پزشکی, پوست و مو

عفونت پوست و بافت نرم در کودکان

عفونت پوست و بافت نرم در کودکان

عفونت پوست و بافت نرم در کودکان

عفونت پوست و بافت نرم در کودکان چیست؟

ارزیابی و مدیریت استافیلوکوکوس اورئوس مشکوک و عفونت های استرپتوکوکی پوست و بافت نرم (SSTIs) در کودکان بالای 28 روز در اینجا مرور می شود.

عفونت پوست و بافت نرم در کودکان و علت شناسی

استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین (MRSA) شایع ترین علت قابل شناسایی عفونت پوست و بافت نرم (SSTI) در بسیاری از جوامع است و باید در اکثر کودکان مبتلا به SSTI (همراه با استافیلوکوکوس اورئوس حساس به متی سیلین [MSSA] و گروه) ارزیابی شود.  استرپتوکوک [GAS]).  فراوانی نسبی استافیلوکوکوس اورئوس در مقایسه با GAS به نوع SSTI بستگی دارد:

● SSTI چرکی– SSTI های چرکی (مانند آبسه، فورونکل، کاربونکل) معمولاً توسط استافیلوکوکوس اورئوس (MSSA یا MRSA) ایجاد می شوند.  MSSA و MRSA را نمی توان از نظر بالینی یا اپیدمیولوژیک افتراق داد

سلولیت و اریسیپلا – سلولیت معمولاً توسط GAS و سایر استرپتوکوک‌های بتا همولیتیک (گروه‌های B، C، G و F) ایجاد می‌شود، اما ممکن است توسط استافیلوکوکوس اورئوس نیز ایجاد شود، به‌ویژه در کودکان دارای عوامل خطر برای MRSA .  اریسیپلا معمولاً توسط استرپتوکوک بتا همولیتیک ایجاد می شود.
● ایمپتیگو و فولیکولیت – زرد زخم و فولیکولیت معمولاً توسط استافیلوکوکوس اورئوس (MSSA یا MRSA) ایجاد می شوند.

یکی از خدمات فوق‌العاده سامانه از پزشک که باعث محبوبیت آن در بین بیماران و پزشکان عزیز شده است امکان دریافت ویزیت پزشک آنلاین و یا مشاوره پزشک تصویری می‌باشد در واقع سامانه ازپزشک با قرار دادن این خدمات ارزشمند در سامانه خود باعث شده تا در هر مکانی و هر زمانی بتوانید به راحتی از این خدمات استفاده نمائید. فقط کافی است همین الان اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات این مجموعه برخوردار شوید.

ارزیابی عفونت پوست و بافت نرم در کودکان

ارزیابی عفونت پوست و بافت نرم در کودکان

تاریخچه – جنبه های مهم تاریخچه در کودک مبتلا به عفونت پوست و بافت نرم (SSTI) عبارتند از

●عوامل خطر ابتلا به عفونت استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین (MRSA) مرتبط با جامعه یا با شروع اجتماع
– ایزوله های MRSA در کودکان دارای عوامل خطر مراقبت بهداشتی به احتمال زیاد به کلیندامایسین و سایر موارد معمول مقاوم هستند.  داروها را نسبت به ایزوله های کودکان بدون فاکتورهای خطر استفاده می کردند
شاید مهم ترین عامل خطر، زندگی در جامعه ای با نسبت بالایی (15 درصد) از MRSA در بین جدایه های استافیلوکوکوس اورئوس باشد.

اگرچه سابقه قبلی MRSA یک عامل خطر برای MRSA است، سابقه قبلی MRSA SSTI لزوماً به این معنی نیست که عفونت فعلی ناشی از MRSA است به ویژه اگر دوره‌ها بیش از 12 ماه از هم جدا شده باشند یا کودک شرایط مستعد کننده داشته باشد.  مانند اگزما

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت ویزیت و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

عواملی که باعث عفونت پوست و بافت نرم در کودکان می‌شود؟

عواملی که باعث عفونت پوست و بافت نرم در کودکان می‌شود؟

●عواملی که ممکن است عوامل بیماری زا غیر از استافیلوکوکوس اورئوس و استرپتوکوک گروه A را مطرح کنند عبارتند از:
• قرار گرفتن در معرض حیوانات یا گاز گرفتن انسان یا حیوان – ممکن است منجر به عفونت چند میکروبی شود.

•سابقه سفر – سفر به یک منطقه بومی ممکن است نشان دهنده عوامل بیماری زا مانند Corynebacterium diphtheriae باشد.

•سرگرمی ها – سرگرمی هایی که شامل قرار گرفتن در معرض آب هستند ممکن است خطر ابتلا به پاتوژن هایی مانند آئروموناس یا مایکوباکتریوم مارینوم را افزایش دهند.

• ضایعات تروماتیک، به ویژه ضایعات مرتبط با کثیفی، احتمال عفونت های چند میکروبی از جمله باکتری ها و همچنین قارچ ها را افزایش می دهند.
• یک بیماری زمینه ای طیف پاتوژن هایی را که باید در نظر گرفته شوند (مانند سودوموناس آئروژینوزا در بیماران نوتروپنی) گسترش می دهد.
●آلرژی به آنتی بیوتیک ها – ممکن است بر انتخاب درمان تاثیر بگذارد.

معاینه – معاینه نوع SSTI را تعیین می کند.  جنبه های مهم معاینه شامل ظاهر کلی (مانند ظاهر خوب یا بد)، علائم سیستمیک (مانند تب > 38 درجه سانتیگراد ،افت فشار خون، تاکی کاردی)، و میزان درگیری (مثلاً نوع،  محلی سازی و اندازه SSTI).

● ایمپتیگو یک عفونت باکتریایی سطحی است که با ضایعاتی که از پاپول ها به وزیکول ها، پوسچول ها و پوسته ها پیشرفت می کنند ظاهر می شود

●فولیکولیت یک عفونت باکتریایی سطحی فولیکول های مو با مواد چرکی در اپیدرم است

●آبسه پوستی مجموعه ای از چرک در درم و بافت های عمیق تر پوست است.

فورونکل (یا “جوش”) عفونت فولیکول مو است که در آن مواد چرکی از طریق درم به داخل بافت زیر جلدی گسترش می یابد، جایی که یک آبسه کوچک ایجاد می شود.

● کاربونکل ادغام چندین فولیکول ملتهب به یک توده التهابی منفرد با زهکشی چرکی از فولیکول های متعدد در اپیدرم است
●اریسیپل عفونت درم فوقانی و لنفاوی سطحی است.  آن را با مرزبندی واضح بین بافت درگیر و غیر درگیر مشخص می شود.  ضایعه erysipelas بالاتر از سطح پوست اطراف قرار دارد .بیماران مبتلا به erysipelas معمولاً شروع حاد علائم با تظاهرات سیستمیک از جمله تب و لرز دارند.

●سلولیت عفونت درم عمقی و چربی زیر جلدی بدون فوکوس چرکی زمینه ای (مانند آبسه پوستی، آرتریت سپتیک و غیره) است.  با اریتم، ادم و گرما ظاهر می شود.

●عفونت های بافت نرم نکروزان با تخریب بافت برق آسا و علائم سیستمیک سمیت مشخص می شوند.

●پیومیوزیت یک عفونت چرکی عضله اسکلتی است که از گسترش هماتوژن و معمولاً با تشکیل آبسه به وجود می آید

●سندرم شوک سمی (استافیلوکوک یا استرپتوکوک) یک بیماری بالینی است که با شروع سریع تب، بثورات، افت فشار خون و درگیری سیستم چند عضوی مشخص می شود.  اریترودرمی منتشر ماکولا نشانه سندرم شوک سمی است.

ارزیابی آزمایشگاهی – ارزیابی آزمایشگاهی برای تعیین علت میکروبیولوژیک SSTI ضروری است که ممکن است بر تصمیمات درمانی تأثیر بگذارد.  پاتوژن های مختلف باکتریایی و ویروسی می توانند ضایعات پوستی ایجاد کنند که از نظر بالینی از عفونت های استافیلوکوک یا استرپتوکوک قابل تشخیص نیستند.  MRSA و استافیلوکوکوس اورئوس حساس به متی سیلین (MSSA) را نمی توان از نظر بالینی یا اپیدمیولوژیک افتراق داد

● رنگ آمیزی گرم، کشت، و تست حساسیت مواد چرکی – در صورتی که بتوان مواد چرکی به دست آورد، نمونه هایی را برای رنگ آمیزی گرم، کشت و تست حساسیت از بیماران مبتلا به ضایعات پوستی چرکی (آبسه، فورونکل، کاربونکل، سلولیت تخلیه کننده یا زخم) دریافت می کنیم. .نتایج این مطالعات انتخاب درمان ضد میکروبی تجربی و پاتوژن را هدایت می کند به‌ویژه دریافت کشت زخم از بیماران دچار نقص ایمنی و کسانی که دارای عفونت‌های موضعی شدید، علائم سیستمیک عفونت، آبسه‌های مکرر یا متعدد، برخورد اپیدمیولوژیک با افراد مبتلا به عفونت MRSA و کسانی که درمان اولیه ناموفق بوده‌اند، بسیار مهم است
رنگ آمیزی گرم ممکن است به هدایت درمان تجربی کمک کند.  شناسایی رنگ آمیزی گرم کوکسی های گرم مثبت در خوشه ها نشانه اولیه عفونت استافیلوکوک را ارائه می دهد.  شناسایی رنگ آمیزی گرم کوکسی های گرم مثبت در زنجیره، شناسایی اولیه عفونت استرپتوکوک را فراهم می کند.
● کشت خون – ما از بیمارانی که علائم عفونت سیستمیک جدی (مانند تب طولانی، تاکی کاردی، افت فشار خون)، نوتروپنی یا نقص ایمنی سلولی شدید، نیش حیوانات، یا آسیب های غوطه وری را دارند، کشت خون دریافت می کنیم

●تست حساسیت – اگر استافیلوکوکوس اورئوس در کشت باکتریایی جدا شده باشد، آزمایش حساسیت برای تشخیص MRSA از MSSA ضروری است .در برخی از آزمایشگاه ها، مقاومت به متی سیلین ممکن است به سرعت با استفاده از آزمایشات مولکولی موجود تجاری برای ژن mecA که منجر به مقاومت به متی سیلین می شود، شناسایی شود.

پیشنهاد ویژه: مطالعه مقاله عفونت گوش 

نکاتی که در  عفونت پوست و بافت نرم در کودکان اهمیت بالایی دارند:

نکاتی که در  عفونت پوست و بافت نرم در کودکان اهمیت بالایی دارند: 

تست حساسیت در نظارت بر نسبت موضعی عفونت های استافیلوکوکوس اورئوس ناشی از MRSA و شیوع مقاومت به کلاس های مختلف ضد میکروبی مهم است
ایزوله های استافیلوکوکوس اورئوس مرتبط با SSTI باید از نظر حساسیت به آنتی بیوتیک های بتالاکتام، تری متوپریم- سولفامتوکسازول، تتراسایکلین ها، اریترومایسین، کلیندامایسین، وانکومایسین، لینزولید و احتمالاً داپتومایسین آزمایش شوند .ایزوله های مرتبط با SSTI که نیاز به درمان تزریقی دارند نیز باید در شرایط انتخابی (مانند میزان بالای مقاومت به کلیندامایسین، کودکان مبتلا به اختلال عملکرد کلیه، بیماری التهابی روده، بیماری مرتبط با کلستریدیوید دیفیسیل، یا عدم تحمل به وانکومایسین) از نظر حساسیت به سفتارولین آزمایش شوند.  در صورت در نظر گرفتن درمان با کلیندامایسین، آزمایش D یا تست خودکار برای مقاومت القایی به کلیندامایسین باید بر روی ایزوله هایی انجام شود که به اریترومایسین مقاوم هستند اما نسبت به کلیندامایسین حساس هستند.

کشت بینی – ما از بیمارانی که با عفونت احتمالی MRSA مراجعه می کنند، کشت بینی معمولی دریافت نمی کنیم .ارزش پیش بینی غربالگری برای کلونیزاسیون مشخص نیست .

اگر نیاز به اطلاعات بیشتری در زمینه بیماریهای پوست و مو دارید پیشنهاد ما به شما عزیزان نصب اپلیکیشن از پزشک برای دزیافت مشاوره  با پزشک پوست و مو می‌باشد.

منابع علمی این مطلب

Evaluation and management

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.