کدام عمل چشم بهتر است

کدام عمل چشم بهتر است

فهرست مطالب

کدام عمل چشم بهتر است و چرا؟

استفاده از عینک ‌های دست و پاگیر  و گاهی اوقات خسته کننده ، به ‌خصوص برای جوانان و ورزشکاران به یک معضل جدی محدود کننده فعالیت ‌های روزمره تبدیل شده است. وابستگی به عینک برای خیلی از افراد یک محدودیت ناخواسته تلقی شده و گاهی زدن عینک به‌ خصوص با شیشه ‌های ضخیم برای دختران و پسران جوان بسیار نامطلوب و در برخی موارد برداشتن عینک جزو آرزوهای دیرین آنها محسوب می شود. با پیشرفت ‌های علمی که روزانه با آن مواجه می شود دیگر نزدن عینک آرزو به حساب نمی آید و راه هایی هستند که دیگر فردی نیاز به زدن عینک ندارد. انجام معاینات چشم امری معمول و حیاتی است  و پیشرفت ‌های به دست آمده در زمینه جراحی ‌های رفع عیوب انکساری روش‌های مختلفی را به بیماران ارائه می ‌دهد که وابستگی آنها به عینک و لنزها را از بین برده و یا کاهش می‌ دهد.

شاید پر کاربردترین جراحی رفع عیوب انکساری عمل لیزیک (LASIK)  باشد چرا که با موفقیت بر روی میلیون‌ ها بیمار در سراسر جهان انجام شده است. با این حال بسیاری از بیماران شرایط مناسب را برای انجام جراحی لیزیک ندارند و باید جراحی ‌های لیزری دیگری مانند پی آر کی (PRK) یا لازک (LASEK) را امتحان کنند.

کدام عمل چشم بهتر است و دریافت مشاوره از پزشک

کدام عمل چشم بهتر است و دریافت مشاوره از پزشک

ما در این مطلب از سری مقالات مجله سلامتی ازپزشک ، تصمیم داریم در رابطه با اینکه کدام عمل چشم بهتر است  صحبت کنیم. البته شما با داشتن مشاوره پزشک متخصص در سامانه آنلاین ازپزشک هم می توانید هر سوالی دارید از چشم پزشک بپرسید و از او در رابطه با نوع عمل  و اینکه کدام عمل چشم بهتر است مشاوره بگیرید. با این حال اگر قصد انجام جراحی لیزر چشم را دارید، از جراح بخواهید که تفاوت لیزیک و لازک را  برای شما توضیح دهد.  با داشتن مشاوره پزشک متخصص ، جراح بهترین روش جراحی را با توجه به وضعیت دید و مشکلات چشم بیمار توصیه می‌کند.  به این صورت که اگر بیمار دچار مشکل خشکی چشم باشد، لازک بهتر از لیزیک برای آن خواهد بود، حال آن که PRK برای بیمارانی توصیه می‌ شود که با مشکل نازکی قرنیه یا گشادی مردمک مواجه هستند یا پیوند قرنیه انجام داده ‌اند. چنانچه عمل مناسبی انتخاب نشود،

احتمال موفقیت درمان کاهش پیدا می کند و ممکن است عوارض بلند مدت و کوتاه مدت بروز یابد. به همین دلیل است که باید تصمیم‌ گیری درباره بهترین روش درمان به عهده پزشک معالج باشد و در زمان مشاوره پزشک متخصص تعیین گردد. با گذر زمان و پیشرفت تکنولوژی، داشتن مشاوره پزشک متخصص به صورت آنلاین برای ویزیت آنلاین به یک امر فوق العاده عادی تبدیل گشته است و با استفاده از این خدمات،  سلامت روان هر فرد تضمین می‌ شود.

ازپزشک با ایجاد یک بستر مناسب از خدمات پزشکی و مشاوره پزشکی به صورت آنلاین، این امکان را به شما می دهد تا در صورت عدم حضور در مطب پزشک و یا کلینیک ها، همچنین صرفه جویی در زمان و بدون کوچکترین اتلاف وقت، بتوانید با استفاده از اپلیکیشن ازپزشک به صورت اینترنتی مشاوره پزشک متخصص به صورت آنلاین داشته باشید و از یک پزشک متخصص در رابطه با اینکه  کدام عمل چشم بهتر است مشاوره بگیرید. شما با نصب اپلیکیشن ازپزشک بیمار می توانید مشاوره آنلاین پزشکی با برترین متخصصین کشور در کوتاه ‌ترین زمان را داشته باشید و در زمان مقرر با پزشک خود صحبت کنید.

 کدام عمل چشم بهتر است و مزایا و معایب هریک

جراحی لیزری اصلاح عیوب انکساری که به لیزیک شهرت یافته، شایع ‌ترین روش اصلاح عیوب‌ انکساری چون دور بینی، نزدیک ‌بینی و آستیگماتیسم در سراسر جهان است. اما  باید گفت برای اصلاح عیوب انکساری چشم و برداشتن عینک از 2 روش لیزری تراش سطحی و تراش عمقی استفاده می‌ شود. تراش سطحی شامل PRK، لازک و اپی ‌لیزیک و روش تراش عمقی شامل لیزیک و فمتولیزیک است که نوع روش جراحی کاملا به پزشک معالج بستگی دارد.
در روش تراش سطحی یا PRK ابتدا اپی‌تلیوم قرنیه برداشته شده سپس با لیزر اگزایمر با طول موج 193 نانومتر، استرومای سطحی قرنیه برش داده می ‌شود. در این روش قرنیه به شکل دلخواه تراش داده خواهد شد تا عیوب انکساری چشم بر طرف شود. در روش تراش عمقی یا لیزیک و فمتولیزیک ابتدا برشی از قرنیه با میکروکراتوم یا لیزر فمتوسکند برداشته شده سپس زیر فلپ تهیه‌ شده لیزراگزایمر انجام می‌شود.

اما سوال اینجاست که کدام عمل چشم بهتر است و یا اینکه کدام روش ایمن ‌تر است؟ در جواب باید بگوییم که هر دو روش ایمن هستند و نتایج کاملا مشابهی دارند. در روش PRK یا لازک درد و ناراحتی پس از عمل که معمولا در شب اول بعد از عمل است بیشتر از روش لیزیک بوده و مدت زمان بهبود دید نیز طولانی ‌تر است. در عوض قرنیه یک بار تراش خورده بنابراین عوارض حین عمل و پس از عمل آن و همچنین هزینه انجام آن کمتر است.

سامانه قدرت‌مند از پزشک سال‌ها است که در زمینه ارائه خدمات به بیماران فعالیت دارد و همیشه سعی را بر این داشته تا بتواند انجام این مهم را برای بیماران ساده‌تر و راحت‌تر نماید یکی از این خدمات دریافت مشاوره پزشک متخصص به صورت آنلاین می‌باشد که به واسطه آن می‌توانید در هر زمان و مکانی حتی در محل کار خود ویزیت شوید یا از پزشک مورد نظرتان مشاوره دریافت نمائید.

مشاوره پزشک متخصص در خصوص اینکه کدام عمل چشم بهتر است ؟

مشاوره پزشک متخصص در خصوص اینکه کدام عمل چشم بهتر است ؟

این موضوع که کدام عمل چشم بهتر است کاملا به بیمار و نوع مشکل آن بستگی دارد. همچین انتخاب روش جراحی هم به عوامل متعددی بستگی دارد که اولین آنها میزان ضخامت قرنیه بیمار است. بیماران با قرنیه نازک و افرادی که شماره عینک بالایی دارند اصلا داوطلب خوبی برای فمتولیزیک نیستند چرا که این عمل باعث کاهش ضخامت باقیمانده قرنیه می‌ شود و خطر ایجاد قوز قرنیه را بعد از عمل به دنبال دارد.

ضخامت قرنیه معمولا قبل از عمل با کمک تصویر برداری قرنیه مانند ارب اسکن یا پنتاکم تعیین می‌ شود ولی استاندارد طلایی برای بررسی ضخامت قرنیه قبل از عمل انجام پاکیمتری اولتراسونیک است.
بررسی انحنای سطح قدامی و خلفی قرنیه هم از دیگر عوامل تعیین کننده برای انتخاب روش جراحی است. در بیمارانی که انحنای سطح قدامی یا خلفی قرنیه بیش از حد معمول باشد ولی بیمار مورد قطعی قوز قرنیه نباشد و سن او بالای 30 سال باشد، تراش سطحی یا لازک گزینه بهتری نسبت به فمتولیزیک محسوب می‌شود.

اما در بیماران با آستیگماتیسم قابل ‌توجه یا دوربینی در صورتی که ضخامت قرنیه اجازه عمل را بدهد و شیب قرنیه هم در حد استاندارد و طبیعی باشد، فمتولیزیک گزینه برتر جراحی است. بنابراین انتخاب روش جراحی و اینکه کدام عمل چشم بهتر است کاملا به پزشک متخصص و بیمار بستگی دارد و پزشک بعد از معاینه نوع آن را تعیین می کند.

اکر نیاز به اطلاعات بشتر در زمینه بیماری‌های چشم و یا انواع جراحی‌های چشم دارید پیسنهاد ما به شما عزیزان مطالعه مقاله ویزیت آنلاین چشم پزشک است تا اطلاعات کامل و جامعی در این زمینه در اختیارتان قرار گیرد.

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک امکان ویزیت آنلاین بیمار توسط پزشک متخصص است، چراکه با استفاده از این خدمات بیماران می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

منابع علمی این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس Turnstile CloudFlare مورد نیاز است که مشمول سیاست حفظ حریم خصوصی CloudFlare و شرایط استفاده است.

برای دیدن نوشته هایی که به دنبال آن هستید تایپ کنید