زنان و زایمان

بهترین روش محاسبه سن بارداری و تاریخ زایمان

بهترین روش محاسبه سن بارداری و تاریخ زایمان

محاسبه سن جنین

بهترین روش محاسبه سن بارداری و تاریخ زایمان

 

بارداری به طور متوسط 280 روز (40 هفته) از اولین روز آخرین قاعدگی شما (LMP) طول می کشد. اولین روز LMP شما به عنوان روز اول بارداری در نظر گرفته می شود. محاسبه تاریخ زایمان شما یک علم دقیق نیست. تعداد بسیار کمی از زنان در تاریخ زایمان خود زایمان می کنند، بنابراین، اگرچه داشتن ایده ای از زمان تولد فرزندتان مهم است، سعی کنید خیلی به تاریخ دقیق آن اکتفا نکنید. محاسبه سن بارداری آنلاین به کمک برنامه محاسبه سن بارداری می تواند کمک کننده باشد.

 

محاسبه سن حامگلی و تاریخ زایمان؟

اگر سیکل های قاعدگی 28 روزه منظم دارید، دو روش برای محاسبه تاریخ زایمان وجود دارد.

قانون Naegele شامل یک محاسبه ساده است: هفت روز به اولین روز LMP خود اضافه کنید و سپس سه ماه از آن کم کنید.

 

برای مثال، اگر LMP شما 1 آذر 1400 بود:

 • هفت روز اضافه کنید (8 اذر 1400).
 • تفریق سه ماه (8 آذر 1400).
 • در صورت لزوم سال را تغییر دهید و یک سال به آن اضافه کنید (8 شهریور 1401).
 • در این مثال، تاریخ زایمان 8 شهریور 1401خواهد بود.

محاسبه هفته بارداری و تاریخ زایمان

محاسبه هفته بارداری و تاریخ زایمان یکی از موارد مهم در دوران بارداری است. با استفاده از روش‌های مختلفی مانند آزمایش خون و سونوگرافی، می‌توان سن بارداری را تعیین کرده و هفته بارداری فعلی را پیدا کرد. همچنین، برای تعیین سن بارداری و برنامه‌ریزی خانواده، محاسبه سن حاملگی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. با استفاده از فرمول‌های ریاضی مربوطه و توجه به تغییرات بدنی و علائم بارداری، می‌توان سن بارداری را محاسبه کرد. این اطلاعات به مادران باردار کمک می‌کند تا بهترین مراقبت‌ها را دریافت کرده و به سلامتی خود و نوزاد خود اهمیت بدهند.

همچنین، با محاسبه سن بارداری، می‌توان تاریخ زایمان را نیز تخمین زد. این اطلاعات مهم برای طراحی برنامه راهبردی زایمان و نیز برای ارائه خدمات بهداشتی و پزشکی مناسب است. محاسبه هفته بارداری و سن بارداری، با دقت و صحت بالا می‌تواند به زنان باردار در درک بهتر از تغییرات بدنی خود و رشد نوزاد کمک کند. همچنین، اطلاعات به دست آمده از این محاسبات، به پزشکان و متخصصان بهداشتی در تعیین تاریخ‌های مهمی مانند انجام آزمون‌ها و سونوگرافی‌ها کمک می‌کند. در نهایت، محاسبه سن بارداری و هفته بارداری یک ابزار مهم برای مراقبت بهتر از سلامت زنان باردار و نوزادان است.

 

برنامه محاسبه سن بارداری

برنامه محاسبه سن بارداری

 

برنامه محاسبه سن بارداری

راه دیگر برای محاسبه تاریخ زایمان استفاده از برنامه محاسبه سن حاملگی است. این روشی است که اکثر پزشکان از آن استفاده می کنند. اگر به آن دسترسی دارید، تخمین تاریخ زایمان بسیار آسان است.

اولین قدم این است که تاریخ LMP خود را در برنامه قرار دهید. برنامه تاریخ زایمان شما را نشان می دهد.

به یاد داشته باشید که تاریخ زایمان فقط تخمینی از زمان زایمان است. احتمال به دنیا آوردن فرزندتان در آن تاریخ دقیق بسیار اندک است.

محاسبه ماه بارداری

تاریخ واقعی لقاح عموماً برای انسان مشخص نیست. سن حاملگی بر حسب هفته از اولین روز آخرین قاعدگی شما اندازه گیری می شود. این بدان معناست که آخرین قاعدگی شما بخشی از بارداری شما محسوب می شود. حتی اگر شما واقعا باردار نبودید، پریود شما سیگنالی است که بدن شما برای بارداری آماده می شود. رشد جنین در واقع تا زمان لقاح شروع نمی شود، یعنی زمانی که اسپرم تخمک را بارور می کند. پزشک شما همچنین می تواند سن حاملگی را با استفاده از سونوگرافی یا بعد از زایمان تعیین کند.

در طول سونوگرافی، پزشک سر و شکم جنین را اندازه گیری می کند تا سن بارداری را تعیین کند. پزشک متخصص زنان می تواند به روش محاسبه سن بارداری آنلاین به شما کمک کند

محاسبه سن جنین

در حالی که سن حاملگی از اولین روز آخرین قاعدگی شما اندازه گیری می شود، محاسبه سن جنین از تاریخ لقاح محاسبه می شود. این در زمان تخمک گذاری است، به این معنی که سن جنین حدود دو هفته از سن بارداری عقب تر است.

این سن واقعی جنین است. با این حال، این روش کمتر دقیق‌تری برای اندازه‌گیری بارداری است، زیرا در بیشتر موارد نمی‌توان فهمید چه زمانی واقعاً لقاح در انسان اتفاق می‌افتد.

نحوه محاسبه تاریخ زایمان

دقیق ترین راه برای محاسبه تاریخ زایمان این است که پزشک آن را با استفاده از سونوگرافی در سه ماهه اول محاسبه کند. پزشک شما از اندازه‌گیری‌های خاصی استفاده می‌کند تا بفهمد در حال حاضر چقدر تا زایمان فاصله دارید.

همچنین می توانید تاریخ زایمان خود را با استفاده از روش زیر تخمین بزنید:

 • روز شروع آخرین قاعدگی را علامت بزنید.
 • هفت روز اضافه کنید.
 • سه ماه عقب بشمار
 • یک سال اضافه کنید.
 • روزی که به پایان می رسید موعد مقرر شماست. این روش فرض می کند که شما یک سیکل قاعدگی منظم دارید. بنابراین اگرچه کامل نیست، اما در بیشتر موارد تخمین خوبی است.

بیشتر بخوانید: محاسبه بارداری هفته به هفته

اگر تاریخ آخرین قاعدگی خود را ندانم چه می شود؟

این رایج‌تر از چیزی است که فکر می‌کنید. خوشبختانه، زمانی که نمی توانید اولین روز LMP خود را به خاطر بسپارید، راه هایی برای تعیین تاریخ زایمان وجود دارد:

در صورتیکه می دانید که LMP خود را در یک هفته خاص داشته اید، پزشک می تواند تاریخ زایمان شما را بر اساس آن تخمین بزند.

اگر نمی دانید آخرین دوره قاعدگی شما چه زمانی بوده است، ممکن است پزشک برای تعیین تاریخ زایمان سونوگرافی تجویز کند.

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

اگر پریودهای نامنظم یا سیکل های طولانی داشته باشم چه می شود؟

برخی از زنان چرخه هایی دارند که به طور مداوم طولانی تر از چرخه متوسط 28 روزه است. در این موارد هنوز هم می توان ازبرنامه حاملگی استفاده کرد، اما برخی محاسبات ساده ضروری است.

نیمه دوم سیکل قاعدگی یک زن همیشه 14 روز طول می کشد. این زمان از تخمک گذاری تا دوره قاعدگی بعدی است. برای مثال اگر سیکل شما 35 روزه است، احتمالا در روز 21 تخمک گذاری کرده اید.

هنگامی که یک ایده کلی از زمان تخمک گذاری دارید، می توانید از LMP تنظیم شده برای پیدا کردن تاریخ زایمان خود با چرخ حاملگی استفاده کنید.

 

برای مثال، اگر سیکل قاعدگی شما معمولاً 35 روز است و اولین روز LMP شما 1 آذر بوده است:

 • 21 روز (22 آذر) اضافه کنید.
 • 14 روز را کم کنید تا تاریخ LMP تنظیم شده خود (8 آذر) را پیدا کنید.

 

اگر پزشک تاریخ زایمان من را تغییر دهد به چه معناست؟

اگر جنین شما به طور قابل توجهی کوچکتر یا بزرگتر از میانگین جنین در مرحله خاص بارداری شما باشد، پزشک ممکن است تاریخ زایمان شما را تغییر دهد.

به طور کلی، زمانی که سابقه پریودهای نامنظم وجود دارد، زمانی که تاریخ LMP شما نامشخص است، یا زمانی که با وجود استفاده از داروهای ضد بارداری خوراکی، حاملگی رخ داده است، پزشک برای تعیین سن حاملگی نوزادتان سونوگرافی تجویز می کند.

سونوگرافی به پزشک اجازه می دهد تا طول جنین را اندازه گیری کند (CRL) – طول جنین از یک سر تا انتهای دیگر.

در طول سه ماهه اول، این اندازه گیری دقیق ترین تخمین را برای سن نوزاد ارائه می دهد. پزشک شما ممکن است تاریخ زایمان شما را بر اساس اندازه گیری اولتراسوند تغییر دهد.

این به احتمال زیاد در سه ماهه اول رخ می دهد، به خصوص اگر تاریخ تخمین زده شده توسط سونوگرافی بیش از یک هفته با تاریخ تخمین زده شده توسط پزشک بر اساس LMP شما متفاوت باشد.

در سه ماهه دوم، سونوگرافی از دقت کمتری برخوردار است و احتمالاً پزشک تاریخ شما را تنظیم نمی کند، مگر اینکه تخمین ها بیش از دو هفته متفاوت باشد.

سه ماهه سوم کمترین دقت را برای تعیین تاریخ زایمان دارد. تخمین‌های مبتنی بر سونوگرافی ممکن است تا سه هفته کاهش یابد، بنابراین پزشکان به ندرت تاریخ‌ها را در سه ماهه سوم تنظیم می‌کنند.

با این حال، اگر پزشک به فکر ارائه برنامه محاسبه سن بارداری و تغییر تاریخ شما و محاسبه سن بارداری و تعیین جنسیت باشد، انجام سونوگرافی در سه ماهه سوم غیر معمول نیست.

تکرار سونوگرافی اطلاعات ارزشمندی در مورد رشد جنین ارائه می دهد و ممکن است به شما و پزشکتان اطمینان دهد که تغییر در تاریخ زایمان منطقی است.

بیشتر بخوانید: آزمایش بارداری بتا چیست و چگونه انجام می شود؟

آیا می دانستید؟

اندازه گیری سونوگرافی برای تخمین سن جنین در مراحل اولیه بارداری دقیق تر است. در چند هفته اول، جنین ها با سرعت تقریبا یکسان رشد می کنند. با این حال، با پیشرفت بارداری، سرعت رشد جنین از بارداری به بارداری دیگر متفاوت است.

به همین دلیل است که نمی توان از اندازه گیری های اولتراسوند برای پیش بینی دقیق سن نوزاد در مراحل بعدی بارداری استفاده کرد.

سونوگرافی بخشی ضروری از مراقبت های دوران بارداری نیست. از اسکن های متعدد پرهیز کنید.

 

محاسبه سن بارداری

محاسبه سن بارداری

 

تاریخ سونوگرافی چه زمانی است و چرا با تاریخ زایمان من متفاوت است؟

هنگامی که یک پزشک سونوگرافی انجام می دهد، گزارشی از یافته ها می نویسد و شامل دو تاریخ تخمینی زایمان می شود. تاریخ اول با استفاده از تاریخ LMP محاسبه می شود. تاریخ دوم بر اساس اندازه گیری های اولتراسوند است. این تاریخ ها به ندرت یکسان هستند.

وقتی پزشک شما نتایج سونوگرافی را ارزیابی می کند، تعیین می کند که آیا این تاریخ ها مطابقت دارند یا خیر. پزشک شما احتمالاً تاریخ زایمان شما را تغییر نخواهد داد، مگر اینکه به طور قابل توجهی با تاریخ سونوگرافی شما متفاوت باشد.

اگر سونوگرافی های بیشتری دارید، هر گزارش سونوگرافی بر اساس آخرین اندازه گیری ها دارای تاریخ زایمان جدید خواهد بود. تاریخ زایمان مورد انتظار نباید بر اساس اندازه گیری های سونوگرافی سه ماهه دوم یا سوم تغییر کند.

تخمین تاریخ زایمان در اوایل بارداری دقیق تر است. سونوگرافی های بعدی برای تعیین اینکه آیا جنین به خوبی رشد می کند یا خیر کمک کننده است، اما نه برای تعیین سن جنین.

 

پیشنهاد ویژه : مطالعه مقاله علائم بارداری پسر

 

تصویر دکتر مهری رشیدی

مهری رشیدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر ریحانه صاحب کشاف

ریحانه صاحب کشاف

زنان و زایمان

تصویر دکتر انسیه همتی

انسیه همتی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سوسن رضایی

سوسن رضایی

زنان و زایمان

تصویر دکتر فرزانه حسنی

فرزانه حسنی

زنان و زایمان

تصویر دکتر نادره معصومی کاشانی

نادره معصومی کاشانی

زنان و زایمان

تصویر دکتر نیر صادقی

نیر صادقی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سیده طاهره قاضی میر سعید

سیده طاهره قاضی میر سعید

زنان و زایمان

تصویر دکتر راحله رضائی آشتیانی

راحله رضائی آشتیانی

زنان و زایمان

تصویر دکتر کبری آقاسفید

کبری آقاسفید

زنان و زایمان

تصویر دکتر فرحناز امینی

فرحناز امینی

زنان و زایمان

تصویر دکتر بهناز قاضی سعیدی

بهناز قاضی سعیدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر بهاره مرادیان

بهاره مرادیان

زنان و زایمان

تصویر دکتر مهری آذرفخرائی

مهری آذرفخرائی

زنان و زایمان

تصویر دکتر نازنین یوسفی

نازنین یوسفی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سمانه جلالی

سمانه جلالی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سعیده شمس

سعیده شمس

زنان و زایمان

تصویر دکتر زهرا صالحی

زهرا صالحی

زنان و زایمان

1 دیدگاه در “بهترین روش محاسبه سن بارداری و تاریخ زایمان

 1. شادی سرایی گفت:

  من 45 سالمه و ازدواج دومم هست. بچه ندارم و میخوام بچه دار شم. هنوز یائسه نشدم و قاعدگی های منظمی دارم و پزشک زنان تمام ازمایش هامو چک کرد خوب بود همه چی ولی هنوز استرس دارم که بخاطر سنم بچه ام مشکلی پیدا کنه. از هفته چندم میتونم بفهمم بچم سالمه یا نه ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.