پزشکی, روانشناسی

انواع اعتیاد و درمان با مشاوره خانواده آنلاین

انواع اعتیاد و درمان با مشاوره خانواده آنلاین

مشاوره خانواده آنلاین

درمان اعتیاد به کمک مشاوره خانواده آنلاین :اعتیاد یک بیماری پیچیده است، اما نزدیک به یک قرن مطالعه علمی به محققان کمک کرده است تا به درک عمیق تری درباره نحوه عملکرد آن دست یابند. این تحقیق با تغییر مهمی در نحوه صحبت ما در مورد اعتیاد به اوج خود رسیده است: اعتیاد اکنون به عنوان

بیماری ای طبقه بندی می شود که بر مغز تأثیر می گذارد، نه یک شکست یا انتخاب شخصی. اکثر مردم وقتی در مورد اعتیاد می شنوند به مصرف مواد فکر می کنند، اما این تنها نوع اعتیاد نیست.

منبع معتبر تحقیق نشان می دهد که اعتیاد به مواد مشابه الگوهای رفتار اجباری مانند قمار یا خرید است.

 

امروزه اکثر متخصصان دو نوع اعتیاد را می شناسند:

اعتیاد به مواد شیمیایی  این به اعتیادی اشاره دارد که شامل استفاده از مواد است.

اعتیاد رفتاری  این به اعتیادی اشاره دارد که شامل رفتارهای اجباری است.  اینها رفتارهای مداوم و تکراری هستند که شما انجام می دهید حتی اگر هیچ سود واقعی نداشته باشند.

 

اعتیاد و مشاوره آنلاین

اعتیاد و مشاوره آنلاین

 

اعتیاد به طور کلی چگونه کار می کند

قبل از ورود به انواع مختلف اعتیاد، درک چند عنصر کلی از اعتیاد مفید است.

سیستم پاداش

اعتیاد با عملکرد طبیعی مغز، به ویژه در سیستم پاداش، تداخل دارد. هنگامی که کاری را انجام می دهید که برایتان لذت بخش است، چه با بهترین دوست خود، چه نوشیدن یک بطری نوشیدنی الکلی یا استفاده از کوکائین، این سیستم پاداش، انتقال دهنده

عصبی دوپامین را همراه با سایر مواد شیمیایی آزاد می کند. برخلاف تصور رایج، به نظر نمی رسد که دوپامین در واقع باعث ایجاد احساس لذت یا سرخوشی شود.  در عوض، به نظر می‌رسد که ارتباط مغز شما بین چیزهای خاص و احساس لذت را تقویت می‌کند

و شما را وادار می‌کند که در آینده دوباره به دنبال آن چیزها باشید.

 

ولع و تحمل

میل به تجربه دوباره این سرخوشی می تواند هوس مواد یا رفتار را تحریک کند، به خصوص زمانی که با علائم مشابه مواجه می شوید (مثلاً مهمانی که در آن مردم در حال نوشیدن هستند).  این هوس ها اغلب به عنوان اولین نشانه اعتیاد عمل می کنند.

با ادامه استفاده از یک ماده یا انجام یک رفتار، مغز شما به تولید مقادیر بیشتری دوپامین ادامه می دهد.  در نهایت، تشخیص می دهد که مقدار زیادی دوپامین در مغز شما وجود دارد و در پاسخ به محرک های طبیعی شروع به تولید کمتری می کند. اما یک مشکل

وجود دارد: سیستم پاداش مغز شما همچنان به همان مقدار دوپامین نیاز دارد تا آنطور که باید عمل کند. خیلی زود، باید مقدار بیشتری از این ماده را برای جبران چیزی که مغزتان آزاد نمی کند استفاده کنید.  این اثر تحمل نامیده می شود.

 

بی علاقگی به فعالیت های دیگر

با توسعه اعتیاد، از دست دادن علاقه به سرگرمی‌ها و چیزهایی که زمانی از آن لذت می‌بردید، عادی است. این به این دلیل اتفاق می افتد که مغز شما دیگر در پاسخ به محرک های طبیعی، مانند داشتن رابطه جنسی یا هنرسازی، دوپامین زیادی تولید نمی

کند. حتی زمانی که می خواهید مصرف یک ماده را متوقف کنید یا رفتاری را انجام دهید، ممکن است احساس کنید که هنوز به آنها نیاز دارید تا در مورد هر چیزی احساس خوبی داشته باشید.

 

از دست دادن کنترل

اعتیاد معمولاً شامل ناتوانی در کنترل مصرف مواد یا رفتارهای خاص است.  این می تواند منجر به از دست دادن شغل، مشکلات سلامتی، و نگرانی های روابط، از جمله موارد دیگر شود.با مشاوره خانواده آنلاین می توان برای این مشکلات راه حل پیدا کرد.

در پاسخ، ممکن است تصمیم بگیرید که این ماده یا رفتار را ترک کنید، اما متوجه می شوید که علیرغم بهترین تلاشتان همچنان کوتاهی می کنید.

 

آنچه در مورد اعتیاد شیمیایی باید بدانید

صحبت در مورد اعتیاد به مواد شیمیایی می تواند دشوار باشد زیرا اغلب در مورد اینکه چه چیزی باعث سوء مصرف مواد، وابستگی و اعتیاد می شود، سردرگمی وجود دارد. تا حدی به همین دلیل است که آخرین ویرایش راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات

روانی (DSM-5) استفاده از اصطلاح “اختلال مصرف مواد” را توصیه می کند.  این طبقه بندی شامل معیارهای تشخیصی بیشتری برای کمک به متخصصان مراقبت های بهداشتی در تمایز بین موارد خفیف، متوسط ​​و شدید است. بسیاری از کارشناسان نیز آن را

ترجیح می دهند زیرا از عباراتی مانند “سوء استفاده” اجتناب می کنند، که می تواند بیشتر به اعتیاد کمک کند و از کمک گرفتن از افراد جلوگیری کند.

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

اعتیاد شیمیایی

اعتیاد شیمیایی

 

علائم شایع اختلال مصرف و مشاوره خانواده آنلاین

 • هوس شدید به اندازه ای است که بر توانایی شما برای فکر کردن به چیزهای دیگر تأثیر بگذارد
 • نیاز به استفاده بیشتر از ماده برای تجربه اثرات مشابه
 • ناراحتی وقتی نمی توانید به راحتی به ماده دسترسی پیدا کنید
 • مصرف مواد خطرناک در حین رانندگی یا کار
 • مشکل مدیریت کار، مدرسه یا مسئولیت های خانگی به دلیل مصرف مواد
 • مشکلات دوستی یا روابط مرتبط با مصرف مواد
 • صرف زمان کمتری برای فعالیت هایی که قبلاً از آنها لذت می بردید
 • ناتوانی در توقف استفاده از ماده
 • علائم ترک در هنگام تلاش برای ترک

 

برای رهایی از همه این موارد به درمان با کمک مشاوره خانواده آنلاین نیاز دارید.

پیشنهاد ویزه: مطالعه مقاله مشاوره روانشناسی آنلاین

 

 

برخی از رایج‌ترین مواد اعتیادآور عبارتند از:

 • الکل
 • مواد افیونی، از جمله هروئین و همچنین داروهای مسکن تجویزی مانند اکسی کدون و مورفین
 • شاهدانه
 • نیکوتین
 • آمفتامین ها
 • کوکائین
 • مت آمفتامین

 

دارو های حاوی مورفین

مورفین

آنچه در مورد اعتیاد رفتاری باید بدانید

در مورد مفهوم اعتیادهای رفتاری و اینکه آیا آنها واقعاً اعتیاد دارند یا خیر، اختلاف نظر وجود دارد.  با این حال، DSM-5 اکنون دو اعتیاد رفتاری را تشخیص می دهد:

اعتیاد به قمار

اختلال بازی اینترنتی

 

در حالی که اکثر متخصصان پزشکی بر این باورند که برخی از الگوهای رفتاری می توانند در طول زمان مشکل ساز شوند، اما هنوز بحث هایی در مورد این موارد وجود دارد:

نقطه ای که رفتارها به اعتیاد تبدیل می شوند

رفتارهای خاصی که می توانند اعتیاد آور شوند

به عنوان مثال، برخی ممکن است موافق باشند که اعتیاد به خرید، رابطه جنسی و ورزش وجود دارد، اما این ایده که مردم می توانند به فیس بوک معتاد شوند را زیر سوال ببرند. APA تصمیم گرفت که این الگوهای رفتاری را در DSM-5 لحاظ نکند، با استناد به

فقدان شواهد علمی و بازبینی شده لازم برای ایجاد معیارهای استاندارد برای تشخیص. در نتیجه، هیچ معیار رسمی تشخیصی وجود ندارد.

 

با این حال، علائم کلی یک اعتیاد رفتاری بالقوه عبارتند از:

 • صرف زمان زیادی برای درگیر شدن در رفتار
 • اصرار به درگیر شدن در این رفتار حتی اگر بر زندگی روزمره، مسئولیت ها یا روابط تأثیر منفی بگذارد
 • استفاده از رفتار برای مدیریت احساسات ناخواسته
 • پنهان کردن رفتار یا دروغ گفتن به دیگران در مورد زمان صرف شده برای آن
 • مشکل در اجتناب از رفتار
 • تحریک پذیری، بی قراری، اضطراب، افسردگی یا سایر علائم ترک در هنگام تلاش برای ترک
 • احساس اجبار به ادامه رفتار حتی زمانی که باعث ناراحتی می شود

برای شناخت نوع رفتار اعتیاد آمیز خود می توانید از مشاوره خانواده آنلاین استفاده کنید.

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

اعتیادهای رفتاری رایج :

 • اعتیاد به خرید
 • اعتیاد به ورزش
 • اعتیاد به غذا
 • اعتیاد جنسی
 • اعتیاد به تلویزیون
 • اعتیاد به فیس بوک (رسانه های اجتماعی).

خواندن مقاله سلامت جسم پیشنهاد داده می شود.

 

اعتیاد به خرید

اعتیاد به خرید

 

درمان های اختلال مصرف مواد

معمولاً ترک یا کنترل مصرف مواد به تنهایی بدون حمایت یک متخصص آموزش دیده بسیار دشوار است.برای همین درمان توسط مشاوره خانواده آنلاین اکیدا توصیه می شود.

 

درمان اعتیاد و‌ مشاوره خانواده آنلاین

اولین مرحله درمان برای برخی از اشکال اختلال مصرف مواد، از جمله مواردی که شامل الکل، بنزودیازپین ها و هروئین است، معمولاً شامل سم زدایی تحت نظارت پزشک است.  این وضعیت را درمان نمی‌کند، اما می‌تواند به افراد کمک کند تا روند ترک را با خیال

راحت تر طی کنند. از آنجا، یک (یا ترکیبی از) موارد زیر معمولا توصیه می شود.

 

درمان مسکونی

توانبخشی یا درمان مسکونی شامل اقامت در یک مرکز درمانی است که در آن متخصصان درمان آموزش دیده مراقبت و پشتیبانی پزشکی را ارائه می دهند.  برخی از برنامه ها فقط چند هفته طول می کشد، در حالی که برخی دیگر ممکن است چند ماه تا یک سال طول بکشد.

 

بسیاری از برنامه های توانبخشی نیز عناصری از رویکردهای درمانی زیر را در بر می گیرند.

روان درمانی و مشاوره اعتیاد می تواند به بهبودی کمک کند، به خصوص اگر فردی شروع به استفاده از مواد برای مقابله با احساسات ناراحت کننده کرده باشد.

یک مشاوره خانواده آنلاین می تواند به آنها کمک کند تا برخی از دلایل مصرف مواد خود را کشف کنند و راهبردهای مقابله ای جدیدی برای مقابله با چالش ها ارائه دهند.

 

دارو

در برخی موارد، دارو می تواند به فرد معتاد کمک کند تا در بهبودی موفقیت بیشتری داشته باشند.

این می تواند به ویژه برای جلوگیری از عود در افرادی که با اختلال مصرف مواد شامل الکل، نیکوتین یا مواد افیونی سر و کار دارند مفید باشد.  این داروها به روش‌های متفاوتی عمل می‌کنند، اما به طور کلی به کاهش میل به این ماده و کاهش علائم ترک کمک

می‌کنند.با مشاوره خانواده آنلاین میتوانید از روش مصرف و فواید و‌عوارض داروها صحبت کنید.

 

گروه های پشتیبانی

برنامه‌های دوازده مرحله‌ای مانند الکلی‌های گمنام و معتادان گمنام به بسیاری از افراد کمک می‌کنند تا بهبود یابند.  این برنامه ها بر روش های درمانی خودیاری تکیه دارند و شامل حمایت گروهی ناشناس از سایر افرادی است که در جهت بهبودی تلاش می کنند.

آسایش و راهنمایی دیگران که برای بهبودی تلاش می کنند می تواند تفاوت های زیادی ایجاد کند.  با این حال، این برنامه ها معمولاً به تنهایی پشتیبانی کافی را ارائه نمی کنند.  به علاوه، مدل 12 مرحله ای برای همه کار نمی کند.

برنامه های دیگر، مانند SMART Recovery، ممکن است گزینه بهتری برای افرادی باشد که به دنبال رویکرد علمی تر برای پشتیبانی گروهی هستند.

ارائه دهندگان درمان و مشاوره خانواده آنلاین معمولاً استفاده از دارو را در ترکیب با سایر رویکردهای درمانی، را توصیه می کنند.

درمان اعتیاد

درمان اعتیاد

 

درمان اعتیادهای رفتاری و مشاوره خانواده آنلاین

مانند اعتیاد شیمیایی، بسیاری از عوامل مختلف می توانند در اعتیاد رفتاری نقش داشته باشند.  رویکردهای درمانی ممکن است متفاوت باشد، اما درمان معمولا اولین توصیه است.

درمان: نوعی درمان که به عنوان درمان شناختی رفتاری (CBT) شناخته می شود، اغلب برای اعتیادهای رفتاری مفید است.

CBT بر توجه به افکار و احساساتی که باعث ناراحتی می شوند و یادگیری نحوه تنظیم مجدد آنها در لحظه تمرکز می کند.  این، همراه با مهارت های مقابله ای موثرتر، می تواند نیاز به رفتارهای اعتیادآور را کاهش دهد.با مشاوره خانواده آنلاین میتوانید با این روش بیشتر آشنا شوید.

انواع دیگر درمان نیز می تواند به رفع مشکلات اساسی که ممکن است در اعتیاد رفتاری نقش داشته باشد، مانند نگرانی های روابط، کمک کند.

پیشنهاد ویژه: مطالعه مقاله ویزیت پزشک روانشناس تصویری

سایر درمان ها

گروه‌های خودیاری و سایر انواع حمایت از همتایان می‌توانند به اعتیاد رفتاری کمک کنند، به‌ویژه زمانی که همراه با درمان استفاده شوند.

برخی از تحقیقات منبع معتبر همچنین نشان می دهد که داروهای ضد افسردگی SSRI ممکن است برای رسیدگی به رفتارهای اعتیاد آور فوایدی داشته باشند.

 

منابع علمی این مطلب

Types of Addiction and How They’re Treated

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.