صفر تا صد رابطه زناشویی موفق

رابطه زناشویی

فهرست مطالب

نیاز جنسی از غرایز طبیعی انسان است. به همین دلیل یکی از ارکان اصلی برای داشتن رابطه زناشویی موفق به درستی برطرف کردن این نیازها محسوب می‌شود. از نظر علم پزشکی و روانشناسی، برقراری رابطه جنسی می‌تواند عشق و محبت بین زوجین را افزایش دهد. به همین دلیل رابطه درست به عنوان یک ابزار مهم برای ثبات و پایداری زندگی شناخته می شود. بسیار مهم است بدانید که برقراری رابطه جنسی یک سویه نبوده و کاملا دو طرفه است. به نوعی که هر یک از طرفین ضمن توجه به خواسته‌ها و نیازهای خود باید به خواسته‌ها و نیازهای طرف دیگر نیز توجه کند. شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که  خواص رابطه زناشویی چیست و رابطه زناشویی موفق چگونه می‌تواند باشد. نگران نباشید چراکه ما در این مطلب، صفرتا صد رابطه زناشویی موفق را تفسیر خواهیم کرد. همراه ما باشید و به خواندن این مطلب ادامه دهید.

 

رابطه زناشویی چیست

زناشویی به معنای ازدواج، وصلت، شروع یک زندگی جدید و نکاح بین زوجین است. سکس تنها مربوط به یکی از زوجین نشده و هر دو زوجین نسبت به انجام آن مسئولیت دارند. البته نقش زنان بسیار پر رنگ‌تر و قوی‌تر است و در رابطه زناشویی تاثیر دارد. از طرفی عمل زناشویی یا همان رابطه جنسی عملی است که موجب تحریک جنسی فرد می‌شود. معاشقه، بوسیدن، نوازش کردن و داشتن رابطه جنسی به شیوه‌های مختلف می‌تواند از روابط جنسی زوجین باشد. زنان و مردان می‌توانند نسبت به یکدیگر احساس داشته باشند و آنرا به گونه‌ای بروز دهند. اما این احساس تنها محدود به حس دوست داشتن و علاقه نبوده و به میل جنسی آنها هم بازمی‌گردد. زمانیکه یک رابطه رضایت بخش و موفق باشد می‌تواند باعث ایجاد صیمیت بین زوجین شود. درست همین موضوع می تواند منجر به یک رابطه موفق و پایدار شود.

 

رابطه زناشویی چیست
رابطه زناشویی چیست

 

خواص رابطه زناشویی

از بزرگترین خواص رابطه زناشویی می توان به مهم و حیاتی بودن آن اشاره کرد. به همین دلیل تقویت احساسات، تنوع در سکس و پیشگیری از یکنواخت شدن آن می‌تواند پیوند زوجین را محکم کند. رابطه زناشویی نه تنها می‌تواند صمیمیت زیادی در کنار لذت ایجاد کند، بلکه می‌تواند روی سلامتی افراد هم تاثیر بگذارد. با این حال در ادامه به خواص رابطه زناشویی اشاره خواهیم کرد:

 1. کاهش وزن و داشتن تناسب اندام: به دلیل تحرک در برقراری رابطه جنسی، سکس به عنوان ورزش شناخته می شود. از این رو میزان سوخت و ساز بدن در زنان و مردان را افزایش می‌دهد. همین موضوع می‌تواند به داشتن تناسب اندام کمک کند. رابطه جنسی علاوه بر کالری سوزی، میزان تنفس فرد را هم افزایش می‌دهد. زوجی که حداقل سه بار در هفته رابطه جنسی دارد حدود ۷۵۰۰ کالری در سال می‌سوزاند.
 2. کاهش فشار خون: از خواص رابطه زناشویی می‌توان به کاهش فشار خون اشاره کرد. همچنین کالری‌سوزی بالای رابطه زناشویی می‌تواند به سلامت و بهبود عملکرد دستگاه قلب و عروق کمک بسیاری کند.
 3. تقویت کننده عضلات لگن: عضلات لگن قوی، ارگاسم بهتری به همراه دارد. تقویت عضلات لگن برای مردانی که دارای اختلال در نعوظ هستند هم می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد.
 4. تقویت سیستم دفاعی بدن: معمولا افرادی که به طور مرتب سکس دارند در مقایسه با دیگر افراد سطح آنتی‌بادی بسیار بالایی دارند. همین موضوع می‌تواند سیستم ایمنی فرد را تقویت کند.
 5. خواب بهتر و با کیفیت‌تر
 6. تسکین دهنده درد
 7. تنظیم قاعدگی زنان
 8. بهبود گردش جریان خون
 9. کاهش ابتلا به سرطان

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

چگونه از رابطه زناشویی لذت ببریم؟

به مرور زمان امکان دارد رابطه زناشویی یکنواخت شود که این موضوع بسیار طبیعی به نظر می‌رسد. به همین دلیل لازم است زوجین با استفاده از برخی راهکارها مانع از یکنواختی بشوند. افرادی هستند که ابتدای رابطه راضی و خوشنودند اما با افزایش سن و فرزندآوری، رضایتشان از سکس کاهش می‌یابد. پس چگونه از زناشویی لذت ببریم؟ بخوانید:

 • نقاط حساس بدن را تحریک کنید: سعی کنید این نقاط را بشناسید و در حین سکس از آنها استفاده کنید. تحریک این نقاط ارگاسم بهتری دارد.
 • پوزیشن‌های مختلف اجرا کنید: می‌توانید برای داشتن رابطه موفق، پوزیشن‌های مختلفی تست کنید.
 • از فانتزی‌های جنسی‌تان بگویید: خجالت نکشید و در رابطه با فانتزی‌هایتان صحبت کنید.
 • به لباس و ظاهرتان رسیدگی کنید: برای تنوع هر از چند گاهی از لباس‌های مخصوص و آرایش استفاده کنید. پوشیدن لباس و چهره زیبا در میزان تحریک آقایان نقش مهمی دارد.
 • برای برقراری رابطه جنسی عجله نکنید.

 

خواص رابطه زناشویی
خواص رابطه زناشویی

بیشتر بخوانید: درد زیر شکم بعد از رابطه جنسی

رابطه زناشویی چه تاثیری بر روان ما دارد!

از مهم‌ترین تاثیرات رضایت در رابطه زناشویی می‌توان به دوام و پایداری زندگی اشاره کرد. یکی از عوامل مهم که می‌تواند روی پایداری و دوام زندگی تاثیر داشته باشد، رضایت در روابط است. رضایت زناشویی علاوه بر بهبودی روابط زوجین می‌تواند مهر و محبت بین آن‌ها را افزایش دهد. با این حال رابطه زناشویی تاثیرات مثبتی بر روان دارد که در ادامه عنوان می‌کنیم:

 • عوامل محیطی که می‌توانند در میزان استرس و حال خوب افراد تاثیر بسیایر داشته باشند. ازجمله این عوامل می‌توان به شرایط اقتصادی و نگهداری از فرزندان اشاره کرد.
 • عوامل فردی که رفتارها، ویژگی‌ها و نگرش را شامل می‌شود. در واقع نوع تفکر و رفتارهای فرد بیشترین اهمیت عوامل فردی دارد و ویژگی‌های جسمانی، شخصیتی و سلامت روان برمی‌گردد.
 • سلامتی روان، یعنی افرادی که از سلامت روحی و روانی برخوردار باشند، نحوه ارتباط درست با همسر خود را بلدند.
 • ویژگی‌های شخصیتی که حدود ۲۹ درصد رضایت در روابط زناشویی به ویژگی‌های شخصیتی هر فردی بستگی دارد.
 • عوامل ارتباطی که کاملا به سطح آگاهی فرد و میزان آموزش آن بستگی دارد. هرچه سطح اطلاعات و آگاهی شما بیشتر باشد، عوامل محیطی می‌توانند گسترش بیشتری پیدا کنند. از عوامل ارتباطی می‌توان به روش حل تعارض، کیفیت رابطه جنسی و مهارت اشاره کرد.

 

تصویر دکتر فرح جعفری

فرح جعفری

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر سیمین رضاوند زایری

سیمین رضاوند زایری

روانشناسی

تصویر دکتر شمسی مبشری نیا

شمسی مبشری نیا

روانشناسی بالینی

تصویر دکتر مهرداد ساسانی

مهرداد ساسانی

روانشناسی

تصویر دکتر حمیده قاضی مزرعه

حمیده قاضی مزرعه

روانشناسی بالینی

تصویر دکتر سارا سهرابی

سارا سهرابی

روانشناسی بالینی

تصویر دکتر سحر بهروزیان

سحر بهروزیان

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر پریا سلطانی

پریا سلطانی

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر فهیمه نیک بخش

فهیمه نیک بخش

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر سعید موسوی

سعید موسوی

روانشناسی

تصویر دکتر رامینا جوینی پور

رامینا جوینی پور

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر حانیه خوش لهجه ثابت

حانیه خوش لهجه ثابت

روانشناسی بالینی

تصویر دکتر رویا قشقاییان

رویا قشقاییان

روانشناسی بالینی

تصویر دکتر سیده کبری میر بهرسی

سیده کبری میر بهرسی

روانشناسی

تصویر دکتر مهسا عطار حسینی

مهسا عطار حسینی

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر مهدی صفائیان فر

مهدی صفائیان فر

روانشناسی بالینی

تصویر دکتر میترا سجادیان

میترا سجادیان

روانشناسی بالینی

تصویر دکتر علی صادقی

علی صادقی

روانشناسی

تصویر دکتر زهرا صابری

زهرا صابری

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر زینب ذاکر زاده

زینب ذاکر زاده

روانشناسی عمومی

منابع علمی این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس Turnstile CloudFlare مورد نیاز است که مشمول سیاست حفظ حریم خصوصی CloudFlare و شرایط استفاده است.

برای دیدن نوشته هایی که به دنبال آن هستید تایپ کنید