پزشکی, زنان و زایمان

هیسترکتومی (دراوردن رحم) به روش لاپاراسکوپی

هیسترکتومی (دراوردن رحم) به روش لاپاراسکوپی

هیسترکتومی (دراوردن رحم) به روش لاپاراسکوپی

هیسترکتومی (دراوردن رحم) به روش لاپاراسکوپی چیست؟

هیسترکتومی یا (حذف رحم با جراحی) اولین بار در قرن نوزدهم با موفقیت با استفاده از برش های واژن یا شکم انجام شد . نوآوری در فناوری منجر به انجام اولین هیسترکتومی لاپاراسکوپی در سال 1989 شد. علاوه بر این، جراحی لاپاراسکوپی را می توان با ابزارهای لاپاراسکوپی معمولی یا با کمک کامپیوتر با استفاده از تجهیزات و ابزار رباتیک انجام داد.

هیسترکتومی (دراوردن رحم) به روش لاپاراسکوپی و اندیکاسیون های رایج آن

هیسترکتومی (دراوردن رحم) به روش لاپاراسکوپی و اندیکاسیون های رایج آن

اندیکاسیون های رایج هیسترکتومی عبارتند از:

  • لیومیوم رحم
  • آدنومیوز
  • خونریزی غیرطبیعی رحمی ایدیوپاتیک
  • آندومتریوز
  • افتادگی رحم

هیسترکتومی برای سرطان رحم، تخمدان، لوله فالوپ، صفاق و دهانه رحم نیز انجام می شود. در برخی از بیماران مبتلا به سرطان زنان، مرحله بندی جراحی و درمان را می توان به روش لاپاراسکوپی انجام داد

برنامه ریزی جراحی برای هیسترکتومی (دراوردن رحم) به روش لاپاراسکوپی

نوع هیسترکتومی لاپاراسکوپی

– هیسترکتومی ممکن است کامل باشد (رحم و دهانه رحم برداشته می شوند) یا ساب توتال که به آن سوپراسرویکال نیز گفته می شود (رحم برداشته می شود، دهانه رحم حفظ می شود).

انواع هیسترکتومی (دراوردن رحم) به روش لاپاراسکوپی

انواع مختلفی از هیسترکتومی لاپاراسکوپی وجود دارد که عبارتند از:

هیسترکتومی لاپاراسکوپی کامل

(TLH) –

رحم و دهانه رحم برداشته می شوند. کل روش، از جمله بخیه زدن واژن، به روش لاپاراسکوپی انجام می شود. متناوباً، برخی از جراحان ممکن است ترجیح دهند کاف واژن را با استفاده از روش واژینال بخیه بزنند.

  • هیسترکتومی ساب توتال لاپاروسکوپی (Supracervical) (LSH) – رحم برداشته می شود. دهانه رحم حفظ شده است.

هیسترکتومی واژینال با کمک لاپاراسکوپی (LAVH) – هیسترکتومی کامل انجام می شود. به طور معمول، روش لاپاروسکوپی برای انجام هر گونه جراحی آدنکس مورد نیاز و کنترل خون رسانی آدنکس (رباط رحمی-تخمدانی در صورت حفظ تخمدان ها یا خون رسانی به رباط لگنی در صورت برداشتن تخمدان ها) استفاده می شود. بقیه عمل به صورت واژینال انجام می شود، شامل ورود به حفره صفاقی و بستن عروق رحم از پایین.

لاپاراسکوپی معمولی تکنیک غالبی است که برای هیسترکتومی لاپاراسکوپی برای نشانه های خوش خیم استفاده می شود، اگرچه استفاده از یک پلت فرم روباتیک به طور فزاینده ای رایج است

سالپنگو اوفورکتومی انتخابی – اوفورکتومی و/یا سالپنژکتومی در برخی از بیماران در زمان هیسترکتومی اندیکاسیون دارد. بیماران بدون اندیکاسیون قطعی برای آدنکسکتومی باید قبل از عمل در مورد خطرات و مزایای برداشتن تخمدان ها و/یا لوله های فالوپ مشاوره شوند.

اوفورکتومی انتخابی در زمان هیسترکتومی ممکن است با پیامدهای نامطلوب سلامتی، به ویژه در زنان قبل از یائسگی همراه باشد. علاقه روزافزونی به نقش سالپنژکتومی برای کاهش خطر سرطان تخمدان وجود دارد. داده ها نشان می دهد که لوله فالوپ ممکن است محل اولیه سرطان هایی باشد که با توده تخمدان ظاهر می شوند

بیماران مبتلا به چاقی – هیسترکتومی لاپاروسکوپی را می توان با خیال راحت در بیماران مبتلا به چاقی (شاخص توده بدنی ≥30 کیلوگرم بر متر مربع) انجام داد،رویه بیهوشی

– لاپاراسکوپی معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می شود

بی حسی منطقه ای (نخاعی، اپیدورال) به طور معمول در طول لاپاراسکوپی پیشرفته زنان و زایمان به دلیل نگرانی های ریوی که با ترکیب دمیدن شکم و موقعیت ترندلنبورگ ایجاد می شود، استفاده نمی شود.

موقعیت و آماده سازی

– بیمار در وضعیت لیتوتومی پشتی قرار می گیرد. قرار دادن بیمار با دقت روی میز اتاق عمل برای جلوگیری از آسیب عصبی، ایجاد موقعیت ارگونومیک جراح و امکان دسترسی کافی به واژن بسیار مهم است.

قرار دادن تروکار

– برای هیسترکتومی لاپاروسکوپی چند پورت (برخلاف تکنیک تک پورت)، قرار دادن پورت معمولا شامل یک پورت اولیه در ناف با دو پورت جانبی در ربع پایینی دو طرفه است. برای جلوگیری از آسیب به اعصاب یا رگ های خونی در دیواره شکم (به ویژه اعصاب ایلیوایگوینال و ایلیو هیپوگاستریک، شریان های سطحی و تحتانی اپیگاستر)، پورت های ربع تحتانی تقریباً 2 سانتی متر در وسط و 2 سانتی متر جمجمه به سمت ستون فقرات ایلیاک فوقانی قدامی قرار می گیرند.

ویزیت پزشک متخصص به صورت آنلاین یکی از خدماتی است که با استفاده از آن می‌توانید بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر و… با دکتر مورد نظر خود مشاوره و ویزیت شوید .  ازپزشک با قرار دادن این خدمات ارزشمند در سامانه خود باعث شده تا در هر مکانی و هر زمانی بتوانید به راحتی از این خدمات استفاده نمائید. فقط کافی است همین الان اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات این مجموعه برخوردار شوید.

شناسایی حالب در هیسترکتومی (دراوردن رحم) به روش لاپاراسکوپی

– حالب باید در عمل هیسترکتومی شناسایی و در معرض دید قرار گیرد. ممکن است بتوان حالب را به صورت ترانس صفاقی در امتداد دیواره جانبی لگن شناسایی کرد. اگر این قابل مشاهده نباشد، دیسکسیون خلفی صفاقی برای شناسایی حالب با برش صفاق موازی با رباط اینفاندیبولوپلویک در سطح لبه لگن انجام می‌شود.

آدنکسا – درمان جراحی آدنکس بستگی به این دارد که آیا تخمدان‌ها و/یا لوله‌ها حفظ یا برداشته می‌شوند. به دلیل نقش لوله های فالوپ در ایجاد سرطان اپیتلیال در آینده، عمل ما این است که به طور معمول لوله های فالوپ دو طرفه را در اکثر موارد خارج کنیم.

رباط گرد

– رباط گرد با ابزار الکتریکی انتخابی، با توجه به اجتناب از عروق پارامتری که ممکن است در مزوسالپنکس و مزوواریوم وجود داشته باشند، بسته و تقسیم می‌شود

عروق رحمی

– مثانه از بخش تحتانی رحم به حرکت در می آید تا با ترکیبی از کالبد شکافی تیز و بلانت با ابزارهای لاپاراسکوپی برای قطع رحم آماده شود.

رحم

– دهانه رحم در هیسترکتومی لاپاراسکوپی کامل برداشته می شود یا در هیسترکتومی لاپاراسکوپی ساب توتال حفظ می شود.

هیسترکتومی ساب توتال و هیسترکتومی (دراوردن رحم) به روش لاپاراسکوپی

هیسترکتومی ساب توتال

— برای هیسترکتومی ساب توتال، دهانه رحم در سطح سیستم داخلی قطع می شود. ابزارهایی که می توانند برای این مرحله استفاده شوند عبارتند از اسکالپل اولتراسونیک، قلاب تک قطبی یا حلقه. سپس استامپ باقیمانده دهانه رحم بررسی می شود. بسیاری از جراحان برای کاهش احتمال خونریزی چرخه ای پس از عمل، کانال اندوسرویکال را تخلیه می کنند، اما اثربخشی این روش به اثبات نرسیده است

سپس نمونه رحم باید برداشته شود. گزینه ها عبارتند از:
  • مورسلاسیون (قطع کردن) با مورسلاتور برقی برای برداشتن از طریق برش های لاپاراسکوپی.
  • برش مینی لاپاراتومی برای برداشتن نمونه دست نخورده یا با اسکالپل
هیسترکتومی (دراوردن رحم) به روش لاپاراسکوپی و هیسترکتومی کامل

– برای هیسترکتومی کامل، کولپوتومی به صورت محیطی در اطراف دهانه رحم، معمولاً با استفاده از چاقوی جراحی اولتراسونیک یا ابزار تک قطبی انجام می شود.

کاف واژن

– سپس کاف واژن با تکنیک و بخیه انتخابی جراح بسته می شود

مهم است که حواشی کافی از بافت در بخیه ها گنجانده شده باشد، که شامل مخاط واژن و بافت همبند پوبوسرویکس/رکتوواژینال می شود تا از باز شدن کاف واژن جلوگیری شود.

نقایص فاسیال دیواره شکم بیش از 10 میلی متر معمولاً بسته می شوند تا از فتق در محل پورت جلوگیری شود

پس از تخلیه ، انجام پنج تنفس اجباری توسط متخصص بیهوشی برای تشویق خروج دی اکسید کربن مفید است، زیرا دی اکسید کربن باقیمانده در حفره صفاقی می تواند منجر به تحریک و درد ارجاعی در شانه شود

نتیجه

هیسترکتومی لاپاراسکوپی در مقایسه با روش شکمی منجر به کاهش عوارض، بستری کوتاه‌تر در بیمارستان و بازگشت سریع‌تر به فعالیت‌های عادی می‌شود

اگر به اطلاعات بیشتری در زمینه مشکلات و بیماری زنان و جراحی این بیماری‌ها نیاز دارید پیشنهاد ما به شما مطالعه مقاله مشاوره با پزشک زنان است تا اطلاعات کامل و حامعی را در این زمینه به دست آورید.

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک امکان ویزیت آنلاین بیمار توسط پزشک متخصص است، چراکه با استفاده از این خدمات بیماران می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

منابع علمی این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.