درمان شپش در پرندگان

درمان شپش در پرندگان

فهرست مطالب

در تاریخ 11 تیر 1403 – توسط دکتر غزل روستایی بازنگری و بروزرسانی شد.

 

پرندگان، موجودات دوست داشتنی و شیرینی هستند و وجود آنها در خانه ، دلگرمی و عشق القا می کند. هر چقدر پرنده ما سرحال تر و سالم تر باشد، به همان میزان حال ما هم خوب می شود. در عوض کوچکترین نگرانی و یا ناراحتی می تواند نگرانی را در ما تشدید کند. یکی از بیماری هایی که باید قبل از ابتلا به آن به فکر پیشگیری باشیم تا پرنده زیبایمان دچارش نشود، شپش است. همراه ما باشید تا در مورد درمان شپش در پرندگان بیشتر بدانید.

پرهای پرندگان مکان مناسبی برای تخمگذاری و تغذیه انواع حشرات و انگل های پوستی مثل شپش، بید و کنه است. این انگل ها تأثیر زیادی بر عملکرد و سلامت پرندگان دارند و باعث بی حالی آنها می شوند. ما در این مطلب ازپزشک در رابطه با اینکه شپش پرنده چیست ؟ درمان شپش پرندگان و چگونه میتوانم شپش پرنده را درمان کنم اشاره خواهیم کرد.

 

شپش پرنده چیست ؟

شاید برای شما هم شنیدن اینکه پرندگان شپش می گیرند عجیب باشد. شاید تعجب کنید که پرندگان هم ممکن است به شپش آلوده شوند. این در حالی است که ما معمولا شپش ها را با حیوانات و انسان هایی که مو دارند مرتبط می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دانیم. اما این آفات کوچک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند علاوه بر پرهای پرنده، خانه پرندگان را نیز آلوده کنند و منجر به بروز علائم و عوارضی شوند. اینکه شپش پرنده چیست باید بگوییم که شپش ها حشراتی هستند که قادر به پرواز نبوده و از پرهای پرنده تغذیه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند.

چندین نوع مختلف شپش بر گونه های مختلف پرندگان تأثیر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذارد، اما همه آنها ویژگی های بسیار مشابهی دارند. شپش ها ممکن است به اندازه ۳ میلی متر باشند و بدون بزرگنمایی به راحتی قابل مشاهده هستند. آنها شش پا دارند، مستطیلی شکل و معمولا تیره رنگ هستند. آنها نور مستقیم را دوست ندارند و برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض پرهای پرنده در پرهای آن فرو می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌روند.

 

شپش به طور دائم روی پرنده زندگی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند و با تخم گذاری روی خارهای پر تکثیر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. سپس در عرض دو هفته از تخم خارج و لاروها در عرض ۵ هفته بالغ می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند. شپش در پرندگان در هر مرحله، با حشره کش و داروهای خوراکی قابل درمان است. دامپزشک در سامانه ازپزشک باتوجه به میزان آلودگی و سن و سلامت پرنده گزینه های درمانی را تجویز می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.

تحت هیچ شرایطی پرنده خود را بدون کمک دامپزشکی درمان نکنید. شما در زمان مواجه شدن با چنین نگرانی می توانید از سامانه آنلاین ازپزشک ویزیت بگیرید و در خانه به کمک دامپزشک ، پرنده خود را درمان کنید.

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن ازپزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره دامپزشکی را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره رایگان دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

بسیاری از درمان های بدون نسخه حشرات برای پرندگان بی اثر و یا حتی خطرناک هستند. همچنین، برخی از موارد شپش پر ممکن است به مراقبت های خاصی نیاز داشته باشند. از آنجایی که این شپش ها روی پرهای پرنده زندگی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند، نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند شما یا سایر حیوانات خانگی را آلوده کنند. با این حال، آنها می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند گاز بگیرند و اگر به بدن شما وارد شوند ممکن است باعث خارش کل بدن شوند.

 

شپش پرنده چیست
عکس شپش پرندگان

 

شناسایی شپش پر در پرنده

علائم شپش در عروس هلندی چیست؟ چگونه می توانم شپش پر را در پرنده خود شناسایی کنم؟ وجود انگل در پرندگان باعث ضعف شدید آنها شده و در جوجه ها نیز باعث مرگ میشود. بیشتر شپش هایی که بر روی بدن پرندگان یافت میشوند از نوع شپش های جونده هستند. این شپش ها با خزیدن بر روی پوست و پرها و با چنگال ها و دهان خود به شدت باعث خارش پوست و اذیت پرنده میشوند.

کل چرخه زندگی شپش ها ۳ هفته است. این انگل به ندرت بدن پرنده را ترک می کند. شپش ها در مدت کوتاهی میتوانند جمعیت زیادی بر روی بدن پرنده ایجاد کنند. علائم شپش مرغ عشق و یا سایر پرندگان عبارتند از:

 1. پرهای ژولیده
 2. خاراندن بیش از حد
 3. علائم آسیب پر
 4. رفتار بی قرار

ممکن است با توجه به رنگ پرنده شما، مشاهده شپش در شرایط عادی دشوار باشد. در این زمان با دراز کردن بال‌های پرنده و نگه داشتن آنها در برابر نور، می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید حشرات را از طریق پرها تشخیص دهید.

 

 آیا شپش پرندگان به انسان منتقل می شود؟

آیا شپش مرغ و خروس به انسان منتقل میشود؟ خیر، شپش پرندگان به انسان منتقل نمی شود. شپش ها حشرات انگلی هستند که از خون حیوانات مختلف تغذیه می کنند. هر گونه شپش، فقط به یک نوع حیوان خاص می تواند متصل شود و از خون آن تغذیه کند. بنابراین، شپش پرندگان فقط به پرندگان می تواند متصل شود و از خون آنها تغذیه کند. درمان شپش در پرندگان از اهمیت بالایی در حفظ سلامتی آن ها برخوردار می باشد.

در موارد نادر، ممکن است شپش پرندگان به انسان منتقل شود، اما این امر بسیار نادر است و معمولاً فقط در صورتی اتفاق می افتد که فرد به مدت طولانی با پرنده آلوده در تماس نزدیک باشد. در این موارد، شپش پرندگان نمی تواند برای مدت طولانی در بدن انسان زنده بماند و به سرعت می میرد.

بنابراین، اگر نگران ابتلا به شپش پرندگان هستید، نیازی به نگرانی نیست. شپش پرندگان به راحتی به انسان منتقل نمی شود و اگر هم منتقل شود، نمی تواند برای مدت طولانی در بدن انسان زنده بماند.

برای جلوگیری از ابتلا به شپش در پرندگان به نکات زیر توجه کنید:

 • از تماس نزدیک با پرندگان آلوده خودداری کنید.
 • اگر با پرنده آلوده در تماس بودید، بلافاصله دستان خود را بشویید.
 • لباس ها و ملحفه های خود را که در معرض پرنده آلوده قرار گرفته اند، بشویید و خشک کنید.
 • قفس پرنده را به طور منظم تمیز و ضدعفونی کنید.

 

درمان شپش در پرندگان

چگونه می توانم شپش پرنده را درمان کنم؟ اول از همه باید برای دفع آفات در محیط تلاش کنید. برای درمان شپش در پرندگان ابتدا باید قفس پرنده ضدعفونی شود. از آنجایی که این شپش ها بسیار کوچک هستند، نباید زیاد به گوشه و کنار قفس نزدیک شوید. از این رو برخی از صاحبان پرنده برای تعویض قفس و لوازم پرنده اقدام می کنند. با این حال برای درمان شپش مرغ عشق اگر قفس را درست و با دقت تمیز کنید مجبور به تعویض آن نخواهید بود.

قبل از اقدام درمان شپش در پرندگان حتما از دامپزشک مشاوره بگیرید. برای این کار می توانید اپلیکیشن ازپزشک را بر روی گوشی همراه خود نصب کنید و از بهترین دامپزشکان به صورت آنلاین ویزیت بگیرید.

سرخود از ضد عفونی کننده ها استفاده نکنید. چراکه پرندگان به بوها و دودهای شیمیایی حساس هستند. برای همین مطمئن شوید که فقط از محصولات درمانی و شوینده مورد تایید دامپزشک استفاده می‌کنید.

 

تصویر شپش عروس هلندی
تصویر شپش عروس هلندی

 

اغلب اوقات، محصولاتی که در فروشگاه‌ها یافت می‌شوند ممکن است برای حیوانات خانگی مضر باشند. هرگز از درمان شپش انسان برای پرندگان یا حیوانات خود استفاده نکنید و جان پرنده بی گناه را به خطر نیاندازید. درمان خانگی شپش مرغ و خروس راه و روش های خودش را دارد. شما برای درمان شپش می توانید به پرنده خود داروی خوراکی که دامپزشک تجویز کرده است بدهید.

برخی از داروهایی که ممکن است برای دفع شپش در پرندگان کاربرد داشته باشد شامل موارد زیر می شود:

 • ایورمکتین که به آب آشامیدنی پرنده اضافه می شود.
 • Pyrethrin که حشره کش طبیعی بوده و می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید آن را با آب مخلوط کنید و یا هنگام حمام روی بدن پرنده خود استفاده کنید.

 

اسپری ضد شپش پرندگان

درمان شپشک عروس هلندی با اسپری ضد شپش پرندگان، این اسپری، یک محصول ضد انگلی است که برای درمان شپش در پرندگان و سایر انگل های خارجی استفاده می شود. این اسپری ها معمولاً حاوی مواد شیمیایی هستند که برای شپش ها سمی هستند و باعث مرگ آنها می شوند.

اسپری ضد شپش پرندگان را می توان برای درمان پرندگان خانگی و همچنین پرندگان وحشی استفاده کرد. این اسپری ها معمولاً برای انواع پرندگان، از جمله طوطی ها، قناری ها، مرغ عشق ها، و غیره، مناسب هستند.

برای استفاده از اسپری ضد شپش پرندگان، ابتدا باید پرنده را از قفس خارج کنید. سپس، اسپری را در فاصله 30-40 سانتی متری از پرنده نگه دارید و به طور یکنواخت روی بدن آن اسپری کنید.

توجه داشته باشید که باید زیر بال ها و سایر قسمت های پنهان بدن پرنده را نیز اسپری کنید. پس از اسپری کردن پرنده، باید آن را در یک اتاق تاریک و آرام قرار دهید تا اسپری کاملاً خشک شود. معمولاً برای خشک شدن کامل اسپری، 24 ساعت زمان لازم است.

 

درمان شپش عروس هلندی با سرکه

درمان شپش کبوتر با سرکه سیب، سرکه یک ماده طبیعی است که دارای خاصیت ضدعفونی کننده و ضد قارچی است. این ماده همچنین می تواند برای درمان شپش در پرندگان و سایر انگل های خارجی استفاده شود.

برای درمان شپش عروس هلندی با سرکه یا درمان شپشک قناری با سرکه، باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. یک فنجان سرکه سیب را با یک فنجان آب مخلوط کنید.
 2. محلول را در یک بطری اسپری بریزید.
 3. پرنده را از قفس خارج کنید.
 4. محلول را به طور یکنواخت روی بدن پرنده اسپری کنید.
 5. توجه داشته باشید که باید زیر بال ها و سایر قسمت های پنهان بدن پرنده را نیز اسپری کنید.
 6. اجازه دهید محلول به مدت 15-30 دقیقه روی بدن پرنده بماند.
 7. با یک شانه دندانه ریز، پرهای پرنده را به آرامی شانه کنید تا شپش ها و تخم های آنها از بین بروند.
 8. پرنده را در یک اتاق تاریک و آرام قرار دهید تا محلول کاملاً خشک شود.

این کار را باید به مدت 3-4 روز متوالی انجام دهید تا شپش ها و تخم های آنها به طور کامل از بین بروند.

حین درمان شپش در پرندگان با سرکه به نکات زیر توجه کنید:

 • از تماس محلول با چشم ها، بینی و دهان پرنده خودداری کنید.
 • اگر محلول به چشمان پرنده شما برخورد کرد، بلافاصله با آب فراوان آن را شستشو دهید.
 • پس از استفاده از محلول، دستان خود را به خوبی بشویید.

اگر بعد از 3-4 روز درمان، هنوز شپش ها از بین نرفتند، باید با دامپزشک خود تماس بگیرید.

 

درمان خانگی شپش عروس هلندی

برای درمان شپش در پرندگان می‌توانید از یکی از روش‌های زیر استفاده کنید:

 • سرکه: یک فنجان سرکه سیب را با یک فنجان آب مخلوط کنید و محلول را روی بدن عروس هلندی اسپری کنید. اجازه دهید محلول به مدت 15-30 دقیقه روی بدن پرنده بماند و سپس با یک شانه دندانه ریز، پرهای آن را شانه کنید تا شپش‌ها و تخم‌های آنها از بین بروند.
 • روغن معدنی: یک لایه نازک از روغن معدنی را روی بدن عروس هلندی بمالید و اجازه دهید به مدت 24 ساعت بماند. سپس پرنده را با آب گرم بشویید.
 • شامپو مخصوص شپش: یک فنجان شامپو مخصوص را با یک فنجان آب مخلوط کنید و محلول را روی بدن عروس هلندی بمالید. اجازه دهید محلول به مدت 15-30 دقیقه روی بدن پرنده بماند و سپس با یک شانه دندانه ریز، پرهای آن را شانه کنید تا شپش‌ها و تخم‌های آنها از بین بروند.

در هر یک از این روش‌ها، باید درمان را به مدت 3-4 روز متوالی تکرار کنید تا شپش‌ها و تخم‌های آنها به طور کامل از بین بروند. برای جلوگیری از انتقال شپش‌ها به سایر پرندگان، باید قفس و لوازم پرنده را نیز تمیز و ضدعفونی کنید. برای این کار می‌توانید از محلول آب و سرکه استفاده کنید.

 

درمان شپش مرغ با سرکه

شپش مرغ خانگی، برای درمان شپش در پرندگان به ویژه مرغ ها با سرکه، باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. یک فنجان سرکه سیب را با یک فنجان آب مخلوط کنید.
 2. محلول را در یک بطری اسپری بریزید.
 3. مرغ را از قفس خارج کنید.
 4. محلول را به طور یکنواخت روی بدن مرغ اسپری کنید.
 5. توجه داشته باشید که باید زیر بال ها و سایر قسمت های پنهان بدن مرغ را نیز اسپری کنید.
 6. اجازه دهید محلول به مدت 15-30 دقیقه روی بدن مرغ بماند.
 7. با یک شانه دندانه ریز، پرهای مرغ را به آرامی شانه کنید تا شپش ها و تخم های آنها از بین بروند.
 8. مرغ را در یک اتاق تاریک و آرام قرار دهید تا محلول کاملاً خشک شود.

این کار را باید به مدت 3-4 روز متوالی انجام دهید تا شپش ها و تخم های آنها به طور کامل از بین بروند.

 

درمان شپش مرغ و خروس

برای درمان شپش در پرندگان به ویژه مرغ و خروس می‌توان از روش‌های زیر استفاده کرد:

 • حشره‌کش‌های مخصوص دام و طیور: این حشره‌کش‌ها به صورت قطره، اسپری یا پودر وجود دارند و باید طبق دستورالعمل روی بسته‌بندی استفاده شوند.
 • شستشوی بدن مرغ و خروس با شامپوی ضد شپش: این شامپوها نیز به صورت مخصوص برای حیوانات خانگی تولید شده‌اند و می‌توانند شپش‌ها را از بین ببرند.
 • استفاده از روش‌های خانگی: برخی از روش‌های خانگی نیز وجود دارند که می‌توانند در درمان شپش مرغ و خروس موثر باشند. از جمله این روش‌ها می‌توان به استفاده از سرکه سیب، روغن نباتی، برگ تنباکو یا صابون حشره‌کش اشاره کرد.

در صورت مشاهده شپش در مرغ و خروس، باید تمام پرندگان را به طور همزمان درمان کرد تا از شیوع مجدد شپش جلوگیری شود. همچنین باید محل نگهداری پرندگان را نیز ضدعفونی کرد تا از تجمع مجدد شپش‌ها جلوگیری شود.

 

درمان خانگی شپش مرغ و خروس

برای درمان شپش در پرندگان به ویژه مرغ و خروس می‌توان از روش‌های خانگی زیر استفاده کرد:

 • سرکه: دارای خاصیت اسیدی است که می‌تواند شپش‌ها و تخم‌های آنها را از بین ببرد.
 • روغن زیتون: می‌تواند شپش‌ها را از پوست پرنده جدا کند. برای این کار، مقداری روغن زیتون را روی پرهای مرغ بمالید و سپس پرها را با شانه مخصوص شپش شانه بزنید. این روش را می‌توانید 2-3 بار در روز تکرار کنید.
 • برگ تنباکو:دارای خاصیت حشره‌کش است که می‌تواند شپش‌ها را از بین ببرد. برای این کار، برگ‌های تنباکو را در آب جوش دم کنید و محلول حاصل را روی پرهای مرغ اسپری کنید. اجازه دهید محلول به مدت 30 دقیقه روی پرهای مرغ بماند، سپس پرها را با آب بشویید. این روش را می‌توانید 2-3 بار در هفته تکرار کنید.
 • صابون حشره‌کش: صابون‌های مخصوص حیوانات خانگی می‌توانند در از بین بردن شپش‌ها موثر باشند. برای این کار، مرغ را با صابون حشره‌کش بشویید و سپس پرها را با آب بشویید. این روش را می‌توانید 2-3 بار در هفته تکرار کنید.

در صورت مشاهده شپش در مرغ و خروس، باید تمام پرندگان را به طور همزمان درمان کرد تا از شیوع مجدد شپش جلوگیری شود. همچنین باید محل نگهداری پرندگان را نیز ضدعفونی کرد تا از تجمع مجدد شپش‌ها جلوگیری شود.

نکات مهم در درمان شپش در پرندگان عبارتند از:

 • اگر علائم شپش در مرغ یا خروس شما شدید است، بهتر است از دامپزشک کمک بگیرید.
 • در صورت مشاهده شپش در مرغ یا خروس، از مصرف تخم‌مرغ‌های آنها خودداری کنید.
 • برای جلوگیری از شیوع شپش، محل نگهداری پرندگان را به طور مرتب تمیز و ضدعفونی کنید.

 

تصویر دکتر امیر طاهر شهری

امیر طاهر شهری

دامپزشک

تصویر دکتر حسن بهلولی

حسن بهلولی

دامپزشک

تصویر دکتر علی نوحی

علی نوحی

دامپزشک

تصویر دکتر فرزاد بهروزی نیا

فرزاد بهروزی نیا

دامپزشک

تصویر دکتر عباس رضائی

عباس رضائی

دامپزشک

تصویر دکتر منصور آدینه محمدی

منصور آدینه محمدی

دامپزشک

تصویر دکتر سالار حقیری

سالار حقیری

دامپزشک

تصویر دکتر سید امیر فرخی فر

سید امیر فرخی فر

دامپزشک

تصویر دکتر شهریار اسدیان حاج آقایی

شهریار اسدیان حاج آقایی

دامپزشک

تصویر دکتر امیر مدالی

امیر مدالی

دامپزشک

تصویر دکتر یاسین باقری

یاسین باقری

دامپزشک

تصویر دکتر علیرضا آقاجانی

علیرضا آقاجانی

دامپزشک

تصویر دکتر بهزاد ببری

بهزاد ببری

دامپزشک

تصویر دکتر فاطمه اعتمادی

فاطمه اعتمادی

دامپزشک

تصویر دکتر سروش رهبر نژاد

سروش رهبر نژاد

دامپزشک

تصویر دکتر support test

support test

دامپزشک

تصویر دکتر حبیب اله امیر احمدی

حبیب اله امیر احمدی

دامپزشک

تصویر دکتر مجتبی سخایی

مجتبی سخایی

دامپزشک

تصویر دکتر محمد نوروزی

محمد نوروزی

دامپزشک

تصویر دکتر ابراهیم گلزار

ابراهیم گلزار

دامپزشک

سوالات متداول

آیا شپش پرندگان به انسان منتقل می شود؟

خیر، شپش پرندگان به انسان منتقل نمی شود. شپش ها حشرات انگلی هستند که از خون حیوانات مختلف تغذیه می کنند. هر گونه شپش، فقط به یک نوع حیوان خاص می تواند متصل شود و از خون آن تغذیه کند.

درمان شپش مرغ و خروس چگونه انجام می شود؟

استفاده از حشره کش های مخصوص، شست و شوی بدن مرغ و خروس با شامپوی ضد شپش و استفاده از روش های خانگی مانند سرکه سیب برای درمان شپش در پرندگان کمک کننده می باشند.

درمان خانگی شپش عروس هلندی چگونه انجام می شود؟

برای درمان خانگی شپش در عروس هلندی میتوان از سرکه، شامپو مخصوص و روغن های معدنی مخصوص کمک گرفت.

منابع علمی این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس Turnstile CloudFlare مورد نیاز است که مشمول سیاست حفظ حریم خصوصی CloudFlare و شرایط استفاده است.

برای دیدن نوشته هایی که به دنبال آن هستید تایپ کنید