غیر پزشکی, اخبار سلامت

آزمایش تخصصی زنان

آزمایش تخصصی زنان

چرا آزمایش تخصصی زنان حائز اهمیت است؟

همانگونه که بارها و بارها پزشکان توصیه کرده اند هر فردی باید در طول سال یک سری آزمایشات چکآپ را انجام دهد تا بتواند از این طریق از وضعیت سلامتی بدن اطمینان حاصل پیدا کند. متاسفانه بیماری در دورن بدن پیشروی می کند و تا وقتی که کوچکترین علائمی ظاهر نشود فرد متوجه بیماری اش نمی شود مگر آنکه سالانه چکآپ دهد و آزمایشات را جدی بگیرد. آزمایشات چکآپ بعضا عمومی هستند و بعضا با توجه به جنس افراد متفاوتند . آزمایش تخصصی زنان هم از جمله آزمایشات مهم برای زنان است و باید در طول سال توسط آنها انجام دهد. به خصوص زنانی که به بیماری خاصی مبتلا هستند و یا اینکه قبلا به نوعی از بیماری های زنان مبتلا شده و اکنون درمان آنها تکمیل گشته باشد. آزمایش تخصصی زنان یا همان آزمایش چکاپ زنان شامل آزمایشاتی هستند که زنان بیشتر از مردان مستعد ابتلا به آن بیماری هستند یا بیماری هایی که مختص زنان است که البته با انجام برخی آزمون ها و چکاپ های دوره ای می توان از این بیماری ها پیشگیری کرد .

آزمایش تخصصی زنان به صورت آنلاین:

آزمایش تخصصی زنان به صورت آنلاین:

لازم به ذکر است که هورمون های جنسی و شرایط فیزیولوژیک احتمال برخی بیماری ها مانند بیماری های خود ایمنی که طیف وسیعی از بیمارها را شامل می شوند را در زنان نسبت به مردان افزایش می دهد. ما در ادامه در رابطه با انواع آزمایش تخصصی زنان صحبت می کنیم تا با هر کدام از آنها شناخت کافی داشته باشید. در ضمن چنانچه آزمایش داده اید و نمی توانید آن را خودتان بخوانید می توانید با نصب اپلیکیشن بیمار ازپزشک از پزشک متخصص آنلاین در سامانه کمک بگیرید. سامانه آنلاین ازپزشک با داشتن بهترین و حاذق ترین متخصصان و پزشکان برتر، امکان داشتن مشاوره پزشکی آنلاین و ویزیت آنلاین برای بیماران را از طریق شبکه اینترنتی  فراهم می آورد. در این زمان دیگر نیازی نیست برای داشتن نسخه ای جهت دادن آزمایش تخصصی زنان به دنبال مطب باشید و با چند ساعت از دست دادن زمان ویزیت شوید. با نصب اپلیکیشن بیمار ازپزشک می توانید در هر زمان و هر مکان، بدون محدودیت و تنها با دسترسی به اینترنت ، ویزیت پزشک آنلاین به صورت تصویری و صوتی و همچنین به صورت پیام داشته باشید و به بهبودی برسید.

ویزیت آنلاین به عنوان یک ابزار کاربردی و فوق العاده کمکی جهت بیمارانی که نیاز به معاینه فیزیکی ندارند مورد استفاده قرار می گیرد. چرا که در این نوع ویزیت نیازی به دادن آزمایش، تصویر رادیولوژیک و یا هر مدرک پزشکی ندارید و تنها به مکالمه تصویری و یا حتی صوتی و بازگو کردن علائمی که دارید می توانید ویزیت شوید و ازپزشک نسخه دریافت کنید. در ضمن با تجویز پزشک متخصص برای آزمایش تخصصی زنان می توانید  جواب آزمایش و یا تمام پرونده های پزشکی  رادر زمان ویزیت آنلاین در قسمت آپلود مدارک بارگزاری کنید تا از این طریق بتوانید پزشک متخصص را وضعیتی که دارید مطلع بسازید. پزشک متخصص با خواندن آزمایش تخصصی زنان به صورت آنلاین شما را از وضعیتی که دارید مطلع ساخته و داروی مورد نیاز را تجویز می کند.

سامانه قدرت‌مند از پزشک سال‌ها است که در زمینه ارائه خدمات به بیماران فعالیت دارد و همیشه سعی را بر این داشته تا بتواند انجام این مهم را برای بیماران ساده‌تر و راحت‌تر نماید یکی از این خدمات دریافت مشاوره پزشک متخصص به صورت آنلاین می‌باشد که به واسطه آن می‌توانید در هر زمان و مکانی حتی در محل کار خود ویزیت شوید یا از پزشک مورد نظرتان مشاوره دریافت نمائید.

انواع آزمایش تخصصی زنان

  1. آزمایش CBC که این آزمایش در آزمایش تخصصی زنان به منظور بررسی سطح هموگلوبین خون در آنها انجام می شود. شایع ترین علت کم خونی در زنان ، فقر آهن بوده و علت اصلی آن خونریزی های بلند مدت در زنان است. علائم عمومی کم خونی شامل خستگی مفرط، بدخلقی، خواب رفتن دست و پا، کاهش یادگیری، سرگیجه و سر درد، در شرایط بحرانی کم خونی حالت تهوع و ضعف و کما و غیره می توان نام برد. آهن مورد نیاز در مواد غذایی مانند جگر، گوشت قرمز، ماهی، مغزها مانند پسته، زرده تخم مرغ و …. موجود است و در زنان با توجه به سن و شرایط فیزیولوژیک مقدار این نیاز متفاوت است. به عنوان مثال  در دختران بعد بلوغ به علت هدر رفتن خون در عادت ماهانه و در زنان باردار  مقدار مورد نیاز نسبت به مردان افزایش می یابد به طوری که اگر این نیاز به اندازه دریافت نشود فرد دچار کم خونی می شود.
  2. پاپ اسمیر که این آزمایش تخصص زنان در جهت تشخیص به موقع سرطان دهانه رحم در آنها به کار می رود. آزمایش پاپ اسمیر که از سلول های دهانه رحم نمونه برداری می شود به بررسی وجود مهم ترین عامل سرطان رحم که ویروس پاپیلومای انسانی یا hpv است می پردازد. بسیار مهم است بدانید که آزمایش پاپ اسمیر باید به صورت دوره ای هر چند وقت یک بار در سال به منظور چکاب زنان انجام گیرد.
  3. آزمایش چربی خون . زنان به علت هورمون های جنسی میزان بیشتری چربی در بدن ذخیره می کنند بنابراین این آزمایش یکی دیگر از آزمایش های چکاپ زنان که باید دوره ای انجام گیرد، در نظر گرفته می شود.
  4. آزمایش قند خون جهت اندازه گیری سطح گلوکز خون است. با این آزمایش می توان با اندازه گیری قند خون به دیابتی بودن یا مستعد دیابت بودن فرد پی برد. دیابت در دو جنس مرد و زن با شرایط و ریسک فاکتور هایی یکسان احتمال ابتلا مساوی هستند ولی  در زنان  عوارض های بیشتری نسبت به مردان در پی دارد. آزمایش قند خون ناشتا و آزمایش قند دو ساعته از جمله آزمایش های غربالگری قند خون می باشند.
  5. آزمایش خون مخفی در مدفوع برای پیشگیری از سرطان لوله های گوارش. با مراجعه به آزمایش و بررسی این نمونه می توان با تشخیص زود به هنگام سرطان گوارش، نسبت به درمان اقدام کرد.
  6. آزمایش های مرتبط با عملکرد غده تیروئید. غده تیروئید، غده ای است در زیر گردن و مقابل حنجره که با ترشح هورمون های ضروری بسیاری از عملکرد های بدن از جمله دمای بدن، قدرت تفکر، تنظیم ضربان قلب و سوخت و ساز بدن تاثیر می گذارد و آزمایش آن در پنل آزمایش تخصصی زنان وجود دارند. هورمون های تیرویید علاوه بر این بر چرخه قاعدگی و تخمک گذاری و بارداری هم تاثیر دارد پس هر گونه تغییر در عملکرد این غده می تواند بر سلامت جنسی زنان موثر باشد.
  7. تست های کبدی. کبد به عنوان ارگان حیاتی که نقش در جذب مواد، سم زادیی، ذخیره انرژی تولید و ترشح پروتئین ها دارد، در آزمایش تخصصی زنان بررسی می شود. تست های که از کبد توصیه می شود شامل تست های ALT، ALP، بیلی روبین، آلبومین و … هستند.

آزمایش هورمون های جنسی زنان در آزمایش تخصصی زنان

آزمایش هورمون های جنسی زنان در آزمایش تخصصی زنان

هورمون جنسی بر چرخه قاعدگی ، رشد عضلات و استخوان و همچنین در خلق و خوی افراد و بسیاری دیگر از خصوصیات تاثیر بسزایی دارد و به همین دلیل بر هم خوردن این هورمون ها باعث اختلات قاعدگی و بارداری، جوش های صورت و غیره داشته باشد ازجمله آزمایش هورمون های جنسی زنان در آزمایش تخصصی زنان  که مورد بررسی قرار می گیرد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پرولاکتین
  • LH
  • FSH

شما با نصب اپلیکیشن بیمار ازپزشک می توانید در هر زمان و هر مکان، بدون محدودیت و تنها با دسترسی به اینترنت ، ویزیت پزشک متخصص آنلاین به صورت تصویری و صوتی و همچنین به صورت پیام داشته باشید و به بهبودی برسید. ویزیت آنلاین به عنوان یک ابزار کاربردی و فوق العاده کمکی جهت بیمارانی که نیاز به معاینه فیزیکی ندارند مورد استفاده قرار می گیرد.

در ضمن با تجویز پزشک برای آزمایش خون می توانید  جواب آزمایش خون و یا تمام پرونده های پزشکی  رادر زمان ویزیت آنلاین در قسمت آپلود مدارک بارگزاری کنید تا از این طریق بتوانید پزشک را وضعیتی که دارید مطلع بسازید. پزشک هم با خواندن آزمایش خون به صورت آنلاین شما را از وضعیتی که دارید مطلع ساخته و داروی مورد نیاز را تجویز می کند.

اگر نیاز به اطلاعات بیشتر در زمینه بیماری‌های زنان و نحوه دریافت ویزیت آنلاین دارید پیشنهاد ما به شما عزیزان  مطالعه مقاله ویزیت آنلاین پزشک زنان تا اطلاعات جامع و کاملی دراین‌باره در اختیارتان قرار گیرد.

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک امکان ویزیت آنلاین بیمار توسط پزشک متخصص است، چراکه با استفاده از این خدمات بیماران می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

منابع علمی این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.