دسته‌بندی نشده

نقش کربوھیدرات ھا در سلامت بدن!

نقش کربوھیدرات ھا در سلامت بدن!

تاثیر کربوهیدرات بر بدن

کربوهیدرات یکی از سه گروه اصلی مکمل‌های غذایی هستند که بدن نیاز دارد، کنار پروتئین‌ها و چربی‌ها. تأمین انرژی اصلی برای بدن از طریق متابولیسم کربوهیدرات‌ها انجام می‌شود. تأمین کافی انرژی به افراد ورزشکار و فعالیت‌های روزانه به وسیله کربوهیدرات ضروری است. همچنین، کربوهیدرات می‌توانند بخشی از رژیم غذایی سالم باشند. بدن کربوهیدرات‌ها را به گلوکز تبدیل کرده و به عنوان منبع اصلی انرژی برای سلول‌ها و اعضا مختلف ارائه می‌دهد. همچنین، کربوهیدرات از جمله فیبرها که در مواد خام میوه و سبزیجات وجود دارد، به سلامتی دستگاه گوارش کمک می‌کنند. برای آشنایی با تاثیر کربوهیدرات بر بدن ، کربوھیدرات ساده ، کربوھیدرات پیچیده و کربوھیدرات بدنسازی همراهمان باشید.

 

نقش و تاثیر کربوهیدرات بر بدن

کربوهیدرات ساده معمولاً از کربوهیدرات‌های پایه‌ای تشکیل شده‌اند و به عنوان “شکرهای ساده” نیز شناخته می‌شوند. این نوع کربوهیدرات ، به سرعت هضم می‌شوند و به صورت گلوکز وارد خون می‌شوند. نقش کربوهیدرات ساده در بدن عبارت است از:

 • انرژی سریع: کربوهیدرات ساده به عنوان یک منبع انرژی سریع عمل می‌کنند. بدن به سرعت این نوع کربوهیدرات‌ها را به گلوکز تبدیل می‌کند و برای تأمین انرژی نیاز به آنها دارد.
 • استفاده در ورزش: ورزشکاران ممکن است قبل یا حین ورزش از کربوهیدرات ساده استفاده کنند تا انرژی سریع فراهم کنند و کارایی ورزشی خود را افزایش دهند.
 • ترمیم عضلات: مصرف کربوهیدرات ساده پس از ورزش می‌تواند به ترمیم عضلات کمک کند، زیرا گلوکز به عضلات تحمیل می‌شود تا از ذخیره‌های گلیکوژن استفاده کنند.
 • برای ترتیبات سریع: کربوهیدرات ساده ممکن است برای ترتیبات سریع مورد استفاده قرار گیرند تا سرعت ترتیبات افزایش یابد.

با این حال، باید توجه داشت که مصرف بیش از حد کربوهیدرات ساده و تاثیر کربوھیدرات بر بدن ممکن است منجر به افزایش ناپایدار قند خون، اضافه وزن، و مشکلات سلامتی مرتبط با آن شود. بنابراین، تعادل در مصرف کربوهیدرات ساده و پیچیده مهم است. توجه داشته باشید که میزان مصرف کربوهیدرات بر اساس سبک زندگی و اهداف شخصی متغیر است. مصرف اضافی کربوهیدرات ممکن است منجر به افزایش وزن یا مشکلات سلامتی مرتبط با قند خون شود. بنابراین، تعادل مناسب میان مصرف کربوهیدرات و دیگر مواد غذایی مهم است.

 

کربوھیدرات ساده

کربوھیدرات ساده

 

نقش کربوهیدرات پیچیده بر بدن

کربوهیدرات پیچیده اغلب به عنوان “شکرهای پیچیده” شناخته می‌شوند و نقش مهمی در سلامت بدن ایفا می‌کنند. نقش‌های کربوهیدرات پیچیده در بدن عبارتند از:

 • انرژی پایدار: کربوهیدرات پیچیده به طور کندتر تبدیل به گلوکز می‌شوند و برای مدت طولانی‌تری انرژی ارائه می‌کنند. این به کنترل سطح قند خون و حفظ انرژی پایدار کمک می‌کند.
 • اشباع و اشباع طولانی‌تر: مصرف کربوهیدرات پیچیده باعث احساس اشباع برای مدت طولانی‌تری می‌شود، که از مصرف اضافی خوراکی‌ها جلوگیری می‌کند و کمک به کنترل وزن می‌کند.
 • تامین فیبر: مواد غذایی پیچیده شامل فیبر هستند که به سلامتی دستگاه گوارش کمک می‌کنند. فیبر باعث افزایش حجم مصرفی مواد غذایی و کنترل میزان قند خون می‌شود.
 • پیشگیری از بیماری‌ها: مصرف کربوهیدرات پیچیده به کاهش خطر بسیاری از بیماری‌ها مانند دیابت نوع 2، بیماری‌های قلبی عروقی و چاقی کمک می‌کند.
 • پشتیبانی از عملکرد مغز: مغز به انرژی از گلوکز برای عملکرد بهتر نیاز دارد. کربوهیدرات پیچیده تأمین این انرژی را انجام می‌دهند.

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

از جمله منابع غذایی کربوهیدرات پیچیده می‌توان به مواد غذایی مانند غلات کامل، نخود و لوبیا، سبزیجات و میوه‌های تازه اشاره کرد. تعادل در مصرف کربوهیدرات پیچیده به همراه مواد غذایی دیگر در رژیم غذایی به سلامتی کلی بسیار کمک می‌کند.

 

معرفی کربوهیدرات ساده و کربوهیدرات پیچیده

کربوهیدرات تقسیم به دو دسته اصلی به نام‌های کربوهیدرات ساده و کربوهیدرات پیچیده می‌شوند. این دو نوع کربوهیدرات تفاوت‌های مهمی در ساختار و اثرات بر روی بدن دارند.

 1. کربوهیدرات ساده:

ساختار: کربوهیدرات‌های ساده از یک یا دو یا بیشترین مولکول شکر تشکیل شده‌اند.

مثال: گلوکز، فروکتوز، ساکاروز (شکر خردلی)، لاکتوز (شکر شیری) و مالتوز.

اثرات: این نوع کربوهیدرات به سرعت هضم می‌شوند و به عنوان منبع انرژی سریع عمل می‌کنند. اما مصرف بیش از حد آنها می‌تواند به افزایش قند خون و افزایش وزن منجر شود.

 1. کربوهیدرات پیچیده:

ساختار: کربوهیدرات‌ پیچیده از زنجیره‌های طولانی‌تر مولکول‌های شکر تشکیل شده‌اند.

مثال: نمک آمیلوز (موجود در مواد غذایی مانند نان، برنج، و ماکارونی) و فیبر (موجود در میوه‌ها، سبزیجات، و غلات کامل).

اثرات: کربوهیدرات پیچیده به طور کندتر تبدیل به گلوکز می‌شوند و انرژی را به صورت پایدار تأمین می‌کنند. همچنین، انواع کربوهیدرات پیچیده حاوی فیبر هستند که به سلامتی دستگاه گوارش کمک می‌کند.

با توجه به این تفاوت‌ها، مهم است که در رژیم غذایی خود تعادل مناسبی از هر دو نوع کربوهیدرات و تاثیر کربوھیدرات بر بدن داشته باشید تا انرژی مورد نیاز را تأمین کنید و همچنین از مزایای سلامتی که از فیبر کربوهیدرات پیچیده حاصل می‌شود بهره‌برداری کنید.

 

بیشتر بخوانید: ورزش های مفید و مضر برای دیسک کمر با اپلیکیشن پزشکی ورزشی

 

معرفی کربوهیدرات بدنسازی

برای حجم و بدنسازی، مصرف مناسب و حاوی مقادیر زیادی انرژی بسیار مهم است. در نظر داشته باشید که منابع کربوهیدرات باید انتخاب شوند که انرژی مورد نیاز برای تمرینات و رشد عضلات را فراهم کنند. در ادامه به برخی از بهترین منابع کربوهیدرات برای حجم زدن و بدنسازی اشاره می‌شود:

 • غلات کامل:

نان کامل، برنج کامل، ماکارونی کامل و غلات دیگر.

این منابع کربوهیدرات پیچیده را ارائه می‌دهند که انرژی پایدار به عضلات می‌رساند.

 • کینوا:

یک غله کامل با پروتئین بالا و کربوهیدرات پیچیده که مناسب برای تامین انرژی و رشد عضلات است.

 • سبزیجات و میوه‌ها:

سبزیجات و میوه‌ها حاوی کربوهیدرات، فیبر، و ویتامین‌ها هستند. این مواد غذایی می‌توانند به بهبود سلامتی عمومی و تامین انرژی برای تمرینات کمک کنند.

 • (لوبیا، عدس، نخود):

این منابع پروتئین و کربوهیدرات را در یک بسته بندی قدرتمند ارائه می‌دهند. مصرف آنها می‌تواند به تامین انرژی و رشد عضلات کمک کند.

 • بنانا:

موز حاوی کربوهیدرات ساده و پتاسیم است که مناسب برای تأمین انرژی و ترمیم عضلات پس از تمرینات است.

 • سیب‌زمینی نیمه‌پخته:

سیب‌زمینی نیمه‌پخته منبع عالی کربوهیدرات پیچیده و پتاسیم هستند که انرژی را به عضلات ارائه می‌دهند.

 • شکرهای ساده (در مواقع ورزشی):

برای تامین انرژی فوری در زمان ورزش‌های شدید، مصرف مقدار محدودی از شکرهای ساده مثل گلوکز ممکن است مفید باشد.

در کل، تنوع در منابع و تاثیر کربوھیدرات بر بدن در رژیم غذایی حجم‌زنندگان و بدنسازان بسیار مهم است تا انرژی مناسب فراهم شود و نیازهای غذایی برای رشد عضلات تأمین شود. همچنین، مهم است که مصرف کربوهیدرات با تمرینات و اهداف شخصی هماهنگ شود.

 

کربوھیدرات پیچیده

کربوھیدرات پیچیده

 

چرا حذف کربوهیدرات برای لاغری مهم است؟

حذف کامل کربوهیدرات از رژیم غذایی به منظور لاغری یک روش تنها نه‌تنها نه موثر، بلکه ممکن است مضر باشد. در واقعیت، کربوهیدرات جزء مهمی از رژیم غذایی سالم هستند و حذف آنها باعث می‌شود که شما از منابع مهمی از مواد غذایی و انرژی برای بدن خود محروم شوید. در زیر، دلایلی برای نقش مهم کربوهیدرات در رژیم غذایی و چرا حذف آنها نهایتاً مفید نیست آورده شده است:

 • انرژی فراهم کننده: کربوهیدرات اصلی منبع انرژی برای بدن هستند. حذف آنها می‌تواند باعث احساس خستگی و ضعف شود و عملکرد روزمره را تحت تأثیر قرار دهد.
 • حفظ عضلات: کربوهیدرات برای حفظ عضلات اهمیت دارند. در صورت کاهش مصرف کربوهیدرات، بدن ممکن است به جای استفاده از کربوهیدرات‌ها، از پروتئین‌ها به عنوان منبع انرژی استفاده کند که می‌تواند به تخریب عضلات منجر شود.
 • ترمیم عضلات ورزشی: برای ترمیم عضلات پس از تمرینات ورزشی، مصرف کربوهیدرات مفید است. کربوهیدرات به بازسازی و نگهداری گلیکوژن عضلات کمک می‌کنند.
 • تأثیرات ناپایدار بر روی قند خون: حذف کربوهیدرات می‌تواند به افزایش ناپایداری در سطح قند خون منتهی شود و در بلندمدت به افزایش خطر بروز دیابت نوع 2 منجر شود.
 • رفتار غذایی: ممکن است حذف کربوهیدرات از رژیم غذایی باعث افزایش اشتها به خوردن مواد غذایی سریع انرژی و غنی از چربی شود که در نهایت به افزایش وزن منجر می‌شود.

به جای حذف کربوهیدرات، معقولیت در مصرف آنها و انتخاب کربوهیدرات پیچیده و با انرژی کم در رژیم غذایی، همراه با تعادل با دیگر مواد غذایی، بهترین رویکرد برای لاغری و حفظ سلامتی است. همچنین، مشاوره با یک تغذیه‌شناس یا پزشک متخصص می‌تواند به شما کمک کند تا رژیم غذایی مناسبی را برای هدف خود ترتیب دهید.

 

معرفی لیست کربوهیدرات های مضر و خطرناک

کربوهیدرات ها به طور کلی مؤلفه اساسی رژیم غذایی هستند و نباید به عنوان مضر یا خطرناک در نظر گرفته شوند. با این حال، برخی از منابع کربوهیدرات ممکن است به عنوان ناسالم تلقی شوند اگر به نقطه افزوده شوند یا در میزان زیادی مصرف شوند. در زیر لیستی از منابع کربوهیدرات و تاثیر کربوهیدرات بر بدن که در برخی شرایط ممکن است ناپسند باشند آورده شده است:

 • شکر اضافه شده: شکرهای اضافه شده به مواد غذایی (مانند شکرهای رafined، شکر قهوه و شکر آبنباتی) ممکن است در میزان زیادی مصرف شوند و منجر به افزایش قند خون و افزایش وزن شوند.
 • مواد غذایی پراکنده با کربوهیدرات ساده: مصرف مواد غذایی پراکنده که حاوی کربوهیدرات ساده و کم از مواد غذایی دیگر مثل فیبر، پروتئین و ویتامین‌ها هستند، ممکن است به سرعت اشباع نکند و باعث افزایش خواسته به خوردن بیش از حد شود.
 • پنیرهای تقریباً تخمیر نشده: برخی از انواع پنیرها، به ویژه پنیرهای پروسه شده و کم چرب، ممکن است کربوهیدرات‌های اضافی (لبنی) داشته باشند که در برخی موارد برای افرادی که حساسیت به لبنیات دارند، مشکل‌ساز باشند.
 • سوسیس و سویاصنعتی: برخی از سوسیس و سویاهای صنعتی حاوی کربوهیدرات و چربی اضافی هستند که در رژیم غذایی بیش از حد مصرف شوند.
 • کربوهیدرات پرورش یافته: محصولات پرورش یافته و غذاهای پرورش یافته که با کربوهیدرات‌ها و شکرهای اضافه طعم داده شوند ممکن است حاوی مقادیر زیادی کربوهیدرات اضافی باشند.

در همه موارد، کلید بهترین رژیم غذایی این است که تنوع در منابع کربوهیدرات و تاثیر کربوهیدرات بر بدن داشته باشید و مصرف آنها را با مواد غذایی دیگر تعادل بخشید. همچنین، مقدار کربوهیدرات مصرفی را با توجه به نیازهای خود به انرژی و فعالیت‌های روزانه تنظیم کنید. در صورت دارا بودن مشکلات سلامتی یا نیاز به تغییر در رژیم غذایی خود، مشاوره با پزشک متخصص تغذیه مفید خواهد بود.

 

سوالات متداول

لیست کربوھیدرات ھای مضر را عنوان کنید؟

برخی از منابع کربوهیدرات ممکن است به عنوان ناسالم تلقی شوند اگر به نقطه افزوده شوند یا در میزان زیادی مصرف شوند مانند شکر

کربوھیدرات مفید برای لاغری کدامند؟

موز، اسفناج، گندم سیاه، کدو حلوایی، حبوبات، سیب زمینی و سیب

کدام کربوھیدرات برای چاقی مناسب است؟

شیر ، برنج، آجیل، کره بادام زمینی، نان کامل و آووکادو

منابع علمی این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.