پزشکی, زنان و زایمان

جراحی در بارداری  و بیهوشی آن

جراحی در بارداری  و بیهوشی آن

درباره جراحی در بارداری  و بیهوشی آن بیشتر بدانید

نیاز به جراحی غیر مامایی می تواند در هر مقطعی از بارداری ایجاد شود. تغییرات آناتومیک و فیزیولوژیک مربوط به بارداری و نگرانی برای جنین ممکن است نیاز به تنظیم مدیریت بیهوشی داشته باشد.

از جراحی در بارداری و بیهوشی آن تا اثرات داروهای بیهوشی بر جنین و بارداری

هیچ شواهد قانع‌کننده‌ای وجود ندارد که نشان دهد هر عامل بیهوشی خاصی در انسان تراتوژن است یا اینکه باید از مصرف یک داروی خاص مرتبط با بیهوشی در طول مراقبت‌های حین عمل از یک بیمار باردار اجتناب شود. استثنای احتمالی در این مورد sugammadex است که برای معکوس کردن عوامل مسدود کننده عصبی عضلانی تجویز می شود.

ویزیت پزشک متخصص به صورت آنلاین یکی از خدماتی است که با استفاده از آن می‌توانید بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر و… با دکتر مورد نظر خود مشاوره و ویزیت شوید .  ازپزشک با قرار دادن این خدمات ارزشمند در سامانه خود باعث شده تا در هر مکانی و هر زمانی بتوانید به راحتی از این خدمات استفاده نمائید. فقط کافی است همین الان اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات این مجموعه برخوردار شوید.

جراحی در بارداری  و بیهوشی آن و اثرات آن بر رشد مغز جنین

– مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی، از جمله مطالعات بر روی پستانداران غیر انسانی، تغییرات بافتی مغز و اثرات منفی رشد عصبی را پس از قرار گرفتن در معرض بیشتر داروهای بیهوشی در طول دوره‌های سریع گزارش کرده‌اند.

. یک مطالعه مشاهده ای ارتباط بین قرار گرفتن در معرض بیهوشی قبل از تولد و نمرات رفتار غیر طبیعی متعاقب آن در 10 سالگی را گزارش کرد. با این حال، نتیجه گیری از این مطالعه به دلیل تعداد کم جنین های در معرض و این واقعیت است که اثرات بیهوشی را نمی توان از سایر عوامل استرس زا بالقوه جراحی یا بیماری مادر بر روی جنین متمایز کرد. در سال 2016، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) هشدارهایی را در مورد خطرات احتمالی اثرات منفی بر مغز در حال رشد از تجویز داروهای بیهوش کننده و آرام بخش به زنان باردار سه ماهه سوم بارداری و کودکان زیر سه سال، به ویژه برای مواجهه مکرر یا اقداماتی که طول عمر بیشتری دارند، اعلام کرد.

 هم FDA و هم کالج آمریکایی متخصصین زنان و زایمان (ACOG) توصیه می‌کنند که نباید از جراحی ضروری در دوران بارداری اجتناب کرد یا به تعویق افتاد

  • تراتوژنیسیته

– از نظر تئوری، هر دارویی می تواند تراتوژن باشد اگر در دوز بالا، برای مدت زمان  طولانی و دقیقاً در زمان مناسب استفاده شود. اگرچه بسیاری از داروهای مورد استفاده در بیهوشی با اثرات تراتوژنیک در مطالعات حیوانی همراه بوده است، به دلیل تنوع بین گونه ای و دوز بالای عوامل مورد استفاده در مطالعات حیوانی، تعمیم چنین یافته هایی برای انسان بسیار دشوار است. هیچ عامل بیهوشی دارای اثرات تراتوژنیک در انسان نشان داده نشده است، و مطالعات گذشته نگر متعدد، افزایش ناهنجاری های مادرزادی را در نوزادان متولد شده از مادرانی که در دوران بارداری تحت عمل جراحی و بیهوشی قرار گرفته اند، از جمله 2853 بارداری با مواجهه سه ماهه اول نشان نداده است

جراحی در بارداری  و بیهوشی آن و ارزیابی پیش بیهوشی

جراحی در بارداری  و بیهوشی آن و ارزیابی پیش بیهوشی

بیماران باردار باید قبل از عمل مانند بیماران غیرباردار ارزیابی شوند. تاریخچه پزشکی و مامایی و معاینه فیزیکی تحت بیهوشی، از جمله ارزیابی راه هوایی، باید برای همه بیماران بارداری که تحت هر نوع بیهوشی قرار می گیرند، انجام شود

هنگام در نظر گرفتن بی حسی عصبی، ارزیابی باید شامل تمرکز بر شرایط پزشکی باشد که ممکن است پاسخ فیزیولوژیک به بی حسی عصبی را تغییر دهد یا خطر عوارض را افزایش دهد (مانند انعقاد، عفونت سیستمیک و موضعی، ناهنجاری های ستون فقرات، بیماری عصبی).

مدیریت بیهوشی

مدیریت بیهوشی

وضعیت قرارگیری

 – بعد از هفته 18 تا 20 بارداری، بیماران باید در حالت خوابیده با شیب جانبی 15 درجه به چپ قرار بگیرند تا فشار آئورتوکاوال و اختلالات قلبی عروقی کاهش یابد. با این حال، شواهد نشان می دهد که LUD باید برای جراحی غیر زایمان استفاده شود

LUD را می توان با کج کردن میز عمل یا با قرار دادن گوه زیر لگن راست بیمار انجام داد.

مانیتورینگ

 – مانیتورهای فیزیولوژیک استاندارد برای همه بیماران در طول بیهوشی استفاده می شود. به دلیل حاملگی نیازی به مانیتور اضافی بیمار نیست

پایش ضربان قلب جنین

– برای همه بیماران باردار، ضربان قلب جنین (FHR) باید قبل و بعد از عمل ثبت شود. در برخی موارد، نظارت متناوب یا مداوم FHR ممکن است در حین جراحی نیز انجام شود.

مدیریت همودینامیک

– فشار خون کافی مادر مهمترین عامل تعیین کننده پرفیوژن رحمی جفتی است. عوامل بیهوشی دارای حداقل اثرات مستقیم بر جریان خون رحمی هستند  اما می توانند به افت فشار خون و هیپوپرفیوژن رحمی جفتی در نتیجه اثرات افسردگی قلبی یا عروقی کمک کنند.

مدیریت راه هوایی

— برای بیهوشی عمومی، برنامه مدیریت راه هوایی باید روش جراحی و عوامل بیمار، از جمله مرحله بارداری و عوامل خطر برای مشکل در مدیریت راه هوایی را در نظر بگیرد.

 مراقبت های بعد از عمل
  • پایش مادر

 – بهبودی پس از بیهوشی نیاز به نظارت دقیق دارد، به خصوص راه هوایی و سیستم تنفسی، زیرا ممکن است عوارض بیهوشی شدید در هنگام ظهور یا در دوره بلافاصله پس از عمل رخ دهد

  • ارزیابی جنین –

FHR باید در اتاق ریکاوری، به طور متناوب برای جنین های قابل پیش بینی، و به طور مداوم برای جنین زنده، کنترل شود. همچنین در مواردی که جنین زنده است، فعالیت رحم باید کنترل شود، زیرا احتمال وقوع انقباضات در نزدیکی عمل و از بین رفتن هر گونه اثر توکولیتیک بیهوشی عمومی وجود دارد

  • کنترل درد بعد از عمل

– بی دردی چندوجهی باید برای کنترل درد بعد از عمل برای همه بیماران استفاده شود

 چنین راهبردی ممکن است شامل روش‌های غیردارویی کنترل درد، استامینوفن، تکنیک‌های بی‌حسی منطقه‌ای، و نفوذ بی‌حسی موضعی با مواد افیونی باشد که بر حسب نیاز استفاده می‌شوند. داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) نباید به طور معمول در طول بارداری (به ویژه در اوایل سه ماهه اول و اواخر سه ماهه سوم) به دلیل اثرات بالقوه جنین  استفاده شوند، اگرچه یک دوز واحد برای دردهای مقاوم پس از عمل در دوران میانسالی احتمالاً بی خطر است.

اگر به اطلاعات بیشتری در زمینه مشکلات و بیماری زنان و جراحی در دروران بارداریی نیاز دارید پیشنهاد ما به شما مطالعه مقاله مشاوره با پزشک زنان است تا اطلاعات کامل و حامعی را در این زمینه به دست آورید.

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک امکان ویزیت آنلاین بیمار توسط پزشک متخصص است، چراکه با استفاده از این خدمات بیماران می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

منابع علمی این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.