دامپزشکی

درمان شپش در پرندگان

درمان شپش در پرندگان

درمان شپش

درمان شپش در پرندگان

پرندگان، موجودات دوست داشتنی و شیرینی هستند و وجود آنها در خانه ، دلگرمی و عشق القا می کند. هر چقدر پرنده ما سرحال تر و سالم تر باشد، به همان میزان حال ما هم خوب می شود. در عوض کوچکترین نگرانی و یا ناراحتی می تواند نگرانی را در ما تشدید کند. یکی از بیماری هایی که باید قبل از ابتلا به آن به فکر پیشگیری باشیم تا پرنده زیبایمان دچارش نشود، شپش است. پرهای پرندگان مکان مناسبی برای تخمگذاری و تغذیه انواع حشرات و انگل های پوستی مثل شپش، بید و کنه است. این انگل ها تأثیر زیادی بر عملکرد و سلامت پرندگان دارند و باعث بی حالی آنها می شوند. ما در این مطلب ازپزشک در رابطه با اینکه شپش پرنده چیست ؟ درمان شپش و چگونه میتوانم شپش پرنده را درمان کنم اشاره خواهیم کرد.

 

شپش پرنده چیست ؟

شاید برای شما هم شنیدن اینکه پرندگان شپش می گیرند عجیب باشد. شاید تعجب کنید که پرندگان هم ممکن است به شپش آلوده شوند. این در حالی است که ما معمولا شپش ها را با حیوانات و انسان هایی که مو دارند مرتبط می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دانیم. اما این آفات کوچک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند علاوه بر پرهای پرنده، خانه پرندگان نیز آلوده کنند و منجر به بروز علائم و عوارضی شوند. اینکه شپش پرنده چیست باید بگوییم که شپش ها حشراتی هستند که قادر به پرواز نبوده و از پرهای پرنده تغذیه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. چندین نوع مختلف شپش بر گونه های مختلف پرندگان تأثیر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذارد، اما همه آنها ویژگی های بسیار مشابهی دارند. شپش ها ممکن است به اندازه ۳ میلی متر باشند و بدون بزرگنمایی به راحتی قابل مشاهده هستند. آنها شش پا دارند، مستطیلی شکل و معمولا تیره رنگ هستند. آنها نور مستقیم را دوست ندارند و برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض پرهای پرنده در پرهای آن فرو می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌روند.

 

بیشتر بخوانید: مشاوره با دامپزشکی آنلاین به صورت تصویری

 

شپش به طور دائم روی پرنده زندگی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند و با تخم گذاری روی خارهای پر تکثیر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. تخم ها در عرض دو هفته از تخم خارج و لاروها در عرض ۵ هفته بالغ می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند. شپش در پرندگان در هر مرحله، با حشره کش و داروهای خوراکی قابل درمان است. دامپزشک در سامانه ازپزشک باتوجه به میزان آلودگی و سن و سلامت پرنده گزینه های درمانی را تجویز می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. تحت هیچ شرایطی پرنده خود را بدون کمک دامپزشکی درمان نکنید. شما در زمان مواجه شدن با چنین نگرانی می توانید از سامانه آنلاین ازپزشک ویزیت بگیرید و در خانه به کمک دامپزشک ، پرنده خود را درمان کنید.

 

یکی از خدمات فوق‌العاده سامانه از پزشک که باعث محبوبیت آن در بین بیماران و پزشکان عزیز شده است امکان دریافت ویزیت پزشک آنلاین و یا مشاوره پزشک تصویری می‌باشد در واقع سامانه ازپزشک با قرار دادن این خدمات ارزشمند در سامانه خود باعث شده تا در هر مکانی و هر زمانی بتوانید به راحتی از این خدمات استفاده نمائید. فقط کافی است همین الان اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات این مجموعه برخوردار شوید.

 

بسیاری از درمان های بدون نسخه حشرات برای پرندگان بی اثر و یا حتی خطرناک هستند. همچنین، برخی از موارد شپش پر ممکن است به مراقبت های خاصی نیاز داشته باشند. از آنجایی که این شپش ها روی پرهای پرنده زندگی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند، نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند شما یا سایر حیوانات خانگی را آلوده کنند. با این حال، آنها می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند گاز بگیرند و اگر به بدن شما وارد شوند ممکن است باعث خارش کل بدن شوند.

 

شپش پرنده چیست

شپش پرنده چیست

 

چگونه میتوانم شپش پر را در پرنده خود شناسایی کنم؟

وجود انگل در پرندگان باعث ضعف شدید آنها شده و در جوجه ها نیز باعث مرگ میشود. بیشتر شپش هایی که بر روی بدن پرندگان یافت میشوند از نوع شپش های جونده هستند. این شپش ها با خزیدن بر روی پوست و پرها و با چنگال ها و دهان خود به شدت باعث خارش پوست و اذیت پرنده میشوند. کل چرخه زندگی شپش ها ۳ هفته است. این انگل به ندرت بدن پرنده را ترک می کند. شپش ها در مدت کوتاهی میتوانند جمعیت زیادی بر روی بدن پرنده ایجاد کنند. شپش در پرندگان علائمی چون موارد زیر را دارد:

  1. پرهای ژولیده
  2. خاراندن بیش از حد
  3. علائم آسیب پر
  4. رفتار بی قرار

ممکن است با توجه به رنگ پرنده شما، مشاهده شپش در شرایط عادی ممکن است دشوار باشد. در این زمان با دراز کردن بال‌های پرنده و نگه داشتن آنها در برابر نور، می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید حشرات را از طریق پرها تشخیص دهید.

 

چگونه میتوانم شپش پرنده را درمان کنم؟

اینکه چگونه میتوانم شپش پرنده را درمان کنم اول از همه باید برای دفع آفات در محیط تلاش کنید. برای درمان شپش در پرندگان ابتدا باید قفس پرنده ضدعفونی شود. از آنجایی که این شپش ها بسیار کوچک هستند، نباید زیاد به گوشه و کنار قفس نزدیک شوید. از این رو برخی از صاحبان پرنده برای تعویض قفس و لوازم پرنده اقدام می کنند. با این حال برای درمان شپش اگر قفس را درست و با دقت تمیز کنید مجبور به تعویض آن نخواهید بود. قبل از اقدام درمان شپش در پرندگان حتما از دامپزشک مشاوره بگیرید. برای این کار می توانید اپلیکیشن ازپزشک را بر روی گوشی همراه خود نصب کنید و از بهترین دامپزشکان به صورت آنلاین ویزیت بگیرید. سرخود از ضد عفونی کننده ها استفاده نکنید. چراکه پرندگان به بوها و دودهای شیمیایی حساس هستند. برای همین مطمئن شوید که فقط از محصولات درمانی و شوینده مورد تایید دامپزشک استفاده می‌کنید.

 

چگونه میتوانم شپش پرنده درمان کنم

چگونه میتوانم شپش پرنده درمان کنم

 

اغلب اوقات، محصولاتی که در فروشگاه‌ها یافت می‌شوند ممکن است برای حیوانات خانگی مضر باشند. هرگز از درمان شپش انسان برای پرندگان یا حیوانات خود استفاده نکنید و جان پرنده بی گناه را به خطر نیاندازید. درمان شپش در پرندگان راه و روش های خودش را دارد. شما برای درمان شپش می توانید به پرنده خود داروی خوراکی که دامپزشک تجویز کرده است بدهید. برخی از داروهایی که ممکن است برای دفع شپش در پرندگان کاربرد داشته باشد شامل موارد زیر می شود:

  • ایورمکتین که به آب آشامیدنی پرنده اضافه می شود.
  • Pyrethrin که حشره کش طبیعی بوده و می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید آن را با آب مخلوط کنید و یا هنگام حمام روی بدن پرنده خود استفاده کنید.

 

تصویر دکتر حسن بهلولی

حسن بهلولی

دامپزشک

تصویر دکتر امیر طاهر شهری

امیر طاهر شهری

دامپزشک

تصویر دکتر منصور آدینه محمدی

منصور آدینه محمدی

دامپزشک

تصویر دکتر عباس رضائی

عباس رضائی

دامپزشک

تصویر دکتر امیر مدالی

امیر مدالی

دامپزشک

تصویر دکتر سالار حقیری

سالار حقیری

دامپزشک

تصویر دکتر فاطمه اعتمادی

فاطمه اعتمادی

دامپزشک

تصویر دکتر شهریار اسدیان حاج آقایی

شهریار اسدیان حاج آقایی

دامپزشک

تصویر دکتر محمد نوروزی

محمد نوروزی

دامپزشک

تصویر دکتر علیرضا لطفی

علیرضا لطفی

دامپزشک

تصویر دکتر ابراهیم گلزار

ابراهیم گلزار

دامپزشک

تصویر دکتر حسنا صدرا

حسنا صدرا

دامپزشک

تصویر دکتر بهزاد ببری

بهزاد ببری

دامپزشک

تصویر دکتر شهرزاد حسینی

شهرزاد حسینی

دامپزشک

تصویر دکتر سید امیر فرخی فر

سید امیر فرخی فر

دامپزشک

تصویر دکتر مجتبی سخایی

مجتبی سخایی

دامپزشک

تصویر دکتر فرید جعفریه

فرید جعفریه

دامپزشک

تصویر دکتر جلال سلیمانزاده

جلال سلیمانزاده

دامپزشک

تصویر دکتر سید کاظم کواری قطبی

سید کاظم کواری قطبی

دامپزشک

تصویر دکتر فرزاد بهروزی نیا

فرزاد بهروزی نیا

دامپزشک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.