پزشکی, گوش و حلق و بینی

سینوزیت

سینوزیت

تعریف سینوزیت

سینوزیت و رینوسینوزیت به التهاب در حفره بینی و سینوس های پارانازال اشاره دارد. رینوسینوزیت حاد (ARS) کمتر از چهار هفته طول می کشد. شایع ترین علت ARS یک عفونت ویروسی همراه با سرماخوردگی است. تشخیص رینوسینوزیت حاد ویروسی (AVRS) مرتبط با سرماخوردگی و بیماری‌های شبه آنفولانزا از عفونت باکتریایی یک چالش مکرر برای پزشک است.

تعریف و طبقه بندی سینوزیت

تعریف و طبقه بندی سینوزیت

 

رینوسینوزیت حاد (ARS) به عنوان التهاب علامت دار حفره بینی و سینوس های پارانازال تعریف می شود  که کمتر از چهار هفته طول می کشد. اصطلاح “رینوسینوزیت” به “سینوزیت” ترجیح داده می شود زیرا التهاب سینوس ها به ندرت بدون التهاب همزمان مخاط بینی رخ می دهد

طبقه بندی رینوسینوزیت بر اساس طول مدت علائم است :

  • رینوسینوزیت حاد – علائم برای کمتر از 4 هفته
  • رینوسینوزیت تحت حاد – علائم به مدت 4 تا 12 هفته
  • رینوسینوزیت مزمن – علائم بیش از 12 هفته
  • رینوسینوزیت حاد راجعه – چهار یا بیشتر دوره ARS در سال، با رفع موقت علائم

ARS بیشتر بر اساس علت و تظاهرات بالینی طبقه بندی می شود

  • رینوسینوزیت ویروسی حاد (AVRS) – ARS با علت ویروسی
  • رینوسینوزیت حاد باکتریایی بدون عارضه (ABRS) – ARS با علت باکتریایی بدون شواهد بالینی گسترش خارج از سینوس های پارانازال و حفره بینی (به عنوان مثال، بدون درگیری عصبی، چشمی، یا بافت نرم)
  • ABRS پیچیده – ARS با علت باکتریایی با شواهد بالینی گسترش خارج از سینوس های پارانازال و حفره بینی

همه گیرشناسی سینوزیت

رینوسینوزیت حاد (ARS) یک مشکل رایج است. هر سال از هر هفت یا هشت نفر در ایالات متحده و سایر کشورهای غربی، یک نفر دچار سینوزیت بینی می شود. میزان بروز در زنان بیشتر از مردان است و در میان تمام بزرگسالان، بروز در بین سنین 45 تا 64 سال بیشتر است

عوامل خطر برای ARS عبارتند از: سن بالاتر، سیگار کشیدن، سفر هوایی، قرار گرفتن در معرض تغییرات فشار اتمسفر (به عنوان مثال، غواصی در اعماق دریا)، شنا، آسم و آلرژی، بیماری های دندانی، و نقص ایمنی

به این نکته نیز توجه داشته باشید که برای مشاوره پیشگیری از بیماری‌ها می‌توانید از خدمات ویزیت آنلاین پزشک اپلیکیشن از پزشک استفاده نمائید و تمام خدماتی که در معاینه حضوری به شما ارائه می‌شود را به راحتی بدون اطلاف وقت و با هزینه کم‌تر دریافت نمائید.

اپلیکیشن از پزشک خدمات ویژه‌ای برای پزشکان نیز مانند امکان مشارکت با دیگر پزشکان , اطلاع از کنگره‌های علمی مرتبت با پزشکی و… ارائه داده است که یکی از این خدمات امکان عضویت پزشکان است که به واسطه این خدمات پزشکان با عضو شدن در این اپلیکیشن علاوه بر بیشتر شناخته شدن آن‌ها و خدماتشان می‌توانند بیماران خود نیز در محیط امن سامانه به راحتی و بدون اطلاف وقت ویزیت نمایند.

پاتوفیزیولوژی و میکروب شناسی در سینوزیت

پاتوفیزیولوژی و میکروب شناسی در سینوزیت

رینوسینوزیت حاد ویروسی – اکثرا رینوسینوزیت حاد (ARS) به دلیل عفونت ویروسی است. رینوسینوزیت حاد ویروسی (AVRS) با تلقیح ویروسی از طریق تماس مستقیم با ملتحمه یا مخاط بینی شروع می شود. تکثیر ویروس در یک فرد با ایمنی کم  منجر به سطوح ویروسی قابل تشخیص در ترشحات بینی در عرض 8 تا 10 ساعت می شود. علائم، در صورت ایجاد، معمولاً در روز اول پس از تلقیح ظاهر می شوند. شایع‌ترین ویروس‌هایی که باعث AVRS می‌شوند، راینو ویروس، ویروس آنفولانزا و ویروس پاراآنفلوآنزا هستند

رینیت ویروسی از راه های سیستمیک یا مستقیم به سینوس های پارانازال  گسترش می یابد. فشار داخل بینی مثبت ایجاد شده در حین دمیدن بینی ممکن است مایع آلوده را از حفره بینی به داخل سینوس های پارانازال هدایت کند. التهاب به دنبال آن، منجر به ترشح بیش از حد سینوس و افزایش نفوذپذیری عروقی می شود که منجر به ترانسودا شدن مایع به داخل حفره بینی و سینوس ها می شود. ویروس‌ها همچنین می‌توانند اثر سمی مستقیمی بر روی مژک‌های بینی داشته باشند و پاکسازی مخاطی را مختل کنند. ترکیبی از ادم مخاطی، ترشحات غلیظ فراوان و دیسکینزی مژگانی منجر به انسداد سینوس شده و روند بیماری را تداوم می بخشد

رینوسینوزیت حاد باکتریایی – عفونت حاد باکتریایی تنها در 0.5 تا 2.0 درصد از موارد ARS رخ می دهد

این بیماری  حاد باکتریایی (ABRS) زمانی رخ می دهد که باکتری به طور ثانویه حفره سینوس ملتهب را آلوده کند.

ABRS معمولاً به عنوان یک عارضه عفونت ویروسی رخ می دهد، اما می تواند با رینیت یا سایر شرایطی که بینی را مسدود می کند یا عملکرد سیستم ایمنی را مختل می کند، همراه باشد. اینها شامل رینیت آلرژیک یا غیر آلرژیک، انسداد مکانیکی بینی، عفونت دندان، اختلال در پاکسازی موکوسیلیاری (مانند فیبروز کیستیک، اختلال عملکرد مژگانی)، نقص ایمنی و سایر عواملی است که تخلیه سینوس را مختل می کند

شایع ترین باکتری های مرتبط با ABRS  استرپتوکوک پنومونیه، هموفیلوس آنفولانزا و موراکسلا کاتارالیس هستند که دو مورد اول تقریباً 75 درصد موارد ABRS را تشکیل می دهند. هنگامی که ABRS به دلیل گسترش عفونت ریشه دندان به داخل حفره سینوسی باشد، باکتری های میکروآئروفیل و بی هوازی ممکن است شناسایی شوند.

سینوزیت باکتریال بیمارستانی ممکن است در بیماران بستری در بخش مراقبت های ویژه، به ویژه در بیمارانی که لوله گذاری طولانی مدت دارند، ایجاد شود.

علائم – علائم رینوسینوزیت حاد (ARS) شامل گرفتگی و انسداد بینی، ترشحات چرکی بینی، درد دندان های فک بالا، و درد یا فشار صورت است که در هنگام خم شدن به جلو بدترمی شود. سایر علائم و نشانه ها عبارتند از تب، خستگی، سرفه، هیپوسمی یا آنوسمی، فشار یا پری گوش، سردرد و بوی بد دهان. بیماران همچنین ممکن است علائم و نشانه های اختلال عملکرد شیپور استاش (مانند گوش درد، پری یا فشار، کاهش شنوایی یا وزوز گوش) را داشته باشند.

علائم رینوسینوزیت حاد ویروسی

علائم رینوسینوزیت حاد ویروسی (AVRS) و رینوسینوزیت حاد باکتریایی (ABRS) همپوشانی دارند. هیچ معیار بالینی وجود ندارد که برای تمایز بین آنها تأیید شده باشد. با این حال، AVRS و ABRS دوره های بالینی متفاوتی دارند:

  • AVRS

سیر بالینی مشابهی با سایر عفونت‌های تنفسی فوقانی ویروسی (URIs) دارد و بیماران علایم را طی 7 تا 10 روز برطرف می‌کنند. اگرچه علائم ممکن است بیش از 10 روز باقی بمانند. در بیشتر موارد URI ویروسی، شدت علائم بین روزهای 3 و 6 به اوج خود می رسد و پس از آن علائم بهبود می یابند.

اگر تب وجود داشته باشد، عموماً در اوایل بیماری وجود دارد و در 24 تا 48 ساعت اول ناپدید می شود و علائم تنفسی پس از برطرف شدن تب برجسته تر می شود. بیماران مبتلا به عفونت ویروسی ممکن است در طول دوره بیماری خود ترشحات چرکی بینی داشته باشند. ترشحات چرکی و تغییر رنگ بینی نشانه التهاب مخاط بینی و سینوس است. بیشتر اوقات، ترشحات واضح شروع می شوند، چرکی می شوند و سپس دوباره شفاف می شوند.

یافته‌های فیزیکی

یافته‌های فیزیکی

سینوزیت و یافته‌های فیزیکی چیست؟

 – یافته‌های معاینه فیزیکی ممکن است شامل اریتم یا ادم روی استخوان گونه درگیر یا ناحیه اطراف چشم، حساسیت یا حساسیت گونه همراه با ضربه دندان‌های بالایی، و تخلیه چرکی در داخل بینی یا در حلق خلفی باشد. بیماران ممکن است تشدید درد صورت داشته باشند. ترانس ایلومیناسیون سینوس ها ممکن است کدورت را نشان دهد، اما این تنها برای بررسی سینوس های ماگزیلاری و فرونتال مفید است و حساسیت یا ویژگی آنقدر بالا نیست که استفاده از آن در تشخیص را تضمین کند

رینوسکوپی قدامی (که با اتوسکوپ دستی یا اسپکولوم بینی انجام می شود) ممکن است ادم مخاطی منتشر، باریک شدن میاتوس میانی، هیپرتروفی شاخک تحتانی و رینوره یا ترشحات چرکی فراوان را نشان دهد. پولیپ یا انحراف سپتوم ممکن است به طور اتفاقی مشخص شود و ممکن است نشان دهنده عوامل خطر آناتومیک از قبل برای ایجاد ABRS باشد.

بیمارانی که علائم گوش درد، پری یا فشار، کم شنوایی یا وزوز گوش دارند، باید با اتوسکوپ معاینه گوش شوند تا اختلال عملکرد شیپور استاش و آسیب شناسی گوش میانی بررسی شود.

اگر نیاز به اطلاعات بیشتری درباره این بیماری و یا نحوه انچام ویزیت آنلاین توسط پزشک را دارید پیشنهاد ما به شما عزیزان مطالعه مقاله ویزیت پزشک / ویزیت پزشک در منزل می‌باشد.

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک امکان ویزیت آنلاین بیمار توسط پزشک متخصص است، چراکه با استفاده از این خدمات بیماران می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

منابع علمی این مطلب

Acute sinusitis and rhinosinusitis in adults

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.