم و دهان را به خصوص در زنان افزایش دهد. زگیل هایی که با تبخال تناسلی یا سایر عارضه‌ها متفاوت بوده و به‌راحتی قابل لمس و حتی مشاهده هستند.

زگیل تناسلی که با عنوان زگیل مقاربتی میان عموم مطرح است نوعی بیماری پوستی عفونی بوده و در گروه بیماری های آمیزشی قرار می گیرد.

دلایل ایجاد زگیل تناسلی و آزمایش زگیل تناسلی یا  HPV چیست؟

دلایل ایجاد زگیل تناسلی و آزمایش زگیل تناسلی یا  HPV چیست؟  

این بیماری از طریق تماس مستقیم پوست با پوست فرد آلوده، همچنین از طریق داشتن رابطه جنسی بین افراد انتقال یافته و افراد را به خود آلوده می کند. قطعا می دانید که این بیماری به شدت سرایت دارد و در اولین تماس جنسی به بدن فرد دیگری منتقل می شود. این زگیل نوعی بیماری پوستی عفونی بوده و در گروه بیماری های آمیزشی قرار می گیرد.

همچنین این بیماری از طریق تماس مستقیم پوست با پوست فرد آلوده، همچنین از طریق داشتن رابطه جنسی بین افراد انتقال یافته و افراد را به خود آلوده می کند .

همانگونه که عنوان کردیم  این زگیل به شدت سرایتی بوده و معمولا با اولین تماس جنسی به بدن فرد منتقل می‌گردد و به دنبال آن زائده‌هایی در اطراف ناحیه ی تناسلی و مقعد به وجود می‌آید.

زگیل تناسلی بافتی نرم و برجسته دارد و سریعا روی ناحیه تناسلی زنان و مردان ظاهر می شود. میزان شیوع این بیماری به ‌اندازه‌ای زیاد است که حتی با تماس پوستی و حفاظت ‌نشده امکان انتقال آن به سایر نقاط بدن و مبتلا شدن به این ویروس وجود دارد. ما در این مطلب ازپزشک تصمیم داریم در رابطه با آزمایش زگیل تناسلی یا  HPV  صحبت کنیم .

درباره آزمایش زگیل تناسلی یا  HPV  بیشتر بدانید

ازپزشک اطلاعات کافی را در رابطه با آزمایش زگیل تناسلی یا  HPV  در اختیار شما قرار می دهد پس اصلا نترسید  و اگر مبتلا به زگیل تناسلی هستید باید بگوییم که این عارضه پایان راه نیست و می‌توان با تشخیص به‌ موقع و داشتن مشاوره آنلایپ پزشکی آن را کنترل کرد. سامانه ازپزشک با داشتن بهترین و حاذق ترین متخصص زنان، امکان داشتن مشاوره پزشکی آنلاین و ویزیت آنلاین پزشک زنان برای بیماران را از طریق شبکه اینترنتی  فراهم می آورد.

شما در هر زمان و هر مکان که نیاز به مشاوره آنلاین پزشکی داشتید با نصب اپلیکیشن بیمار ازپزشک می توانید در هر زمان و هر مکان، بدون محدودیت و تنها با دسترسی به اینترنت ، ویزیت پزشک آنلاین به صورت تصویری و صوتی و همچنین به صورت پیام داشته باشید و به بهبودی برسید.

ویزیت آنلاین به عنوان یک ابزار کاربردی و فوق العاده کمکی جهت بیمارانی که نیاز به معاینه فیزیکی ندارند مورد استفاده قرار می گیرد.پس با خیال راحت از متخصص زنان ازپزشک مشاوره آنلاین بگیرید و در رابطه با مشکلی که دارید مشورت کنید.
زگیل‌ های تناسلی معمولا در اطراف مقعد، اطراف لابیای واژن، کشاله ‌های ران، روی آلت تناسلی و بیضه‌ها شبیه به گوشت‌ های اضافی دیده می شوند.

عدم اطلاع از ابتلا به بیماری زگیل تناسلی می ‌تواند باعث انتقال این بیماری از راه سکس دهانی نیز بشود که توصیه می کنیم برای اطلاع از این عارضه، حتما  آزمایش HPV را انجام دهید. اما آزمایش زگیل تناسلی یا  HPV  چیست ؟ همراه ما باشید.

آزمایش HPV

درباره آزمایش زگیل تناسلی یا  HPV  باید گفت که این روش انجام آزمایش  و نمونه‌گیری در زنان و مردان کمی متفاوت است و انجام این آزمایش ابتلا و یا عدم ابتلا به زگیل تناسلی و HPV را تشخیص می دهد. این آزمایش در زنان معمولا با نمونه‌ برداری پاپ اسمیر انجام می‌شود و در صورت نیاز برای زنان بالای ۳۰ از آزمایش ‌های کمکی نیز استفاده می‌ شود.
چنانچه در نتیجه آزمایش علائم ابتلا به ویروس اچ پی وی را مشاهده کردید هر چه سریع تر به اورولوژیست یا پزشک زنان و زایمان مراجعه کنید.

در صورت مشاهده هر نوع بیماری مربوط به زنان و یا داشتن سوالات مربوط به بیماری زنان می توانید از طریق اپلیکیشن بیمار ازپزشک، یکی از بهترین متخصص زنان را انتخاب کنید و به صورت ویزیت پزشک آنلاین مشاوره پزشکی دریافت کنید. پزشکان تیم ازپزشک در هر زمان آماده پاسخگویی هستند تا بتوانند بیماران را ویزیت کنند. پس بدون نگرانی و اتلاف وقت در مطب و کلینیک ها در خانه بمانید و از ویزیت آنلاین پزشک زنان در هر مکان بهره ببرید.

از جمله روش ‌های مدرن برای انجام آزمایش ‌های HPV می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

از جمله روش ‌های مدرن برای انجام آزمایش ‌های HPV می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

روش‌های مدرن آزمایش زگیل تناسلی یا  HPV از جمله موارد زیر است:

۱. آزمایش اسید استیک که در این نوع از آزمایش HPV ضایعاتی که مشکوک هستند با اسید استیک خیس می‌شوند و اسید استیک طی ۵ تا ۱۰ دقیقه علائمی بروز می دهد که نشان از زگیل تناسلی در فرد است. از این روش برای مردان، تشخیص زگیل تناسلی در دهانه رحم و لابیا استفاده می‌ شود .

۲. آزمایش کولپوسکوپی که این تست، باید توسط پزشک متخصص زنان به‌صورت سرپایی انجام ‌شود. در این تست دهانه رحم و واژن معاینه شده و در صورت نیاز برای تشخیص بهتر از اسید استیک استفاده می شود.

۳. بیوپسی و نمونه ‌برداری که در این روش پزشک متخصص زنان در صورت نیاز می‌تواند از بافت مناطق مشکوک نمونه ‌برداری کند. این روش هم برای مردان و هم برای زنان صورت می پذیرد و در آزمایشگاه نتیجه اعلام می شود.

۴. آزمایش‌های بر پایه DNA

۵. تست پاپ اسمیر که زنان باید حتما در مراحل زندگی چند بار تست پاپ اسمیر را انجام دهند. تست پاپ اسمیر به ‌صورت سرپایی انجام شده و پزشک متخصص زنان با استفاده از اسپکولوم دهانه واژن را باز کرده و با وسیله مخصوص از مخاط درون دهانه رحم نمونه‌برداری می‌کند.

چرا ویزیت آنلاین پزشک زنان ؟

پزشکان فعال در اپلیکیشن ازپزشک در واقع می‌توانند مشکلات و بیماری‌ های مربوط به دستگاه تناسلی بانوان را تشخیص دهند و درمان کنند. با داشتن ویزیت آنلاین دیگر نیازی نیست  به دنبال نوبت دهی پزشک متخصص زنان باشید و ساعت ها در ترافیک و آلودگی شهر بمانید.

با ابداع این سبک از خدمات پزشکی، دیگر بدون نیاز به صرف زمان و هزینه برای مراجعه به مطب پزشک، بدون این که مجبور باشیم ساعت های متوالی در ترافیک و مطب به انتظار دریافت نوبت و یا نوبت ویزیت شدن بنشینیم، می توانیم به راحتی مشکل خود را به صورت آنلاین با پزشک در میان بگذاریم و از او مشاوره بگیریم.

سامانه آنلاین ازپزشک با ایجاد چنین بستری سعی بر این دارد که ارتباط تصویری، تلفنی و حتی به صورت چت را برای بیمار با پزشکان آسان کند تا تنها در صورت نیاز فردی برای ویزیت حضوری مجبور به مراجعه فیزیکی نزد پزشک باشد.

با داشتن ویزیت آنلاین پزشک زنان تنها در صورت نیاز به ویزیت حضوری، پزشک  از شما می خواهد که برای معاینه به مطب مراجعه کنید. در غیر این صورت به صورت تلفنی مشکل شما را حل کرده و مراحل درمان را برای شما انجام می دهد.

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک امکان ویزیت آنلاین بیمار توسط پزشک متخصص است، چراکه با استفاده از این خدمات بیماران می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

اهمیت آزمایش HPV ؟

زگیل‌های تناسلی کم‌خطر می‌توانند باعث بروز موارد زیر شوند:

ایجاد زگیل در اطراف مقعد یا ناحیه تناسلی و دهان

عفونت در بدن

بروز زگیل در سایر نقاط بدن از جمله دست‌ها و پاها .

این زگیل‌ها معمولا باعث سرطان نمی‌شوند اما در صورت بی‌توجهی می‌توانند به نوع پرخطر تبدیل شده و عوارض جدی‌تری به همراه داشته باشند. این دسته از زگیل‌های تناسلی یا خود‌به‌خود محود شده یا پزشک با یک عمل سرپایی زگیل‌ها را می‌سوزاند.

اما زگیل‌های پرخطر باعث موارد زیر می‌شوند:

اما زگیل‌های پرخطر باعث موارد زیر می‌شوند:

عفونت شدید

سرطان دهان

سرطان دهانه رحم

سایر بیماری‌های جنسی

مشکلات زناشویی و بدشکلی واژن و آلت.

بهتر است بدانید عفونت‌های ناشی از زگیل‌های پرخطر می‌تواند ۱ تا ۲ سال و حتی بیشتر ادامه داشته باشد. این دقیقا عاملی است که باعث بروز سرطان‌های مختلف می‌شود.

زگیل‌های پرخطر HPV به‌خصوص در زنان بالای ۳۰ سال منجر به سرطان‌های پرخطر رحم و دهانه رحم می‌شود. به‌همین دلیل انجام زودهنگام آزمایش HPV قدم مهمی برای درمان است.

طی این آزمایش نوع ویروس هم مشخص می‌شود و پزشک می‌تواند بسته به شرایط شما بهترین روش درمان را پیشنهاد بدهد. زگیل تناسلی در زنان با عوارض بسیار شدیدتر و بیشتری همراه است اما در مردان اغلب خود به خود از بین رفته یا تنها به‌صورت عارضه خود را نشان می‌دهد.

همان‌طور که اشاره شد، بسیاری از انواع زگیل تناسلی بدون علائم هستند. در‌صورتی‌که اخیرا تماس محافظت‌نشده با فرد مبتلا به HPV داشته‌اید، به متخصص زنان و یا متخصص اورولوژی مراجعه کنید و نسبت به انجام تست HPV اقدام کنید.

چه زمانی باید تست HPV داد؟

زگیل تناسلی در هر سنی می‌تواند افراد را درگیر کند. اما رایج‌‌ترین سن انجام آزمایش برای افراد بین ۳۰ تا ۴۰ سال است که کمک زیادی به تشخیص زودهنگام سرطان‌های مختلف خواهد کرد.

با توجه به وجود انواع مختلفی از ویروس HPV، علائم متفاوتی از این بیماری هم وجود دارد. بهتر است با دیدن علائم زیر برای انجام آزمایش زگیل تناسلی به پزشک متخصص زنان یا متخصص اورولوژی مراجعه کنید:

درد در هنگام رابطه جنسی

درد در ناحیه لگن و رحم

ترشحات غیرمعمولی واژن

خونریزی غیرعادی

بروز عارضه‌های بدون خارش و قرمزی

وجود خون در ادرار

خونریزی پس از رابطه جنسی

احساس وجود توده در واژن.

در چنین حالتی پزشک متخصص اورولوژی یا متخصص زنان پس از بررسی و معاینه اولیه انجام آزمایش زگیل تناسلی را برای شما تجویز خواهد کرد.

HPV یک بیماری جدی و عامل اصلی سرطان دهانه رحم است. در صورت درد در هنگام سکس یا درد در ناحیه لگن و رحم، ترشحات غیرمعمول واژن، خونریزی غیرعادی، وجود خون در ادرار، خونریزی بعد از سکس و احساس توده در واژن برای انجام تست HPV اقدام کنید.

انواع آزمایش‌ HPV

در گذشته معمولا از روش‌های تشخیص ویروسی مانند کشت سلولی، روش‌های ایمونولوژی، یا میکروسکوپی برای انجام این آزمایش استفاده می‌شد.

اما اکنون با پیشرفت علم روش‌های بسیار جدیدی برای تشخیص دقیق این بیماری اختراع شده است. میزان صحت این روش‌های جدید نسبت به روش‌های گذشته بسیار بیشتر بوده و نتیجه دقیق‌تری دارند.

نتیجه‌ی این آزمایش در موارد سرطان رحم (تا ۹۰ درصد)، سرطان‌های مقعدی (۶۵ درصد)، سرطان‌های واژینال (۵۰ درصد)، و سرطان‌های مربوط به مردان تا ۳۵ درصد صحیح است.

در میان روش‌هایی که به آن‌ها اشاره خواهیم کرد، گاهی از آزمایش خون هم استفاده می‌شود. اما از آنجایی که این تست تنها نشان‌دهنده‌ی مواجهه قبلی با ویروس است، نتیجه آن چندان قابل اعتماد نیست.

بهتر است بدانید آزمایش HPV در سنین بین ۲۱ تا ۳۰ سال نتیجه چندان قابل اطمینانی ندارد. پس از ۳۰ سالگی لازم است به صورت دوره‌ای برای انجام آزمایش‌های مربوط به سلامت دستگاه جنسی اقدام کنید.

زنان بیش از مردان باید به این چکاپ‌های دوره‌ای توجه داشته باشند.

درصورت‌نیاز ممکن است پزشک برای تایید نتیجه مثبت آزمایش در کنار آزمایش پاپ اسمیر از روش‌هایی که در بالا اشاره کردیم هم استفاده کند.

اکر به نیازهای بیشتری درباره بیماری زنان دارید و یا احتیاج به اطلاعاتی درباره نحوه برقراری ارتباط آنلاین با پزشک زنان دارید پیشنهاد ما به شما مطالعه مقاله مشاوره پزشک زنان تلفنی تا اطلاعات کامل و جامعی در این‌باره به دست آورید.

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک امکان ویزیت آنلاین بیمار توسط پزشک متخصص است، چراکه با استفاده از این خدمات بیماران می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

منابع علمی این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.