زنان و زایمان

لانه گزینی چیست؟+سوال پزشکی آنلاین رایگان

لانه گزینی چیست؟+سوال پزشکی آنلاین رایگان

لانه گزینی چیست؟+سوال پزشکی آنلاین رایگان

سوال پزشکی آنلاین رایگان در مورد لانه گزینی: لانه گزینی یک مرحله اولیه ضروری در لقاح است که سلول ها به دیواره رحم متصل می شوند. علائم لانه گزینی شامل خونریزی، گرفتگی عضلات، ترشحات و حساسیت پستان است. اینها می توانند نشانه های اولیه بارداری باشند.

لانه گزینی چیست؟ ما نمی دانیم که آیا باید هالیوود را مقصر بدانیم یا واقعیت دروغین رسانه های اجتماعی، اما عبارت “باردار شدن” طوری مطرح می شود که گویی این یک فرآیند ساده یک مرحله ای است. اما هزاران چیز کوچک و شگفت انگیزی وجود دارد که باید در بدن شما اتفاق بیفتد تا منجر به بارداری شود.

پس از پیوستن اسپرم و تخمک (بارداری)، سلول های ترکیبی به سرعت شروع به تکثیر کرده و از طریق یکی از لوله های فالوپ به سمت رحم حرکت می کنند. این دسته از سلول‌های با رشد سریع، بلاستوسیست نامیده می‌شود.

هنگامی که در رحم شما قرار می گیرد، این دسته کوچک از سلول ها باید به دیواره رحم شما چسبیده یا کاشته شوند. این مرحله – که به عنوان لانه گزینی شناخته می شود – باعث افزایش سطح همه آن هورمون های سرگرم کننده بارداری (استروژن، پروژسترون، و hCG یا گنادوتروپین جفتی انسانی) می شود.

اگر لانه گزینی اتفاق نیفتد، پوشش رحم شما در دوره ماهانه ریزش می‌کند – اگر در تلاش برای باردار شدن هستید ناامیدکننده است، اما یادآور این است که بدن شما احتمالاً شما را برای تلاش مجدد آماده می‌کند.

اما اگر لانه گزینی اتفاق بیفتد، هورمون‌های شما – گاهی اوقات مزاحم هستند، اما کار خود را انجام می‌دهند – باعث می‌شوند جفت و جنین (کودک آینده شما) رشد کنند و پوشش رحم در جای خود باقی بماند و از بارداری شما حمایت کند.

مقاله پیشنهادی: تفاوت علائم بارداری جنین دختر با پسر

 

بارداری و سوال پزشکی آنلاین رایگان

بارداری و سوال پزشکی آنلاین رایگان

 

لانه گزینی در هفته چندم اتفاق می افتد؟

لانه گزینی بین 6 تا 12 روز پس از تخمک گذاری انجام می شود. معمولاً 8 تا 9 روز پس از لقاح رخ می دهد. بنابراین تاریخ دقیق لانه گزینی می تواند به زمان تخمک گذاری و اینکه بارداری در اوایل یا دیررس در پنجره تخمک گذاری رخ داده است بستگی دارد.

زمانی که امیدوارید باردار شوید، طبیعی است که نسبت به بدن خود بسیار آگاه باشید و هر تغییری را هر چقدر هم که کوچک باشد متوجه شوید.می توانید سوال پزشکی آنلاین رایگان بپرسید.

فرض اینکه فقدان علائم به این معنی است که باردار نیستید؟ نه خیلی سریع. به خاطر داشته باشید که اکثر آنها هیچ نشانه ای از لقاح یا لانه گزینی را تجربه نمی کنند – و هنوز باردار هستند! – اگرچه برخی علائم کاشت را تجربه می کنند.

بیایید برخی از علائمی را که ممکن است در صورت انجام کاشت متوجه شوید بررسی کنیم، اما سلب مسئولیت کوچک ما را در نظر داشته باشید:

داشتن علائم ذکر شده در زیر لزوماً به این معنی نیست که باردار هستید – و هیچ علامتی ندارید

 

علائم لانه گزینی:

 

خون ریزی

از علائم لانه گزینی می توان به خون ریزی اشاره کرد. کمی نامشخص است که خونریزی لانه گزینی چقدر شایع است. برخی منابع ادعا می کنند که یک سوم زنان باردار خونریزی لانه گزینی را تجربه می کنند، اما این مورد توسط تحقیقات مورد بررسی تایید نشده است.

تا 25 درصد از زنان در سه ماهه اول خونریزی یا لکه بینی را تجربه می کنند – و لانه گزینی یکی از علل خونریزی سه ماهه اول است.

این خونریزی می تواند گیج کننده باشد، زیرا ممکن است در زمان شروع قاعدگی شما اتفاق بیفتد. با این حال، در بیشتر موارد، چند روز تا یک هفته قبل از اینکه دوره قاعدگی خود را انتظار داشته باشید رخ می دهد.

تفاوت‌های دیگر می‌تواند به شما کمک کند تا تشخیص دهید که آیا خونریزی لانه گزینی یا پریود خود را تجربه می‌کنید:

  • خونریزی لانه گزینی به احتمال زیاد صورتی روشن یا قهوه ای است (بر خلاف رنگ قرمز روشن یا تیره پریود شما)
  • خونریزی لانه گزینی بیشتر شبیه لکه بینی است تا جریان واقعی خون
  • این لکه بینی ممکن است یک بار رخ دهد یا برای چند ساعت و یا حتی تا 3 روز ادامه یابد. ممکن است هنگام پاک کردن یا روی لباس‌های زیرتان متوجه ترشحات صورتی یا قهوه‌ای شوید، اما نیازی به پد یا تامپون کامل نخواهید داشت – احتمالاً برای چندین ماه! در این زمینه می توانید سوال پزشکی آنلاین رایگان بپرسید.

 

گرفتگی عضلات

بر کسی پوشیده نیست که بارداری اولیه باعث تغییر سریع هورمون ها می شود. به طور خاص، لانه گزینی باعث افزایش هورمون می شود – به همین دلیل است که نمی توانید آن خط صورتی دوم را در تست بارداری خانگی تا بعد از کاشت دریافت کنید.

و تغییر جزر و مد هورمونی نیز می تواند باعث گرفتگی عضلات شود. علاوه بر این، هنگامی که تخمک بارور شده لانه گزینی و شروع به رشد می کند، چیزهای زیادی در رحم شما می گذرد.

در حالی که هیچ تحقیقی وجود ندارد که نشان دهد کاشت به خودی خود باعث گرفتگی عضلات می شود، برخی از زنان در حوالی زمان لانه گزینی احساس حساسیت به لمس شکم، کمردرد یا گرفتگی می کنند. این ممکن است یک نسخه خفیف از احساس شما قبل از شروع پریود به نظر برسد.

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

تخلیه

ممکن است در حوالی زمان لانه گزینی متوجه تغییرات مخاطی دهانه رحم شوید.

در طول تخمک گذاری، مخاط دهانه رحم شما شفاف، کشدار و لغزنده خواهد بود (مثلا سفیده تخم مرغ).

پس از کاشت، موکوس شما ممکن است بافتی ضخیم‌تر داشته باشد و شفاف یا سفید باشد.

و در روزهای اوایل بارداری، افزایش پروژسترون و استروژن ممکن است باعث شود مخاط شما حتی غلیظ تر، فراوان تر و سفید یا زرد شود.

مخاط دهانه رحم می تواند تحت تأثیر عوامل مختلفی (هورمون ها، استرس، مقاربت، بارداری، خونریزی لانه گزینی یا پریود شما و غیره) قرار گیرد و ممکن است شاخص قابل اعتمادی برای اینکه آیا لانه گزینی رخ داده است یا خیر نباشد.

ردیابی مخاط دهانه رحم را در حالی که باردار نیستید شروع کنید، و یک شاخص مفیدتر ممکن است تفاوت آن با نرمال شما در هر مرحله از چرخه شما باشد.

 

نفخ

افزایش پروژسترون (که در اوایل بارداری اتفاق می افتد) سیستم گوارش شما را کند می کند. این می تواند باعث شود احساس نفخ کنید. اما همانطور که بسیاری از ما می دانیم، این احساس می تواند یک علامت واقعاً رایج پریود شما نیز باشد. می خواهید بدانید چرا؟ می توانید سوال پزشکی آنلاین رایگان بپرسید.

پیشنهاد مقاله: مشاوره آنلاین تغذیه در بارداری با دکتر زنان و زایمان

 

علائم لانه گزینی: نفخ

علائم لانه گزینی: نفخ

 

سینه های حساس

پس از کاشت، سطح hCG، استروژن و پروژسترون به سرعت افزایش می یابد. این می تواند باعث شود که سینه شما احساس درد شدیدی کند. (این هورمون ها مطمئناً چند کاره هستند!) در حالی که بسیاری از زنان قبل از قاعدگی خود تورم یا حساس شدن سینه ها را تجربه می کنند، این احتمالاً در اوایل بارداری بیشتر از حد معمول قابل توجه است.

 

حالت تهوع

مسلماً مشهورترین علائم اولیه بارداری: حالت تهوع، با نام مستعار “بیماری صبحگاهی” (اگرچه ممکن است در هر زمانی از روز اتفاق بیفتد).

افزایش سطح پروژسترون پس از کاشت می تواند باعث ایجاد حالت تهوع در شما شود. اما دوباره، این اتفاق در حدود هفته 4 یا 5 بارداری (تقریباً زمانی که پریودتان را از دست می دهید) رخ می دهد.

پروژسترون هضم شما را کند می کند که می تواند به حالت تهوع کمک کند. افزایش سطح hCG و حس بویایی حساس تر می تواند مشکل را بدتر کند – بنابراین اکنون ممکن است زمان خوبی برای اجتناب از پختن جگر و پیاز باشد.

 

سردرد

در حالی که آنها برای یک بارداری موفق خوب و ضروری هستند، افزایش شدید سطح هورمون (مخصوصاً پروژسترون) می تواند پس از لانه گزینی باعث سردرد شود.

 

تغییرات در خلق و خو

یک دقیقه خود را راضی و خوشحال و لحظه بعد گریه می کنید؟ممکن است تغییرات خلقی را تجربه کنید.

استروژن و پروژسترون و همچنین hCG پس از کاشت خیلی سریع افزایش می یابد. این می تواند باعث شود که شما احساس «خارج» یا بدتر از حد معمول کنید.

برای اطلاعات بیشتر و شناخت علائم خود می توانید سوال پزشکی آنلاین رایگان بپرسید.

 

پیشنهاد ویژه: مطالعه مقاله تشخیص علائم حاملگی به کمک مشاوره پزشک تصویری

 

تصویر دکتر ریحانه صاحب کشاف

ریحانه صاحب کشاف

زنان و زایمان

تصویر دکتر انسیه همتی

انسیه همتی

زنان و زایمان

تصویر دکتر مهری رشیدی

مهری رشیدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر نادره معصومی کاشانی

نادره معصومی کاشانی

زنان و زایمان

تصویر دکتر الهه ذبیحی

الهه ذبیحی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سپیده محمدی

سپیده محمدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر الهام صدیقی

الهام صدیقی

زنان و زایمان

تصویر دکتر //// ////

//// ////

زنان و زایمان

تصویر دکتر سوسن رضایی

سوسن رضایی

زنان و زایمان

تصویر دکتر نیر صادقی

نیر صادقی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سیده طاهره قاضی میر سعید

سیده طاهره قاضی میر سعید

زنان و زایمان

تصویر دکتر راحله رضائی آشتیانی

راحله رضائی آشتیانی

زنان و زایمان

تصویر دکتر کبری آقاسفید

کبری آقاسفید

زنان و زایمان

تصویر دکتر فرحناز امینی

فرحناز امینی

زنان و زایمان

تصویر دکتر بهناز قاضی سعیدی

بهناز قاضی سعیدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر افروز یار احمدی

افروز یار احمدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سوگل عرب

سوگل عرب

زنان و زایمان

تصویر دکتر بهاره مرادیان

بهاره مرادیان

زنان و زایمان

تصویر دکتر سعیده شمس

سعیده شمس

زنان و زایمان

تصویر دکتر مهری آذرفخرائی

مهری آذرفخرائی

زنان و زایمان

 

منابع علمی این مطلب

What Are the Signs That Implantation Has Occurred?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.