شناخت و درمان تب و سرفه شدید ( نشانه‌ها، علائم و درمان)

سرماخوردگی و ویزیت آنلاین با پزشک عفونی

فهرست مطالب

سرفه خلط دار نشانه چیست؟

سرفه شدید نشانه بسیاری از شرایط و بیماری ها است و درمان آن به کمک پزشک عفونی می باشد. این روش بدن شما برای پاسخ دادن به یک محرک در سیستم تنفسی است. وقتی مواد محرکی مانند گرد و غبار، آلرژن‌ها، آلودگی یا دود وارد راه‌های هوایی شمامی‌شوند، حسگرهای تخصصی پیامی را به مغز شما ارسال می‌کنند و مغز شما از حضور آنها آگاه می‌شود. سپس مغز شما پیامی را از طریق نخاع به عضلات قفسه سینه و شکم می فرستد.  هنگامی که این ماهیچه ها به سرعت منقبض می شوند، هوا را ازطریق سیستم تنفسی شما به بیرون هدایت می کند. این فوران هوا به بیرون راندن محرک های مضر کمک می کند.

سرفه یک رفلکس مهم است که می تواند به حذف محرک های مضری که ممکن است شما را بیمار کند یا نفس کشیدن را سخت تر کند، کمک کند.  هنگامی که بیمار هستید، سرفه همچنین می تواند مخاط و سایر ترشحات را از بدن خارج کند تا به شما کمک

کند راه های هوایی خود را پاک کنید، راحت تر نفس بکشید و سریع تر بهبود پیدا کنید. سرفه اغلب در شب بدتر است، زیرا هنگام دراز کشیدن، مخاط در پشت گلو جمع می‌شود و رفلکس سرفه را بیشتر تحریک می‌کند. گاهی اوقات ویژگی های سرفه شما می

تواند نشانه ای از علت سرفه های مداوم  باشد. سرفه خلط دار که به عنوان سرفه مولد نیز شناخته می شود، هر سرفه ای است که مخاط تولید کند.  ممکن است احساس کنید چیزی در قفسه سینه یا پشت گلویتان گیر کرده است.  گاهی اوقات سرفه خلطی باعث می شود

که مخاط وارد دهان شما شود. سرفه خلطی نشان می دهد که بدن شما بیش از حد معمول مخاط تولید میکند.

 

سرفه و تب شدید
درمان تب و سرفه

 

سرفه های خلطی اغلب ناشی از عفونت های میکروارگانیسم هایی مانند باکتری ها یا ویروس ها هستند، مانند آنهایی که باعث سرماخوردگی یا آنفولانزا می شوند. کل سیستم تنفسی شما با غشاهای مخاطی پوشیده شده است.  مخاط بسیاری از

عملکردهای مفید را در بدن شما انجام می دهد، مثل مانند مرطوب نگه داشتن راه های هوایی و محافظت از ریه ها در برابر عوامل تحریک کننده. با این حال، وقتی در حال مبارزه با عفونتی مانند آنفولانزا هستید، بدن شما بیش از حد معمول مخاط تولید می کند.

این کار را برای کمک به به دام انداختن و بیرون راندن ارگانیسم های عامل عفونت انجام می دهد.  سرفه به شما کمک می کند تا از شر تمام مخاط اضافی که در ریه ها و سینه شما گیر کرده خلاص شوید.

 

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره با متخصص عفونی انلاین و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره آنلاین رایگان دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

دلایل دیگر سرفه خلطی

دلایل دیگری وجود دارد که باعث می شود بدن شما بیش از حد معمول مخاط تولید کند و باعث ایجاد سرفه خلط دار شود.  اگر سرفه مرطوب شما بیش از چند هفته ادامه داشته باشد، ممکن است ناشی از موارد زیر باشد:

برونشیت

برونشیت التهاب در لوله های برونش است، لوله هایی که هوا را به ریه های شما منتقل می کنند.  برونشیت حاد معمولاً توسط انواع ویروس ها ایجاد می شود.  برونشیت مزمن یک بیماری مداوم است که اغلب به دلیل سیگار کشیدن ایجاد می

شود.

پنومونی.

ذات الریه یک عفونت در ریه های شما است که توسط باکتری ها، ویروس ها یا قارچ ها ایجاد می شود.  این وضعیتی است که شدت آن از خفیف تا تهدید کننده زندگی متغیر است.

COPD

بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) گروهی از شرایط است که هم به ریه‌ها و هم به لوله‌هایی که هوا را وارد ریه‌ها می‌کنند آسیب می‌رسانند.  سیگار عامل شماره 1 منبع مطمئن COPD است.

مشاوره با پزشک عفونی برای شناخت علت می تواند بسیار کمک کننده باشد

فیبروز سیستیک

فیبروز کیستیک یک بیماری ژنتیکی سیستم تنفسی است که معمولاً در اوایل کودکی تشخیص داده می شود.  باعث تولید مخاط غلیظ و چسبنده در ریه ها و سایر اندام ها می شود.  همه 50 ایالت امریکا نوزادان را از نظر فیبروز کیستیک در

زمان تولد غربالگری می کنند.

آسم

اگرچه افراد مبتلا به آسم به احتمال زیاد سرفه خشک دارند، اما زیرمجموعه کوچکی از افراد مخاط اضافی مداوم تولید می کنند و سرفه خلطی مزمن را تجربه می کنند.

درمان سرفه خلط دار در کودکان

در کودکان، سرفه اغلب به دلیل عفونت ویروسی ایجاد می شود.  متداول ترین علت بعدی آسم است.  همه علل دیگر سرفه مرطوب در کودکان، مانند موارد زیر، نادر هستند:

سیاه سرفه در حملات سرفه های غیرقابل کنترل ظاهر می شود.  بچه ها در حالی که هوا را نفس می کشند صدای “اووو” تولید می کنند.

سرفه در کودکان گاهی اوقات به دلیل استنشاق جسم خارجی، دود سیگار یا سایر محرک های محیطی ایجاد می شود.

ذات الریه یک عفونت در ریه ها است که می تواند در نوزادان و کودکان خردسال خطرناک باشد.

درخواست نوشتن آزمایش آنلاین دهید!
آزمایش میخوای بدی و نیاز به نسخه اینترنتی آزمایش داری؟ درخواست نوشتن نسخه آزمایش آنلاین ازپزشک داری؟
قبل از درخواست ویزیت آنلاین، از طریق اپلیکیشن ازپزشک با قیمت خیلی مناسب درخواست نوشتن آزمایش آنلاین بده و بعد از انجام آزمایش با جواب آزمایشت ازپزشک ویزیت بگیر!

پیشنهاد ویژه: مطالعه مقاله علت سرفه

 

علت سرفه
علت سرفه

 

تشخیص سرفه مرطوب

برای تشخیص سرفه، پزشک عفونی ابتدا باید بداند که چه مدت طول کشیده است و علائم چقدر شدید است. اکثر سرفه ها را می توان با یک معاینه فیزیکی ساده تشخیص داد. اگر سرفه شما طولانی مدت یا شدید است یا علائم دیگری مانند تب، کاهش وزن

و خستگی دارید، ممکن است پزشک عفونی بخواهد آزمایش های بیشتری را تجویز کند.

آزمایشات اضافی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • اشعه ایکس قفسه سینه
  • تست های عملکرد ریه
  • خون
  • تجزیه و تحلیل خلط، نگاه میکروسکوپی به خلط
  • پالس اکسیمتری، که میزان اکسیژن خون شما را اندازه گیری می کند
  • گاز خون شریانی، که نمونه خون یک شریان را آزمایش می کند تا میزان اکسیژن و دی اکسید کربن در خون شما را به همراه ترکیب شیمیایی خون شما نشان دهد.

 

درمان سرفه خلط دار

درمان سرفه خلط دار در بزرگسالان به عامل ایجاد کننده آن بستگی دارد.  برای اکثر سرفه های خلطی ناشی از ویروسی مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا، درمان غیرضروری است.  ویروس ها باید به سادگی مسیر خود را طی کنند.  علل باکتریایی نیاز به آنتی بیوتیک دارند.

اگر شما یا فرزندتان مشکل خواب دارید، ممکن است بخواهید از چیزی برای کمک به کاهش خلط و سرفه استفاده کنید.  تحقیقات نشان داده است که 1/2 قاشق چایخوری عسل قبل از خواب در کودکان یک روش بی خطر برای امتحان کردن است.  به خاطر

داشته باشید که عسل خام برای کودکان زیر 12 ماه به دلیل خطر بوتولیسم مناسب نیست.

طبق آکادمی اطفال آمریکا، به کودکان زیر 4 سال نباید داروهای سرفه و سرماخوردگی بدون نسخه (OTC) داده شود.

به تجویز پزشک عفونی سایر درمان های ممکن برای سرفه خلط دار می تواند شامل موارد زیر باشد:

بخارساز

استامینوفن یا ایبوپروفن برای بدن درد و ناراحتی قفسه سینه ناشی از سرفه

داروهای سرفه OTC (برای کودکان بزرگتر و بزرگسالان)

برونکودیلاتورها

استروئیدها برای سرفه های مرتبط با آسم

داروهای آلرژی

آنتی بیوتیک برای عفونت های باکتریایی

هوای مرطوب (تامین شده توسط مرطوب کننده یا بخار)

سرفه خشک در مقابل سرفه خلط دار

سرفه خشک، سرفه ای است که مخاط تولید نمی کند.  سرفه های خشک می تواند دردناک و کنترل آن دشوار باشد.  آنها زمانی رخ می دهند که سیستم تنفسی شما ملتهب یا تحریک شده باشد، اما مخاط اضافی تولید نمی کند.

سرفه های خشک در هفته های پس از عفونت تنفسی شایع است.  هنگامی که مخاط اضافی پاک می شود، سرفه خشک می تواند برای هفته ها یا حتی ماه ها باقی بماند.

برای شناخت علت سرفه خشک خود میتوانید با یک پزشک عفونی از طریق ویزیت انلاین صحبت کنید

پیشنهاد ویژه: مطالعه مقاله درمان سرفه خانگی

 

عکس سرفه
عکس سرفه

 

 

سرفه خشک نشانه چیست:

لارنژیت

گلو درد

کروپ

ورم لوزه

آسم

آلرژی

بیماری ریفلاکس معده (GERD)

داروها (به ویژه مهارکننده های ACE)

قرار گرفتن در معرض عوامل محرک (آلودگی هوا، گرد و غبار، دود)

 

سرماخوردگی و ویزیت آنلاین با پزشک عفونی
سرماخوردگی و ویزیت آنلاین با پزشک عفونی

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر سرفه شما بیش از دو هفته ادامه داشت با پزشک عفونی مشورت کنید.  اگر مشکل تنفسی یا سرفه خونی دارید یا متوجه رنگ پوست مایل به آبی شدید، ممکن است به مراقبت فوری پزشکی نیاز داشته باشید.  مخاط با بوی بد نیز می تواند نشانه عفونت

جدی تری باشد.

در این موارد فوراً با پزشک عفونی تماس بگیرید:

کودک کمتر از 3 ماه سن دارد و تب 100.4 درجه فارنهایت (38 درجه سانتیگراد) یا بالاتر دارد.

کمتر از 2 سال سن دارد و بیش از یک روز تب بیش از 100.4 درجه فارنهایت (38 درجه سانتیگراد) دارد.

بیش از 2 سال سن دارد و بیش از سه روز تب 100.4 درجه فارنهایت (38 درجه سانتیگراد) یا بالاتر دارد.

تب 104 درجه فارنهایت (40 درجه سانتیگراد) یا بالاتر دارد

خس خس سینه بدون سابقه آسم دارد

گریه می کند و نمی توان به او آرامش داد

بیدار شدن سخت است

تشنج دارد

تب و لرز و سرفه خلط دار

سرفه های خلط دار اغلب به دلیل عفونت های جزئی ایجاد می شوند.  اگر سرفه شما به مدت دو هفته یا بیشتر ادامه داشت، به پزشک عفونی مراجعه کنید.  علل جدی تر ممکن است.

درمان سرفه شدید و تب عفونی همراه با سرفه شما به علت آن بستگی دارد.  از آنجایی که بیشتر سرفه ها توسط ویروس ها ایجاد می شوند، با گذشت زمان خود به خود از بین می روند.

با این حال بهتر است درمان خود را به تعویق نیندازید و با پزشک عفونی مشاوره داشته باشید.

 

سرفه یک واکنش طبیعی بدن به پاکسازی راه هوایی است و می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد. سرفه خلط دار نشانه ای از وجود خلط در راه هوایی است که ممکن است ناشی از التهاب ریه‌ها، عفونت تنفسی، آلرژی، بیماری‌های مزمن مانند برونشیت و آسم، یا سایر عوامل باشد.

علت سرفه خشک نیز می‌تواند مربوط به التهاب راه هوایی بدون خلط باشد، مانند عفونت‌های تنفسی بالایی، آلرژی، آسم، تنگی نفس، یا عوامل خارجی مانند دود سیگار و آلودگی هوا. همچنین، سرفه خشک ممکن است به علت عوامل عصبی مانند عصبانیت یا استرس روانی نیز رخ دهد.

سرفه مداوم که به مدت بیش از 3 هفته ادامه دارد، نیاز به بررسی توسط پزشک دارد زیرا ممکن است نشانه بیماری مزمن باشد مانند برونشیت مزمن، آسم، عفونت ریه و یا سایر بیماری‌های قلبی و عروقی.

برای درمان سرفه خلط دار در کودکان و بزرگسالان، معمولاً مصرف مایعات بیشتر، استفاده از مرطوب کننده‌های هوا، مکمل‌های گیاهی مانند عصاره زنجبیل یا عسل با شیره لیمو، استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها در صورت عفونت و تجویز داروهای ضد سرفه خلط دار به توصیه پزشک از جمله روش‌های درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

درمان خانگی سرفه همچنین می‌تواند شامل مصرف عسل با آب لیمو، عصاره زنجبیل با عسل، نمک گل و آب برای آب گرم کردن بینی و گردن، استفاده از بخور و یا بخور دم کرده از گیاهان دمنوشی مانند زیره سبز و پونه باشد.

به هر حال، بهتر است قبل از هرگونه درمان خودسرانه، با پزشک خود مشورت کنید تا علت تب و سرفه خلط دار شما مشخص شود و راهنمایی‌های درمانی مناسب ارائه گردد.

 

سوالات متداول

منابع علمی این مطلب

What Illnesses or Conditions Cause Wet Cough, and How Do I Treat It in Myself or My Child?

یک پاسخ

  1. سلام من یه سوال داشتم، بعضی روزا صبح ها که از خواب بیدار میشم سرفه های شدیدی دارم، بعضی روزا هم خوبم و هیچ مشکلی ندارم. سرفه هام تا 2 ساعت بعد از بیدارشدنم ادامه داره، 4 ساله سیگارو ترک کردم و نمیدونم چرا اینجوری ام. میشه راهنماییم کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس Turnstile CloudFlare مورد نیاز است که مشمول سیاست حفظ حریم خصوصی CloudFlare و شرایط استفاده است.

برای دیدن نوشته هایی که به دنبال آن هستید تایپ کنید