پزشک متخصص

چگونه سردرد کودکان را درمان کنیم؟ علت سردرد + متخصص کودکان

چگونه سردرد کودکان را درمان کنیم؟ علت سردرد + متخصص کودکان

علت سر درد کودکان چیست ؟

یکی از دردهای آزار دهنده که سن و سال نمی‌شناسد سردرد است. با توجه به این موضوع که سردرد کودکان زیر ۱۰ سال نگران کننده است، تصمیم داریم در رابطه با اینکه علت سر درد کودکان چیست؟ یا اینکه چگونه سردرد کودکان را درمان کنیم؟ صحبت کنیم. به همین دلیل اگر تمایل دارید در رابطه با سردرد کودکان اطلاعات کافی کسب کنید همراه ما باشید و به خواندن این مطلب از سری مقالات ازپزشک ادامه دهید. برای داشتن ویزیت آنلاین با متخصص کودکان هم می‌توانید به اپلیکیشن ازپزشک مراجعه کنید. سپس با جستجو نام پزشک مورد نظر و یا پزشک‌های منتخب، از یکی از آنها ویزیت بگیرید. کودکان هم مانند بزرگسالان درد و ناراحتی را تجربه می‌کنند. اما علت سردرد در کودکان با علت سردرد در بزرگسالان متفاوت است. در واقع در اغلب موارد علت سردرد در کودکان ۵ ساله و بزرگتر سرماخوردگی است که خطرناک نیستند.

 

علت سر درد کودکان چیست ؟

کودکان هم مانند بزرگسالان همان سردردها را تجربه می‌کنند. اما علائم سردرد کودکان با بزرگسالان می‌تواند متفاوت باشد. برای مثال درد میگرن در بزرگسالان اغلب حداقل چهار ساعت طول می‌کشد، اما در کودکان درد ممکن است به این اندازه طول نکشد. گاهی وجود تفاوت در علائم، تشخیص نوع سردرد در یک کودک را دشوار می‌کند، به خصوص در یک کودک با سن پایین که نمی‌تواند علائم را توصیف کند. در رابطه با اینکه علت سر درد کودکان چیست ؟ باید بگوییم برخی عوامل می‌توانند باعث ایجاد سردرد در کودک شما شوند.  این عوامل که از علل سردرد کودکان هستند شامل موارد زیر می‌شوند:

 1. بیماری و عفونت: بیماری‌های شایع مانند سرماخوردگی، آنفولانزا و عفونت گوش و سینوسی از شایع‌ترین علل سردرد در کودکان هستند.
 2. ضربه به سر: اگر چه بیشتر آسیب‌های سر جزئی هستند، اما اگر فرزندتان به شدت روی سرش افتاد یا ضربه محکمی به سرش وارد شد، سریعا به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید. همچنین اگر سر درد فرزندتان پس از ضربه به سر به طور پیوسته بدتر شد، با متخصص کودکان تماس بگیرید.
 3. استرس و اضطراب: مشکلات عاطفی که احتمالا ناشی از مشکلات با همسالان، معلمان یا والدین است، می‌تواند در سردرد کودکان نقش داشته باشد. کودکان مبتلا به افسردگی احتمالا از سردرد شکایت می‌کنند، به خصوص اگر در تشخیص احساس غم و تنهایی مشکل داشته باشند.
 4. ژنتیکی: به ویژه میگرن که معمولا در خانواده‌ها ایجاد می‌شود.
 5. مشکلات مغزی: تومور مغزی یا آبسه یا خونریزی در مغز می‌تواند بر نواحی مغز فشار بیاورد و باعث سردرد مزمن شود. اما به طور معمول در این موارد علائم دیگری مانند مشکلات بینایی، سرگیجه و عدم هماهنگی وجود دارد.

 

دارو برای سردرد کودکان

دارو برای سردرد کودکان

 

بیشتر بخوانید: درمان فوری اسهال کودکان + لیست پزشکان فوق تخصص گوارش

 

شیوه‌ های درمان سردرد کودکان چگونه است؟

استرس می‌تواند به عنوان محرک سردرد عمل کند یا سردرد کودکان را بدتر کند. افسردگی هم می‌تواند در بروز سردرد کودکان نقش داشته باشد. در رابطه با اینکه شیوه‌ های درمان سردرد کودکان چگونه است؟ پزشک معمولا رفتار درمانی‌هایی که در ادامه عنوان می‌کنیم پیشنهاد می‌کند:

 • تکنیک‌های تمدد اعصاب شامل تنفس عمیق، یوگا، مدیتیشن و آرام سازی پیشرونده عضلانی است که در آن هر بار یک عضله را منقبض می‌کنند. سپس تنش را به طور کامل رها کرده، تا زمانی که تمام عضلات بدن شل شوند. یک کودک در سنین بالاتر می‌تواند با استفاده از کتاب یا فیلم، تکنیک‌های تمدد اعصاب را در کلاس‌ها یا در خانه یاد بگیرد.
 • بیوفیدبک به کودک می‌آموزد که برخی از واکنش‌های بدن را کنترل و به کاهش درد کمک کند. در طول یک جلسه بیوفیدبک، کودک به دستگاه‌هایی متصل می‌شود که عملکردهای بدن مانند تنش عضلانی، ضربان قلب و فشار خون را نظارت می‌کنند و بازخورد می‌دهند. سپس کودک یاد می‌گیرد که چگونه تنش عضلانی را کاهش دهد و ضربان قلب و تنفس خود را آهسته کند. هدف بیوفیدبک این است که به کودک کمک کند تا برای مقابله بهتر با درد وارد حالت آرامش شود.
 • درمان شناختی رفتاری می‌تواند به کودک کمک کند تا مدیریت استرس را یاد بگیرد و دفعات و شدت سردرد را کاهش دهد. در طول این نوع گفتار درمانی، یک مشاور به کودک راه‌هایی را آموزش می‌دهد که رویدادهای زندگی را مثبت‌تر ببیند و با آن‌ها کنار بیاید.

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

علت سر درد کودکان

علت سر درد کودکان

 

دارو برای سردرد کودکان

 • مسکن‌های بدون نسخه OTC:استامینوفن، ایبوپروفن  Advilو سایر مسکن‌های موجود، می‌توانند سردرد کودکان را تسکین دهند. داروهای نام برده باید در اولین لحظات بروز نشانه سردرد مصرف شوند. در ضمن کودکان و نوجوانانی که به تازگی آبله مرغان یا علائم شبه آنفولانزا داشته‌اند هرگز نباید آسپرین مصرف کنند.
 • داروهای تجویزی: تریپتان‌ها، داروهای تجویزی که برای درمان میگرن استفاده می‌شوند، موثر هستند و می‌توانند با خیال راحت در کودکان در سنین بالای ۶ سال استفاده شوند. با اینحال اگر سردرد پیشانی در کودکان دیده شود و تهوع و استفراغ همراه با میگرن را تجربه کنند، پزشک می‌تواند یک داروی ضد تهوع تجویز کند. استراتژی دارویی از کودکی به کودک دیگر متفاوت است و شما باید متخصص کودکان یا داروساز در مورد تسکین حالت تهوع سوال کنید.
 • نکته: مصرف دارو بدون تجویز پزشک ممکن است خطرناک باشد. در رابطه با قرص و دارو، ازپزشک و متخصص کودکان مشاوره بگیرید.
تصویر دکتر بهروز مقدادی

بهروز مقدادی

کودکان

تصویر دکتر محمد طاهری

محمد طاهری

کودکان

تصویر دکتر محمد شیرازی

محمد شیرازی

کودکان

تصویر دکتر فریبا نادری

فریبا نادری

کودکان

تصویر دکتر سپیده قدری

سپیده قدری

کودکان

تصویر دکتر احمدرضا رسولی نژاد

احمدرضا رسولی نژاد

کودکان

تصویر دکتر داود قنبری

داود قنبری

کودکان

تصویر دکتر سیده صابره موسوی خورشیدی

سیده صابره موسوی خورشیدی

کودکان

تصویر دکتر نگین نهان مقدم

نگین نهان مقدم

کودکان

تصویر دکتر نادیا محبی

نادیا محبی

کودکان

تصویر دکتر علیرضا پوستی

علیرضا پوستی

کودکان

تصویر دکتر آرزو صفاآبادی

آرزو صفاآبادی

کودکان

تصویر دکتر علی هنرپیشه

علی هنرپیشه

کودکان

تصویر دکتر محمدرضا درخشان

محمدرضا درخشان

کودکان

تصویر دکتر سودابه حقیقی

سودابه حقیقی

کودکان

تصویر دکتر سید حسین میر لوحی

سید حسین میر لوحی

کودکان

تصویر دکتر هما ایران پور

هما ایران پور

کودکان

تصویر دکتر مژگان بیگلری

مژگان بیگلری

کودکان

تصویر دکتر محمدرضا نقیبی سیستانی

محمدرضا نقیبی سیستانی

کودکان

تصویر دکتر غلامرضا خادمی

غلامرضا خادمی

کودکان

منابع علمی این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.