پزشکی, چشم پزشکی

اسلیت لمپ در ویزیت چشم پزشکی

اسلیت لمپ در ویزیت چشم پزشکی

اسلیت لمپ در ویزیت چشم پزشکی

اسلیت لمپ در ویزیت چشم پزشکی یا همان (لامپ اسلیت) در واقع یک میکروسکوپ دوچشمی است که نمای استریوسکوپی (یعنی سه بعدی) چشم را برای معاینه کننده فراهم می کند

لامپ اسلیت اجازه می دهد تا چشم با یک پرتو یا “شکاف” نور (در مقابل نور منتشر) که ارتفاع و عرض آن قابل تنظیم است بررسی شود. شکاف نور، زمانی که به صورت زاویه ای هدایت شود، ساختارهای آناتومیک چشم را برجسته می کند و امکان بازرسی دقیق را فراهم می کند. لامپ شکاف بزرگنمایی (10 تا 25 برابر) و روشنایی بیشتری نسبت به اکثر دستگاه های دستی (به عنوان مثال، لامپ Wood’s [4x] و ) Bluminator [7.5x] فراهم می کند، که برای تشخیص تعدادی از اختلالات تروماتیک و غیر ضربه ای ضروری است.

دلایل استفاده ازلامپ اسلیت شامل هر وضعیت حادی است که برای بازرسی بخش قدامی چشم (به عنوان مثال، پلک‌ها، مژه‌ها، ملتحمه، قرنیه، محفظه قدامی، عنبیه و عدسی) یا برای تسهیل چشم نیاز به بزرگنمایی دارد و حذف جسم خارجی بنابراین، برای تشخیص بیماری هایی مانند نقص اپیتلیال قرنیه، کراتوکونژونکتیویت، هایفما، هیپوپیون، دررفتگی عدسی، عفونت های تبخال، عارضه، یا ارزیابی قرمزی چشم مناسب است.

لامپ اسلیت در تشخیص شرایط بخش خلفی (یعنی زجاجیه، فوندوس، دیسک بینایی) در مطب مراقبت های اولیه یا بخش اورژانس کمتر مفید است. چنین شرایطی شامل ادم پاپی، خونریزی زجاجیه و جداشدگی شبکیه است. تشخیص چنین شرایطی با لامپ اسلیت تنها در صورتی امکان پذیر است که ضمیمه های خاصی در دسترس باشد و معاینه کننده در استفاده از آنها آموزش و تجربه داشته باشد.

اسلیت لمپ در ویزیت چشم پزشکی و موارد منع مصرف و اقدامات حتیاطی

اسلیت لمپ در ویزیت چشم پزشکی و موارد منع مصرف و اقدامات حتیاطی

هیچ منع مطلقی برای انجام معاینه لامپ اسلیت (SLE) وجود ندارد. با این حال، نکات زیر شایسته تاکید است:

 • بیماران مبتلا به آسیب احتمالی گلوب باز باید با احتیاط شدید معاینه شوند و پزشکان باید از وارد کردن فشار به کره (مثلاً با برداشتن پلک یا برداشتن جسم خارجی [FB]) تا زمانی که این آسیب رد نشود، خودداری کنند.

بیمارانی که در معرض مواد سوزاننده قرار دارند باید کاملاً شست و شو شوند و pH طبیعی مایع ملتحمه قبل از شروع SLE ثبت شود.

 • هنگام برداشتن FB احتیاط لازم است تا از آسیب ناشی از حرکت ناگهانی بیمار یا از دست دادن جهت گیری با ابزاری که برای برداشتن FB استفاده می شود جلوگیری شود.

آماده سازی و اسلیت لمپ در ویزیت چشم پزشکی

بیمارانی که تحت معاینه اسلیت لامپ (SLE) برای یک بیماری حاد چشمی قرار می‌گیرند، اغلب ناراحت یا نگران هستند. استفاده از یک ماده بی حس کننده موضعی چشمی (مثلاً قطره پروپارکائین) درد را کاهش می دهد. تاریک کردن اتاق و ایجاد اطمینان نیز می تواند راحتی بیمار را بهبود بخشد.

مشاوره بیمار

– هیچ خطر خاصی در یک SLE وجود ندارد که نیاز به رضایت آگاهانه داشته باشد، اما هدف و روش SLE باید به وضوح توضیح داده شود. عوارض بالقوه حذف جسم خارجی (FB) مانند سوراخ شدن گلوب گزارش نشده است. نقص اپیتلیال قرنیه (یعنی CED یا ساییدگی قرنیه) یکی دیگر از عوارض بالقوه حذف FB است.

رویه

ملاحظات کلی – قبل از انجام معاینه اسلیت لامپ (SLE)، شرح حال مربوطه را به دست آورید و یک معاینه چشمی خارجی از جمله ارزیابی بینایی و ارزیابی عصب جمجمه ای انجام دهید. یافته های خود را مستند کنید

بیمارانی که تحت SLE قرار می گیرند ممکن است به نور حساس باشند (فتوفوبیا). نور اتاق را کم کنید و از حداکثر نور در طول امتحان برای کاهش ناراحتی استفاده کنید. با ارائه مقدمه ای مختصر از این روش، ترس بیمار را از بین ببرید. این امر به ویژه در مورد هر مانوری که شامل تماس فیزیکی با چشم است، مهم است، خواه شامل تزریق دارو، شستشوی چشم، استفاده از نوار کاغذی برای اندازه گیری pH یا استفاده از یک سواب پنبه ای یا ابزاری برای حذف جسم خارجی (FB) باشد. دستورالعمل‌های واضحی در مورد آنچه که بیمار باید انجام دهد (مثلاً حرکت چشم، وضعیت قرارگیری، پلک زدن) و آنچه که احتمالاً احساس می‌کند، ارائه دهید. بچه ها را در دامان یکی از اعضای خانواده قرار دهید، طوری که بریس چانه متناسب با قد آنها تنظیم شده باشد. برای کودکان، معلولان یا بیماران چاق مرضی، استفاده از لامپ شکاف قابل حمل را در نظر بگیرید.

اگر معاینه کننده از لنزهای اصلاحی استفاده می کند، توصیه می کنیم که این لنزها را در طول معاینه بپوشند. در غیر این صورت، دقت کنید. قبل از تزریق هر گونه دارویی به چشم در مورد استفاده از لنزهای تماسی جویا شوید. فلورسئین به طور دائم لنزهای تماسی را لکه دار می کند. قبل از استفاده از فلورسئین، لنزهای تماسی را بردارید. اگر مشکوک به FB داخل چشمی (نفوذ گلوب) یا آسیب گلوب باز ناشی از ترومای نافذ یا بلانت هستید، از چشم با محافظ بدون فشار محافظت کنید

بی‌دردی و آرام‌بخشی – هنگامی که درد چشم یا بلفارواسپاسم تداخل دارد، از یک بی‌حس کننده موضعی برای تسهیل SLE استفاده کنید. قبل از تزریق دارو، به بیمار اطلاع دهید که تمام داروهای موضعی قبل از اثرگذاری باعث ایجاد درد گذرا می شوند. ما پیشنهاد می کنیم که پروپاراکائین برای بی حسی موضعی در طول عمل استفاده شود زیرا ممکن است باعث درد کمتر و بی حسی طولانی تر شود.

اسلیت لمپ در ویزیت چشم پزشکی و راه اندازی و موقعیت یابی بیمار:

 • مواد یا تجهیزات کمکی را در دسترس قرار دهید
 • ارتفاع صندلی معاینه را برای راحتی تنظیم کنید.
 • مهره قفل را روی مجموعه لامپ شکاف باز کنید تا امکان حرکت آزاد وجود داشته باشد
 • هر لنز چشمی را روی “0” تنظیم کنید
 • فاصله بین مردمکی را با گرفتن محفظه دوچشمی متصل به عدسی شیئی تنظیم کنید و چشمی ها را از هم جدا کنید یا به هم فشار دهید تا تنظیم انجام شود
 • بزرگنمایی را روی توان کم تنظیم کنید.
 • بیمار را در جای تکیه گاه چانه قرار دهید و به بیمار آموزش دهید که همیشه در طول SLE پیشانی خود را در تماس با تکیه گاه سر نگه دارد.
 • ارتفاع میز را برای راحتی بیمار تنظیم کنید.
 • ارتفاع تکیه گاه چانه را طوری تنظیم کنید که مردمک ها با نشانگر هم تراز باشند. این چشم را در محدوده تنظیم ارتفاع عمودی روی لامپ شکاف قرار می دهد.
 • بیماران ممکن است تکیه گاه دست لامپ را نگه دارند یا دستان خود را در دامان خود قرار دهند.

فوکوس کردن لامپ شکاف – این مرحله برای مشاهده ظرافت هایی مانند سلول های اتاق قدامی یا درک عمق ضایعه قرنیه بسیار مهم است

 پلک پایین/مژه/ملتحمه

 • از تنظیم ارتفاع عمودی برای مشاهده پایین استفاده کنید. از یک اپلیکاتور با نوک پنبه (CTA) برای تسهیل حرکت پلک در این بخش از معاینه استفاده کنید.
 • از حرکات ظریف به جلو و عقب جوی استیک استفاده کنید تا روی پلک پایینی تمرکز کنید در حالی که کل مجموعه را به صورت افقی برای مشاهده پلک پایین و مژه ها بکشید.

مشاوره پزشک متخصص به صورت آنلاین یکی از خدماتی است که با استفاده از آن پزشکان عزیز می‌توانید بدون اتلاف وقت، در سریع‌ترین زمان ممکن بیمار خود را ویزیت و یا به آن‌ها مشاوره دهند. در واقع سامانه ازپزشک با قرار دادن این خدمات ارزشمند در سامانه خود باعث شده تا در هر مکانی و هر زمانی بتوانید به راحتی از این خدمات استفاده نمائید. فقط کافی است همین الان اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات این مجموعه برخوردار شوید.

پلک بالایی / مژه ها / ملتحمه
 • به بیمار دستور دهید به پایین نگاه کند.
 • از تنظیم ارتفاع عمودی برای متمرکز کردن پرتو نور روی پلک بالایی و مژه ها استفاده کنید.
 • از حرکات ظریف جوی استیک به جلو و عقب استفاده کنید تا روی پلک بالایی تمرکز کنید، در حالی که کل مجموعه را به صورت افقی برای مشاهده پلک بالا و مژه ها بکشید.

قرنیه

 • از تنظیم ارتفاع عمودی استفاده کنید تا پرتو را در مرکز مرکزی قرار دهید
 • از تنظیم ارتفاع عمودی استفاده کنید تا پرتو را روی قرنیه مرکزی در لیمبوس بینی یا تمپورال (لبه قرنیه) متمرکز کنید.
 • مطمئن شوید که بزرگنمایی روی توان کم تنظیم شده است.

حذف جسم خارجی

 • از بی حسی موضعی کافی استفاده کنید.
 • بر نیاز بیمار به رعایت حداکثر موقعیت در حین عمل تاکید کنید.
 • به بیمار اطمینان دهید عوارض و سوراخ شدن آن بسیار بعید است
 • دست خود را روی گونه بیمار بگذارید تا دست در طول عمل ثابت شود، اما اطمینان حاصل کنید که دستگاه به خوبی از چشم فاصله دارد.
 • در حالی که مستقیماً دستگاه برداشتن را مشاهده می کنید، آن را در پرتو نور قرار دهید و به آرامی به سمت چشم حرکت کنید و حدود 3 تا 5 میلی متر جلوی چشم بایستید.
عوارض

عوارض جدی در معاینه اسلیت لامپ نادر است و شامل سوراخ شدن کره در حین برداشتن جسم خارجی (FB) و واکنش آلرژیک به داروی قرار داده شده در چشم است. عوارض خفیف شامل نقص اپیتلیال قرنیه ایتروژنیک (یعنی CED یا ساییدگی قرنیه) هنگام برداشتن FB یا لنز تماسی و تحریک جزئی ناشی از دارو است.

مراقبت های بعدی

مراقبت های بعدی

معاینه اسلیت لامپ (SLE) نیازی به مراقبت های بعدی ندارد، اما بیماری های حاد چشم اغلب نیاز دارند. به بیمار باید دستورالعمل های مناسب و روشنی داده شود که به تشخیص و درمان بیماری می پردازد.

هر بیماری که چشمش را دستکاری کرده است (مثلاً جسم خارجی یا لنز تماسی) باید برای بدتر شدن درد، فتوفوبیا، قرمزی چشم و کاهش حدت بینایی اقدامات احتیاطی انجام شود. دارو برای درد و احتمالاً روانکاری باید تا زمان بهبودی داده شود. به طور کلی پیگیری در عرض 24 ساعت توصیه می شود. اکثر پزشکان بیماران مبتلا به نقص اپیتلیال قرنیه (به عنوان مثال، CED یا ساییدگی قرنیه) را روی آنتی بیوتیک های موضعی قرار می دهند، اگرچه هیچ مطالعه تصادفی کنترل شده ای برای حمایت از این عمل وجود ندارد.

اگر به اطلاعات بیشتری در زمینه بیماری‌های چشمی و روش‌هی درمان ان نیاز دارید پیشنهاد ما به شما مطالعه مقاله بیماری های چشم | رایج ترین بیماری های چشم و درمان آن است تا اطلاعات کاملی در این زمینه به دست‌آورید.

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک امکان ویزیت آنلاین بیمار توسط پزشک متخصص است، چراکه با استفاده از این خدمات بیماران می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

منابع علمی این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.