پزشکی

افسردگی فصلی

افسردگی فصلی

افسردگی فصلی

درباره افسردگی فصلی بیشتر بدانید:

اصطلاح اختلال عاطفی فصلی (SAD) دوره‌هایی از افسردگی ماژور، شیدایی یا هیپومانیا را توصیف می‌کند که به طور منظم در فصول خاص اتفاق می‌افتد. شایع‌ترین شکل SAD افسردگی زمستانی است که با دوره‌های مکرر افسردگی تک قطبی مشخص می‌شود که در پاییز یا زمستان شروع می‌شود و اگر درمان نشود، معمولاً در بهار یا تابستان آینده بهبود می‌یابد.

شناخت این اختلال مهم است زیرا SAD شایع است و با آسیب روانی اجتماعی همراه است . علاوه بر این، درمان  اغلب مؤثر است و درمان نگهدارنده می‌تواند از اپیزودهای بعدی جلوگیری کند . در میان بیمارانی که برای کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی‌شده برای مطالعه درمان افسردگی زمستانی انتخاب شدند، تقریباً 60 درصد هرگز برای افسردگی درمان نشده بودند

تعاریف افسردگی فصلی

تعاریف افسردگی فصلی

اختلال عاطفی فصلی (SAD) به عنوان دوره های مکرر افسردگی اساسی، مانیا یا هیپومانیا با شروع فصلی و بهبودی تعریف می شود. این یک اختلال خلقی جداگانه در نظر گرفته نمی شود. بلکه SAD زیرگروهی از اختلالات خلقی زیر است :

اختلال افسردگی ماژور تک قطبی

 • اختلال دوقطبی I
 • اختلال دوقطبی II

الگوی فصلی – در میان بیماران مبتلا به SAD که افسردگی اساسی تک قطبی عودکننده با الگوی فصلی دارند، دو الگوی خاص توصیف شده است:

 • شروع پاییز-زمستان – SAD به عنوان افسردگی زمستانی نیز شناخته می شود. دوره‌های افسردگی از پاییز تا اوایل زمستان شروع می‌شوند و در صورت عدم درمان، معمولاً در بهار یا تابستان آینده بهبود می‌یابند. این دوره‌ها عموماً با افزایش خواب، افزایش اشتها، میل به کربوهیدرات و افزایش وزن مشخص می‌شوند، علائمی که در افسردگی شدید با ویژگی‌های غیر معمول نیز دیده می‌شوند
 • شروع بهار و تابستان – شروع بهار و تابستان SAD همچنین به عنوان افسردگی تابستانی شناخته می شود. دوره های افسردگی اساسی در بهار یا تابستان شروع می شود و در صورت عدم درمان، در پاییز یا زمستان بعدی بهبود می یابد. این دوره‌ها معمولاً با علائم معمول افسردگی مانند بی‌خوابی و کاهش خواب و همچنین کاهش اشتها و کاهش وزن مشخص می‌شوند.

اصول کلی درباره افسردگی فصلی

درمان اختلال عاطفی فصلی (SAD) به اختلال خلقی خاص موجود و نوع الگوی فصلی بستگی دارد

 • شروع پاییز و زمستان
 • شروع بهار و تابستان

این مقاله عمدتاً بر افسردگی زمستانی تمرکز دارد که با دوره‌های افسردگی تک قطبی تکرار شونده مشخص می‌شود که در پاییز یا زمستان شروع می‌شود و اگر درمان نشود، معمولاً در بهار یا تابستان آینده بهبود می‌یابد. افسردگی زمستانی شایع ترین شکل SAD است.

درمان افسردگی زمستانی تحت تأثیر شدت بیماری است:

 • بیماری شدید – افسردگی ماژور شدید با هفت تا نه علامت افسردگی مشخص می شود که تقریباً هر روز وجود دارد و به شدت ناراحت کننده است و همچنین با اختلال آشکار در عملکرد روزانه مشخص می شود . بیماران مبتلا به افسردگی شدید که با پرسشنامه سلامت بیمار ارزیابی می شوند، معمولاً 20 امتیاز یا بیشتر می گیرند و اغلب افکار و رفتار خودکشی را گزارش می کنند. علاوه بر این، بیماران شدیداً بیمار بیشتر احتمال دارد عوارضی مانند ویژگی های روان پریشی یا ویژگی های کاتاتونیک را تجربه کنند و اغلب برای مدیریت به روانپزشکان ارجاع داده می شوند.
 • بیماری خفیف تا متوسط ​​- بیماران مبتلا به افسردگی ماژورکه بیماری خفیف تا متوسط ​​هستند، اغلب فقط پنج یا شش علامت افسردگی دارند (حداقل پنج علامت برای تشخیص لازم است) . علائم ناراحت کننده هستند، اما قابل کنترل هستند، و اختلال عملکردی لزوما برای دیگران آشکار نیست.

یکی از خدماتی که سامانه از پزشک برای راحتی کار پزشکان همچنین بیماران در نظر گرفته است داشتن امکان مشاوره پزشک تصویری توسط این سامانه است که این خدمات کمک می‌کند پزشکان بدون اطلاف وقت در هر زمان و مکانی بتوانند به بیماران خود مشاوره دهند و یا آن‌ها را ویزیت نمایند.

افسردگی زمستانی

افسردگی زمستانی با دوره های مکرر افسردگی ماژورتک قطبی مشخص می شود که از پاییز تا اوایل زمستان شروع می شود و اگر درمان نشود، معمولاً در بهار یا تابستان آینده بهبود می یابد. افسردگی زمستانی شایع ترین نوع اختلال عاطفی فصلی (SAD) است.

رویکرد درمان حاد – ما پیشنهاد می‌کنیم که درمان حاد افسردگی زمستانی طبق ترتیبی که در بخش‌های فرعی زیر توضیح داده شده است ادامه یابد. بیماران در ابتدا درمان خط اول را دریافت می کنند و در هر مرحله پیشرفت می کنند تا زمانی که پاسخ دهند.

درمان های اولیه پیشنهاد شده در بخش های فرعی زیر، چه به صورت تک درمانی یا درمان ترکیبی، عبارتند از:

 • داروهای ضد افسردگی
 • نور درمانی
 • روان درمانی

علاوه بر این، ما بیماران را تشویق می کنیم که تمام مداخلات کمکی زیر را در طول دوره درمان حاد (و نگهدارنده) خود بگنجانند:

 • بهداشت خواب
 • پیاده روی روزانه در بیرون، حتی در روزهای ابری
 • ورزش هوازی
 • نورپردازی داخلی با لامپ ها و وسایل معمولی تقویت شده است
 • شبیه سازی سپیده دم

تاثیر بهداشت خواب در بروز افسردگی

تاثیر بهداشت خواب در بروز افسردگی

بهداشت خواب ، از جمله چرخه منظم خواب و بیداری، برای درمان SAD مهم است زیرا پرخوابی و بی خوابی در SAD رایج است. به عنوان بخشی از بهداشت خواب، ایجاد یک چرخه منظم نور تا تاریکی ممکن است مهم باشد. به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض نور، به ویژه نور آبی از مانیتورهای کامپیوتر و تلویزیون، در اواخر عصر (به عنوان مثال، در طول دو ساعت قبل از زمان مورد نظر شروع خواب) ممکن است شروع خواب را تسهیل کند.

خط اول – برای بیماران مبتلا به افسردگی زمستانی، ما یک داروی ضد افسردگی به همراه نور مصنوعی (درمان با نور روشن، شبیه‌سازی سحر یا هر دو) را به عنوان درمان خط اول پیشنهاد می‌کنیم. با این حال، داروهای ضد افسردگی به تنهایی یک جایگزین معقول هستند.

داروی انتخابی اولیه برای SAD زمستانی معمولاً یک مهارکننده انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI) است که با درمان اولیه در جمعیت عمومی بیماران مبتلا به افسردگی اساسی تک قطبی سازگار است. با این حال، انواع دیگر داروهای ضد افسردگی را می توان به جای SSRI ها استفاده کرد . به عنوان مثال، بوپروپیون انتخاب خوبی برای بیمارانی است که می خواهند سیگار کشیدن را ترک کنند یا می خواهند از عوارض جانبی SSRI مانند افزایش وزن یا اختلال عملکرد جنسی اجتناب کنند. علاوه بر این، بوپروپیون در پیشگیری از عود افسردگی زمستانی اثربخشی خود را نشان داده است

خط دوم – افسردگی زمستانی اغلب به درمان خط اول با داروی ضد افسردگی و نور درمانی پاسخ نمی دهد. برای این بیماران، گام بعدی تأیید تشخیص و پایبندی، و رسیدگی به عواملی است که می‌توانند باعث عدم پاسخ شوند

برای بیماران مبتلا به افسردگی زمستانی که تا حدی به درمان خط اول تنها با داروهای ضد افسردگی پاسخ می‌دهند، ادامه دارو و اضافه کردن نور مصنوعی (درمان با نور روشن، شبیه‌سازی سحر یا هر دو) را به عنوان خط دوم درمان پیشنهاد می‌کنیم. برای بیمارانی که حداقل به درمان خط اول با داروهای ضد افسردگی به تنهایی پاسخ می‌دهند یا نه، پیشنهاد می‌کنیم دارو را تعویض کنند و نور درمانی را اضافه کنند.

خط سوم – برای بیماران مبتلا به افسردگی زمستانی که به درمان های خط اول و دوم پاسخ رضایت بخشی نمی دهند، پیشنهاد می کنیم روان درمانی را به عنوان درمان خط سوم اضافه کنید. روان درمانی کمکی ممکن است پایبندی را افزایش داده و پریشانی را کاهش دهد. ما معمولاً از درمان شناختی-رفتاری (CBT) استفاده می کنیم. با این حال، روان درمانی های دیگر (به عنوان مثال، روان درمانی بین فردی) جایگزین های معقولی هستند. در دسترس بودن روان درمانی اغلب محدود است، به ویژه CBT که به طور خاص برای SAD اقتباس شده است.

اگر سوالات بیشتری در زمینه مشاوره آنلاین و نحوه دریافت مشاوره آنلاین دارید پیشنهاد ما به شما عزیزان مطالعه مقاله  مشاوره روانشناسی آنلاین است تا اطلاعات کامل و جامعی را در این زمینه به دست اورید.

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک امکان ویزیت آنلاین بیمار توسط پزشک متخصص است، چراکه با استفاده از این خدمات بیماران می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

.

 

 

 

منابع علمی این مطلب

https://www.uptodate.com/contents/seasonal-affective-disorder-treatment?search=depression&source=search_result&selectedTitle=11~150&usage_type=default&display_rank=11

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.