پزشکی, دندانپزشکی

عفونت های ادنتوژنیک و پوسیدگی دندان

عفونت های ادنتوژنیک و پوسیدگی دندان

درباره عفونت های ادنتوژنیک و پوسیدگی دندان بیشتر بدانید

موضوع این بخش از مقاله عفونت های ادنتوژنیک و پوسیدگی دندان است که در واقع ادامه و تکمیل کننده مبحث پوسیدگی دندان و عفونت های ادنتوژنیک است اگر نیاز به اطلاعات اولیه این بیماری دارید حتما از طریق لینک مقاله به صفحه آن وارد شده تا اطلاعات در اختیارتان قرار گیرد

ژنژیویت حاد

– به ندرت نیاز به درمان ضد میکروبی سیستمیک دارد. در اکثر موارد می توان از شستشوی دهانی کلرهگزیدین 0.12% استفاده کرد.

ما آنتی بیوتیک را تا زمانی که ضایعات دهانی التیام یابد و درد کاهش یابد ادامه می دهیم، معمولاً برای پنج تا هفت روز.

پریودنتیت

– با توجه به ویژگی میکروبی در اشکال مختلف پریودنتیت،در انواع خاصی از پریودنتیت شدید استفاده از ضد میکروب های دندان یا سیستمیک همراه با دبریدمان مکانیکی (پوسته پوسته شدن و صاف کردن ریشه) لازم است.

  • برای پریودنتیت شدید بزرگسالان و پریودنتیت نوجوانان از آموکسی سیلین به علاوه مترونیدازول استفاده می کنیم. یا آموکسی سیلین-کلاوولانات.

پوسیدگی دندان و  عفونت های ادنتوژنیک چرکی

پوسیدگی دندان و  عفونت های ادنتوژنیک چرکی

آنتی بیوتیک درمانی

– آنتی بیوتیک درمانی می تواند گسترش موضعی عفونت را متوقف کرده و از انتشار هماتوژن جلوگیری کند.

موارد مصرف :

– در صورت وجود تب و لنفادنوپاتی منطقه ای یا زمانی که عفونت قشر استخوانی را سوراخ کرده و به بافت نرم اطراف گسترش یافته است، معمولاً عوامل ضد میکروبی اندیکاسیون دارند. بیمارانی که به شدت دچار نقص ایمنی هستند، به ویژه در معرض خطر گسترش عفونت های دهان و صورت هستند درمان ضد میکروبی وسیع الطیف در این بیماران ضروری است.

آنتی بیوتیک باید تا زمانی که التهاب موضعی به طور کامل برطرف شود، معمولاً برای 7 تا 14 روز ادامه یابد.

استئومیلیت دندان

استئومیلیت در عفونت های ادنتوژنیک و پوسیدگی دندان

– درمان استئومیلیت فک با وجود دندان ها و قرار گرفتن مداوم در معرض محیط دهان پیچیده است. رژیم های آنتی بیوتیکی در حالت ایده آل باید با کشت نمونه بیوپسی استخوان بررسی شود. درمان آنتی بیوتیکی باید طولانی باشد، اغلب برای هفته ها تا ماه ها.

درخواست نوشتن آزمایش آنلاین دهید!
آزمایش میخوای بدی و نیاز به نسخه اینترنتی آزمایش داری؟ درخواست نوشتن نسخه آزمایش آنلاین ازپزشک داری؟
قبل از درخواست ویزیت، از طریق اپلیکیشن ازپزشک با قیمت خیلی مناسب درخواست آزمایش آنلاین بده و بعد از انجام آزمایش با جواب آزمایشت ازپزشک ویزیت بگیر!

جلوگیری

عفونت های ادنتوژنیک و پوسیدگی دندان و نحوه جلوگیری از ابتلا به آن

مقرون به صرفه ترین اقدام برای کاهش پوسیدگی دندان، فلورایده کردن منابع آب عمومی است. فلوراید با کریستال های آپاتیت موجود در عاج با جایگزینی گروه هیدروکسیل کمپلکسی را تشکیل می دهد و در نتیجه به کل ساختار استحکام می بخشد. فلوراید همچنین باعث بازسازی مجدد ضایعات پوسیده شده و اثر باکتریواستاتیکی دارد.

علاوه بر آب حاوی فلوراید، مسواک زدن دو تا سه بار در روز با یک خمیر دندان فلوراید (1000 ppm فلوراید، معمولاً به صورت فلوراید سدیم 1.1٪ یا فلورید قلع 0.4٪) به طور موثر فلوراید را به سطح پلاک دندان می رساند. در افراد پرخطر، فلورایدتراپی اضافی به شکل وارنیش فلوراید (22600 ppm فلوراید به عنوان فلوراید سدیم 5 درصد، به صورت حرفه ای سه یا چهار بار در سال استفاده می شود) در پیشگیری از پوسیدگی موثر بوده است .

کلید پیشگیری و کنترل پوسیدگی دندان و پریودنتیت پیشرفته، ترویج فعال بهداشت دهان و دندان است. اجزای چنین رژیمی عبارتند از:

  • مسواک زدن منظم با خمیر دندان حاوی فلوراید و نخ دندان بعد از هر وعده غذایی.
  • مشاوره رژیم غذایی برای کاهش مصرف غذاها یا نوشیدنی های غنی از قند.
  • استفاده از فلوراید موضعی و شستشوهای ضد میکروبی خوراکی مانند کلرهگزیدین برای بیماران پرخطر.
  • اصلاح عوامل خطر، مانند ترک سیگار.
  • غلبه بر بی میلی برای مراجعه منظم به متخصصان دندانپزشکی.

همچنین مهم است که این تصور غلط پزشکان و بیماران مبنی بر اینکه پوسیدگی پیشرونده دندان، بیماری لثه و از دست دادن دندان بخشی اجتناب ناپذیر و غیرقابل برگشت از پیری است، از بین برود. فقدان انگیزه فعلی بیماران و ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی برای مراقبت های پیشگیرانه دندانپزشکی منظم و دقیق باید از بین برود.

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن ازپزشک امکان مشاوره آنلاین با متخصص دندانپزشک است، چراکه با استفاده از این خدمات بیماران می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی  ویزیت آنلاین  دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

انواع دیگر اقدامات برای پیشگیری از پوسیدگی موثر بوده است.

انواع دیگر اقدامات برای پیشگیری از پوسیدگی موثر بوده است.

در این بخش راه‌کارهایی را برای جلوگیری از عفونت های ادنتوژنیک و پوسیدگی دندان خواهیم گفت:

آدامس زایلیتول، یک قند پنج کربنه غیرقابل تخمیر، به عنوان جایگزین قند بین وعده های غذایی.

شستشوی ضد میکروبی دهان با کلرهگزیدین 0.12 درصد به کنترل باکتری های پلاک دندان کمک می کند .

کلرهگزیدین طعم تلخی دارد، مینای دندان و زبان را لکه دار می کند و مصرف طولانی مدت آن می تواند باعث ظهور میکروارگانیسم های مقاوم شود.

  • در بین آنتی بیوتیک های موضعی، تنها وانکومایسین است که پوسیدگی دندان را با درجاتی از موفقیت در انسان کاهش می دهد .

پروبیوتیک های خوراکی ممکن است برای پیشگیری از پوسیدگی و درمان بیماری پریودنتال در برخی از جمعیت های پرخطر موثر باشد. تحقیقات بیشتری برای تعیین نقش آنها در سلامت و بیماری دهان ضروری است.

واکسن های مبتنی بر ایمونوژن های مختلف مشتق شده از استرپتوکوک موتانس، عامل اصلی باکتریایی مرتبط با پوسیدگی دندان، مورد بررسی قرار گرفته است.

با این حال، چشم انداز یک واکسن موثر و ایمن دور از دسترس است و بعید است در آینده نزدیک برای کاربرد بالینی در دسترس باشد. نیاز و فرکانس مناسب جرم گیری و پولیش دندانی در بیمارانی که در معرض خطر کم بیماری پریودنتال قرار دارند نامشخص است .

اگر   بیماری عفونت های ادنتوژنیک و پوسیدگی دندان مبتلا شده‌اید و نیاز به ویزیت و مشاوره با پزشک را دارید با سامانه از پزشک به راحتی با پزشک معالج خود ارتباط برقرار نمائید برای دریافت اطلاعات کامل از نحوه ویزیت آنلاین به مقاله مشاوره آنلاین تصویری با دندانپزشک مراجعه نمائید.

 

 

 

سوالات متداول

منابع علمی این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.